Gönderen Konu: office dosyası ortak kullanım  (Okunma sayısı 5510 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ihsaniye

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
office dosyası ortak kullanım
« : 15 Mart 2014, 22:00:28 »
Telefon operatörümün mailime gönderiği faturayı mint de açtığımda, bilahare win7 de açmaya çalıştığımda göremiyorum. Veya bunun tam tersi de olabiliyor. Office ve diğer dosyalarımızı her iki sistemde de ortak görebilmek, kullanabilmek ve değiştirebilmek mümkünmüdür?

Çevrimdışı kodadiirem

• Yeni Penguen
  • *
  • ÖzgürYazılımSeverim!
    • Blogum
  • Dağıtım: Linux Mint 17.1 Mate - 64 Bit
Ynt: office dosyası ortak kullanım
« Yanıtla #1 : 15 Mart 2014, 22:10:46 »
E-postanızda gelen ekten mi bahsediyorsunuz? Eğer öyleyse o ekin türüne göre bir uygulama yüklemiş olmanız gerekiyor. "Office ve diğer dosyalarımızı ortak görebilmek" derken neyi kastettiniz?
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

Çevrimdışı Fitilli Daniyal

• Forum Sorumlusu
    • /Anarzift
  • Dağıtım: Manjaro Deepin
  • Masaüstü: Deepin DE
  • Grafik Kartı: AMD R9 M265X - İntel HD Graphics 4600
  • İşlemci: İntel İ7 4720 HQ
  • RAM: 16 GB
« Yanıtla #2 : 15 Mart 2014, 23:29:05 »
Telefon operatörümün mailime gönderiği faturayı mint de açtığımda, bilahare win7 de açmaya çalıştığımda göremiyorum. Veya bunun tam tersi de olabiliyor. Office ve diğer dosyalarımızı her iki sistemde de ortak görebilmek, kullanabilmek ve değiştirebilmek mümkünmüdür?
Sanırım az buçuk anlam bozukluğu var. Anladığım kadarıyla sorun şu; değişimli olarak dosyalarınızı Mint'te de WİN7'de de açamayabiliyorsunuz. Bunun olması office yazılımlarıyla alakalı değildir. Linux dağıtımlarında kullanılan office yazılımları zaten hemen hemen tüm dosya sistemlerini desteklerler. MS Office ise .odt (Open Document .... ) dosyalarını sanırım açmıyor. 2008 yılındayken destek gelecek deniyordu, daha sonrasında noldu bilmiyorum.
Sorgulamaya başlayan bir bilgisayar kullanıcısının son durağı Linux'tur.

(Fitilli Daniyal için bknz: AMAT - İhsan Oktay Anar)

Çevrimdışı ihsaniye

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #3 : 16 Mart 2014, 18:09:11 »
        Dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım.
        Telefon faturam e- mail adresime gönderildi. Genelde bilgisayarda linux kullandığımdan, faturayı bu işletim sisteminde görüntüledim. Daha sonra windowsta iken tekrar bakmak istedim. Ancak hangi office programını denesem de faturayı görüntülemeyi başaramadım. Download ettim , tekrar denedim, ancak görüntüleyemedim. Bilgisayarı kapatıp mint den açtım. Hem mail adresinden, hem indirdiğim dosyadan faturamı kolaylıkla görüntüleyebildim.
      Bu noktadan hareketle, acaba iki sistemde de görüntülemeyi neden yapamadım. Acaba önce windows ta görüntüleseydim, mint te de mi görüntüleyemezdim? Giderek sorum şu, her iki sistemde de dosyalarımızı görüntülemek ve açmak mümkün olabilir mi?, böyle bir işlem nedir?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #4 : 16 Mart 2014, 18:45:25 »
Her iki işletim sistemine de aynı uygulamayı kurabilirsiniz. Örneğin Windows'a Libreoffice kurmayı denediniz mi?
Açmaya çalıştığınız dosya .PDF yerine .Docx gibi bir formatta mı?
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı kodadiirem

• Yeni Penguen
  • *
  • ÖzgürYazılımSeverim!
    • Blogum
  • Dağıtım: Linux Mint 17.1 Mate - 64 Bit
« Yanıtla #5 : 16 Mart 2014, 20:11:54 »
Açmaya çalıştığınız (örneğin faturanız) dosyayı çalıştıracak bir uygulama bilgisayarınızda mevcut değilse görüntüleyemezsiniz. Herhangi bir Linux dağıtımı ya da Windows kullanmanız bir şeyi değiştirmez, açan uygulamanın var olması gerekir.

Linux da olsa Windows da olsa dosyaları açmak için dosyaların uzantılarına göre uygulama yüklemelisiniz. Örneğin uzantısı .doc olan bir dosya için LibreOffice, .pdf olan bir dosya için Evince uygulamasını kullanabilirsiniz. Linux Mint ile bu uygulamalar zaten kurulu gelir, sizin kurmanıza gerek kalmaz.
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

Çevrimdışı ihsaniye

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #6 : 17 Mart 2014, 19:35:47 »
Açmaya çalıştığım dosya PDF dosyasıdır. Windows a LibreOffice kurmak aklıma bile gelmedi, Zira 2010 M.Office var. Ayrıca windows ta zip programı  ve reader programı mevcut, sistemim de zaten Ultimate Win7 ve güncelleştirmeler açık.
« Son Düzenleme: 17 Mart 2014, 19:57:36 Gönderen: ihsaniye »

Çevrimdışı ibrahimt

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: LM 17.3 Rosa
  • Masaüstü: Cinnamon x64
  • Grafik Kartı: intel Hd Graphic
  • İşlemci: İntel G2020
« Yanıtla #7 : 17 Mart 2014, 20:04:27 »
birde şunu deneyin pdf dosyasına sağ tık birlikte aç ı seçip firefox ya da google chrome yi gösterin web tarayıcıda açar. ben pdf dosyaları bu şekilde programsız açabiliyorum belki faydası olur..

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Grafik Kartı: Intel HD 620
  • İşlemci: Intel i7 - 7500U
  • RAM: 8 GB
« Yanıtla #8 : 17 Mart 2014, 20:40:16 »
PDF dosyaları için arkadaşımızın da söylediği gibi harici bir programa ihtiyaç duymadan Firefox üzerinden açabilirsin. Yok illa program aracılığı ile açmak istiyorum dersen Adobe Reader ve alternatifi pek çok program mevcut.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı ihsaniye

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #9 : 19 Mart 2014, 20:38:34 »
Sorun benim bir dosyayı açabilmem değil. Anlamak istediğim linux ile windows arasındaki uygulama farklılıklarıdır. Bilindiği üzere çoğumuz iki sistem kullanmaktayız, bir çok farklı uygulamamızı windows ta yapmaktayız. Mesela ben dreambox 800 reseiver ımı kullanamıyorum (bilindiği gibi linux olmasına rağmen), sımple tv ve xmbc yi de kuramadım. Ayrıca bazı programların linux versiyonu olmaması da cabası. Butterfly hocam yardımcı olmasa google earth ı bile kullanamıyordum. Ancak e-mail deki bir dosyayı linux da açtıktan sonra windows da açamamak uç bir nokta. Bu başlık altında yardımcı olmaya çalışanlara teşekkür ederim.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #10 : 19 Mart 2014, 21:13:30 »
Sorun benim bir dosyayı açabilmem değil. Anlamak istediğim linux ile windows arasındaki uygulama farklılıklarıdır. Bilindiği üzere çoğumuz iki sistem kullanmaktayız, bir çok farklı uygulamamızı windows ta yapmaktayız. Mesela ben dreambox 800 reseiver ımı kullanamıyorum (bilindiği gibi linux olmasına rağmen), sımple tv ve xmbc yi de kuramadım. Ayrıca bazı programların linux versiyonu olmaması da cabası. Butterfly hocam yardımcı olmasa google earth ı bile kullanamıyordum. Ancak e-mail deki bir dosyayı linux da açtıktan sonra windows da açamamak uç bir nokta. Bu başlık altında yardımcı olmaya çalışanlara teşekkür ederim.

PDF dosyalarını açmak için Adobe Reader kurabilirsiniz. Linux'da açtığınız uygulamaların e postanızdaki kaynağı etkileyeceğini sanmıyorum.
XBMC Linux'a rahatlıkla kuruluyor, XBMC oturumu bile oluyor.

Kod: [Seç]
sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install xbmc
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı ihsaniye

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #11 : 21 Mart 2014, 20:36:27 »
Her iki konudaki yardımlarınız için de teşekkür ederim. xmbc yi kurdum, çalıştırmaya çalışıyorum.