Gönderen Konu: WPS Office  (Okunma sayısı 5289 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı seron

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: LinuxMint, Ubuntu studio, Lubuntu
  • Masaüstü: mint, xfce, xlde
  • Grafik Kartı: ASUS-AMD HD 7790
  • İşlemci: amd FX 6300
WPS Office
« : 07 Eylül 2015, 23:59:37 »
arkadaşlar,
ofis programlarına çokça başvuran bir kullanıcıyım. alternatif ofis programlarına ilk olarak windows kullanırken başvurmuş, başta Libreofis sonra da open ofisi denemiştim, ancak bu programlarda her ne kadar kullanılırken pek sorunla karşılaşmasam da, zamanla MS ofis ile bazı uyumsuzlukları olduğunu farkederek derhal kullanmayı bıraktım. örneğin libre ofis, yazdığım yazıların başharflerini otomatik büyütmüyor, openofisde oluşturulmuş metinleri MS office ile açtığımda her satırbaşı için bir kez  basılmış enterler üç kez basılmış gibi aralıklı çıkıyor; bu bir yana, openofisde oluşturulmuş bol resimli metin dosyaları MS ofisde hem darmadağınık(resim ve metinler birbirine girmiş) hem de open'de 1 sayfa tutan metin MS ofsde 1,5 sayfa olarak çıkıyordu. *

bu tip sorunların üstesinden bir türlü gelemeyince yaptığım araştırmalar neticesinde gerek windowsta gerekse linuxda kullanmak üzere ideal bir ofis programı keşfettim: WPS kingsoft Office. bu çin menşeili programda yukarıda saydığım tüm istenmeyen hatalar yok idi ve hem görünümü hem de kullanım mantığı bakımından MS office 'e çok benziyordu.

sizlere de tavsiye ederim.
olumsuz tek yönü menü dili İngilizce.

http://wps-community.org/downloads
verdiğim linke bağlanarak uygun .deb paketini indirip gdebi package installer ile rahatça kurabilirsiniz. hatta bu dosyayı flaş belleğinizde de saklayabilirsiniz; kurulum işlemi internet bağlantısı istememektedir. sanırım gerekli bağımlılıkları içinde.

denenen sistemler:
Linux Mint 17.0 32bit
Lubuntu 14.04 32bit
Lnux deepin 32 bit
-----------
*MS office ile neden uyumlu olmak zounda: kullanıcıların çoğunluğu tarafından MS ofis çok tercih edildiğinden, belgeler bu kullanıcılarca açıldığında sorunla karşılaşılmamalıdır. WPS ofi programına bu konuda güvenebilirsiniz.

Çevrimdışı Liva

• Penguen
  • Basit Düzey Mint Kullanıcısı
  • Dağıtım: Mint 17.3
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: AMD Radeon R4 and R5 Graphics
  • İşlemci: AMD A6 Quad Core 1.8 Ghz
Ynt: WPS Office
« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2015, 00:14:49 »
Teşekkürler, kurulumuyla ilgili konu da forumumuzda mevcut. WPS Office Kurulumu
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

Çevrimdışı Genizcil_N

• Forum Yöneticisi
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Mate
« Yanıtla #2 : 08 Eylül 2015, 14:36:28 »
...libre ofis, yazdığım yazıların başharflerini otomatik büyütmüyor...
Yazıya küçük bir ek yapayım. Araçlar>Otomatik Düzeltme Seçeneklerinden ilk harfi otomatik büyütme ayarlanabiliyor.

Çevrimdışı seron

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #3 : 08 Eylül 2015, 17:21:42 »
Yazıya küçük bir ek yapayım. Araçlar>Otomatik Düzeltme Seçeneklerinden ilk harfi otomatik büyütme ayarlanabiliyor.
evet, fakat o ayar yazıyı yazıp bitirdikten sonra kullanılıyor ve büyütülmesini istemediğim baş harfleri (bazı noktalama işaretlerinden sonra büyük harfle başlanmaz) de büyütüyor. halbu ki o ayar olmaksızın, yazıyı yazar iken büyütmesi gerekli. alışkanlık olmuş, yazıyı yazarken rahatsız ediyor. bununla ilgili konu açıp yardım almışlığım ve arıza kaydı göndermişliğimiz de var idi:
http://forum.libreoffice.org.tr/viewtopic.php?f=4&t=698

fakat yazılım geliştiriciler çok da ilgilenmediler; tamam iletelim dediler. arıza kaydı:
https://bugs.documentfoundation.org/show_bug.cgi?id=88666&redirected_from=fdo

yeni sürüm hala sorunlu... sorunları gidermemişler; inadına aynı sürümü sürüm numarasını değiştirip değiştirip kakalıyorlar.

@ercancetin 'e de teşekkür ederiz.

Çevrimdışı Genizcil_N

• Forum Yöneticisi
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Mate
« Yanıtla #4 : 08 Eylül 2015, 20:09:41 »
Ayarlarda [T] kutucuğuna işaret koyarsanız yazarken de düzeltme yapılabiliyor. Paragrafta da denedim. Eğer noktayı koyduysanız otomatik olarak paragraf başı büyütülüyor.
Alıntı
yeni sürüm hala sorunlu... sorunları gidermemişler; inadına aynı sürümü sürüm numarasını değiştirip değiştirip kakalıyorlar.
Geliştiricilerin hakkını mı yiyoruz bilmiyorum. Rakibi olarak belirttiğiniz firmanın 130.000 çalışanı varken diğer tarafın işleri tamamen gönüllülükle yürüyor.

Çevrimiçi yyz

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: Linux Mint 19 64bit
  • Masaüstü: Cinnamon&Mate
« Yanıtla #5 : 08 Eylül 2015, 20:20:51 »
wps office'i aslında windows ortamında kullandım ama bir ay sonra bazı özellikleri kullanmak için satın alın (premium) gibisinden bir şeyler oldu, bende kaldırdım. Linux ortamında da bu şekilde mi yoksa her daim tüm özellikleri kullanılıyor mu?

Çevrimdışı seron

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #6 : 09 Eylül 2015, 18:20:21 »
Ayarlarda [T] kutucuğuna işaret koyarsanız yazarken de düzeltme yapılabiliyor. Paragrafta da denedim. Eğer noktayı koyduysanız otomatik olarak paragraf başı büyütülüyor.
  Geliştiricilerin hakkını mı yiyoruz bilmiyorum. Rakibi olarak belirttiğiniz firmanın 130.000 çalışanı varken diğer tarafın işleri tamamen gönüllülükle yürüyor.
T kutucuğu nerdedir? açıklarsanız bir bakayım.
"Geliştiricilerin hakkını mı yiyoruz bilmiyorum..."
 ;D
hayır hayır kızdığım şu: uzun süredir geliştiriliyor ve kendilerine geribildirim de gidiyor. ama uzun süredir takipteyim, belirttiğim hatalar sanki ısrarla düzeltilmek istenmiyor gibi.

bu program tavsiyelerini yzamamın amacı en sorunsuz programları sunmaktır. bu konuda çok araştırmalar yapıyorum yakında katılımsız(internetsiz) kurulabilen programları topluca sunmaya çalışacağım.

wps office'i aslında windows ortamında kullandım ama bir ay sonra bazı özellikleri kullanmak için satın alın (premium) gibisinden bir şeyler oldu, bende kaldırdım. Linux ortamında da bu şekilde mi yoksa her daim tüm özellikleri kullanılıyor mu?
@yyz ,
wps kingsoft ofis, ev kullanıcılarına ücretsiz bir programdır. satın al vb yazılarına aldanmayın. siz o programın çok detay ayarlarını, özelliklerini kullanmak istemişsiniz o yüzden öyle olmuş. yoksa standart bir kullanıcı olarak kullanırsanız satın almanız vb gerekmez.
premium (ücretli) sürümü alırsanız, internet üzerinden template(görseller) indirebilir, programın arayüzünü ofis 2003 ile 2007 arasında değiştirebilir ve online destek alabilirsiniz. ilk kurulumda bunlar da ücretsizdir. bir ay kadar sonra süre dolar ve ev kullanıcısı (free) sürümüne döner.

linuxda ise ben premium özellikleri kullanmadığımdan hiç bilgim yok; emin olduğum tek şey programın "sorunsuz" çalışması.
daha önce WPS firmasıyla "ücretsiz kullanabilir miyim?" konulu mailimi paylaşayım:

Subject: is v2012 FREE?

Message Body:
Hi WPS team!
I use your WPS office 2012 free edition.(i've downloaded it from a 3rd party software site)
is it free? would i use it unlimited? it's not trial(time limited), isnt it?
if you wont allow, i will continue to use.
thanks.

CEVAP:
Hello,
Thank you for using WPS Office.
For 2012 version, the Free version is for home and personal use, while the Pro version is for Business use.
If you use WPS Office at home, then you can use the Free version.
We hope this answers your question.

bir sonraki mesajda yeni çıkan versiyonlarda da aynı şeyin geçerli olduğunu belirtiyorlar. kendilerine Türkçe dil yaması ile ilgili bir ircada bulunmuştum:
Hi WPS team!
We use your product free version on windows and the Linux. we like it!
But we Turkish users need Turkish language support. the programs menus' language is english.
would you like add a Turkish language pack for us?
thanks, best regards.

"bir bakalım" demişler:
Hi Sero,
Thanks for your email…. I have added our Support team so that they can help with your product request.

ingilizcemin yarı tarzanca olması, program yapımcılarıyla irtibata geçemeyeceğim anlamına gelmez ;D ne yapalım bu kadar öğrenebildim  :D