Son İletiler

Sayfa: 1 ... 8 9 [10]
91
Haberler / Ynt: Linux Mint Yeni Topluluk Web Sitesini Duyurdu
« Son İleti Gönderen: Danny 10 Haziran 2019, 22:05:00 »
Hoş bir tasarım olmuş, anasayfaya da bir yenilik gerekiyor uzunca süredir değişmedi.
92
Haberler / Ynt: LMDE 3 Cindy Kararlı Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Son İleti Gönderen: arti17 10 Haziran 2019, 20:07:42 »
Bravo . LMDE ( Linux Mint Debian Edition ) ,Debian kararlı sürümünün çıkması sevindirici bir gelişme.  umarım gelecek yıllarda Linux Mint , Debian tabanlı olarak devam eder ve enerjisin buraya yoğunlaştırır.
bu kararlı sürümden sonra LMDE ( Linux Mint Debian Edition ) geçiş yapıyorum. demiştim. tekrar Linux Mint 19.1 'e geçiş yaptım.

LMDE 'de göremediklerim:

1- şimdiki Linux Mint'in pratik lurulum evreleri eksikti.
2- Sürücü Yönetici yoktu(şimdilik)
3- Yazılım Yöneticindeki yazılım paketleri eskiydi (şimdide aynı şekilde)
4- Cinnamon çökme durumları oluştu.
yukarıdaki sıraladıklarım kullanıcı olarak görebiklerim. geliştiriciler yenilikler ile Linux Mint kullanıcılarına sunacaklardır.
Genel olarak Debian tabanlı Linux Mint kararlı sürümünün çıkması ve geliştirilmesini önemsiyorum.
öncede belirttiğim gibi gelecekte sürüm yükseltmelerinde Linux Mint'i Debian tabanlı olarak kullanmaya başlarız.
93
Haberler / Linux Mint Yeni Topluluk Web Sitesini Duyurdu
« Son İleti Gönderen: arti17 09 Haziran 2019, 11:26:24 »
Linux Mint Topluluk Web Sitesi destek sitesi olmayıp  kısaca öğretici veritabanı diyebiliriz.
Bootstrap altyapısını kullanan Topluluk web sitesi yeni bir görünüme kavuştu »» https://community.linuxmint.com/
94
Sanat ve Üretim / Ynt: Linux Mint ve diğer dağıtımlara ait ekran görüntüleri.
« Son İleti Gönderen: derek 05 Haziran 2019, 19:54:34 »
hiç bir dağıtımda çözemediğim sorunu ubuntu da çözdüm. bende ubuntu fanı oldum  :D :D :D
Ubuntu Eoan Ermine (development branch)


95
Ben sırf bu görünüm için paneli yanda kullanıyordum. Bu güncellemenin haberini alınca çok sevinmiştim. Modern düzen hem daha kullanışlı hemde çok daha şık. Artık Cinnamonu tek geçiyorum :)
96
Sanat ve Üretim / Ynt: Linux Mint ve diğer dağıtımlara ait ekran görüntüleri.
« Son İleti Gönderen: ytcikisir 05 Mayıs 2019, 22:52:17 »
Bu da benim masaüstüm. Ara ara buraya atıyorum. Güzel oluyor.  :)
97

Linux Mint 19.1 Cinnamon

GTK teması: Aurora Nuevo Green
Simge teması: Mint-Y / Klasörler: Aurora Nuevo Green
Cinnamon teması: Baldr
Pencere teması: Qogir-light
Arkaplan: Colorful-Hope
98
Aslında bu haber konusu doğrudan performansla alakalı değil. Daha önceki sürümde performansla ilgili iyileştirmeler vardı, gelecek sürümde de var. Bu haber başlığının ana hususu, farklı frekans hızlarına sahip cihazlar için getirilmiş uyumluluk özellikleri. Dikey eşitleme doğrudan performansa etki etmez, pasifleştirilmesi ile sınırlama kalkacağı için dolaylı olarak işleme performansı etkileyebilir. Bu da beraberinde yırtılma sorunlarına neden olabilir. Önceki sürümde, dikey eşitleme pasif olduğu halde, bazı donanımlarda yırtılma sorununu çözecek iyileştirmeler yapılmıştı. Varsayılan olarak, dikey eşitleme etkin olduğu halde yırtılma sorunu zaten yaşanmıyordu. Bazı yabancı dağıtım fanı sitelerinde işlendiğinin aksine, bu geliştirme yırtılma sorununu çözme amaçlı değildi.

Bu husus dışında, Cinnamon 4.2 sürümler birlikte, Cinnamon ve pencere yöneticisi için daha fazla iyileştirme geliyor. Bunun hem performansa hem de kullanım akıcılığına etkileri olacak.

Sizin bahsettiğiniz oyun hususu ise daha ziyade sistemin ana öğeleri ile ilgilidir, çekirdek, Xorg ve Mesa sürümleri ile yani. Linux Mint yuvarlanan bir dağıtım değil, Ubuntu'nun uzun destekli sürümlerini temel alan fixed tabir edilen bir dağıtım. Bu sürümlerde belirli aralıklarla ana öğeler için güncellemeleri geliyor tabii. Ama bir yuvarlanan dağıtım kadar hızlı olmuyor, daha uzun süren test süreleri bu gecikmenin ana nedeni. Ana öğelerin güncel sürümlerinde yapılan iyileştirmeler ise performansa doğrudan etki edebiliyor. Aradaki temel fark bundan doğabilir. Arch, Fedora gibi dağıtımlar güncel paketleri daha hızlı alıyor ve karşılaştırmalar genellikle varsayılan öğeler ile yapılıyor.

Buna rağmen PPA depoları yardımıyla, Linux Mint'i bunlara çok yakın seviyede güncel tutmak mümkün. Mesela 3. parti Mesa depoları ve Nvidia sahipli sürücü PPA deposu gibi. Bunlar aradaki makası oldukça daraltıyor ve oyun performansı konusunda pek bir fark bırakmıyor. Yine UKUU benzeri araçlar ile en güncel çekirdeği de kullanmak mümkün.

Yine Cinnamon masaüstünde kolayca kapatabildiğiniz, görüntü birleştirme yöneticisi (compositing) özelliği sayesinde, diğer ortamlardan daha fazla performans alınması mümkün. Çoğu kullanıcı bırakın bunun nasıl yapılacağını, böyle bir özelliğin olduğunu dahi maalesef bilmiyor.

Tabii sonuçları hep birlikte yeni sürümde göreceğiz. Cinnamon ve Muffin için yapılan iyleştirmeleri aşağıdaki bağlantılardan takip edebilirsiniz.

Cinnamon, birleştirme yapılan değişiklikler. https://github.com/linuxmint/cinnamon/commits/master
Cinnamon, birleştirme bekleyen değişiklikler. https://github.com/linuxmint/cinnamon/pulls

Muffin, birleştirme yapılan değişiklikler. https://github.com/linuxmint/muffin/commits/master
Muffin, birleştirme bekleyen değişiklikler. https://github.com/linuxmint/muffin/pulls
99
@Butterfly
Performans düşüklüğü konusunda Mint-Cinnamon dağıtımında oyun özelini kastediyorum.  ArchTr, UbuntuTr, Donanımhaber, Technopat .... gibi forum sitelerinde zaman zaman gördüğüm kullanıcı yorumları oluyordu. Bu kıyas da en çok bilinen dağıtım olan Ubuntu-Unity zamanlarında; Gnome Shell geçişinden sonra kıyası pek hatırlamıyorum. Render konusunda Arch'ın , Mint ve Ubuntu'ya göre ön planda tutulduğu yorumlar okuduğumu da hatırlıyorum. Benzer yorumlara zaman zaman yabancı forumlarda denk gelmişliğim var.

Bilgisayar donanımına, sürücüsüne ya da kullanıcıya özel düşünceler olabilmesinin yanı sıra asıl dikkat çekilecek konu Cinnamon ortamına sağlanan maddi manevi destekler daha az iken KDE, Gnome... kıyasa konu ediniliyor bu da Cinnamon adına güzel bir şey. Sınırlı sayıda bilgisayar ve az değişken senaryolarda denenmiş olup son kullanıcıya ulaşan sistemlerde kimi sorunlar veya ki performans farkları olması doğal.
100
Linux Mint'in grafik performansının düşük olduğu ile ilgili genel izlenim nerelerde belirtiliyor? Bununla Cinnamon masaüstünü mü kasdediyorsunuz?  Eğer öyleyse benzerleri olan Gnome Shell, Deepin gibi ortamlardan daha performanslı ve az kaynak harcıyor. Belki Gala daha performanslı olabilir, ama onda da bir çok özellik kırpılmış durumda. Buna rağmen Cinnamon masaüstü çok daha fazla özelleştirme ve kolay kullanım sunuyor. Performans değerlendirmesi ile ilgili bir kaynak varsa paylaşırsanız incelemek isterim, merak ettim.

Grafik performanstan oyun vb. 3D uygulamaları kasdediyorsanız, bunlarda da Cinnamon ile daha başarılı sonuçları elde edileceğini düşünüyorum. Çünkü istenirse tam ekran işlemlerde birleştirme (compositing) yönetimi kolayca kapatılarak daha etkili sonuçlar elde edilebilir. Tabii bunlar benim tahminlerim. Bu hususla ilgili yapılmış bir performans değerlendirmesi var mı?

Bunlara ek olarak Cinnamon 4.0 ile performans konusunda iyileştirmeler zaten yapılmıştı. Yine Muffin pencere yöneticisi ile ilgili bir çok iyileştirme yapılıyor, bunları Cinnamon 4.2 ile kullanabileceğiz. Ama bu konuda belirtilen husus doğrudan performansla ilgili değil, gerçi dikey eşitlemenin kapatılması doğrudan performansa etki ediyor, ama her donanımda yırtılmasız kullanım imkanı sunmayabilir.Düzenleme: Biraz önce EOS'un Pantheon masaüstünü kurdum. Belki eski sürümlerde Cinnamon'dan daha hafif olabilir, ama güncel sürümünün Cinnamon'dan bir tık daha fazla kaynak kullandığını ve performans olarak da çok iyi olmadığını tecrübe ettim.
Sayfa: 1 ... 8 9 [10]