Gönderen Konu: Red Hat Enterprise Linux 7 RC  (Okunma sayısı 2311 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
  • Dağıtım: Linux Mint
Red Hat Enterprise Linux 7 RC
« : 23 Nisan 2014, 14:11:08 »

Geçen haftaki Red Hat zirve toplantısı sırasında, Red Hat kurumsal Linux dağıtımının yaklaşan büyük sürümünün sürüm adayı duyuruldu. Red Hat Enterprise Linux 7 RC, böylelikle, bu haftadan itibaren kullanıma sunulmuş bulunuyor. İstemci, sunucu ve iş istasyonu versiyonlarının yansılardan indirilip test edilebileceği ifade ediliyor. Red Hat Enterprise Linux 7′nin beta versiyonunundan toplanan geribildirim üzerine inşa edilen ve açık hibrid bulut için hazırlanmış işletim sisteminin finaline yakın bir görünüm sunan Red Hat Enterprise Linux 7 RC; Red Hat Enterprise Linux ailesine yeni bir üye olarak, Red Hat Enterprise Linux Atom sunucuyu tanıtmayı planlıyor. Red Hat Enterprise Linux Atom sunucu, Red Hat Enterprise Linux sertifikalı güvenliği ve hareket kabiliyetini sunuyor. Red Hat Enterprise Linux 7 RC hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Red Hat Enterprise Linux 7 RC edinmek için Red Hat’in FTP sunucusunu kullanabilirsiniz.

rhel-client-7.0-x86_64-dvd.iso (3,455MB, SHA256)
    rhel-server-7.0-x86_64-dvd.iso (4,042MB, SHA256)
    rhel-workstation-7.0-x86_64-dvd.iso (4,007MB, SHA256)

Çevrimdışı hwpplayer1

• Çaylak Penguen
  • **
  • Linux Mint 17.1 Rebecca KDE :)
    • hwpplayer1 Free Software and GNU/Linux Blog
  • Dağıtım: Linux Mint 17.1 Rebecca KDE / PTS 3.0 KDE Kararlı
Ynt: Red Hat Enterprise Linux 7 RC
« Yanıtla #1 : 04 Ekim 2014, 17:16:43 »
Merhaba @fortran belirtmiş olduğun linkler çalışmıyor.Geribildirim yapmak istedim.Teşekkürler.
GNU Emacs :)

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
« Yanıtla #2 : 04 Ekim 2014, 19:11:49 »
Alıntı yapılan: hwpplayer1
Merhaba @fortran belirtmiş olduğun linkler çalışmıyor.Geribildirim yapmak istedim.Teşekkürler.

Doğrudur, nedir bunlar Red Hat Enterprise Linux 7 RC linkleri hwpplayer1. Malum, Red Hat Enterprise Linux 7 çıktı çoktan ve RC gündemden düştü.

Çevrimdışı hwpplayer1

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #3 : 07 Ekim 2014, 00:51:31 »
Doğrudur, nedir bunlar Red Hat Enterprise Linux 7 RC linkleri hwpplayer1. Malum, Red Hat Enterprise Linux 7 çıktı çoktan ve RC gündemden düştü.

Kusura bakmayın yazıya geç cevap verdim.Release Candidate ( RC ) kelimesini anladım şimdi ve doğal olarak çalışmıyor artık eski linkler.Çünkü tam sürüm çıktı dediğiniz gibi.İlerde Sanallaştırma ile Virtualbox'ta Red Hat deneyebilirim hem RPM paket yönetimi hakkında fikir edinmiş olurum diye düşünüyorum.Teşekkürler.

« Son Düzenleme: 09 Ekim 2014, 21:31:13 Gönderen: hwpplayer1 »

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
« Yanıtla #4 : 07 Ekim 2014, 04:35:08 »
Rica ederim.

Çevrimdışı hwpplayer1

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #5 : 09 Ekim 2014, 21:39:59 »
Red Hat dağıtımı olarak Fedora 20 yükledim.Başka bir konu başlığı açmadan buraya yazmayı düşündüm umarım uygundur.Red Hat Enterprise 7 subscription gerektiriyormuş.Deneme sürümü vardı ama bana bir seçenek olarak Fedora Projesini önerdi.Ben de onu yükledim ve Virtualbox'ta sanallaştırdım.Şimdi de Fedora 20 üzerinden yazıyorum.Verify yaptım bu lisans GPL koşulları altında yeniden düzenlenebilir dedi.Çıktısı ise şu şekilde :
Kod: [Seç]
[hwpplayer1@localhost ~]$ curl https://fedoraproject.org/static/fedora.gpg | gpg --import
  % Total    % Received % Xferd  Average Speed   Time    Time     Time  Current
                                 Dload  Upload   Total   Spent    Left  Speed
  0     0    0     0    0     0      0      0 --:--:--  0:00:05 --:--:--     0gpg: anahtar 3AD31D0B: "Fedora-SPARC (15) <fedora@fedoraproject.org>" değişmedi
gpg: anahtar FB4B18E6: "Fedora (19) <fedora@fedoraproject.org>" değişmedi
100 27858  100 27858    0     0anahtar BA094068: "Fedora Secondary (19) <fedora@fedoraproject.org>" değişmedi
gpg:    4229      0  0:00:06  0:00:06 --:--:--  6844
anahtar 246110C1: "Fedora (20) <fedora@fedoraproject.org>" değişmedi
gpg: anahtar EFE550F5: "Fedora Secondary (20) <fedora@fedoraproject.org>" değişmedi
gpg: anahtar 95A43F54: "Fedora (21) <fedora@fedoraproject.org>" değişmedi
gpg: anahtar A0A7BADB: "Fedora Secondary (21) <fedora@fedoraproject.org>" değişmedi
gpg: anahtar 8E1431D5: "Fedora (22) <fedora@fedoraproject.org>" değişmedi
gpg: anahtar A29CB19C: "Fedora Secondary (22) <fedora@fedoraproject.org>" değişmedi
gpg: anahtar 0608B895: "EPEL (6) <epel@fedoraproject.org>" değişmedi
gpg: anahtar 352C64E5: "Fedora EPEL (7) <epel@fedoraproject.org>" değişmedi
gpg: İşlenmiş toplam miktar: 11
gpg:                    değişmedi: 11
[hwpplayer1@localhost ~]$ rpm --import PUBKEY 246110C1
hata: PUBKEY: import read failed(2).
hata: 246110C1: import read failed(2).
[hwpplayer1@localhost ~]$ gpg --quiet --with-fingerprint /etc/pki/rpm-gpg/RPM-GPG-KEY-fedora-20-primary
pub  4096R/246110C1 2013-05-16 Fedora (20) <fedora@fedoraproject.org>
     Anahtar parmakizi = C7C9 A9C8 9153 F201 83CE  7CBA 2EB1 61FA 2461 10C1
[hwpplayer1@localhost ~]$ rpm {-K|--checksig} PACKAGE_FILE fedora-20
bash: --checksig}: komut yok
RPM Sürüm 4.11.3
Telif Hakkı (C) 1998-2002 - Red Hat, Inc.
Bu program, GNU GPL koşulları altında serbestçe yeniden dağıtılabilir

Kullanımı: rpm [-afgpcdLlsiv?] [-a|--all] [-f|--file] [-g|--group] [-p|--package] [--pkgid] [--hdrid] [--triggeredby]
        [--whatrequires] [--whatprovides] [--nomanifest] [-c|--configfiles] [-d|--docfiles] [-L|--licensefiles]
        [--dump] [-l|--list] [--queryformat=QUERYFORMAT] [-s|--state] [--nofiledigest] [--nofiles] [--nodeps]
        [--noscript] [--allfiles] [--allmatches] [--badreloc] [-e|--erase=<paket>+] [--excludedocs]
        [--excludepath=<dosyaYolu>] [--force] [-F|--freshen=<paketDosyası>+] [-h|--hash] [--ignorearch] [--ignoreos]
        [--ignoresize] [-i|--install] [--justdb] [--nodeps] [--nofiledigest] [--nocontexts] [--noorder] [--noscripts]
        [--notriggers] [--nocollections] [--oldpackage] [--percent] [--prefix=<dizin>] [--relocate=<eski>=<yeni>]
        [--replacefiles] [--replacepkgs] [--test] [-U|--upgrade=<paketDosyası>+] [-D|--define='MACRO EXPR']
        [--undefine=MACRO] [-E|--eval='EXPR'] [--macros=<FILE:...>] [--nodigest] [--nosignature] [--rcfile=<FILE:...>]
        [-r|--root=ROOT] [--dbpath=DIRECTORY] [--querytags] [--showrc] [--quiet] [-v|--verbose] [--version]
        [-?|--help] [--usage] [--scripts] [--setperms] [--setugids] [--conflicts] [--obsoletes] [--provides]
        [--requires] [--info] [--changelog] [--xml] [--triggers] [--last] [--dupes] [--filesbypkg] [--fileclass]
        [--filecolor] [--fscontext] [--fileprovide] [--filerequire] [--filecaps]

Zannediyorum ki bir sorun yoktur.Güncellemeleri aldım Firefox yükledim , KDE ortamı için sevdiğim drop-down Yakuake Terminal emülatörünü yükledim.Araştırmaya ve öğrenmeye devam.Böylelikle bana iş hayatında lazım olacak RPM Red Hat bilgisine giriş yapmış oldum.

Yorumlarınıza açığım eğer internet üzerinde araştırma yapmama yardımcı olabilecek bir ipucu verebilirseniz sevinirim.Teşekkürler

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
« Yanıtla #6 : 09 Ekim 2014, 21:56:40 »
Alıntı yapılan: hwpplayer1
Zannediyorum ki bir sorun yoktur.Güncellemeleri aldım Firefox yükledim , KDE ortamı için sevdiğim drop-down Yakuake Terminal emülatörünü yükledim.Araştırmaya ve öğrenmeye devam.Böylelikle bana iş hayatında lazım olacak RPM Red Hat bilgisine giriş yapmış oldum.

Elbette hwpplayer1, amaç Red Hat tabanlı, RPM paket yöneticisine sahip bir sistem üzerinde çalışmaksa, doğru bir tercihte bulunmuşsunuz. Ancak aynı şeyi CentOS ile de yapabilirdiniz. Kanımca bu daha doğru olurdu. Şu an için sonuç değişmez, tabii siz bilirsiniz. Selamlar.

Çevrimdışı hwpplayer1

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #7 : 09 Ekim 2014, 22:12:00 »
Elbette hwpplayer1, amaç Red Hat tabanlı, RPM paket yöneticisine sahip bir sistem üzerinde çalışmaksa, doğru bir tercihte bulunmuşsunuz. Ancak aynı şeyi CentOS ile de yapabilirdiniz. Kanımca bu daha doğru olurdu. Şu an için sonuç değişmez, tabii siz bilirsiniz. Selamlar.

Yardımınız için teşekkür ederim.CentOS Project daha yeni  bir kaç ay ( 7 July 2014 ) önce son sürümünü yayınlamış (7.0-1406 release etmiş).İleride bu dağıtımı da inceleyeceğim.Ancak bir süre Fedora 20'de kalmakta yarar var.Eğer geçersem ya diski yapılandırarak ya da dosyaları fiziki olarak yedekleyerek geçerim.Böylelikle bir aşama daha atlamış olurum.Görüşmek üzere sağolun.

Düzenleme : Red Hat Enterprise Linux (RHEL) kaynak kodları üzerine kurulu olduğu için [ which aims to be 100% binary compatible with its upstream source, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) ] centOS'u seçmek daha mantıklı gözüküyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/CentOS
http://tr.wikipedia.org/wiki/CentOS

Yönlendirmeniz için teşekkürler.
« Son Düzenleme: 10 Ekim 2014, 12:37:07 Gönderen: hwpplayer1 »