Gönderen Konu: Ekran Kartı Sorunu  (Okunma sayısı 1611 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Salvoton

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
Ekran Kartı Sorunu
« : 25 Ağustos 2015, 20:07:58 »
Merhaba, şuanda AMD APU'nun grafik kartını kullanıyorum fakat stabil çalışmıyor. Bu yüzden bir kenarda duran nvidia geforce gt 420 ekran kartını bilgisayara taktım bu sefer Mint şifre yazma bölümü açılıyor şifremi yazıp girdikten sonra sadece cinnamon çöktü gibi bir hata veriyor ve Windows'daki güvenli mod tarzı bir yer açılıyor. Anlicanız bilgisayarım normal olarak çalışmıyor. ekran kartı ile monitörü DVI ile bağlıyorum. Bir türlü beceremedim anlayan arkadaşlar nasıl düzeltebileceğimi söyerse çok sevinirim.
Mülkiyet hırsızlıktır.
- Proudhon

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Ekran Kartı Sorunu
« Yanıtla #1 : 25 Ağustos 2015, 20:17:44 »
Eğer ATI kartı kullanmayacak iseniz bunun sürücülerini kaldırıp, xorg.conf yapılandırma dosyasını silerseniz sorun düzelecektir. Sonrasında Nvidia sürücüsünü kurup xorg.conf yapılandırma dosyasını oluşturacaksınız. Eğer Nvidia GPU ile devam edecekseniz bu şekilde bir öneri sunabiliriz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Salvoton

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
« Yanıtla #2 : 25 Ağustos 2015, 20:32:20 »
sürücüyü amdnin sitesinden indirmiştim şimdiden nasıl kaldıracağımı bilmiyorum birde şuan bilgisayarımda ekran kartı yok grafik kartı işlemcinin içerisine gömülü yani apu. driverı nasıl kaldıra bilirim ?
anlatıklarınızı anladım fakat ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. lütfen basitce analtırmısınız ?
Mülkiyet hırsızlıktır.
- Proudhon

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #3 : 25 Ağustos 2015, 23:06:22 »
AMD sitesinden indirdiğiniz sürücüyi .deb uzantılı dosya yardımıile mi yoksa .run uzantılı dosya ile mi kurduğunuzu bilemediğim için, aşağıya her ikisi içinde geçerli olacak şekilde sürücüyü kaldırabileceğiniz komutları listeliyorum.

Aşağıdaki komutları sırası ile uçbirimde çalıştırarak ATI fglrx sürücüsünü kaldırabilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo sh /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
sudo apt-get remove --purge fglrx*
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-radeon
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.backup
sudo rm -rf /etc/ati
Sonrasında sistemi yeniden başlatıp BIOS'dan dahili AMD GPU'yu pasifleştirmeniz en uygunu olacaktır.

Sistemi yeniden başlattıktan sonra menüden aratarak Sürücü Yöneticisini açınız ve "Önerilen" sürücüyü seçip kurunuz.

Sürücü kurulumundan sonra aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırarak xorg.conf yapılandırma dosyasını oluşturabilirsiniz.

sudo nvidia-xconfig
Ardından sistemi yeniden başlatarak yeni kurulan sürücünün etkinleşmesini sağlayabilirsiniz.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...