Gönderen Konu: [Çözüldü] Artık Linux öğrenmek istiyorum  (Okunma sayısı 8956 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı quem4R

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 17 Cinnamon 64-bit
[Çözüldü] Artık Linux öğrenmek istiyorum
« : 04 Temmuz 2014, 00:50:38 »
Merhabalar arkadaşlar..
Mobil işletim sistemlerinin hepsi Linux tabanında olduğu için bu işletim sistemi bana çok cazip gelmeye başladı.
İlk linux deneyimlerim ; pardus (1 hafta) - wubi ile ubuntu (yaklaşık 1 sene)
wubi ile ubuntu çok hoşuma gitmişti windowsa program gibi yükleniyor ve eksiksiz bir işletim sistemi diye tahmin ediyorum :)

Mint'i övenleri çok duydum eğer ki mint'inde bu şekil windows installer'i varsa hemen bu deneyime başlayıp ilerlemek istiyorum :)

ve şu iki sistem görüntüsüne bayıldım ;

« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2014, 15:37:44 Gönderen: quem4R »

Çevrimdışı Fitilli Daniyal

• Forum Sorumlusu
    • /Anarzift
  • Dağıtım: Manjaro Deepin
  • Masaüstü: Deepin DE
  • Grafik Kartı: AMD R9 M265X - İntel HD Graphics 4600
  • İşlemci: İntel İ7 4720 HQ
  • RAM: 16 GB
Ynt: Artık Linux öğrenmek istiyorum
« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2014, 00:55:49 »
Mint4win diye bir araç vardı sanıyorum. Ama 17'yi desteklemediğini duymuştum. Sanırım temiz bir kurulum yapmanız gerek. Windows'un yanına kurabilirsiniz.
Sorgulamaya başlayan bir bilgisayar kullanıcısının son durağı Linux'tur.

(Fitilli Daniyal için bknz: AMAT - İhsan Oktay Anar)

Çevrimdışı quem4R

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 04 Temmuz 2014, 01:01:01 »
Mint4win diye bir araç vardı sanıyorum. Ama 17'yi desteklemediğini duymuştum. Sanırım temiz bir kurulum yapmanız gerek. Windows'un yanına kurabilirsiniz.

şöyle bir sıkıntım var bilgisayarıma geçen gün katılımsız win8 yükledim ve şuan bios erişimim hiç bir yoldan yok :)

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Intel HD 620
  • İşlemci: Intel i7 - 7500U
  • RAM: 8 GB
« Yanıtla #3 : 04 Temmuz 2014, 01:04:09 »
Öncelikle hoş geldiniz, forumda Linux Mint kurulumuna ait geniş bir rehberimiz bulunuyor, adımları takip ederek kolaylıkla kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Takıldığınız tüm soru ve sorunlar için bizler buradayız.

Win8 yüklemeniz bios'un açılmasına engel değildir, bazı bilgisayarlarda delete, bazılarında f2 tuşlarından birine açılışta basarak bios ekranına gelebilirsiniz.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı quem4R

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 04 Temmuz 2014, 01:06:34 »
Öncelikle hoş geldiniz, forumda Linux Mint kurulumuna ait geniş bir rehberimiz bulunuyor, adımları takip ederek kolaylıkla kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Takıldığınız tüm soru ve sorunlar için bizler buradayız.

Win8 yüklemeniz bios'un açılmasına engel değildir, bazı bilgisayarlarda delete, bazılarında f2 tuşlarından birine açılışta basarak bios ekranına gelebilirsiniz.

Hoşbuldum. Ancak win8 gelişmiş başlangıç seçeneklerinde bile bios çıkmıyor. Açılışta bios tuşuna bastığım vakit reaksiyon gösteriyor "please wait.." deyip açılış ekranına devam ediyor..
« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2014, 01:21:30 Gönderen: quem4R »

Çevrimdışı Fitilli Daniyal

• Forum Sorumlusu
    • /Anarzift
  • Dağıtım: Manjaro Deepin
  • Masaüstü: Deepin DE
  • Grafik Kartı: AMD R9 M265X - İntel HD Graphics 4600
  • İşlemci: İntel İ7 4720 HQ
  • RAM: 16 GB
« Yanıtla #5 : 04 Temmuz 2014, 01:09:26 »
Öncelikle ilk görüntü Gnome-Shell ikinci görüntü de benim :D (Cinnamon). Masaüstlerini bir araştırın isterseniz hoşunuza gideni seçebilirsiniz.
Sorgulamaya başlayan bir bilgisayar kullanıcısının son durağı Linux'tur.

(Fitilli Daniyal için bknz: AMAT - İhsan Oktay Anar)

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Intel HD 620
  • İşlemci: Intel i7 - 7500U
  • RAM: 8 GB
« Yanıtla #6 : 04 Temmuz 2014, 01:14:37 »
Doğru tuşa bastığınızdan eminmisiniz, anakarttan anakarta değişiklik gösteriyor genelde delete ve f2 bu işlevi görür ama kimisinde, esc kimisinde f10, f12 veya farklı tuşlar.

Bilgisayar açılırken, SETUP press f10 veya farklı bir tuş gibi ibare görürsünüz orada biosu hangi tuş ile açacağınızı gösterir. Laptop kullanıyorsanız Fn + F2 basmayı deneyebilirsiniz. Daha önce hangi tuşa basarak açıyordunuz biosu veya açmışmıydınız ? Laptopunuzu markası nedir veya masaüstü ise anakartınızın modeli ?
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı quem4R

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #7 : 04 Temmuz 2014, 01:17:57 »
Öncelikle ilk görüntü Gnome-Shell ikinci görüntü de benim :D (Cinnamon). Masaüstlerini bir araştırın isterseniz hoşunuza gideni seçebilirsiniz.

Çoğu kullanıcı çift işletim sistemi mi tek işletim sistemi mi kullanır :)

Çevrimdışı quem4R

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #8 : 04 Temmuz 2014, 01:20:21 »
Doğru tuşa bastığınızdan eminmisiniz, anakarttan anakarta değişiklik gösteriyor genelde delete ve f2 bu işlevi görür ama kimisinde, esc kimisinde f10, f12 veya farklı tuşlar.

Bilgisayar açılırken, SETUP press f10 veya farklı bir tuş gibi ibare görürsünüz orada biosu hangi tuş ile açacağınızı gösterir. Laptop kullanıyorsanız Fn + F2 basmayı deneyebilirsiniz. Daha önce hangi tuşa basarak açıyordunuz biosu veya açmışmıydınız ? Laptopunuzu markası nedir veya masaüstü ise anakartınızın modeli ?

Press F2

evet daha önceden çok girip çıkmıştım.. Packard Bell Easy Note TS11HR . Win 7 Çıkışlı bir ürün. Win8 Bastıktan sonra hiç biosa giremedim.

dediğim gibi F2 Bastıktan sonra reaksiyon alıyorum "Press F2" ibaresi "please wait.." e dönüyor her zamanki gibi ancak biosa geçmiyor direk windows açılmaya başlıyor..

Çevrimdışı Genizcil_N

• Forum Yöneticisi
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Mate
« Yanıtla #9 : 04 Temmuz 2014, 02:16:47 »
Acer PBell'i satın almıştı. Bu yöntem büyük olasılıkla sizin bilgisayarda da çalışacaktır.
http://acer--tr.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/28444/~/windows-8-y%C3%BCkl%C3%BC-bir-sistemde-uefi-%28bios%29-ayar%C4%B1na-eri%C5%9Fim
Lenovo G580'de de benzer sıkıntı olduğunu okumuştum, farklı işletim sistemi yükleyenler(sadece W8 değil) BIOS'a giremiyordu. İnşallah sizde ki sorun onun gibi bir şey değildir. 

Çevrimdışı quem4R

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #10 : 04 Temmuz 2014, 03:26:37 »
Acer PBell'i satın almıştı. Bu yöntem büyük olasılıkla sizin bilgisayarda da çalışacaktır.
http://acer--tr.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/28444/~/windows-8-y%C3%BCkl%C3%BC-bir-sistemde-uefi-%28bios%29-ayar%C4%B1na-eri%C5%9Fim
Lenovo G580'de de benzer sıkıntı olduğunu okumuştum, farklı işletim sistemi yükleyenler(sadece W8 değil) BIOS'a giremiyordu. İnşallah sizde ki sorun onun gibi bir şey değildir.
W8 den önce xp kurmuştum sıkıntı olmamıştı malesef bu yöntem olumsuz..
« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2014, 03:28:47 Gönderen: quem4R »

Çevrimdışı kindly34

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Ubuntu 16.04.3 / 64-bit
« Yanıtla #11 : 04 Temmuz 2014, 11:48:10 »

şöyle bir sıkıntım var bilgisayarıma geçen gün katılımsız win8 yükledim ve şuan bios erişimim hiç bir yoldan yok :)

Bilgisayar açıkken power tuşuna elinizi sürekli basılı tutun, bilgisayar aniden kapanacaktır.Böylece BIOS menüsüne giriş ekranı açılacaktır.

Çevrimdışı cennetyurdum

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Mint
« Yanıtla #12 : 04 Temmuz 2014, 12:19:48 »
Merhaba, aşağıda yazılı sürümü,  lmde mate ile değiştirmek istiyorum. Kolay bir yol var mıdır?

No LSB modules are available.
Distributor ID:   LinuxMint
Description:   Linux Mint 17 Qiana
Release:   17
Codename:   qiana

Çevrimdışı quem4R

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #13 : 04 Temmuz 2014, 12:24:35 »

Bilgisayar açıkken power tuşuna elinizi sürekli basılı tutun, bilgisayar aniden kapanacaktır.Böylece BIOS menüsüne giriş ekranı açılacaktır.

Bu yöntem bios'u normal şartlarda direk açmaz ama bu sayede bilgisayarın açılışı yavaşladı ve biosa girebildim :)
"linuxmint-201403-cinnamon-dvd-64bit.iso" indiriyorum hemen kuruluma geçeceğim :)

Çevrimdışı kindly34

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Ubuntu 16.04.3 / 64-bit
« Yanıtla #14 : 04 Temmuz 2014, 13:12:03 »

Bu yöntem bios'u normal şartlarda direk açmaz ama bu sayede bilgisayarın açılışı yavaşladı ve biosa girebildim :)
"linuxmint-201403-cinnamon-dvd-64bit.iso" indiriyorum hemen kuruluma geçeceğim :)

Direk açmaz zaten, siz yine bilgisayarı açıp normal girdiğiniz gibi F2 ile giriş yapacaksanız.Windows 8 bir sonraki açılışını daha hızlı yapmak için sistemi yarım kapatıyor.(Bir nevi uyku modu gibi.) Bu yüzden sistem, bios menüsü gözükmeden hızlıca açılıyor ama power tuşuna basılı tutup, aniden kapatınca ve sistemi tekrar açınca sistem normal başlıyor ve BIOS menüsünün tuşu aktif oluyor.
« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2014, 13:25:44 Gönderen: kindly34 »