Gönderen Konu: Lenovo d50-70 EFI Kurulum Sorunu  (Okunma sayısı 1726 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hhtoraman

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: linux mint
Lenovo d50-70 EFI Kurulum Sorunu
« : 01 Mayıs 2015, 17:15:48 »
Merhaba arkadaşlar.
linux kullanıcıları arasına girmeye karar verdim, öneri üzerine mint ile başlamaya karar verdim.
kurulumu gerçekleştirdim ama başlangıçta sorun oluyor. internetten yaklaşım 3 saat boyunca araştırdım henüz br sonuca ulaşmış deilim. bir de buraya yazayım dedim.
laptop modeli lenovo d50-70
boot ayarları ile oynayıp mint e giryorum, fakat ardından windowsa geçmek istediğimde sorun çıkıyor çalışmıyor.bir kaç kez denedim ama hep aynı.  kurulumu windows yanına yaptım.
yardımcı olabilir misiniz yada bana bir kaynak önerebilir misiniz.

teşekkürler arkadaşlar :)

Çevrimdışı Genizcil_N

• Forum Yöneticisi
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Mate
Ynt: Lenovo d50-70 EFI Kurulum Sorunu
« Yanıtla #1 : 01 Mayıs 2015, 19:31:40 »
Foruma hoşgeldiniz,
http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=3067.0

Lenovo G50-70 mi? Lenovo'nun sitesinde D serisi görünmüyor. Mint'i EFI kipinde mi kurdunuz? Secure boot ve fast boot seçeneklerini devredışı bıraktınız mı?

Çevrimdışı hhtoraman

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: linux mint
« Yanıtla #2 : 07 Mayıs 2015, 16:22:43 »
Selamlar teşekkürler hoşbulduk.
Aslına bakarsanız ben windows kullanmaktan sıkıldım. Önü açık olduğunu da sanmıyorum. Onun için Linux'a geçmek istedim ve Mint'e karar verdim.
Win8.1 single lang. yüklü makinada ve UEFI diye bir olay varmış. Araştırdım bazı boot ayarları vardı forumlarda. Yüklemeyi o şekilde yaptım. Şu an kullanıyorum ama bir şeyleri hatalı yapmış olabilirim. Ve bu UEFI olayında ilk boot ekranı da gelmiyor. Ne meret şeymiş yahu.
Sanırım kurulum yaptığım haliyle UEFI olarak yapmış bulunuyorum. 2007 den beri uzağım bilişimden, sanırım kafam baya ağıracak alışana kadar.
 :)

Ama Linux geleceğin anahtarını elinde tutmaya devam ediyor.

Düzenleme: Lütfen yazım kurallarına biraz daha dikkat edelim. Türkçe sözcükler kullanmaya özen gösterelim.
karakartala
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2015, 16:46:49 Gönderen: karakartala »

Çevrimdışı Genizcil_N

• Forum Yöneticisi
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Mate
« Yanıtla #3 : 07 Mayıs 2015, 16:43:29 »
slmlar teşekkürler hoşbulduk.
aslına bakarsanız ben windows kullanmaktan sıkıldım. önü açık olduğunu da sanmıyorum. onun için linux a geçmek istedim ve MİNT e karar verdim.
win8.1 single lang. yüklü makinada ve UEFI diye bi olay varmış. araştırdım bazı boot ayarları vardı forumlarda formatı o şekilde yaptım. şu kullanıyorum ama birşeyleri hatalı yapmış olabilirim. we bu UEFI olayında ilk boot ekranı da gelmiyor. ne meret şeymiş yahu.
sanırım kurulum yaptığım haliyle UEFI olarak yapmış bulunuyorum. 2007 den beri uzağım bilişimden sanırım kafam baya ağıracak alışana kadar.
 :)

ama Lınux geleceğin anahtarını elinde tutmaya devam ediyor
Grub ekranından bahsediyorsunuz sanırım. Doğrudan Mint'mi açılıyor? Grub'ta düzenleme yapmak için şu iletiyi inceleyebilirsiniz: http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=299.msg2319#msg2319

2010'dan sonra üretilen bilgisayarda EFI yaygınlaştı. Günümüzde ise yeni üretilen hemen hemen bütün bilgisayarlarda bulunuyor. Linux için şimdilik sıkıntılı bir sistem diyebiliriz.(Her bilgisayarda veya her dağıtımda sorun oluşturmayabiliyor.)