Gönderen Konu: Sorun Cozuldu LinuxMint 17.1 cinnamon kurulumu raid 0 sorunu  (Okunma sayısı 3235 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı uykuculinux

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 17.1
Öncelikle herkese selamlar,

Arkadaslar ben bu forumda ve Linux Mint'de yeniyim, daha doğrusu kullanmak istiyorum. Fakat USB'den açtıgım Mint'i kurulum yapamadım.
Büyük ihtimallle raid 0'dan kaynaklanan sorun var, bilgisayarım MSI GT683R. Üzerinde şu an raid0 bağlı, ve üzerinde Windows10 kurulu.
Disk bölümlerini seçip ileri dediğimde, swap bölümü bağlanamadı diye hata alıyorum. Tüm diski formatlamadan ve raid0 bozmadan kurmak istiyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Düzenleme : İmla
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2015, 01:38:16 Gönderen: uykuculinux »

Çevrimdışı Genizcil_N

• Forum Yöneticisi
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Mate
Ynt: LinuxMint 17.1 cinnamon kurulumu raid 0 sorunu
« Yanıtla #1 : 23 Ocak 2015, 17:54:50 »
Takas alanı (swap), bilgisayar kullanılırken belleğinin (RAM) yetersiz kaldığı durumlarda bu disk bölümüne başvurarak açığın kapatmasını amaçlayan yani ek bir bellek(RAM) gibi çalışan bir bölümdür. Eğer bilgisayarınızın belleğinin size yeteceğini düşünüyorsanız takas alanı ayırmanıza gerek yok. Yetmez diyorsanız ayırabilirsiniz. Hatayı kapatınca kuruluma devam edemiyor musunuz?

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #2 : 23 Ocak 2015, 19:51:08 »
@karakartala'nın dediği gibi takas alanını bağlamdan kurulum deneyebilirsiniz. Kurulum öncesi Gparted ile takas alanı oluşturun, kurulum sonrasında bu alanı elle eklemeyi deneyebiliriz. Ya da takas alanı yerine takas dosyası oluşturulabilir.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı uykuculinux

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #3 : 23 Ocak 2015, 22:46:52 »
@karakartala'nın dediği gibi takas alanını bağlamdan kurulum deneyebilirsiniz. Kurulum öncesi Gparted ile takas alanı oluşturun, kurulum sonrasında bu alanı elle eklemeyi deneyebiliriz. Ya da takas alanı yerine takas dosyası oluşturulabilir.

Hatayı kapatınca tekrar basa donuyor 12gb ram var
bu sıkıntı raid0 dan kaynaklanan bir sorun değilmi ?
ve daha once ben opensuse 13.2 ve ubuntu  kurdum ama  hiçboyle bir sorunla karsılasmadım

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #4 : 23 Ocak 2015, 22:55:45 »
Sorunu anlamak açısından soruyorum, sisteminizde daha Opensuse vardı ve bunun kurulumu sırasında bir takas alanı yapılandırması yapmıştınız. Şimdi ise aynı diskler üzerine Linux Mint kuruyorsunuz. Kurulum sırasında takas alanı ile ilgili düzenlemeyi yapınca mı hata alıyorsunuz? Yani takas alanı üzerine çift tıklayıp, açılan düzenleme alanında bu bölümün takas alanı olarak kullanılmasını belirliyor musunuz?

Ya da takas alanı ile ile ilgili herhangi bir işlem yapmadığınız için mi böyle bir mesaj alıyorsunuz?

Çevrimdışı uykuculinux

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #5 : 24 Ocak 2015, 00:09:01 »
Arkadaşlar, sorunu dediğiniz gibi yaptım, takas alanı oluşturmadan kurdum ve çok güzel bir şekilde çalıştı. Kurulumda çok kısa bir sürede bitti. Şimdiye kadar bu kadar hızlı bir kurulum yapmamıştım Linux tabanlı.
Ama bu sefer şöyle bir sorun çıktı; windows ile %80 ila %75 gibi çekimi olan kablosuz ağı Mint ile %2 ye düştü. Kurulum aşamasında önemsemedim, fakat kurulum bittikten sonrada aynı sorun devam etti.

Düzenleme: İmla ve Türkçe karşılıklar.
wifi => kablosuz ağ
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2015, 02:08:13 Gönderen: Butterfly »

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Ynt: Sorun Cozuldu LinuxMint 17.1 cinnamon kurulumu raid 0 sorunu
« Yanıtla #6 : 24 Ocak 2015, 03:11:50 »
@uykuculinux, aynı başlık altında sadece bir konu hakkında konuşuyoruz. Kablosuz ağ sorunu ile ilgili aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşarak buradaki bölümde yeni bir konu açınız.

Kod: [Seç]
uname -rm
lspci -nnk | grep -iA2 net
sudo lshw -C network
inxi -Nx
lsmod
iwconfig | grep 'Power Management'
lsusb

Kurulum sonrası takas alanını bağlamayı denemek için aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşabilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo blkid
sudo fdisk -l