Gönderen Konu: Linux Mint'e XAMPP localhost Kurulumu 2 dakikada  (Okunma sayısı 2613 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı PerayKnox

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 17.2 - Rafaela
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Onboard
  • İşlemci: Intel
Linux Mint'e XAMPP localhost Kurulumu 2 dakikada
« : 28 Ağustos 2015, 18:30:24 »
Merhaba arkadaşlar,

Bugün bir konuya rastladım, az önce kilitlenmiş. Arkadaş da bayağı uğraşmış lamp server ile. Ben de geçen video çekmiştim bununla ilgili. Onu burada da paylaşma ihtiyacı hissettim dileyen faydalanabilir.

Video linki:
/>
Ayrıca, daha sonradan da panele ulaşmak isterseniz komut satırına yazacağınız kod şudur:
Kod: [Seç]
cd /opt/lampp
sudo ./manager-linux.run (or manager-linux-x64.run)

Dikkat! Yukarıdaki kodda manager-linux-x64.run yazmakta, sizde dosya ismi farklı olabilir. Dizine gidip kontrol edin, manager-linux ile başlayan dosyayı seçin. Eğer işe yararsa direkt olarak manager-linux-*-.run komutunu da deneyebilirsiniz.

Direkt olarak başlatmak için:
sudo /opt/lampp/lampp start
 LAMPP started. komutunu görürseniz, başarıyla MySQL ve Apache başlamış demektir.

Xampp'i veya bir servisini durdurmak için:
sudo /opt/lampp/lampp stop
Servis durdurma komutu: (örnek olarak mysql)
sudo /opt/lampp/lampp stop-mysql
Her zaman panel olarak başlatmak
Şu şekilde bir alias yaratarak, uçbirim'e her xampp yazışınızda otomatik olarak panelin başlamasını sağlayabilirsiniz:
alias xampp='sudo /opt/lampp/manager-linux-x64.run'
Dikkat! Yukarıdaki kodda manager-linux-x64.run yazmakta, sizde dosya ismi farklı olabilir. Dizine gidip kontrol edin, manager-linux ile başlayan dosyayı seçin. Eğer işe yararsa direkt olarak manager-linux-*-.run komutunu da deneyebilirsiniz.

Not: Aliasler uçbirim kapatılınca silinirler. Tanımladığınız kısayolunuzun yani aliasinizin kalıcı olmasını istiyorsanız buradaki konudan 3 adımda aliasleri kalıcı yapma işlemini görebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2015, 15:39:44 Gönderen: PerayKnox »

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Grafik Kartı: Intel HD 620
  • İşlemci: Intel i7 - 7500U
  • RAM: 8 GB
Ynt: Linux Mint'e XAMPP localhost Kurulumu 2 dakikada
« Yanıtla #1 : 28 Ağustos 2015, 21:18:20 »
Değerli yorumun ve başlığın için teşekkür ederiz.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı PerayKnox

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 17.2 - Rafaela
  • Grafik Kartı: Onboard
  • İşlemci: Intel
Ynt: Linux Mint'e XAMPP localhost Kurulumu 2 dakikada
« Yanıtla #2 : 29 Ağustos 2015, 03:52:40 »
Değerli yorumun ve başlığın için teşekkür ederiz.

Rica ederim ne demek.

Bu arada yukarıdaki kodları biraz daha geliştirebiliriz. Komut satırına sadece xampp-baslat yazdığımızda lokal server başlayacak ve xampp-durdur yazdığımızda servisleri duracak, xampp-panel yazdığımızda da arayüzüyle birlikte panel açılacak (kodlara ihtiyaç duymadan yönetmek için) kod konfigürasyonu aşağıdadır. Ardarda terminale girerek bahsettiğim şekilde basit komutlarla yönetilebilir.
$ alias xampp-panel='sudo /opt/lampp/manager-linux.run'
$ alias xampp-baslat='sudo /opt/lampp/lampp start'
$ alias xampp-durdur='sudo /opt/lampp/lampp stop'

Not: Aliasler kalıcı olmaz ve uçbirim kapatılınca silinirler. Kalıcı olması için gerekli bilgi ve uyarı ilk gönderiye eklendi. Direkt olarak buradan da {/url] aliasleri kalıcı yapmayı öğrenebileceğiniz konuya gidebilirsiniz.

Dikkat etmelisiniz ki ilk satırdaki kodda manager-linux.run dosyasının adı sizde farklı olabilir. /opt/lampp dizinine giderek dosya ismini kontrol edebilirsiniz.

Masaüstüne bir kısayol atayıp komutuna bunu yazarsanız da güzelce iş görür.

« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2015, 15:40:51 Gönderen: PerayKnox »