Linux Mint Türkiye Forum

Linux Mint Destek => Ekran Kartları => Donanım => Nvidia => Konuyu başlatan: asarycan - 23 Ocak 2019, 00:38:22

Başlık: Kullanmadığım İki Sürücüyü, Sürücü Yöneticisi Listesinden Silmek
Gönderen: asarycan - 23 Ocak 2019, 00:38:22
selam arkadaşlar. denetim merkezinde sürücü yöneticisini açtığımda yüklediğim ekran kartının altında kullanmadığım iki tane driver var


(https://i.postimg.cc/bDJ252wH/Ekran-G-r-nt-s-2019-01-23-00-19-57.png) (https://postimg.cc/bDJ252wH)

 xserver-xorg-video-nouveau ve nvidia-390 ben bu ikisini listeden kaldırmak istiyorum. apt-get purge  xserver-xorg-video-nouveau paketi kaldırdı. fakat listede gözüküyor. her açtığımda. ön bellek yükleniyor diyor ve bu ikisi gözüküyor.

 bunun çözümü var mı.
Başlık: Ynt: kullanmadığım iki sürücüyü listeden silmek
Gönderen: Butterfly - 23 Ocak 2019, 00:56:28
Önbelleğin güncellenmesinden kasıt, depodaki paketlerin bilgilerinin olduğu önbelleğin güncellenmesidir. Bu herhangi bir sürücü güncelleme işlemi değildir. Örneğin bugün depoya Nvidia'nın daha güncel bir sürümü girmiş olsun, bunun artık depoda olduğunu paket yöneticisine bu güncelleme işlemi ile bildirebilirsiniz. Böylece kaldırılmış ya da yeni sürüme güncellenmiş bir paket sebebiyle "paket bulunamadı" vb. gibi sorun yaşamazsınız.

Listenen aygıt sürücüleri, bu aygıtn kullanabileceği alternatif sürücüleri listeler. Aygıt için listelenen sürücülerden birisini seçip kullanabilirsiniz.  Açık kaynaklı sürücü haricindeki Nvidia sürücülerinden sadece seçtiğiniz indirilir ve kurulur, alternatif olan diğer sürücü indirilmez. Bu sadece bir seçenek olarak listelenebilir.

Bu listeleme işlemi ubuntu-drivers isimli bir betik yardımıyla yapılır, maalesef liste dışı bırakmanın kolay bir yöntemi yok.
Başlık: Ynt: Kullanmadığım İki Sürücüyü, Sürücü Yöneticisi Listesinden Silmek
Gönderen: asarycan - 24 Ocak 2019, 22:45:17
teşekkürler @Butterfly (https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?action=profile;u=8)