Gönderen Konu: Linux mint Başlangıç  (Okunma sayısı 2578 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yalcin

• Çok Yeni Penguen
  • *
Linux mint Başlangıç
« : 18 Eylül 2014, 15:52:39 »
10 -15 yıldır kullandığım windowsa veda edip linuxminte geçmek istiyorum . Yarın PC toplamayı planlıyorum

Sıfırhardiske hiç yanına yöresine windows vs kurmadan direk linux mint kurmayı planlıyorum .
 bazı donanımlarla uyum sorunu yaşayan arkadaşlara çeşitli forumlarda rastladığımdan dolayı ve en son donanım sürücülerini win98 de elle manuel yüklediğimiz ve yine yıllardır tüm sürücüleri otomatik tanıyan sistemleri kullandığım için bir takım endişelerim sorularım var

1. Linuxmint http://www.linuxmint.com/download.php sayfasyndaki indirme linkinden indirdiğim dosyayı USB ye direk atmam yeterlimi? Hani özelbir başlangıç usb si yapmak gibi bi extra işleme gerek varmıYoksa direk USb ye at root et gitsin açılılyormu ?

2 . Win95 98 hatta sanırımm mileniym edtion da fat 32 kullanırdık sonra NTFS olayına geçildi .Linuxda böyle bir seçim yapılacak dosya sistemi varmı ? sistemde win olmıyacağı için bölümlendirmeyi linuxda yeni başlayan biri yapabilirmi ? huyumdur illa harddiski 2- ye 3 e bölmem lazım

En önemli sorum linux mint ile uyum sorunu yapmayacak sürücüsü  mevcut bir anakart tavsiyesi ekran kartı ses kartı eternet gibi donanımlar içinde tavsiye alıcam ancak eyer anakart on bord ekran + ses + eternet olursa belki yatay bir desktop kasa almayı HTPC tarzı TV ünitesi altına yerleştirmeyi planlıyorum hdmi çıkışlı olmalıki hdtv ye bağlayabileyim ayrıca linux mint uydunetin Kablosuz docsis 3,0 modemi ile bi sıkıntı yaşarmı ?
Birde tüm bu donanımları yüklemek linux kullanmamış  biri için sıkıntı olurmu ? sıfır sıkıntıdan bahsetmiyorum kolay olsun isteseydim alırdım bi asus laptop hdmi dan bağlardın tv ye olur biterdi biraz uğraştıracakki zevki olsun............. ancak tırnak içinde yazıyorum " hiç linux kullanmamış? birisi diski biçimlendirsin linux minti yüklesin tüm donanımları tanıtabilsin imkansız" deniyosa vazgeçelim gitsin
 hayır niye böyle detaya girdim evde internet yok yarın kısmetse uydu net bağlatıyorum en azından  docsis 3,0 modemi tanıtıp interneti bağlayabilirsem gerisi forumlardan ufak ufak hallolur

Çevrimdışı Fitilli Daniyal

• Forum Sorumlusu
    • /Anarzift
  • Dağıtım: Manjaro Deepin
  • Masaüstü: Deepin DE
  • Grafik Kartı: AMD R9 M265X - İntel HD Graphics 4600
  • İşlemci: İntel İ7 4720 HQ
  • RAM: 16 GB
Ynt: Linux mint Başlangıç
« Yanıtla #1 : 18 Eylül 2014, 17:08:55 »
1- Özel bir programla kalıbı usbye yazdıracaksın. Unofficial Pardus Creator veya Unetbootin önerimdir. (ben pardus creator kullanırdım.)

2- Linux Mint her disk formatında çalışabilir sanıyorum. Ama biz genelde EXT4 veya EXT3 kullanıyoruz. Ve pek fazla zorlanacağını sanmam disk bölümleme de, başlamadan önce bir iki bakınırsın forumda.

Eğer PC toplatacaksan Ekran Kartını Nvidia seçmen akıl karına olur. Çift ekran kartı kullanadabilirsin. Bumblebee artık gayet yetkin bir program bu konuda. Anakart'ın farkedeceğini sanmam. AMD işlemci tavsiye ederim ben kendi şahsi görüşüm olarak. Modemi de tanıyacağını düşünüyorum.
Sorgulamaya başlayan bir bilgisayar kullanıcısının son durağı Linux'tur.

(Fitilli Daniyal için bknz: AMAT - İhsan Oktay Anar)

Çevrimdışı dest

• Çaylak Penguen
  • **
    • Facebook Adresi
  • Dağıtım: Xubuntu 18.04.1
« Yanıtla #2 : 19 Eylül 2014, 04:20:19 »
Kardeşim merak etme xp kurmuyorsun. Linux Mint kuruyorsun. O kadar kolay ve o kadar rahatki.

*.iso kalıbını cd ye yazdır. İntenette araştırabilirsin tonlarca mekale dökülür.
Sonra tak cd yi cd den boot et bilgisayarını. Ondan sonra direk işletim sistemi açılacak cd üzerinden çalışacak.

Masaüstünde simgeyi görürsün linux mint kur gibi birşey olucak ona tıklıyorsun. Disk bölümleme kısmına gelince altta yazı var gelişmiş versiyona geç gibi birşeydi ona geçiyorsun.

Linux mint için ufak bir takas alanı ayarlıyorsun boot alanını ayarlıyorsun ondan sonrada kuruluma geçiyorsun. Bölümleme yapmayacaksanda hiç uğraşma direk kur gitsin. Arşiv tutan birisi değilsen. Ya da birçok linux dağıtımını aynı anda kullanmayı düşünmüyorsan.

Sonrada yönergeleri izleyerek kurulumu tamamla. Ki forumda resimli mesimli çok güzel kuşe(?) kağıda basılmış kurulum konusu var incelemeni şiddetle tavsiye ederim.
Intel Pentium Dual Core P6200 (3M cache, 2.13 GHz) | 4GB DDR3 | Integrated Intel GMA HD

facebook.com/destfuat

Çevrimdışı yalcin

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #3 : 20 Eylül 2014, 05:35:03 »
Teşekkürler

Çevrimdışı dest

• Çaylak Penguen
  • **
    • Facebook Adresi
  • Dağıtım: Xubuntu 18.04.1
« Yanıtla #4 : 21 Eylül 2014, 14:18:00 »
Afiyet olsun. Önemli değil.
Intel Pentium Dual Core P6200 (3M cache, 2.13 GHz) | 4GB DDR3 | Integrated Intel GMA HD

facebook.com/destfuat