Gönderen Konu: [Rehber] Alias ile Terminal için Kısayol Oluşturma ve Kelimeye Komut Verme  (Okunma sayısı 2422 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı PerayKnox

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 17.2 - Rafaela
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Onboard
  • İşlemci: Intel
Merhaba arkadaşlar, şu konumda alias'ten bahsetmiştim. Benim de cahilliğime geldi, uçbirimi kapatınca alias'ler siliniyor ve kalıcı olmuyormuş. Bunun nasıl çözüleceğini öğrendim, sizinle de paylaşmak istedim.

Öncelikle, Alias Nedir?
Alias, uçbirim üzerinden bir kelimeye komut yüklemenizi sağlayan, betik dillerdeki karşılığıyla değişken oluşturmanızı sağlayan linux komutudur. Alias komutu iki parametreyle çalışıyor. Birincisi kelimemiz, ikincisi ise alacağı değer. (Hatam olursa düzeltebilirsiniz.)

Alias tanımlamak:
Uçbirimi açıyoruz (CTRL + ALT + T) ve şu komutu yazıyoruz:
Kod: [Seç]
alias merhaba='echo sana da merhaba!'
merhaba

Çıktısı:
sana da merhaba!
artık uçbirim'de merhaba yazdığımızda, uçbirim de bize merhaba diyecek. Gördüğünüz gibi  "merhaba" kelimesine = (eşittir) işaretinden sonra  yazdığım komutu yükledim. Echo komutu ekrana bir şey yazdırmak için kullanılmaktadır.  Bunun yerine çalıştırmak istediğiniz dosyanın konumunu da yazabilirsiniz. Böylece belirlediğiniz kelimeyi yazdığınızda o dosya otomatik olarak çalışacaktır. Kısacası, istediğiniz komutu yükleyebilirsiniz bir kelimeye. Benim denemelerimde gördüğüm şu oldu, başka komutlara benzer isimler yaratınca sorun çıkıyor. Ayrıca kısa isimler de (mesela x-p) sorun çıkardı bende.

Alias'leri kalıcı yapma
Aliasler, uçbirim kapatılınca sonlandırılırlar. Yani kalıcı olmazlar. Bunun için bashrc dosyamızı düzenleyeceğiz. Ayrıca, bir hatırlatma. Dikkatimi çekti ki daha önce yazdığımız ama uçup giden aliasler yine aynı dizinimizde .bash_history dosyasında saklanmış oluyorlar. Buradan daha önce yazmışsanız alias komutlarınızı görebilirsiniz.

Öncelikle kullanıcı dizininize gelin. (Resimler, videolar klasörlerinin olduğu kısım) (/home/kullaniciadi/)
Burada CTRL + H kısayolu ile gizli dosyaları görebilirsiniz. Bizim kullanacağımız dosyaların başında . (nokta) olduğu için gizlenmiş oluyorlar. Dilerseniz direkt uçbirimden aşağıdaki komutlarla da halledebiliriz işimizi.

.bashrc dosyamızı düzenleyelim
gedit ~/.bashrc
Açılan dosyaya dilediğiniz aliasi girin. Örnek bir alias yazalım yine, bunu deneyebilirsiniz:
alias merhaba='echo sana da merhaba!'
Kaydedip kapatın. Uçbirimi de kapatın. Şimdi yeni bir uçbirim açın ve merhaba yazın. Enterladıktan sonra sana da merhaba cevabını alırsanız artık kalıcı alias tanımlamayı öğrenmişsiniz demektir.
Yazının sonuna echo komutu eklendi.
karakartala

« Son Düzenleme: 13 Aralık 2015, 18:57:56 Gönderen: karakartala »

Çevrimdışı dirent

• Penguen
  • Temel Seviyede Mint Kullanıcısı
  • Dağıtım: Mint
  • Masaüstü: Mate
  • Grafik Kartı: Nvidia 8400GS
  • İşlemci: P4 3.2 GHz
Selami
Çok keyifliymiş bu, teşekkürler.
Yalnız sanırım gözden kaçmış, en altta yazığınız kod satırında
alias merhaba='sana da merhaba!' echo kelimesi eksik kalmış. O şekilde kaydedince haliyle bir şey yapmıyor.
Bayılıyorum buraya

Çevrimdışı PerayKnox

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 17.2 - Rafaela
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Onboard
  • İşlemci: Intel
Merhaba,

Tüm komutlarda "echo" kullanmışım zaten. Sadece çıktılarda yok, onlarla karıştırdınız galiba :)  alias merhaba='Sana da merhaba!' şeklinde kod girdikten sonra komut satırına sadece merhaba yazınca, sana da merhaba yanıtı gelecektir. Çünkü merhaba isimli alias'ı çalıştırınca içindeki komut çalıştı.

Edit: Konuyu bayağıdır açmışım, şimdi fark ettim ki gerçekten de en sondakini dediğiniz gibi yazmışım fakat moderatör düzeltmiş. :)
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2016, 12:16:38 Gönderen: PerayKnox »

Çevrimdışı minteger

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 KDE
  • Masaüstü: --illede KDE
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: AMD
Güzel bişeymiş. Bi yerlerde işe yayar gibi geldi bana.