Gönderen Konu: Kali Linux  (Okunma sayısı 5575 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı minteger

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 KDE
  • Masaüstü: --illede KDE
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: AMD
Ynt: Kali Linux
« Yanıtla #15 : 03 Haziran 2016, 16:00:57 »
Güzel bilgiler, güzel yorumlar... Teşekkürler @minteger ...

Bu yasaklar artık gerçekten bunlatıcı olmaya başladı... Yasaklarla durumu kotarmaya çalışma acziyetinden kurtulmalıyız artık... Ben kendi adıma, dünyada birçok kişinin denediği, kullandığı, kurcaladığı bir işletim sistemini bilgisayarında bulundurmanın suç sayılması mantığını kavrayamıyorum...

Mesele bir kişinin belli bir aracı kullanması değil, o aracı kullanma yöntemidir... Mesela ben arabamı çocuğumu doktora götürmek için de kullanabilirim, birini ezip öldürmek için de... Aynı şey Kali Linux vb işletim sistemleri için de geçerli...

Ama gel de anlat işte...

Ben tam tersine bu yasakları destekliyorum. Bazı şeyler gerçekten yasak olmalı ve caydırıcı cezaları bulunmalı.

Çevrimdışı Lin_Win

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: NVIDIA GeForce GT 630
  • İşlemci: Intel Core 2 Quad Q9300 @ 2.50GHz
« Yanıtla #16 : 04 Haziran 2016, 00:36:20 »
Ben tam tersine bu yasakları destekliyorum. Bazı şeyler gerçekten yasak olmalı ve caydırıcı cezaları bulunmalı.

@minteger ben tersini düşünüyorum... Bu tür şeyler yasaklanmamalı, "yanlış" kullanımları cezalandırılmalı... Yasakla(malar)rdan yana olmak, Linux'un felsefesine ters düşmez mi?

Mesela ben Kali Linux'u (VMware altında sanal şekilde kullansam da) deniyorum, kurcalıyorum... Bu yüzden cezalandırılmam mı gerekiyor? Ne bir kurumun/kişinin bilgisayarına/ağına sızmaya çalışıyorum, ne de face'ini, e-postasını ele geçirmeye çalışıyorum... Zaten bu tür eylemler için bilgi altyapım yok, bilgi altyapımın olması için bir çabam da yok...

Bütün bunların yanında bir kişi belli bir işletim sistemi ile olsun veya olmasın saldırı yapma niyetindeyse, kendini gizlemeyi de iyi bilecektir... Çünkü sanal alemde artık kendini gizlemek, korsancılık oynamaktan çok daha kolay... Böyle bir nitelik taşıyan bir kişiyi de herhangi bir kanun biraz zor yakalayacak, uygulamayı vaad ettiği cezaları da yakalayamadığı sanal kişiye tatbik edemeyecektir... Sözün özü bu tür yasaklayıcı kanunlar saldırganları durdurmak ve engellemekten ziyade, bu niyette olan ama altyapısı eksik kişileri (kendini hacker sanan lamer'lar) caydırmaya yarayacaktır...

Herhalde tüm dünyadan daha zeki olduğumuz için olsa gerek, tüm dünyada serbest olan bir işletim sistemini yasaklamayı herkesten önce akıl ettik (tabi Kali'nin yasaklanacağı doğruysa)...  ;)
Toplumun genelinin neler döndüğünden haberi yoktur, hatta haberi olmadığından bile haberi yoktur. (Noam Chomsky)

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #17 : 07 Haziran 2016, 01:56:05 »
@minteger ben tersini düşünüyorum... Bu tür şeyler yasaklanmamalı, "yanlış" kullanımları cezalandırılmalı... Yasakla(malar)rdan yana olmak, Linux'un felsefesine ters düşmez mi?

Mesela ben Kali Linux'u (VMware altında sanal şekilde kullansam da) deniyorum, kurcalıyorum... Bu yüzden cezalandırılmam mı gerekiyor? Ne bir kurumun/kişinin bilgisayarına/ağına sızmaya çalışıyorum, ne de face'ini, e-postasını ele geçirmeye çalışıyorum... Zaten bu tür eylemler için bilgi altyapım yok, bilgi altyapımın olması için bir çabam da yok...

Bütün bunların yanında bir kişi belli bir işletim sistemi ile olsun veya olmasın saldırı yapma niyetindeyse, kendini gizlemeyi de iyi bilecektir... Çünkü sanal alemde artık kendini gizlemek, korsancılık oynamaktan çok daha kolay... Böyle bir nitelik taşıyan bir kişiyi de herhangi bir kanun biraz zor yakalayacak, uygulamayı vaad ettiği cezaları da yakalayamadığı sanal kişiye tatbik edemeyecektir... Sözün özü bu tür yasaklayıcı kanunlar saldırganları durdurmak ve engellemekten ziyade, bu niyette olan ama altyapısı eksik kişileri (kendini hacker sanan lamer'lar) caydırmaya yarayacaktır...

Herhalde tüm dünyadan daha zeki olduğumuz için olsa gerek, tüm dünyada serbest olan bir işletim sistemini yasaklamayı herkesten önce akıl ettik (tabi Kali'nin yasaklanacağı doğruysa)...  ;)

Yukarıdaki yazılarda kali linux un yasak olmadığını söyledim zaten. Bunları nekadar serbest bırakırsan okadar teşvik etmiş olursun. Ülkemizde kaç yazılımcı var bunu test amaçlı kullanan. Kanun aksini söylese deseki kötü amaçlı yazılım bulundurmak suç değildir doğru mu olur ? Elimde eroin var ama sonuçta ne olduğunu merak ettim kullanmadım yapmadımda yapımına destek vermedim de diyemezsin. Kötü amaçlı bir yazılımı yapmak kullanmak bulundurmak dağıtımını yapmak suç olmalıdır. Cezasıda caydırıcı olmalıdır.

Çevrimdışı Lin_Win

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: NVIDIA GeForce GT 630
  • İşlemci: Intel Core 2 Quad Q9300 @ 2.50GHz
« Yanıtla #18 : 08 Haziran 2016, 12:24:06 »
Yukarıdaki yazılarda kali linux un yasak olmadığını söyledim zaten. Bunları nekadar serbest bırakırsan okadar teşvik etmiş olursun. Ülkemizde kaç yazılımcı var bunu test amaçlı kullanan. Kanun aksini söylese deseki kötü amaçlı yazılım bulundurmak suç değildir doğru mu olur ? Elimde eroin var ama sonuçta ne olduğunu merak ettim kullanmadım yapmadımda yapımına destek vermedim de diyemezsin. Kötü amaçlı bir yazılımı yapmak kullanmak bulundurmak dağıtımını yapmak suç olmalıdır. Cezasıda caydırıcı olmalıdır.

Peki o zaman bir de şöyle düşünelim:

Piyasada ünlü hacker Kevin Mitnick'in "Aldatma Sanatı" ve devamı niteliğinde olan "Sızma Sanatı" adlı iki kitabı var. Mitnick bu kitaplarda yaptığı bilişim saldırılarını anlatmaktadır. Bu kitapta yer alan bilgiler bir saldırgan tarafından gayet iyi bir şekilde kullanılabilir ve saldırılar gerçekleştirilebilir. Ama aynı zamanda saldırılara karşı savunma amacıyla da kullanılabilir.

Şimdi bu durumda Mitnick'in kitapları yasaklansın mı yani? Hayır... Bu kitapların alınıp okunmasında herhangi bir sakınca yoktur, hatta saldırganların davranış ve uygulamalarını öğrenmek bakımından yararlıdır da... Yani sakıncalı olan bu kitaptaki bilgileri öğrenmek değil, o bilgileri kötü amaçlı olarak kullanmaktır...

Üstelik bilişimle ilgilenen biri, bu kitapları muhakkak okumalıdır (zaten okumadan da duramayacaktır). Her türlü bilgi öğrenilmeye açık olmalıdır; bu bilgilerin kullanım amacının iyi ya da kötü olması sonucu belirler, öğrenilmesi değil...

Kevin Mitnick'in kitaplarını baz alarak sıraladığım fikirler, aynen Kali Linux işletim sistemi için de geçerlidir...

....................

Öğrenelim ve öğrenmemize engel olmak isteyen kişi ya da topluluklara daima karşı olalım...

Not: Kevin Mitnick bence hacker'dan çok bir dolandırıcıdır; çünkü hacker'lık konusunda bir üstat olmasına, programlama bilgisinin çok iyi olmasına rağmen, saldırılarını/sızmalarını kandırmaca odaklı olarak geçekleştirmiştir.

Düzenleme : Forum kurallarına aykırı ifadeler çıkartılmıştır.
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2016, 12:29:46 Gönderen: Butterfly »
Toplumun genelinin neler döndüğünden haberi yoktur, hatta haberi olmadığından bile haberi yoktur. (Noam Chomsky)

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #19 : 08 Haziran 2016, 17:57:23 »
Peki o zaman bir de şöyle düşünelim:

Piyasada ünlü hacker Kevin Mitnick'in "Aldatma Sanatı" ve devamı niteliğinde olan "Sızma Sanatı" adlı iki kitabı var. Mitnick bu kitaplarda yaptığı bilişim saldırılarını anlatmaktadır. Bu kitapta yer alan bilgiler bir saldırgan tarafından gayet iyi bir şekilde kullanılabilir ve saldırılar gerçekleştirilebilir. Ama aynı zamanda saldırılara karşı savunma amacıyla da kullanılabilir.

Şimdi bu durumda Mitnick'in kitapları yasaklansın mı yani? Hayır... Bu kitapların alınıp okunmasında herhangi bir sakınca yoktur, hatta saldırganların davranış ve uygulamalarını öğrenmek bakımından yararlıdır da... Yani sakıncalı olan bu kitaptaki bilgileri öğrenmek değil, o bilgileri kötü amaçlı olarak kullanmaktır...

Üstelik bilişimle ilgilenen biri, bu kitapları muhakkak okumalıdır (zaten okumadan da duramayacaktır). Her türlü bilgi öğrenilmeye açık olmalıdır; bu bilgilerin kullanım amacının iyi ya da kötü olması sonucu belirler, öğrenilmesi değil...

Kevin Mitnick'in kitaplarını baz alarak sıraladığım fikirler, aynen Kali Linux işletim sistemi için de geçerlidir...

....................

Öğrenelim ve öğrenmemize engel olmak isteyen kişi ya da topluluklara daima karşı olalım...

Not: Kevin Mitnick bence hacker'dan çok bir dolandırıcıdır; çünkü hacker'lık konusunda bir üstat olmasına, programlama bilgisinin çok iyi olmasına rağmen, saldırılarını/sızmalarını kandırmaca odaklı olarak geçekleştirmiştir.

Düzenleme : Forum kurallarına aykırı ifadeler çıkartılmıştır.

Bence yasaklanmalı. Sadece bu konuda ehliyeti olan kişiler ulaşmalı. Kitaba herkes ulaşabildiği gibi önüne gelen de kötü amaçlı kullanılıyor zaten. İnternette dolaşamıyoruz doğru düzgün. Canı sıkılan istediği yere saldırıyor. .

Birde bu söyledikleriniz bizim ülkemize uygun şeyler değil.

Kanun zaten suç işleme amacının olmasını öngörüyor ki bence amaç fazla gözetilmeksizin yapıştırmalılar cezayı.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #20 : 08 Haziran 2016, 21:39:58 »
Forum kurallarımız arasında siyasi mesajların, göndermelerin ve tartışmaların yerinin bu forum olamayacağını gayet açık olarak ifade ettiğimizi düşünüyordum. Ama bu hususu ya biz anlatamamışız ya da bazı kimseler inatla anlamak istemiyor. Linux ve özgür yazılımın kimsenin siyasi düşüncelerinin mezesi değildir, bu mecrada kullanamaz.

Bir suçun engellenmesine yönelik yapılan düzenlemelerin insanların özgürlüğünü kısıtlamayacağı ortada, hele bunun sebebiyle başka insanların özgürlükleri kısıtlanabiliyor ve bireysel haklarına zarar geliyorsa, bu durumda böyle bir düzenlemenin uygun olacağı aşikar duruyor. Bununla birlikte böyle bir meseleyi dahi politik görüşlerine meze yapmaya çalışmak bana anlamlı gelmiyor.

Lütfen mesajlarımızda forumun ortak paydasına zarar verecek ifadeler kullamamaya özen gösterelim. Lütfen ve rica ile bu hususu anlatmaya gayret ediyorum, ama olmayınca düzenlemek zorunda kalıyorum.  Bu meyanda konudaki gereksiz mesajları kaldırıp konuyu kilitliyorum.

Önceki mesajımda belirttiğim üzere Kali Linux'u (ve benzer amaçlı diğer dağıtımları) özgür yazılım ve Linux'un yaygınlaşmasına vesile olacak bir araç olarak görmüyorum. Bahsettiğim üzere zaten bu dağıtımla ilgili konulara mümkün olduğunca cevap yazmıyordum. Kali Linux ve benzeri dağıtımlar ile bu dağıtımlarda güvenlik testleri amacıyla bulunan, ama genel olarak zarar verme amaçlı olarak kullanılan yazılımlara bu forumda destek veremeyeceğimizi bu vesileyle beyan etmiş olalım. İlgili dağıtım ve yazılımlarla ilgili açılan konuların kilitlenecek ve bir süre sonra geçici bellek alanına taşınacaktır.

« Son Düzenleme: 08 Haziran 2016, 21:54:13 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...