Gönderen Konu: Linux Mint'e Gnome Masaüstü Yüklemek  (Okunma sayısı 4480 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Marslı

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: linux mint 17 cinnamon x86
Linux Mint'e Gnome Masaüstü Yüklemek
« : 05 Aralık 2014, 23:51:58 »
Merhaba arkadaşlar
Linux mint'e gnome masaüstü yüklemek mümkün mü ?
Eğer evrenin bir sonu varsa, bir akvaryumdaki tutsak balıklarız anlamına gelir bu; sonu yoksa, sonsuz karanlıkta kaybolmuş koyunlarız demektir!

Çevrimdışı Marslı

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: linux mint 17 cinnamon x86
Ynt: Linux Mint'e Gnome Masaüstü Yüklemek
« Yanıtla #1 : 06 Aralık 2014, 13:56:16 »
Masaüstü derken panel yani :-\
Eğer evrenin bir sonu varsa, bir akvaryumdaki tutsak balıklarız anlamına gelir bu; sonu yoksa, sonsuz karanlıkta kaybolmuş koyunlarız demektir!

Çevrimdışı linuxcu

• Yeni Penguen
  • *
  • ESBL
  • Dağıtım: LMDE 2 Betsy Cinnamon 64-bit
« Yanıtla #2 : 13 Ocak 2015, 12:19:58 »
Bildiğim kadarıyla yüklense de hatalı çalışıyor bence eğer gnome zevkini almak isterseniz Mate sürümünü ya da Cinnamon sürümünü kullanabilirsiniz.Mate Gnome 2 çatalıdır,Cinnamon ise Gnome 3 çatalıdır.Eğer bilgisayarınız eskiyse ve eski bir donanıma sahipse Mate kurmanızı şiddetle öneririm,amma velakin bilgisayarınız yeniyse ve yeni bir donanıma sahipse özellikle ekran kartı iyiyse kesinlikle Cinnamon kurun.Cinnamon'un efektleri Mate'e göre daha iyidir ve daha şıktır.Cinnamon Linux Mint'in kendi geliştirdiği masaüstü ortamıdır yani aslında Linux Mint'in öntanımlı masaüstü ortamı Cinnamon'dur. Cinnamon masaüstünü paket yöneticisi üzerinden "cinnamon" diyearatıp oradaki geliştirme paketleri(dev) ile bitenler hariç kurun ve yeniden başlatın kurulmuş olur giriş ekranına gelince masaüstü ortamlarından Cinnamon'u seçin ve girin. Mate içinse yine paket yöneticisinden "mate-desktop" diye aratın ve tüm paketleri kurun.Yine aynı yöntemi uygulayın ve Mate'a girin

Çevrimdışı Linüks

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: ubuntu + mint + arch
« Yanıtla #3 : 14 Ocak 2015, 03:48:47 »
Merakımı mazur görün, yaklaşık iki yılı aşkın bir süredir, debian tabanlı hiç bir dağıtımı kullanmadım. Fakat sizin söylediğinize göre mint, gnome'u resmi olarak kendi depolarından yayınlamıyor mu? Yayınlıyorsa neden düzgün çalışmasın.  Ayrıca mate ve cinnamon, gnome çatallaması olsa da, geçen zaman içerisinde birbirinden çok farklı masaüstüne dönüştü. Bu farkı kötü oldu anlamında söylemiyorum, ama farklı..

Paket yöneticisi veya komut düzenini şu an hatırlamıyorum, fakat şu şekilde, en azından başlangıç için belki bir fikir verebilir. Gnome'u saf haliyle (panel ve masaüstü) kullanmak için kurulması gereken paket,
gnome-shell, temel programları ile kullanmak için gerekli komut gnome ve oyunlar vs. diğer paketlerin kurulması için gereken ise gnome-extra 'dır.

Çevrimdışı linuxcu

• Yeni Penguen
  • *
  • ESBL
  • Dağıtım: LMDE 2 Betsy Cinnamon 64-bit
« Yanıtla #4 : 15 Ocak 2015, 00:57:39 »
Maalesef ben yayınlanmıyoe diye biliyorum resmi destek alanlar mate ve cinammon dur ama linux mint 13 e sorunsuz bir şekilde GNOME kurabilirsiniz.

Çevrimdışı dustengercege

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: Linux Mint Cinnamon
« Yanıtla #5 : 15 Ocak 2015, 02:15:45 »
Ben denedim ve tavsiye etmiyorum. Birazdan kaldıracam. Denemek istersen: http://community.linuxmint.com/tutorial/view/1829 Gnome tweak tool aracını açtığım da karardı. İnternete girerken takıldı. Aynısı sizde de olacak diye birşey yok elbette bilemem. Eskik ya da yanlış bir şeyde yapmış olabilirim :) Ama bence böyle iyi, hiç bulaşmayın derim. Yazılım yöneticisinden kolay bi şekilde kurulan masaüstü ortamları mevcut. Adamlar sanki burada sorun olmayacak ortamları buyrun indirin demişler hazırca. Farklı kullanıcı hesabıda oluşturunca ayarlar karışmıyor öyle kolay kolay.
Seviyorum Mint'i :)
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2015, 14:20:00 Gönderen: dustengercege »
Şükran duygusu asaletin göstergesi, nankörlük sevginin mezarıdır.

Çevrimdışı Eludecraft

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: OpenSuSE/Chakra
  • Masaüstü: KDE
« Yanıtla #6 : 15 Ocak 2015, 12:40:32 »
Kod: [Seç]
sudo apt-get install gnome-shell gnome-shell-extensions gnome-tweak-toolKomutu ile Gnome kurabilir ve yeniden başlatarak size şifre sorular ekranda Gnome'u seçerek devam edebilirsiniz. Böylece KDE'nin ne büyük nimet olduğunu dibine kadar anlayacaksınız. :P
Çalışan sistemi bozmayacaksın ağa

Çevrimdışı Linüks

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: ubuntu + mint + arch
« Yanıtla #7 : 18 Ocak 2015, 04:15:03 »
Yanıtlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Peki yeri gelmişken, izninizle son bir sorum daha olacak. İlk mesajımda belirtmiştim, iki yıldır Arch ve Arch tabanlı sistemleri gnome masaüstü ile birlikte kullanıyorum.
 Arch linux üzerine gnome kurunca, kusursuz saat gibi işleyen bir masaüstü çıkıyor ortaya, fakat aynı gnome 'u yine Arch tabanı üzerine inşa edilmiş,  Manjaro linux üzerine kurunca bir türlü ayara gelmeyen, acayip hatalar veren, garip bir masaüstü oluyor.  Mint 'de Debian tabanlı ve Debian üzerinde gnome kullanmanın bir sıkıntısı yok bildiğim kadarı ile.
Burada sorum şu olacak;  aynı çekirdek üzerine aynı paket yapısıyla ve aynı dağıtımcı tarafından sağlanan bu paketler, hangi aşamada nasıl bir evrim geçirip, kullanımda farklılıklar gösterebiliyor ?
 Örneğini verdiğim Mint ve Manjaro içerisinde bir sorun olsa, diğer masaüstleri de benzer sorunlar oluşturuyor olması gerekirdi.  Gnome ile ilgili bir sorun olsa, yine örneğini verdiğim, Arch ve Debian üzerinde nasıl bu kadar mükemmel çalışıyor ? Burada konu dağıtımların resmi olarak destek verdiği masaüstlerin de bir takım uyarlamalar yapması olsa,  Arch hiçbir masaüstüne böyle bir destek vermiyor veya Manjaro bu paketleri, Arch ile aynı depodan alarak kullanıyor. Tam emin olmamakla birlik de, bildiğim kadarıyla Mind 'de Debian 'la aynı depoları kullanıyor.
Bilgisini paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.