Gönderen Konu: dropbox simgesi görülmüyor  (Okunma sayısı 4221 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı centipede

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linuxmint 32 - 64 KDE
dropbox simgesi görülmüyor
« : 11 Şubat 2015, 21:28:09 »
elimdeki 2 adet hdd ye ayrı ayrı 32 bit ve 64 bit linux mint kde kurdum.. 64 bit sürümünde herşey tam istediğim gibi sorunum yok. ama 32 bit olan hdd de  sağ altta çıkması gereken dropbox simgesi çıkmıyor.. ancak işlemlerde sıkıntı yok.. yani dropbox içine eklediğim çıkarttığım her şey uygulanıyor. sağ altta çıkması gereken simgeyi nasıl orada gösterebilirim.. teşekkür ederim.

Çevrimdışı Genizcil_N

• Forum Yöneticisi
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Mate
Ynt: dropbox simgesi görülmüyor
« Yanıtla #1 : 11 Şubat 2015, 22:28:54 »
elimdeki 2 adet hdd ye ayrı ayrı 32 bit ve 64 bit linux mint kde kurdum.. 64 bit sürümünde herşey tam istediğim gibi sorunum yok. ama 32 bit olan hdd de  sağ altta çıkması gereken dropbox simgesi çıkmıyor.. ancak işlemlerde sıkıntı yok.. yani dropbox içine eklediğim çıkarttığım her şey uygulanıyor. sağ altta çıkması gereken simgeyi nasıl orada gösterebilirim.. teşekkür ederim.
Dropbox'un ayarlarına baktınız mı? Büyük olasılıkla oradan ayarlanabiliyordur.

Çevrimdışı centipede

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 11 Şubat 2015, 22:34:51 »
dropbox kurulum olarak geliyor ve bir kere kurulumunu yapmanız durumunda tekrar tekrar kurulum gerçekleşmiyor.. dolayısıyla ben ayar falan göremiyorum..

Çevrimdışı Genizcil_N

• Forum Yöneticisi
« Yanıtla #3 : 12 Şubat 2015, 00:24:25 »
dropbox kurulum olarak geliyor ve bir kere kurulumunu yapmanız durumunda tekrar tekrar kurulum gerçekleşmiyor.. dolayısıyla ben ayar falan göremiyorum..
Uçbirimden bazı ayarlar yapılabiliyor. Başlangıçta dropbox otomatik olarak çalışıyor mu? Çalışmıyorsa önce aşağıdaki komutu verin:
Kod: [Seç]
dropbox autostart ySonra Dropbox'u aşağıdaki komutlarla yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.
dropbox stop
dropbox start

Çevrimdışı centipede

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 12 Şubat 2015, 00:52:36 »
dropbox zaten çalışıyor.. sadece sistem tepsisinde yani saatin bulunduğu alanda simgesi yok.. bunun olmaması beni yanılgıya düşürüyor. sistem tepsisine bunu nasıl ve nereden koyabiliriz..

Çevrimdışı Genizcil_N

• Forum Yöneticisi
« Yanıtla #5 : 12 Şubat 2015, 16:41:47 »
Sistem çekmecesinin küçük ok tuşuna sağ tıklayıp sistem çekmecesi ayarlarına girin. Listeden DropBox'u bulup önüne işaret koyun. Kaydettiğinizde simgenin çekmecede görünmesi gerek.

Çevrimdışı centipede

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #6 : 12 Şubat 2015, 16:53:23 »
hocam işin garibi sistem çekmecesinin bahse konu olan küçük okla açılan bölümünde olmamasına rağmen çalışıyor..  yani orada dropbox simgesi görülmüyor..  ben dropbox'u çok sık kullanan birisiyim.. yükleme ve silme işlemimin gerçekleşip gerçekleşmediğini dropbox simgesi üzerinden takip edebiliyordum.. bu açıdan benim için önemli.. daha önce 32 bit linuxmint kurulumunda bu başıma gelmemişti.. akşam belgelerim içinde yeralan dropbox dosya sistemini yani verilerimi oradan silerek tekrar dropbox ilk yükleme işini yapmama rağmen simge sistem çekmecesinde çıkmadı.. çok temiz ve bir çok ek proğram yüklediğim linuxmint'i silmek ve baştan yüklemekte işime gelmiyor.. böyle sürdürüp gidicez anlaşılan..
not: otomatik başlat .. sistem ayarlarına dropbox'u ekledim.. yani her başlangıçta dropbox çalışıyor ama simgesi görülmüyor..
« Son Düzenleme: 12 Şubat 2015, 17:02:19 Gönderen: centipede »

Çevrimdışı Genizcil_N

• Forum Yöneticisi
« Yanıtla #7 : 12 Şubat 2015, 17:15:22 »
hocam işin garibi sistem çekmecesinin bahse konu olan küçük okla açılan bölümünde olmamasına rağmen çalışıyor..  yani orada dropbox simgesi görülmüyor..  ben dropbox'u çok sık kullanan birisiyim.. yükleme ve silme işlemimin gerçekleşip gerçekleşmediğini dropbox simgesi üzerinden takip edebiliyordum.. bu açıdan benim için önemli.. daha önce 32 bit linuxmint kurulumunda bu başıma gelmemişti.. akşam belgelerim içinde yeralan dropbox dosya sistemini yani verilerimi oradan silerek tekrar dropbox ilk yükleme işini yapmama rağmen simge sistem çekmecesinde çıkmadı.. çok temiz ve bir çok ek proğram yüklediğim linuxmint'i silmek ve baştan yüklemekte işime gelmiyor.. böyle sürdürüp gidicez anlaşılan..
Sistem çekmecesi ayarlarında da görünmüyorsa aşağıdaki çözümler uygulanabilir.

Dropbox'un kendi sitesinde de bu durum için yeniden kurulumu önermişler. https://www.dropbox.com/en/help/154
Dropbox'u sitesinden indirip mi kurdunuz? Eğer öyleyse alağıdaki komutla kurmayı dener misiniz?
sudo apt-get install nautilus-dropbox Gene görünmediyse şuradaki çözüm denenebilir. Aşağıdaki komutları sırasıyla uçbirimde çalıştırın:
sudo rm -rf /var/lib/dropbox/.dropbox-dist
dropbox start -i

Çevrimdışı centipede

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #8 : 12 Şubat 2015, 17:43:41 »
verdiğiniz komutlarla önceki dropbox'u silerek natilius dropbox kurduk.. sistem tekrardan başlattım durumda değişen bir şey yok.. önerdiğiniz sayfayı inceledim. sistem çekmecesinde acaba küçük ok altında varmı diye baktım .. yok..  sanırım bu gecenin ilerleyen saatlerinde diğer bilgisayarlarımada 64 bit sürümünü kurucam..  32 bit kurulumlarımda önceden olmadığına eminim.  biraz daha kurcalayayım bakalım.. tak noktası saat 23.30 sonrasıdır.. ilginiz önerileriniz için teşekkür ediyorum. saygılarımla..

Çevrimdışı Genizcil_N

• Forum Yöneticisi
« Yanıtla #9 : 12 Şubat 2015, 17:50:12 »
verdiğiniz komutlarla önceki dropbox'u silerek natilius dropbox kurduk.. sistem tekrardan başlattım durumda değişen bir şey yok.. önerdiğiniz sayfayı inceledim. sistem çekmecesinde acaba küçük ok altında varmı diye baktım .. yok..  sanırım bu gecenin ilerleyen saatlerinde diğer bilgisayarlarımada 64 bit sürümünü kurucam..  32 bit kurulumlarımda önceden olmadığına eminim.  biraz daha kurcalayayım bakalım.. tak noktası saat 23.30 sonrasıdır.. ilginiz önerileriniz için teşekkür ediyorum. saygılarımla..
Son iki komut sonuç vermedi mi?

Çevrimdışı centipede

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #10 : 12 Şubat 2015, 18:43:58 »
ben sizin önerdiğiniz kurulumu synaptic üzerinden denemiştim.. dropbox'u son 30 dakikadır bir kaç kere daha kurdum kaldırdım.. kurulumun ta başından sonuna kadar didik didik ettim.. ben anlam veremiyorum.. hem çalışıyor hem sistem çekmecesinde yer almıyor.. son 2 komutun 2. sinde hiç bir tepki vermezken son komutta zaten çalışıyor uyarısı verdi..

not: linux çkirdeğim son sürümüne ta kurulumun hemen ardından değiştirmiştim. yani. 3.16.0.30.   bundan da olurmu bilemem..
« Son Düzenleme: 12 Şubat 2015, 18:48:44 Gönderen: centipede »

Çevrimdışı Genizcil_N

• Forum Yöneticisi
« Yanıtla #11 : 13 Şubat 2015, 20:17:07 »
ben sizin önerdiğiniz kurulumu synaptic üzerinden denemiştim.. dropbox'u son 30 dakikadır bir kaç kere daha kurdum kaldırdım.. kurulumun ta başından sonuna kadar didik didik ettim.. ben anlam veremiyorum.. hem çalışıyor hem sistem çekmecesinde yer almıyor.. son 2 komutun 2. sinde hiç bir tepki vermezken son komutta zaten çalışıyor uyarısı verdi..

not: linux çkirdeğim son sürümüne ta kurulumun hemen ardından değiştirmiştim. yani. 3.16.0.30.   bundan da olurmu bilemem..
Bu komutu verip sistemi yeniden başlattığınızda düzeliyor mu?
sudo apt-get install libappindicator1
Kaynak

Yukarıdaki çözüm işe yaramadıysa şu denenebilir. Ev dizininizde bir boş belge oluşturun.Adını dropbox_betik.py koyun. Aşağıdakileri bu dosyaya yapıştırıp kaydedin.
from gi.repository import Gtk, GLib
from gi.repository import AppIndicator3 as appindicator

menu = None

def on_timeout(*args):
    print("Item labels set!")

i = 0
    for item in menu:
        item.set_label("Menu Item "+str(i))
        i += 1

return False

if __name__ == "__main__":
    ind = appindicator.Indicator.new ("buggy-menus", "dropbox",
                          appindicator.IndicatorCategory.APPLICATION_STATUS)
    ind.set_status (appindicator.IndicatorStatus.ACTIVE)

# create a menu
    menu = Gtk.Menu()

# create some
    for i in range(3):
        menu_item = Gtk.MenuItem()
        menu.append(menu_item)

menu.show_all()
    ind.set_menu(menu)
    GLib.timeout_add_seconds(2, on_timeout)

Gtk.main()
Ardından
python dropbox_betik.py komutunu çalıştırın. Eğer görev çubuğunda simge göründüyse Sistem Ayarlarından başlatma kapatma kısmına girip, bu dosyayı başlangıca ekleyin.
Kaynak
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2015, 20:19:09 Gönderen: karakartala »

Çevrimdışı centipede

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #12 : 13 Şubat 2015, 20:24:31 »
bu işlemi deneyip size bilgi vericem.. bugün 32 gb lık bir usb bellek aldım ve linuxmint 17.1 kde kurdum.. bir sabit hdd kadar olmasada ona yakın hızda linux'um şakır şakır çalışıyor.. dropbox simgesindede sorun yok.. herşey mükemmel seviyede.. hatta şu an sizinle usb bellekteki linux'umdan size yazıyorum.. herkese de tavsiye ediyorum..

son durum şu şekilde: dediğiniz betik işlemini yaptım ve önerdiğiniz komutu girince sağ alt köşede dropbox simgesi çalıştı.. betiği başlatma ayarlarında dediğiniz şekildede başlangıca ekledim.. aç kapat sonucunda bilgisayar sorunsuz açılıyor ancak maus haricinde herşey kilitleniyor.. hiç bir dosya - şu bu açılmıyor.. bende acronice image ile imajını aldığım linux'u tekrardan imajla geri getirdim.. yani olmadı..
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2015, 00:30:15 Gönderen: centipede »

Çevrimdışı Genizcil_N

• Forum Yöneticisi
« Yanıtla #13 : 14 Şubat 2015, 00:57:31 »
bu işlemi deneyip size bilgi vericem.. bugün 32 gb lık bir usb bellek aldım ve linuxmint 17.1 kde kurdum.. bir sabit hdd kadar olmasada ona yakın hızda linux'um şakır şakır çalışıyor.. dropbox simgesindede sorun yok.. herşey mükemmel seviyede.. hatta şu an sizinle usb bellekteki linux'umdan size yazıyorum.. herkese de tavsiye ediyorum..

son durum şu şekilde: dediğiniz betik işlemini yaptım ve önerdiğiniz komutu girince sağ alt köşede dropbox simgesi çalıştı.. betiği başlatma ayarlarında dediğiniz şekildede başlangıca ekledim.. aç kapat sonucunda bilgisayar sorunsuz açılıyor ancak maus haricinde herşey kilitleniyor.. hiç bir dosya - şu bu açılmıyor.. bende acronice image ile imajını aldığım linux'u tekrardan imajla geri getirdim.. yani olmadı..
@centipede İyi akşamlar, kusura bakmayın. Sisteme zarar verecek bir kod görünmüyordu. Herhalde KDE zarar gördü. Biraz daha aradım, Kubuntuforums.org'da aynı sorunu yaşayanları gördüm. 3.2.6 sürümüyle bu sorun düzeltilmiş.
Alıntı
New in 3.2.6
  • Additional fixes for Linux tray icon.
  • Fix for rare startup issue.
Eski sürümü silmenizi öneririm. Bu adresten indirip kurabilirsiniz. https://d1ilhw0800yew8.cloudfront.net/client/dropbox-lnx.x86-3.2.6.tar.gz
Güncellemeyle ilgili ayrıntılar: https://www.dropboxforum.com/hc/communities/public/questions/202222695-Stable-Build-3-2-6
Kubuntu forumundaki konuşmalar: https://www.kubuntuforums.net/showthread.php?67411-Restoring-Dropbox-icon-in-System-tray

Çevrimdışı centipede

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #14 : 14 Şubat 2015, 19:19:32 »
değerli arkadaşım sistemim zarar görmedi.. iyiki acronice image denilen proğram var.  öncesinden tüm sistemin yedeğini almıştım.. istediği kadar göçsün istediği kadar hasar olsun 5 dakikada sağlam imajı yerine koyarak düzeltiyorum.. üzülmenize gerek yok.. dediğiniz yerden dropbox'u (başımın belası dropbox)  :)  indirip denerim... selam ve sevgilerimle..