Gönderen Konu: Canon i-Sensys LBP 7110Cw Laser Yazıcı Kurulum Sorunu  (Okunma sayısı 4850 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı labtek

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: SLED 11 SP3
Merhaba arkadaşlar Canon i-Sensys LBP 7110Cw Laser Yazıcı ile ilgili kurulum sorunum var. Alman menşeili bir firmada bilgi işlem sorumlusuyum firma bilgisayarlarımız Suse Linux Enterprise Desktop 11 SP3 sürüm Linux ile çalışıyor. Firmamızdaki lazer yazıcılar wifi destekli Canon i-Sensys LBP 7110Cw model yazıcı ile değişti sorunda burada başladı.

Suse altında yazıcıyı USB ile bağladığımda hiç görmedi fakat wifi ile bağladığımda gördü. Wifi ile bağladığımda gördü fakat çıkış aldırmadı çok uğraşdım sonuç alamadım. Ubuntu/Mint bu işlerde daha iyi diye Mint 17 kurdum ve USB ile yazıyıcı bağladım. USB ile bağlantıda siyah beyaz çıktıda sorun yokken renkli çıktı gönderdiğimde sonuç alamıyorum. Wifi ise hiç görmüyor normal wifi olarak seçiyorum fayda etmiyor.

Eskiden HP marka wifi destekli ürünler vardı onları hp-setup sayesinde rahatlıkla kuruyor ve wifi üzerinden çıktı alabiliyordum. Aynı Suse sürümü ve aynı Canon yazıcı Almanya'da wifi üzerinden ayarlanmış ve kullanılmakta. Nasıl kurulum yaptıklarını öğrenmek için iletişim kurdum ve bana iki setup yolladılar. Setup1 ve Setup2 sürücü ve yazılım içeren bu paketler Suse ve Debian destekli (deb ve rpm) bu sayede tıkla kur mantığı ile kurulumları da yaptım.

Bu işlemden sonra normal şartlarda wifi ile bağlandıktan sonra yazıcı ekle dediğimde listede yazıcının çıkması gerekiyor ve cnusb://dev/usb/lp1 şeklinde yazıcıyı kurabilmem gerekiyor. Fakat ne Mint/Ubuntu ne Suse altında yazıcı listede çıkmıyor. İnternette bulabildiğim tüm kaynakları okuyup uygulamaya çalıştım fakat sonuç alamadım. Uyumsuz veya sorunlu desem Almanya'da aynı cihazı aynı Suse sürümü ile wifi üzerinden sorunsuz kullanıyorlar.

Bu konuyu çözecek arkadaşımıza maddi olarak da yardımcı olabilirim bana özelden ulaşması yeterli. Değerli vaktinizi ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkürler.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Canon i-Sensys LBP 7110Cw Laser Yazıcı Kurulum Sorunu
« Yanıtla #1 : 12 Haziran 2014, 09:00:27 »
Aşağıdaki komut ile ağ ayar aracını (Network Setup Tool) çalıştırmayı denemiş miydiniz?

Kod: [Seç]
sudo /usr/bin/cnnst
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı labtek

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 12 Haziran 2014, 17:52:21 »
Tabi denedim yeni Linux kullanıcısı değilim 8 yıldır kullanıyorum. Listede çıkması gerekiyor ancak listede çıkmıyor. Bugün openssh-server kurdum Suse'ye Almanya'daki ekip uzaktan bağlanıp kontrol etti her şey olması gerektiği gibi fakat wifi üzerinden işlem yaptırmıyor. Mint USB üzerinden görüyor ancak renkli çıktı aldırmıyordu ekip Suse üzerinde USB sorununu çözdü şimdi 4 cihazdan da renkli ve siyah beyaz çıktı alabiliyoruz fakat wifi ile çıktı alamıyoruz. Novell'in Türkiye destek ekibini yönlendirdiler yarın gelip birde onlar bakacaklar.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #3 : 12 Haziran 2014, 18:02:01 »
Sisteminiz 64 bit ise öncelikle aşağıdaki komut ile 32 bit uyumluluk kütüphanelerini kurmayı deneyiniz.

sudo apt-get install ia32-libs
sudo apt-get install -f

Bazı sürücülerin 32 bit kütüphanelerine sembolik bağlantıları olabiliyor, belki sorun bu sebepten kaynaklanıyor olabilir.

Yazıcı ayarlarını aşağıdaki komut ile açtığınızda ve çıktı lamaya çalıştığınızda hata mesajı alıyor musunuz?

system-config-printer
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2014, 18:04:19 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı labtek

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 12 Haziran 2014, 18:29:50 »
Sorun biraz önce Canon servisi tarafından çözüldü belki başkasınında işine yarar diye çözümü yazayım. Canon wifi destekli yazıcılar 11. wifi kanalına ayarlıymış (bazıları 6. kanala) servis cihazlara kendi cihazları ile bağlanıp yazılımsal olarak 4 cihazın wifi kanallarını sırasıyla 2, 3, 4, 5 olacak şekilde değiştirdi. Ofis wifi yoğun bir bölgede olduğu için bu şekilde sorun çıkıyormuş aynı sorunla karşılaşan olursa özellikle aynı yazıcıdan birden fazla kullanılıyorsa çözüm wifi kanalını değiştirmekle halledilmiş oluyor. Cihazlar garanti dahilindeyse servisi ücretsiz hallediyor. Aynı sorunu yaşayanlar wifi yoğun bölgede yaşıyorlarsa LinSSID yazılımıyla çevrelerindeki wifi ağlarının wifi kanallarını kontrol edebilir. Bizim çevrede 200'e yakın ağ buldu büyük bölümü 11. kanalda bir kısmı 6. kanala ayarlı. Butterfly önerileriniz için teşekkür ederim.

Çevrimdışı Reddet

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 Tessa
  • Masaüstü: Cinnamon
« Yanıtla #5 : 12 Haziran 2014, 21:28:28 »
sorun çözüldüyse [Çözüldü] Etiketini ekleyebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2014, 21:31:08 Gönderen: anony »
Adaletin olmadığı yerde anarşi başlar..