Gönderen Konu: [Rehber] Linux Mint Resimli Kurulum Rehberi  (Okunma sayısı 115784 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 16948
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 19.2 & LMDE 3
 • Masaüstü: Cinnamon 4.2 & Mate 1.22
[Rehber] Linux Mint Resimli Kurulum Rehberi
« : 10 Şubat 2014, 01:36:35 »
Linux Mint Kurulum Rehberi
Linux Mint ISO Dosyasını İndirme

Linux Mint ISO dosyalarını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

http://www.linuxmint.com/download.phpİndirilen ISO Kalıbının Güvenlik Doğrulaması

Linux Mint 19 Cinnamon, MATE ve Xfce sürümleri için burada anlatıldığı biçimde ISO dosyalarının doğrulamasını yapabilirsiniz.

Windows altında doğrulama işlemini buradaki anlatıma göre yapabilirsiniz.Kalıp Dosyalarının Medyaya Yazılması

Şimdi bu ISO dosyasını düşük hızda CD veya DVD'ye yazdırabilirsiniz. İsterseniz ISO dosyalarını Etcher uygulaması yardımıyla USB belleğinize de yazdırabilir, USB belleğinizden kurulum yapabilirsiniz.Kurulum

Sisteminizi çalışan (live) CD / DVD veya USB ile açtığınızda ilk karşılaşacağınız ekran aşağıdaki gibidir. 10 saniye sonra otomatik olarak açılış başlayacaktır.Bu ekranda iken klavyenizin sağ - sol yön tuşlarına veya giriş tuşuna tıklarsanız, gelişmiş açılış seçeneklerinin olduğu menüye ulaşabilirsiniz.

Eğer USB ile kurulum yapıyorsanız, doğrudan açılış seçeneklerinin bulunduğu alan ile karşılaşabilirsiniz.Bu seçeneklerin işlevini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz.

Start Linux Mint : Standart açılış seçeneğidir.
Start in compatibility mode : Uyumluluk kipidir, standart açılış kipinde sorun yaşarsanız bu kipi kullanmayı denemelisiniz.
OEM install: Bu seçenek PC üreticileri için önerilmektedir, herhangi bir kullanıcı oluşturmadan kurulum yapar.
Integrity check : Kalıbın doğruluğunu kontrol amaçlıdır.
Memory test : Hafıza modüllerinde sorun olup olmadığını anlamak için kullanılan seçenektir.
Boot from local drive : Sistemi çalışan medya yerine harddiskten başlatmak için kullanabilirsiniz.Kuruluma başladıysanız yukarıdaki ekran ile karşılaştınız demektir. Bir sorunla karşılaşmazsanız kısa bir süre sonra masaüstüne ulaşacaksınız.

Sisteminiz açıldığında masaüstünde bulunan Install Linux Mint kısayoluna tıklayarak kuruluma başlayabilirsiniz.Eğer kurulum başlamadı ise, CTRL+ALT+T tuşlarına birlikte basarak Uçbirimi açınız ve aşağıdaki kodu çalıştırarak kurulum uygulamasını başlatmayı deneyebilirsiniz. Bu durumda kurulum sonuna kadar uçbirimi kapatmamalısınız.                             

Kod: [Seç]
sudo ubiquity   
Açılan kurulum alanının sol tarafındaki bölümden kurulum yapmak istediğiniz dil seçeneğini seçerek kuruluma başlayabilirsiniz.
"Devam Et" düğmesine tıklayarak sonraki adıma geçelim.
Bu aşamada sizden klavye düzenini seçmemiz istenecektir. Klavye düzenini seçtikten sonra, alt taraftaki metin kutusu ile test edebilirsiniz.

Klavye düzenini seçtikten sonra "Devam Et" düğmesine tıklayarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.
Bu aşamada sizi 3. parti yazılım ve sürücüleri kurabileceğiniz bir alan karşılayacaktır. Bu seçeneği işaretleyerek ses ve video çözücüleri gibi eklentileri de kurulum sırasında kurmuş olacaksınız.

Dilerseniz bu aşamayı atlayabilirsiniz, kurulum sonrasında sizi karşılayacak olan "Karşılama Ekranı"nındaki yönergeler sayesinde bu eklentileri kolayca kurabilirsiniz.

"Devam Et" seçeneği ile sonraki adıma geçebilirsiniz.

Bu aşama kurulum tercihleri ile ilgilidir.
Kısaca özetlersek; en üstteki "yanına yükle" seçeneği, mevcut işletim sisteminin yanına otomatik olarak kurulum yapıyor. Eğer sistemimizde halihazırda bir işletim sistemi varsa ve Linux Mint'i bunun yanına kurmak istiyorsak en kolay seçenek bu olacaktır.

İsterseniz ortadaki "Diski sil ve Linux Mint Yükle" seçeneği ile Linux Mint'i kurulu olan işletim sisteminin üzerine yükleyebilir, tek işletim sistemi olarak Linux Mint'i kullanabilirsiniz.

Önemli not: "Diski sil ve Linux Mint Yükle" kurulum şekli ile tüm diskiniz biçimlendirilecektir. Diskinizde birden fazla bölüm varsa, diğer disk bölümlerindeki verileriniz kaybolabilir. Bu seçeneği tüm diske Linux Mint kuracaksanız tercih etmelisiniz.

En alttaki Başka bir şey seçeneği ile gelişmiş kurulum ayarlarını açabilirsiniz.Anlatıma gelişmiş kurulum seçeneği ile devam ediyoruz. Bu seçenek ile devam ettiğinizde, karşınıza kurulumu yapacağınız disk bölümü, dosya biçimi gibi ayarları elle belirleyebileceğiniz bir kurulum bölümü gelecektir.Kurulum yapacağınız bölümü seçip Değiştir (Change) düğmesine tıklayarak Bölüm düzenle alanına ulaşabilirsiniz. Düzenlemek istediğiniz bölüme çift tıklayarak da aynı işlemi yapmanız mümkün.Açılan Bölüm düzenle penceresinin Boyut kısmından, kurulum yapmak istediğimiz disk bölümünün boyutunu ayarlıyoruz.

Nasıl kullanılacağı kısmından kullanmak istediğimiz dosya sistemini seçiyoruz, en çok kullanılan dosya sistemleri Ext3 ve Ext4 dosya sistemleridir.

Nasıl kullanılacağı bölümünden seçtiğiniz dosya sistemi, kurulumu yapmak istediğiniz disk bölümündeki dosya sistemi ile aynı ise; Bölümü biçimlendir kutucuğunu seçerek bu bölümü tekrar biçimlendirmek suretiyle mevcut dosyaları silmeniz gerekebilir. Aksi durumda mevcut dosyaların üzerine kurulum yapılacaktır, kurulum sırasında üzerine veri yazılmayan eski dosyalar diskte yer işgal edeceği için dosya kirliliği oluşabilir. Bu sebeple oluşabilecek sorunların üstesinden gelebileceğinizi düşünüyorsanız Bölümü biçimlendir kutucuğunu işaretlemeyip mevcut dosya sisteminin üzerine kurulum yapabilirsiniz.

Kurulum yapmak için düzenleme yaptığınız bölümü, Bağlama noktası kısmından kök (ana) dizin olarak göstermeniz gerekir. Bunun için açılan menüden / seçeneğini seçmelisiniz.

Takas Alanı ile ilgili notlar : Eğer diskinizde daha önceden oluşturulmuş bir takas alanı mevcut değilse; bu bölüm için bir miktar alan ayırmak gerekecektir. Bunu bölüm boyutu kısmında bir miktar alan bırakmak suretiyle yapabilirsiniz. Bölüm boyutu kısmında  + ve -  düğmelerine tıklayarak bölüm boyutunu değiştirebileceğiniz gibi, elle de yazabilirsiniz.Takas alanı için oluşturduğunuz bu bölümün üstüne çift tıklayın ve Nasıl kullanılacığı kısmında Takas alanı seçeneğini seçip Tamam düğmesine tıklayın.

Eğer sisteminizde daha önce oluşturulmuş bir takas alanı mevcut ise, yeniden takas alanı oluşturmanıza gerek kalmayacaktır. Birden fazla dağıtım kullanıyorsanız, aynı takas alanı bu dağıtımlar tarafından ortak olarak kullanılabilir.

Tüm düzenlemeler bitti ise, Tamam düğmesine tıklayarak yaptığımız düzenlemelerin uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

Önyükleyici kurulacak aygıt kısmından, Grub2'nin yükleneceği disk bölümünü seçebilirsiniz. Konuyla ilgili fazla bir fikriniz yoksa olduğu gibi bırakın. Bu bölüm genellikle /dev/sda olarak ayarlanır.Tüm düzenlemeler bitti ise Şimdi Yükle düğmesine tıklayarak kuruluma başlayabiliriz. Bu aşamada sizi disk ile ilgili yaptığınız işlemleri özetleyen bir pencere karşılayacaktır. Bu penceredeki düzenlemeleri "Devam Et" düğmesine tıklayarak onaylayıp, kuruluma devam edebilirsiniz.

Kuruluma başladığınızda sizden ilk olarak bulunduğunuz yeri soran bir alan ile karşılaşacaksınız.   Bulunduğunuz yeri seçtiğinizde saat diliminiz de otomatik olarak ayarlanacaktır.Saat dilimi ayarlarını belirledikten sonra, "Devam Et" düğmesine tekrar tıklayarak kullanıcı bilgilerinizi belirleyeceğiniz bölüme ulaşacaksınız.Bu seçenekleri istediğiniz biçimde düzenlemeniz mümkün. Kullanıcı adı kısmı küçük harflerden oluşmalıdır.

Oluşturacağınız parolayı unutmamak için bir yere not almanız faydalı olabilir. Bu parola;  oturumunuzu açarken, yönetici haklarını kullanmanız gereken uygulamaları açmak ve uygulama yüklemek istediğiniz zaman sizden istenecektir. Yani bu şifre aynı zamanda sizin root parolanızdır.

Otomatik Giriş yap seçeneğini işaretlediğinizde, açılışta parola sorulmadan doğrudan masaüstüne ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı bilgilerinizi ayarladıysanız, "Devam Et" düğmesine tıklayarak sonraki kurulum aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşama ile birlikte kurulumun en önemli bölümleri bitmiş oldu.Artık ellerinizi arkaya yaslayıp kurulum bitmesini beklerken, size kurduğunuz sistemi kısaca özetleyen sunumu izleyebilirsiniz.Kurulumun ilerleyen aşamalarında Dil Paketleri internet üzerinden indirilerek sisteminize otomatik olarak yüklenecektir.

Kur penceresinin altındaki kısımdan kurulum ile ilgili aşamaları takip edebilirsiniz.Başarılı bir kurulumun ardından Kurulum Tamamlandı mesajını alacaksınız. İsterseniz Şimdi Yeniden Başlat seçeneği ile kurulumu tamamlanan işletim sisteminizi hemen açabilirsiniz.İsterseniz Sınamayı Sürdür seçeneği ile kurulumunu tamamladığınız sistemi biraz daha tanımaya devam edebilirsiniz.

Yeni sisteminizin hayırlı olmasını temenni ederiz, güle güle kullanın.


Düzenleme: Konu Linux Mint 19'a göre ve  görselleri ile güncellenmiştir.
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2019, 03:21:59 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...


Çevrimdışı Natgho

 • Çok Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 7
 • Keep it Simple, Stupid! :)
  • TurkHackTeam.NeT//Se-ZeR
 • Dağıtım: Petra(M)
Ynt: [Rehber] Linux Mint 16 Resimli Kurulum Rehberi
« Yanıtla #1 : 10 Şubat 2014, 01:41:42 »
Ellerinize sağlık ancak resimler gözükmemekte  :-\
Önemli olan direnmek.

Çevrimdışı AliveButDead

 • Çok Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 4
 • Dağıtım: Linux Mint
Ynt: [Rehber] Linux Mint 16 Resimli Kurulum Rehberi
« Yanıtla #2 : 10 Şubat 2014, 01:45:43 »
Ellerinize sağlık ancak resimler gözükmemekte  :-\

Bende sıkıntı resimler yok görünüyor.

Çevrimdışı Natgho

 • Çok Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 7
 • Keep it Simple, Stupid! :)
  • TurkHackTeam.NeT//Se-ZeR
 • Dağıtım: Petra(M)
Ynt: [Rehber] Linux Mint 16 Resimli Kurulum Rehberi
« Yanıtla #3 : 10 Şubat 2014, 02:30:06 »
Sizde gözükmesi mesele değil sıkıntı bende gözükmemesi.
Siz zaten biliyorsunuz, bilmeyen adam göremedikten sonra ne anlamı kalır konunun?
Görüntü bu;

ister düzeltirsiniz, ister bende gözüküyor diyerek pas geçersiniz.
Önemli olan direnmek.

Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 16948
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 19.2 & LMDE 3
 • Masaüstü: Cinnamon 4.2 & Mate 1.22
Ynt: [Rehber] Linux Mint 16 Resimli Kurulum Rehberi
« Yanıtla #4 : 10 Şubat 2014, 08:59:03 »
Sayın @Nathgo, konuyu hazırlayan benim, ama yazdıklarınızla @AliveButDead rumuzlu üyeyi muhatab alıyorsunuz. Bu arkadaşımızın konu üzerinde bir değişiklik yapma gibi tasarrufu yok. Sadece kendisinde resimlerin gözüktüğünü belirtmiş. "İster düzeltirsiniz isterseniz bende gözüküyor diye pas geçersiniz" şeklinde tutum biraz menfi olmuyor mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz, eğer sorun devam ederse görüntü dosyalarını başka bir alana taşıyabiliriz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...


Çevrimdışı Natgho

 • Çok Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 7
 • Keep it Simple, Stupid! :)
  • TurkHackTeam.NeT//Se-ZeR
 • Dağıtım: Petra(M)
Ynt: [Rehber] Linux Mint 16 Resimli Kurulum Rehberi
« Yanıtla #5 : 10 Şubat 2014, 10:24:33 »
O zaman kusura bakmayın, biraz ters zamanıma geldi, teşekkürler ilginize.
Önemli olan direnmek.

Çevrimdışı yilmaz

 • Çok Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 16
 • Dağıtım: kullanmayi dusnuyorum
Ynt: [Rehber] Linux Mint 16 Resimli Kurulum Rehberi
« Yanıtla #6 : 26 Şubat 2014, 15:59:27 »
cok faydali bir anlatim olmus tesekkurler benim gibi yeni baslayanlara

Çevrimdışı orhanalkan

 • Çok Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 16
 • Dağıtım: Linux mint 16 kde
Ynt: [Rehber] Linux Mint 16 Resimli Kurulum Rehberi
« Yanıtla #7 : 07 Mart 2014, 20:07:41 »
Çok teşekkürler Butterfly hakkınız ödenmez sağolun.

Çevrimdışı metinolmetin

 • Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 51
  • @MetinAltintas
 • Dağıtım: Linux Mint 18.3 Cinnamon & KDE 64 bit
 • Masaüstü: Cinnamon & KDE
 • Grafik Kartı: GTX960m
 • İşlemci: intel i7 6700HQ @2600 MHZ
Ynt: [Rehber] Linux Mint 16 Resimli Kurulum Rehberi
« Yanıtla #8 : 07 Mart 2014, 23:46:35 »
Güzel bir paylaşım olmuş, herkesin yararlanması dileğiyle hayırlısı olsun. Linux Mint 16 KDE arabiriminin kurulumu biraz daha farklı, onun içinde bir resimli anlatım konusu açılabilir. Resimlerin görülememe meselesine gelince web tarayıcısında Chrome veya Firefox' ta ABP (reklam engelleyicisi) eklentisi kuruluysa bundan dolayı resimler engellenmiş olabilir. ABP ayarlarınızı kontrol ediniz. Zira bende resimleri göremedim.. ABP reklam engelleyicisi resimleri, engellemiş, şimdi düzelttim.
Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!

Çevrimdışı Eludecraft

 • Çaylak Penguen
 • **
 • İleti: 197
 • Dağıtım: OpenSuSE/Chakra
 • Masaüstü: KDE
Ynt: [Rehber] Linux Mint 16 Resimli Kurulum Rehberi
« Yanıtla #9 : 15 Mart 2014, 22:16:36 »
Az önce KDE kurulumda başta ekran gelmemişti ve Alt + F2 ikilisi ile plasmayı açıp kapatınca plasma gelmişti ancak masaüstündeki simgeye tıklayınca bir şey olmuyordu. Sistemi yeniden başlatınca masaüstü geldi, kurulum betiği çalıştı. (Evet, usb)
Çalışan sistemi bozmayacaksın ağa

Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 16948
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 19.2 & LMDE 3
 • Masaüstü: Cinnamon 4.2 & Mate 1.22
Ynt: [Rehber] Linux Mint 16 Resimli Kurulum Rehberi
« Yanıtla #10 : 15 Mart 2014, 22:40:54 »
USB belleğe özellikle Unetbooin ile yazdırmayı deneyin. Kurulumu masaüstü simgesinden başlatamazsanız aşağıdaki komut ile uçbirimden başlatmayı deneyebilirsiniz.

Kod: [Seç]
gksudo ubiquity
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...


Çevrimdışı xcage46

 • Çok Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 8
 • Dağıtım: Linux Mint
Ynt: [Rehber] Linux Mint 16 Resimli Kurulum Rehberi
« Yanıtla #11 : 06 Mayıs 2014, 21:52:57 »
Merhabalar, ben indirdiğim sürümün md5sum kontrolünü yaptım sorun, peşinden Linux Live USB Creator (Şu an Windows7 kullandığım için) ile usb belleğime yazdırdım, buraya kadar bir sıkıntı yok ancak bilgisayarımı başlatırken usb boot yapmıyor ve ''boot error'' veriyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Cevabınızı bekleyeceğim..

Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 16948
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 19.2 & LMDE 3
 • Masaüstü: Cinnamon 4.2 & Mate 1.22
Ynt: [Rehber] Linux Mint 16 Resimli Kurulum Rehberi
« Yanıtla #12 : 07 Mayıs 2014, 08:55:39 »
ISO dosyasını Unetbootin ile yazdırmayı dener misiniz? Ek olarak BIOS'da USB Mass Storage Emulation type benzeri bir seçenek varsa, bu seçeneği otomatik (auto) olarak ayarlayamak denenebilir.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...


Çevrimdışı cristogi

 • Çok Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 8
  • Tolga Öztürk
 • Dağıtım: Mint
Ynt: [Rehber] Linux Mint 16 Resimli Kurulum Rehberi
« Yanıtla #13 : 07 Mayıs 2014, 19:05:07 »
Merhaba, bilgilendirme için çok teşekkürler, burada anlatılan mevcut bir Linux üzerinden kurulum değil mi? Windows yanına aynı mint 14 gibi kurulumunu gerçekleştirebilir miyiz acaba? Deneyeyim mi, karıştırır mıyım? mint 14 çok kolay bir şekilde kurulumu sağlanabildi.

Çevrimdışı xcage46

 • Çok Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 8
 • Dağıtım: Linux Mint
Ynt: [Rehber] Linux Mint 16 Resimli Kurulum Rehberi
« Yanıtla #14 : 07 Mayıs 2014, 19:40:07 »
ISO dosyasını Unetbootin ile yazdırmayı dener misiniz? Ek olarak BIOS'da USB Mass Storage Emulation type benzeri bir seçenek varsa, bu seçeneği otomatik (auto) olarak ayarlayamak denenebilir.

Merhabalar, öncelikle cevabınız için teşekkürler ama Unetbootin ile de usb oluşturmama rağmen aynı hatayı aldım. Bios'un her başlığına baktım ama ''USB Mass Storage Emulation type'' seçeneği yok. Aklınıza glen farklı birşey varmı acaba?..