Gönderen Konu: Windows 8.1 Yanına Mint Kurulumu  (Okunma sayısı 2204 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı faruk.c

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Grafik Kartı: NVIDIA GTX850M
  • İşlemci: i7-4710HQ
Windows 8.1 Yanına Mint Kurulumu
« : 23 Eylül 2015, 22:59:57 »
Merhaba arkadaşlar,

MSI GE60 2PC dizüstü bilgisayar kullanıyorum.  Bilgisayarımda 128 GB SSD ( C ) ve 1 TB HDD (D, F) var.  C de Windows 8.1 kurulu, D biriminde dosyalarım var ve ben F birimine Mint kurmak istiyorum.

1. Takas alanı için kurulumdan önce 4 GB yeni bir E birimi açmalı mıyım yoksa kurulum sırasında F birimini seçtiğimde F nin içinden kendisine otomatik takas alanı bırakacak mı?

2. NVIDIA GTX850M ekran kartı kullanıyorum, Windows 7 kuruluyken bilgisayarın kapanması sırasında oyuna girmişim gibi devreye girip bilgisayarın kapanmasına engel oluyordu uzun bir süre bekledikten sonra mavi ekran verip yeniden başlıyordu. Windows 8.1 de böyle bir sorun olmadı.  Linux Mint içinde böyle bir sorun olur mu?

3.  17.2 Cinnamon 64 Bit kalıbını indirdim, uygun mudur? BIOS için hangi ayarlamaları yapmalıyım?

Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim. Esenlikler...

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Intel HD 620
  • İşlemci: Intel i7 - 7500U
  • RAM: 8 GB
Ynt: Windows 8.1 Yanına Mint Kurulumu
« Yanıtla #1 : 24 Eylül 2015, 01:04:10 »
1. Linux Mint için 14 GB alan ayırmışsın, bunun 4 GB'ını da takas alanı için ayıracağını düşünürsek 10 GB bana biraz az geldi, takas alanı haricinde 20 GB bir alan oluşturmanı öneririm.

2. Nvidia Linux tarafında ATI GPU'lara nazaran daha uzun süreli destek sağlıyor ve güncel sürücü çıkartıyor bu sebeple sorun yaşamazsınız. Ayrıca laptop'unuz da Intel + Nvidia Optimus Destekli Hibrid GPU var ise bumblebee veya Nvidia Prime kurmalısınız forumda kurulumlarını anlatan başlıklar mevcut.

3. Diğer donanım özelliklerinizi yazarsanız hangi masaüstü ortamına sahip kalıbı indirip kullanabileceğiniz konusunda tavsiye verebiliriz. Gerçi GTX GPU varsa muhtemelen diğer donanımlarda iyidir. Buna dayanarak Cinnamon kalıbını indirmenizi öneririm.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı faruk.c

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 24 Eylül 2015, 01:22:00 »
1.

Böyle doğru ve iyi midir?

2. Ekran kartları.

3.

İlk defa kuracağım, hangisini tavsiye edersiniz. Aralarında kullanım kolaylığı açısından fark oluyor mu?
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2015, 01:23:36 Gönderen: faruk.c »

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Grafik Kartı: Intel HD 620
  • İşlemci: Intel i7 - 7500U
  • RAM: 8 GB
« Yanıtla #3 : 24 Eylül 2015, 01:29:34 »
1. Böyle daha iyi olmuş, forumda Linux Mint kurulum rehberi var kurulum konusunda bilmedikleriniz varsa oradaki kaynaktan yararlanabilirsiniz. [Rehber] Linux Mint Resimli Kurulum Rehberi

2. Bilgisayarınızda Intel + Nvidia Optimus Destekli Hibrid GPU var. Linux Mint'i kurduktan sonra [Nasıl] Intel + Nvidia Optimus Destekli Hibrid GPU İçin Sürücü Güncelleme (Bumblebee İçin) burayı inceleyiniz.

3. Kurulum hepsinde aynı, sadece kurulumdan sonra kullanılan masaüstü yöneticileri farklı oluyor. Bilgisayarınız donanım özelleri oldukça iyi Linux Mint 17.2 Cinnamon 64 Bit sürümünü kurmanızı öneririm.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı faruk.c

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 24 Eylül 2015, 01:37:08 »
1. Böyle daha iyi olmuş, forumda Linux Mint kurulum rehberi var kurulum konusunda bilmedikleriniz varsa oradaki kaynaktan yararlanabilirsiniz. [Rehber] Linux Mint Resimli Kurulum Rehberi

2. Bilgisayarınızda Intel + Nvidia Optimus Destekli Hibrid GPU var. Linux Mint'i kurduktan sonra [Nasıl] Intel + Nvidia Optimus Destekli Hibrid GPU İçin Sürücü Güncelleme (Bumblebee İçin) burayı inceleyiniz.

3. Kurulum hepsinde aynı, sadece kurulumdan sonra kullanılan masaüstü yöneticileri farklı oluyor. Bilgisayarınız donanım özelleri oldukça iyi Linux Mint 17.2 Cinnamon 64 Bit sürümünü kurmanızı öneririm.
İlginiz için çok teşekkür ederim, saygılarımla..

Çevrimdışı keremsdn

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Grafik Kartı: GTX 850M
« Yanıtla #5 : 27 Eylül 2015, 16:29:18 »
Konuyu açan ve soru soran arkadaşla aynı makineyi kullanıyoruz :)

Ben de windows 10 yanına linux mint kurmayı planlıyorum, masaüstü ortamlarının birbirinden ne farkı var onu sormak istiyorum.

Bir de şu an disk durumum bu, 1 tblık hdd'den 30 gblık kısım ayıracağım mint için lakin şöyle bir sorum var, windows belli bir partitiondan sonra izin vermiyordu diye hatırlıyorum, böyle bir sorun yaşanabilir mi ayırırken?
2. sorum 2005 yılı masaüstü pc'm vardı. onda ubuntu kurarken hdd'denc 50gblık kısım ayırmıştım kullanırken sıkıntı yoktu. Daha sonra format atıp windows kurmaya çalışırken ayırdığım 50 gblık kısmı bir türlü diğer bölümle birleştirememiştim. Sanki o aforoz edilmişti 450gb'lık ana bölüme katamıyordum onu, bu neden olmuş olabilir, bir kez daha yaşayabilir miyim?

Mesajım doğru yerde mi bilmiyorum ama nerdeyse yakınız konuyu açan arkadaşla, her şeyimiz aynıydı :)
« Son Düzenleme: 27 Eylül 2015, 16:36:23 Gönderen: keremsdn »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.2 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.2 & Mate 1.22
« Yanıtla #6 : 27 Eylül 2015, 16:52:51 »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı keremsdn

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Grafik Kartı: GTX 850M
« Yanıtla #7 : 27 Eylül 2015, 17:17:26 »
@keremsdn, mevcut konulara mesaj göndermeden ya da yeni konu açmadan önce bağlantıyı inceleyiniz. Konu Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

https://tr.wikipedia.org/wiki/Masa%C3%BCst%C3%BC_ortam%C4%B1
https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=1331.0
Aslında incelemeden önce üst kısmı yazmıştım, ama son 2 soruyla ilgili bilgi bulamadım.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.2 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.2 & Mate 1.22
« Yanıtla #8 : 27 Eylül 2015, 21:40:31 »
@keremsdn, disk bölümleme ile sorularınız için yeni bir konu açmanız en uygunu olacaktır.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...