Gönderen Konu: Linux Mint yükledikten sonra driverları yüklemek  (Okunma sayısı 2540 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Abergaven

• Çok Yeni Penguen
  • *
Linux Mint yükledikten sonra driverları yüklemek
« : 10 Eylül 2015, 19:22:59 »
Merhaba

Linux Mint'i indirmiş bulunuyorum, yükleyeceğim fakat ASUS marka laptopımın sitesinde, driver bölümünde hiç bir Linux driverı bulunmuyor, driver yüklemediğim halde çalışacak mıdır donanımlarım sağlıklı bir şekilde? Cevaplarınızı bekliyorum.

Teşekkürler

Dikkat : İletinin tamamını büyük harflerle veya kalın olarak yazmak yasaktır. İletiyi kalın yazmanız size daha çabuk yardımcı olabileceğimiz anlamına gelmiyor malesef lütfen forum kurallarına uyalım. Bakınız : Forum Kuralları
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2015, 19:33:56 Gönderen: Danny »

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Intel HD 620
  • İşlemci: Intel i7 - 7500U
  • RAM: 8 GB
Ynt: Linux Mint yükledikten sonra driverları yüklemek
« Yanıtla #1 : 10 Eylül 2015, 19:37:20 »
Hangi sürücüleri kastediyorsunuz ? Linux tarafında açık kaynak sürücüler otomatik olarak gelmektedir. Dilerseniz grafik kartınızın desteği varsa kapalı kaynak sürücüleri tercih edebilirsiniz. Bunun dışında, ses / ağ / wi-fi sürücüleri (istisna donanımlar dışında) otomatik olarak kurulu gelir.

Sisteminizde ses ve ağ problemi yok anladığım kadarıyla.  Grafik kartı sürücülerinizi kontrol edebiliriz.

Ekran Kartı ile İlgili Sorularda Verilmesi Gereken Çıktılar
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı Abergaven

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 10 Eylül 2015, 19:49:39 »
Henüz yüklemedim Linux'u fakat, Windows yükledikten sonra kablosuz, ekran kartı, chipset gibi şeyleri yüklüyorum. Bunların linux versiyonlarını bulamadım.

Mesajlar Birleştirildi: [ [time]10 Eylül 2015, 20:21:08[/time] ]
Henüz yüklemedim Linux'u fakat, Windows yükledikten sonra kablosuz, ekran kartı, chipset gibi şeyleri yüklüyorum. Bunların linux versiyonlarını bulamadım.

Ayrıca Linux'u flash bellekten boot etmeye çalıştığımda, bootable şekilde görülmüyor yeniden başlatırken, unetbootin ile denedim bunu, ayrıca daemon tools ile boot etmeye çalıştığımda, otomatik kullan seçeneğini göremiyorum diskte. Alternatif yükleme şeklim var mı acaba? Yahut teamviewer gibi bir program aracılığıyla yardımcı olma şansınız varsa sevinirim.
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2015, 20:23:17 Gönderen: Abergaven »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #3 : 10 Eylül 2015, 20:44:35 »
Forumda uzaktan yardım istemek yasak, bu hususlarla ilgili önce forum kurallarını okuyunuz.

ISO dosyasını USB belleğe yazdırma ile ilgili aşağıdaki konuyu inceleyiniz.

http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=3522.msg22440#msg22440

Eğer bu konu başlığı ile alakası olmayacak farklı sorularınız varsa yeni konu açabilirsiniz. Forumda aynı konu başlığı altında bir fazla soru/sorun hakkında konuşmuyoruz.

Kurulumdan sonra @Danny'nin istediği ve aşağıdaki komutun çıktısını paylaşırsanız sisteminizde kurulum sonrası ne yapılması gerektiği hakkında konuşabiliriz.

CTRL+ALT+T tuşlarına birlikte basarak uçbirimi açınız (Menü => Donatılardan da uçbirime ulaşabilirsiniz).
Çıktısı istenen komutları sırasıyla kopyalayıp sağ tık ile uçbirime yapıştırınız ve giriş (enter) tuşu ile komutu çalıştırınız.
Bu komutlar bazı çıktılar üretecek, işte bu bu çıktıları bizimle paylaşmanız gerekiyor.
Bu şekilde sisteminiz hakkında bilgi sahibi olabileceğiz.
Lütfen ekran görüntüsü paylaşmak yerine uçbirimdeki çıktıyı kopyalayıp foruma yapıştırınız.

Kod: [Seç]
inxi -Fxz

Not: Linux tarafında genellikle Windows tarafından alışık olunan çipset sürücülerini kurmak gerekmez. Çoğu kablosuz ağ sürücüsü otomatik olarak tanınabilir, eğer bağlantı sorunları yaşanırsa ufak düzenlemeler yapılması gerekebilir.

[Rehber] Linux Mint Resimli Kurulum Rehberi

« Son Düzenleme: 10 Eylül 2015, 20:45:36 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Abergaven

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 11 Eylül 2015, 06:48:05 »
inxi -Fxz
komutundan aldığım çıktı:

Kod: [Seç]
System:    Host: ONUR Kernel: 3.16.0-38-generic x86_64 (64 bit, gcc: 4.8.2)
           Desktop: Cinnamon 2.6.11  Distro: Linux Mint 17.2 Rafaela
Machine:   Mobo: ASUSTeK model: X550CC version: 1.0 Bios: American Megatrends version: X550CC.300 date: 03/24/2014
CPU:       Dual core Intel Core i7-3537U CPU (-HT-MCP-) cache: 4096 KB flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx) bmips: 9976.44
           Clock Speeds: 1: 800.097 MHz 2: 808.300 MHz 3: 811.816 MHz 4: 899.804 MHz
Graphics:  Card: Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller bus-ID: 00:02.0
           X.Org: 1.15.1 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa) FAILED: nouveau Resolution: 1366x768@60.0hz
           GLX Renderer: Mesa DRI Intel Ivybridge Mobile GLX Version: 3.0 Mesa 10.1.3 Direct Rendering: Yes
Audio:     Card: Intel 7 Series/C210 Series Family High Definition Audio Controller driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:1b.0
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture ver: k3.16.0-38-generic
Network:   Card-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
           driver: r8169 ver: 2.3LK-NAPI port: d000 bus-ID: 04:00.2
           IF: eth0 state: down mac: <filter>
           Card-2: Qualcomm Atheros AR9485 Wireless Network Adapter driver: ath9k bus-ID: 03:00.0
           IF: wlan0 state: up mac: <filter>
Drives:    HDD Total Size: 1015.7GB (0.7% used) 1: id: /dev/sda model: TOSHIBA_MQ01ABD1 size: 1000.2GB
           2: USB id: /dev/sdb model: TransMemory size: 15.5GB
Partition: ID: / size: 909G used: 4.8G (1%) fs: ext4 ID: swap-1 size: 8.47GB used: 0.00GB (0%) fs: swap
RAID:      No RAID devices detected - /proc/mdstat and md_mod kernel raid module present
Sensors:   System Temperatures: cpu: 56.0C mobo: N/A gpu: 48.0
           Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info:      Processes: 190 Uptime: 4 min Memory: 577.9/7870.8MB Runlevel: 2 Gcc sys: 4.8.2
           Client: Shell (bash 4.3.11) inxi: 1.9.17

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
@Abergaven, önceki mesajda bahsedildiği üzere çipset ile ilgili herhangi bir sürücü yüklemenize gerek yok.

Kablosuz ağ kartı sürücüsü de çekirdekde mevcut olduğu için etkinleşmiş, eğer kopma veya yavaş bağlantı sorunları yaşarsanız buradaki düzenlemeyi yapmak gerekebilir.

Sisteminizde Intel + Nvidia Optimus destekli hibrit GPU mevcut. Bu durumda Nvidia GPU'yu 2 farklı şekilde kullanabilirsiniz, bunlardan birisi Bumblebee projesi diğeri ise Nvidia Prime. Linux'la yeni tanışan birisi için Nvidia Prime metodunu daha uygun olabilir.

Sürücülerle ilgili başkaca bir şey yapmanıza gerek yok.

Isınma sorunu yaşarsanız burada anlatıldığı biçimde TLP uygulamasını kurabilirsiniz.

PAylaştığınız çıktılara göre sisteminizi henüz güncellememişsiniz, ilk yapmanız gereken işlemlerden birisi sistem çekmecesinin sol alt kısmında bulunan Güncelleme Yöneticisi yardımıyla sistemi güncellemek olacaktır.
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2015, 09:03:06 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...