Gönderen Konu: [Çözüldü] Yazıcım yazdırma yapmıyor  (Okunma sayısı 1638 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serdar

• Penguen
  • Dağıtım: linuxmint cinnamon 17.3 64 bit
  • Masaüstü: cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia geforce 210
  • İşlemci: İntel i3
[Çözüldü] Yazıcım yazdırma yapmıyor
« : 10 Ağustos 2015, 16:48:27 »
İyi akşamlar olsun,
Geçen hafta forumda anlatıldığı gibi Hp colorlazerjet CM1312 mfp yazıcımı Linuxmint'e tanıtıp çıktı almış ve tarama işlemini sorunsuz gerçekleştirmiştim.
Fakat dün akşamdan beri çıktı almakta zorlanıyorum. Hatta dün akşam yazıcıyı birkaç kez açıp kapatarak ve Linuxmint'de de bir iki kez oturum açıp kapatarak zar zor aldığım web sitesi çıktısını  bu sabah alamadım. Dün akşam yaptığım gibi bir kaç kez yazıcıyı açıp kapatmama karşın maalesef gerçekleştiremedim.
Aynı yazıcım tarama işlemini sorunsuz gerçekleştirmekte ve Win7'de yazdırma ve taramada sorunsuz çalışmaktadır.
« Son Düzenleme: 10 Ağustos 2015, 21:08:38 Gönderen: serdar »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Yazıcım yazdırma yapmıyor
« Yanıtla #1 : 10 Ağustos 2015, 17:08:15 »
@serdar, aşağıdaki komutları sırasıyla uçbirimde çalıştırarak kurduğunuz hplip sürücülerini kaldırınız.

Kod: [Seç]
cd /usr/share/hplip
sudo python uninstall.py
rm -rf ~/.hplip

Burada belirtilen sebepten dolayı hplip'in 3.15.6 numaralı sürümünü indirip, burada anllatıldığı biçimde yeniden kurmayı deneyiniz. Kuruluma başlamadan önce, önceki kurulumu gerçekleştirdiğiniz diğer run uzantılı hplip dosyasını silmenizde fayda var.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı serdar

• Penguen
  • Dağıtım: linuxmint cinnamon 17.3 64 bit
  • Masaüstü: cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia geforce 210
  • İşlemci: İntel i3
« Yanıtla #2 : 10 Ağustos 2015, 21:08:25 »
İyi akşamlar olsun,
Az önce hplip uygulamasını yeniden kurmaya fakat önce eskisini kaldırmaya çalıştım. Ama "rm -rf ~/.hplip" aşamasında konsol tıkandı, yanıt vermeyince de konsol uygulamasını sonlandırıp oturumu yeniden kapatıp açtım.
Ve ne dosya sisteminin ne de diğer belgelerimin hiçbirinin yerinde olmadığını gördüm. Üstelik daha önce yaptığım tüm sistem ayarlarım da yok olmuştu. - sistem sesleri dahil -
Yaklaşık 40 dakikadır sistem ayarlarımı geri getirmeye uğraştım.
Artık çıkardığı sorunlardan dolayı yazıcımı Linuxmint'te kullanmamaya karar verdim.
Destekleriniz için teşekkür ederim.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #3 : 10 Ağustos 2015, 21:38:45 »
@serdar, lütfen sorun çözülmedi ise konulara etiket eklemiyoruz.

Sanırım komutu hatalı yazdınız. Paylaştığım ilgili komut kullanıcı ev dizini içindeki gizli .hplip ayar dizinini siler sadece. Eğer komutu yazarken yanlışlıkla ~ işaretinden sonra boşluk bıraktı iseniz kullanıcı ev dizini içeriği tamamen silinmiş olabilir. ~ işareti kısaca kullanıcı ev dizinini simgeler. Eğer dosya sistemi silinmiş olsaydı masaüstüne ulaşamazdınız.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...