Gönderen Konu: [Nasıl] Linux Mint 19 - OpenVPN Bağlantısı Oluşturma  (Okunma sayısı 772 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

  • Proje Sorumlusu
  • *****
  • İleti: 16918
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Linux Mint 19 ile aşağıdaki şekilde kolayca OpenVPN bağlantısı oluşturabilirsiniz.

Öncelikle elinizde bir VPN servisine ait .ovpn uzantılı OvenVPN yapılandırma dosyası olması gerekiyor. Bunu Vpnbook gibi ücretsiz sağlayıcılardan edinebileceğiniz gibi, ücretli hizmet veren bir servisten de temin edebilirsiniz.

Yapılandırma dosyasını, Vpnbook gibi sağlayıcılarının OpenVPN sertifikalarının bulunduğu bağlantılardan indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyaya sağ tıklayıp Buraya Çıkart seçeneği ile açabilirsiniz.

Cinnamon masaüstünde, sistem çekmesindeki ağ uygulamacığına tıklayıp, Ağ Bağlantıları seçeneği ile Ağ Yönetici bağlantı düzenleyicisini açınız.MATE ve Xfce için , sistem çekmecesindeki ağ yöneticisine tıklayıp Bağlantıları Düzenle... seçeneğine tıklamalısınız.Açılan "Ağ Yönetici bağlantı düzenleyicisi"nde + (ekle) simgesine tıklayınız.Açılan Bağlantı Türü seçme ekranında, Kayıtlı bir VPN yapılandırmasını içe aktar... seçeneğini seçip, Oluştur düğmesine tıklayınız.Açılan dosya seçme penceresinden çıkarttığınız dizini seçip, içindeki .ovpn uzantılı dosyalardan birisini seçiniz, ben Vpnbook için sonu tcp80.ovpn ile biten, Vpnkeys için tcp.1.ovpn dosyayı seçtim.

Dosyayı seçtikten sonra açılacak pencerede tek yapmanız gereken, .ovpn uzantılı dosyayı indirdiğiniz alandaki kullanıcı adı ve parolasını girmek olacak. Parolayı ister aktif kullanıcı için, isterseniz tüm kullanıcılar için kaydedebilirsiniz.Kayıt işlemi bittikten sonra; sistem çekmesindeki ağ yöneticisi simgesine tıklayıp, eklenen VPN servisini seçerek bağlantı sağlayabilirsiniz.

     

Bağlantı kurulduğunda bir bildirim alacaksınız ve sistem çekmesindeki ağ yöneticisi simgesinde bir kilit işareti göreceksiniz.

   

OpenVPN bağlantısını pasifleştirmek için, sistem çekmesinde bulunan ağ simgesinden VPN Bağlantıları seçeneğini pasifleştirmeniz yeterli olacaktır.

Not: VPN değişikliğinin web tarayıcısında etkili olması için, tarayıcınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.VPN bağlantısının, bağlantı kurduğunuzda otomatik yapılması için, Ağ Bağlantıları aracından bağlantı türüne çift tıklayın. Açılan düzenleme alanında Genel sekmesine gelip, Bu bağlantıyı kullanırken VPN'ye otomatik bağlan seçeneği işaretleyip, dilediğiniz VPN seçeneğini belirtip ayarları kaydetmelisiniz.

     
« Son Düzenleme: 01 Mart 2019, 14:26:34 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...