Gönderen Konu: Linux Mint'te indirme yöneticileri  (Okunma sayısı 3456 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rafael

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: linuxmint 17.2
  • Masaüstü: xfce
  • Grafik Kartı: hp bütünleşik
  • İşlemci: i7
Linux Mint'te indirme yöneticileri
« : 29 Ağustos 2015, 22:06:10 »
Merhaba.
Linux Mint'te iki web tarayıcı önde gidiyor: Firefox ve Chromium. İki tarayıcıda indirme meselesi bazen sıkıntılı oluyor. Burada, indirme yöneticilerinden bahsedeceğim. Her birine verdiğim puanlar kişisel deneyimlerimdendir.

Flashgot: 10
DownThemAll: 9
uget: 9
Flareget: 9
fatRat: 10
wxdfast: 6
aria: 5
multiget: 5
gwget: 5
xdm: 5
jd2: 5
pyload: 5
steadyflow: 7
kget: 5
wget: 8
axel: 5
 Firefox'da sadece Flashgot bile yeter,  çok güçlü, sorunsuz bir indirme yöneticisi. Bununla birlikte DownThemAll kullanılırsa tam indirme sistemi kurulmuş oluyor.  Daha kullanışlı olan indirme yöneticileri ise FatRat, Flareget ve Uget.
Ayrıca, gerek Firefox gerek Chromium için eklenti sayfalarında birçok özel indirme eklentileri var, video, pdf, resim, yazı vs. Ancak, bahsettiğim yöneticiler genel ve tam indirme yöneticileri olduğundan özel indirmecilerden bahsetme gereği duymadım. Saygıyla kalın.

Çevrimdışı seron

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: LinuxMint, Ubuntu studio, Lubuntu
  • Masaüstü: mint, xfce, xlde
  • Grafik Kartı: ASUS-AMD HD 7790
  • İşlemci: amd FX 6300
Ynt: Linux Mint'te indirme yöneticileri
« Yanıtla #1 : 07 Eylül 2015, 23:26:34 »
merhaba, benim de uzum bulunsun.

uzun zamandır windows kullana kullana zahmetsiz hazır, fazla uğraştırmayacak şekilde çalışmaya alışmışız. doğal olarak da IDMAN isimli programa bağlı kalmışız.

linuxa geçince afalladık, idmanın yokluğunu aradık tabii. hal böyle olunca da denemediğim program kalmadı. yaptığım araştırmalarda benim gibi sorunlardan muzdarip birçok kişinin yorum ve istekleriyle karşılaştım. fakat Kget olsun, 4K video downoader olsun, XDM olsun bu programlarla sorunumu bir türlü çözememiş, kullanımlarına hem alışamamış hem de programların istediğim medyaları indirmesini sağlayamamıştım.

neden sonra aklıma geldi: "acaba kullandığım tarayıcının eklentileri nasıldır?" diye... Kurup denediğim tarayıcı eklentilerinin birçoğunun başarılı netice verdiğini görünce ben de en çok hoşuma giden " firefox video download helper" i kullanmaya başladım.

sadece bu program yok tabii; daha birçok program var, fakat hepsi de başarılı, stabil değil. kullanımının en sorunsuz olması bakımından yukarıda belirttiğim helper ile, şimdi adını unuttuğum bazı eklentilerin çok iyi çalıştığını gördüm. youtube sitesi olsun, başka siteler olsun bir video içeriğini derhal yakalıyor ve istersem istediğim dizine indiriyor.

bu anlattığım indirme eklentisi sadece videolar için. daha çok araştırma yaparak aynen idman gibi, çok türden dosyayı indrebilecek program veya eklentiler edinebilirsiniz.

yazımı noktalamadan şunu da ekliyeyim:
video downoad helper windowsta iyi çalışmıyor, linuxda iyi.
XDM (extreme download manager) idmana rakip olabilecek mükemmel bir ücretsiz alternatif fakat, linuxda iyi çalışmıyor malesef. yani bir sistemde iyi sonuç veren diğerinde vermeyebiliyor. bunları da hesaba katarak istediğiniz yolu kendiniz belirleyebilirsiniz.

özgür kullanımlar dilerim...

Çevrimdışı Reddet

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 Tessa
  • Masaüstü: Cinnamon
« Yanıtla #2 : 07 Eylül 2015, 23:32:06 »
Flareget'i denediniz mi?
Ben uzun süredir Flareget kullanıyorum. Mutluyuz 8)
Adaletin olmadığı yerde anarşi başlar..

Çevrimdışı Liva

• Penguen
  • Basit Düzey Mint Kullanıcısı
  • Dağıtım: Mint 17.3
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: AMD Radeon R4 and R5 Graphics
  • İşlemci: AMD A6 Quad Core 1.8 Ghz
« Yanıtla #3 : 07 Eylül 2015, 23:36:10 »
Eğer indireceğim basit bir şey ise hiç eklenti kullanmadan youtube aracılığıyla indirmeye çalışıyorum. Çoğunuz biliyordur zaten Youtube'un linkinin başına ss koyunca indirme sitesine otomatik yönlendiriyor. Örneğin www.ssyoutube.com/videonunurlsi
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

Çevrimdışı Scipio

• Penguen
  • Dağıtım: Debian 9.8 Stretch
  • Masaüstü: Gnome
  • Grafik Kartı: NVIDIA GeForce GTX850M
  • İşlemci: Intel i5-4200H
« Yanıtla #4 : 07 Eylül 2015, 23:37:14 »
Bir kaç ay öncesine kadar VideoDownloadHelper ile DownThemAll eklentileri birlikte çalışabiliyorlardı ve IDM kalitesi sağlıyorlardı. Sonra VideoDownloadHelper'a 5. sürüm güncellemesi geldi ve bu bozuldu. İki eklenti birlikte çalışmıyorlar ve doğal olarak kalite de düştü. Hatta bu yüzden uzun süre DownloadHelper'ı güncellememiştim ama bir süre sonra eski sürüm çalışmamaya başladı.

Yeni VideoDownloadHelper sürümleri eskisine çok başarılı tabi ama DTA ile beraber çalıştığı günler verim çok çok yüksekti.

Çevrimdışı Operator

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux mint 18 Sarah
  • Masaüstü: cinnamon
  • Grafik Kartı: intel hd graphics 4600
  • İşlemci: intel core i7-4770 cpu@ 3.40Ghz x4
« Yanıtla #5 : 07 Eylül 2015, 23:39:39 »
Eğer indireceğim basit bir şey ise hiç eklenti kullanmadan youtube aracılığıyla indirmeye çalışıyorum. Çoğunuz biliyordur zaten Youtube'un linkinin başına ss koyunca indirme sitesine otomatik yönlendiriyor. Örneğin www.ssyoutube.com/videonunurlsi
bunu öğrendiğim iyi oldu youtube da takip ettiğim ingilizce dersleri vardı artık bilgisayarıma alabilirim hepsini  teşekkürler

Çevrimdışı seron

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #6 : 07 Eylül 2015, 23:43:33 »
Flareget'i denediniz mi?
denedim: malesef cık!..  :)
Flareget'i denediniz mi?
oyöntemi windowsta çok kullanmıştım bir ara sonra webfiltre nedeniyle kullanamamaya başladım.

Çevrimdışı serdar

• Penguen
  • Dağıtım: linuxmint cinnamon 17.3 64 bit
  • Masaüstü: cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia geforce 210
  • İşlemci: İntel i3
« Yanıtla #7 : 08 Eylül 2015, 07:42:41 »
merhaba, benim de uzum bulunsun.

uzun zamandır windows kullana kullana zahmetsiz hazır, fazla uğraştırmayacak şekilde çalışmaya alışmışız. doğal olarak da IDMAN isimli programa bağlı kalmışız.

linuxa geçince afalladık, idmanın yokluğunu aradık tabii. hal böyle olunca da denemediğim program kalmadı. yaptığım araştırmalarda benim gibi sorunlardan muzdarip birçok kişinin yorum ve istekleriyle karşılaştım. fakat Kget olsun, 4K video downoader olsun, XDM olsun bu programlarla sorunumu bir türlü çözememiş, kullanımlarına hem alışamamış hem de programların istediğim medyaları indirmesini sağlayamamıştım.

neden sonra aklıma geldi: "acaba kullandığım tarayıcının eklentileri nasıldır?" diye... Kurup denediğim tarayıcı eklentilerinin birçoğunun başarılı netice verdiğini görünce ben de en çok hoşuma giden " firefox video download helper" i kullanmaya başladım.

sadece bu program yok tabii; daha birçok program var, fakat hepsi de başarılı, stabil değil. kullanımının en sorunsuz olması bakımından yukarıda belirttiğim helper ile, şimdi adını unuttuğum bazı eklentilerin çok iyi çalıştığını gördüm. youtube sitesi olsun, başka siteler olsun bir video içeriğini derhal yakalıyor ve istersem istediğim dizine indiriyor.

bu anlattığım indirme eklentisi sadece videolar için. daha çok araştırma yaparak aynen idman gibi, çok türden dosyayı indrebilecek program veya eklentiler edinebilirsiniz.

yazımı noktalamadan şunu da ekliyeyim:
video downoad helper windowsta iyi çalışmıyor, linuxda iyi.
XDM (extreme download manager) idmana rakip olabilecek mükemmel bir ücretsiz alternatif fakat, linuxda iyi çalışmıyor malesef. yani bir sistemde iyi sonuç veren diğerinde vermeyebiliyor. bunları da hesaba katarak istediğiniz yolu kendiniz belirleyebilirsiniz.

özgür kullanımlar dilerim...

İyi sabahlar olsun,
Seron, video download helper'ı Pardus'dan beri kullanıyorum. Gerçekten çok iyi bir indirme yöneticisi. Ayrıca windows 7 sistemimdeki firefox'da da var ve şimdiye kadar sorunsuz çalıştı. Bence windowsda firefox'un son sürümüne terfi ederseniz eminim bu eklenti orada da sorunsuz çalışacaktır.

Çevrimdışı seron

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #8 : 08 Eylül 2015, 17:25:36 »
İyi sabahlar olsun,
Seron, video download helper'ı Pardus'dan beri kullanıyorum. Gerçekten çok iyi bir indirme yöneticisi. Ayrıca windows 7 sistemimdeki firefox'da da var ve şimdiye kadar sorunsuz çalıştı. Bence windowsda firefox'un son sürümüne terfi ederseniz eminim bu eklenti orada da sorunsuz çalışacaktır.
konu uzuyor ancak şöyle izah edeyim: sorun aslında benim programı nasıl kullanacağımı bilmememden kaynaklanıyor.
linux kullanırken download helperin ikonu, bir video içeren sayfa açılınca derhal yanıp sönmeye başlıyor ve bu simgeye tıklanınca mana aynen idmandaki gibi kalitelerine göre video listesini açıyor.

oysa windowsta ne simge renkleniyor ne de simgeye basınca liste geliyor; onun yerine hangi sitelerden yakalama yapsın, o geliyor. ayarları vb kurcalamama rağmen anlayamadım gitti. aynı şey linuxda XDM kullanırken de oluyor, XDM, videoyu yakalamıyor.