Son İletiler

Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9 10
71
Duyuru ve Kurallar / Ynt: Sikayetvar.com Linux Mint Şikayeti : )
« Son İleti Gönderen: joshquunn 07 Haziran 2020, 17:42:27 »
41 yaşındayım orta okuldan beri aşağı yukarı 30 senedir bilgisayar ile yazılım ve donanım olarak ilgili sayılırım ben böyle bir olaya ilk defa denk geldim hani derler ya "40 yıllık yoğurtçuyum ben böyle kaymak görmedim" diye, heh işte öyle bir şey.
Arkadaşlar ben kendi payıma sizden razıyım ne sorduysam sabır ve özveri ile cevapladınız benim önerim boş verin sizler işinize onlar da arkanızdan baksın (gözyaşlarıyla)
sevgiler
72
Duyuru ve Kurallar / Ynt: Sikayetvar.com Linux Mint Şikayeti : )
« Son İleti Gönderen: Butterfly 07 Haziran 2020, 15:13:56 »
Ülkemizde ne cevherler varmış meğer! Bor, atom, blockchain hikaye, asıl böyle cevherlerin işlenmesi lazım. İşle işle bitmez, yüz yıllarca kalkındırır bizleri.
73
Duyuru ve Kurallar / Sikayetvar.com Linux Mint Şikayeti : )
« Son İleti Gönderen: Danny 07 Haziran 2020, 14:30:51 »
Merhaba sevgili arkadaşlar, geçen gece posta kutumu ziyaret ettiğimde sikayetvar.com üzerinden bir mail geldiğini gördüm, bir vatandaş Linux Mint Türkiye hakkında şikayette bulunmuş şikayetin içeriği şu şekilde ;


link olarak buraya bırakıyorum ; https://www.sikayetvar.com/linux-mint-turkiye/linux-mint-turkiye-isletim-sitemi-sorunuilgili şikayeti okuyunca gerçekten çok şaşırdım başlığı açan vatandaşın donanım ve yazılım bilgisinin ne kadar zayıf olduğu mesajın içeriğinden belli oluyor. İlk olarak foruma üye olurken istenen ve üstelik zorunlu da olmayan RAM, Grafik, İşletim sistemi sürümü gibi bilgiler bildiğiniz üzere siz soru ve sorunlarınızı dile getirdiğinizde çözüm yolunu kolaylaştıracak bilgileri edinmek içindir, keza zaten sizden sisteminiz hakkında inxi komutları ile bilgi de istiyoruz orada açık bir şekilde görünüyor. Çünkü her çekirkek sürümü için, her linux mint sürümünün cevapları ve çözüm yolları farklılık gösterebiliyor.

Ayrıca Linux Mint'de diğer tüm Linux dağıtımları gibi açık kaynak bir sistemdir tüm kaynak kodları açıp incelenebilen isteyin herkesin açıp zararlı bir kodun var olup olmadığına bakılabilecek bir sistem. Birinin çıkıp bu şekilde bir ithamda bulunması gerçekten çok komik. Kaldı ki Linux Mint Türkiye'ye ait özel sürüm sunulmuş bir sürüm/ISO yoktur. Hepimiz ana geliştiricilerin yayınladığı kararlı ana sürümleri kullanıyoruz. Yüz binlerce yazılımdan anlayan, yazılımcı, geliştirici, programlamacı ve bu dağıtımı kullanan insan, kaynak kodları açık olan ve istediğin zaman erişilebilen bir sistemin içerisinde zararlı yazılım olup olmadığını anlayamadı, bulamadı, fark edemedi ama siz farkettiniz yani öyle mi ?

Linux Mint Türkiye, Linux Mint dağıtımının doğrudan geliştirilmesine hiçbir katkı sunmaz. Sadece Türkiye kullanıcılarına yardım ve paylaşım amacıyla gönüllü olarak kurulmuş bir topluluk forumudur. Şikayetiniz varsa gidip bunu Linux Mint global forumda sorun, bir defa da orada rezil ve alay konusu olun.
Aslında zahmet edip hiç bunu yazmayacaktım da "bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmanın" örneğini görün istedim. Şikayet var üzerinden de hiçbir şekilde girip cevap yazma zahmetinde bulunmayacağım, zaten okuyanlar gülüp geçecekler.

Sevgilerle,
Linux Mint Türkiye.
74
Merhaba,

Linux Mint 20 ile kullanacağımız, Mint-Y temasının renk şemasında bazı değişiklikler yapılıyor. Linux Mint geliştiricileri bu hususta geri bildirime ihtiyaç duyuyorlar. Buradaki github sayfasından, yeni renk şeması ile ilgili görüşlerinizi bildirerek, geliştirici ekibi katkıda bulunabilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantılardan, yeni renk şemasını içeren tema paketlerini indirip, sağ tık Gdebi ile sisteminize kurabilirsiniz.

Mint-Y Yeni GTK ve Cinnamon teması

Mint-Y Yeni Simge teması

Asıl paketlere dönmek için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo apt install --reinstall mint-themes mint-y-icons
Aşağıdaki resimde, eski ve yeni renk şemasına ait karşılaştırma tablosu mevcut.

75
Haberler / Ynt: LMDE 4 Xfce Resmi Olmayan Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Son İleti Gönderen: Butterfly 05 Haziran 2020, 15:02:42 »
mintsystem-extra-tr paketine yerelleştirme (locale) desteği de ekledik. İlk olarak Transmission uygulamasının eksik çevirilerini içererek paket güncellendi. Böylece eksik gördüğümüz Türkçe dil çevirilerini, uygulama paketlerini yeniden oluşturmadan bu araç yardımıyla giderebileceğiz.

Lights-on panel göstergesinin bildirimlerine bir de simge ekleyerek, paketi güncelledik.

Eski      Yeni
76
Haberler / Ynt: LMDE 4 Xfce Resmi Olmayan Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Son İleti Gönderen: Butterfly 03 Haziran 2020, 19:28:34 »
LightOn betiği için bir panel göstergesi ekledik. Böylece menüdeki "Lights-On Panel Göstegesi" simgesine tıklayıp, betiği kontrol edebilirsiniz. Eklediğimiz panel göstergesi çoklu dil desteğine sahip ve Türkçe dil çevirileri tamamdır. Türkçe harici dillerde şu an için İngilizce olarak çalışmaktadır. Türkçe ve İngilizce harici bir dile çevirmek isteyenler buradaki light-on.pot dosyasını kullanabilirler.

lights-on paketinin güncellemesi ile bu özellik kullanılabilir olacak. İsterseniz, "Oturum ve Başlangıç" ayarlarından Lights-On seçeneğini pasifleştirip, betiği oturum açılışında otomatik çalıştırmak yerine, panel göstergesi ile çalışmasını sağlayabilirsiniz.Panel göstergesindeki Başlat ve Durdur seçeneklerine tıkladığınızda, başlatma ve durdurma ile ilgili bildirimler de gösteriliyor.

       Daha önce xiccd sürecinin, oturum açıp kapatma ile birden fazla çalışması sorununu bir güncelleme ile çözmüştük. Ayn şekilde Yazıcı uygulamacığı (system-config-printer applet) ve Redshift için gerekli olan Geoclue-2.0 gözlemcisinin (/usr/lib/geoclue-2.0/demos/agent), oturum açıp kaptma sonrası birden fazla örneğinin çalışması sorunu da güncellemeler ile çözülmüş oldu. Bu iki süreçteki düzeltmeler için, lmdetr-config ve mintsystem-extra-tr paketlerinin güncellemesini kurmak yeterli olacaktır.Debian 10 deposunda bulunmayan Pinta uyguamasını, çeviri güncellemelerini de yaparak depoya ekledik.Böylece beta sürümde gözümüze çarpan pürüzleri gidermiş olduk. Artık kararlı sürüm ISO dosyasını hazırlama sürecine geçiş yapabiliriz.
77
Sanat ve Üretim / Ynt: Linux Mint ve diğer dağıtımlara ait ekran görüntüleri.
« Son İleti Gönderen: Semih 01 Haziran 2020, 19:20:52 »
78
Haberler / Ynt: LMDE 4 Xfce Resmi Olmayan Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Son İleti Gönderen: Butterfly 31 Mayıs 2020, 17:48:55 »

Thunderbird ve bir kaç uygulamanın menüde Türkçe görünmemesi ile ilgili bir kaç hususu, buradaki işlemi LMDE Xfce TR'ye uyarlayarak ilerleyen günlerde gidermiş olacağız. Böylece LibreOffice ve bir kaç uygulamanın da, paketlerine müdahale etmeden menüde Türkçe görünmesini sağlamış olacağız.

LibreOffice menü isimlerinin Türkçeleşmesi, Thunderbird vb. 15'e yakın uygulamanın açıklamalarının düzeltilmesini sağlayan uyarlamayı, mintsystem-extra-tr adıyla depoya ekledik. Yeni paket otomatik olarak, debian-meta-xfce-extra meta paketinin bağımlılığı olarak sisteme yüklenecektir.

Pakete bazı tetiklemeler de ekledik. Böylece paketin desteklediği bir uygulama kurulduğunda ya da güncellendiğinde, başlatıcı dosyalarının otomatik olarak hemen düzeltilmesini sağladık. Örneğin LibreOffice ile ilgili bir güncelleme aldığınızda, sistemi yeniden başlatıncaya kadar başlatıcı isimlerinin orjinal isimlerle değişmesi gerekirdi. Tetikleme sayesinde, LibreOffice paket güncellemesi ile birlikte, başlatıcı isimleri de otomatik olarak Türkçe karşışıkları içeren başlatıcılarla değiştiriliyor.

Mintartwork paketine, Xfce4-screensaver ile ilgili bir kaç varsayılan ekledik. Böylece artık ekran kilidi etkinleştiğinde, Onboard ekran klavyesi seçilebilir oluyor. Ayrıca Xfce4-screensaver için "Sanatsal Kareler" teması da varsayılan yapıldı.

WineHQ deposunu kolayca eklemek için, depoya repository-winehq isminde yeni bir paket ekledik. repository-winehq paketini sisteminize ekleyince, WineHQ deposunu otomatik olarak sisteme eklemiş oluyorsunuz. Hatta 64 bit sistemler için gerekli olan, i386 mimari desteği de otomatik olarak ekleniyor. WineHQ deposundaki güncel sürümler için gerekli, faudio paketini de yine depoya ekledik.

Ayrıca Debian 10 deposunda bulunmayan Lutris uygulaması da depoya eklenenler arasında.
79
Haberler / Ynt: LMDE 4 Xfce Resmi Olmayan Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Son İleti Gönderen: Butterfly 30 Mayıs 2020, 18:05:09 »
Tam ekran videolarda; güç yönetimi ve ekran koruyucunun devreye girmesini otomatik olarak pasifleştirmek için, LightsOn betiğinin buradaki çatalına Xfce4-secreensaver desteği ekleyerek depoya ekledik. Depoya eklediğimiz lights-on paketini kurduktan sonra, oturum açıldığında betik otomatik olarak çalışıyor. Sadece tam ekran oynatımlarda pasifleştirme yapıyor. Tam ekran oynatım kapatıldığında, güç yönetimi ve ekran koruyucu yeniden etkinleşiyor. Xfce4-screensaver ile oldukça başarılı çalışıyor. Kararlı sürümde xfce4-screensaver uygulamasını varsayılan olarak kullanmayı planlıyoruz, bu sebeple light-locker ile deneme yapılmadı. Kararlı sürümde varsayılan olarak gelmesi planlananan lights-on paketi aşağıdaki komutla kurulabilir.

Kod: [Seç]
sudo apt update && sudo apt install lights-on
Not: Hem daha fazla ayar imkanı ve seçenek sunması, hem de (light-locker uygulamasındaki sorun gibi) uyku kipinde çift parola sorma sorunu oluşturmaması sebebiyle; kararlı sürümde xfce4-screensaver varsayılan olarak kullanılacak.lights-on paketi, Celluloid oynatıcı desteği ekleyerek güncellendi.
80
Haberler / Ynt: LMDE 4 Xfce Resmi Olmayan Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Son İleti Gönderen: Butterfly 26 Mayıs 2020, 23:19:58 »
lmdetr-config yapılandırma paketine bir iyileştirme daha ekledik. update-grub komutunu çalıştırınca ya da kurtarma menüsünden grub seçeneğini çalıştırınca; Grub menüsünde taban dağıtım isminin (Debian) görünmesi sorununun etrafından dolaşıldı. Normalde sistem açılışındaki bir servis yardımıyla, bu sorun otomatik olarak çözülüyordu. Linux Mint ve LMDE'de EFI destekli kurulumlardaki kısıt dolayısı ile, varsayılan olarak böyle bir sistem var. Yaptığımız ufak düzenleme ile, Grub menüsündeki bu ufak görsel sorunu gidermiş olduk. Böylece; lmdetr-config paketinin gelecek güncellemesi sonrasında, update-grub komutunu çalıştırınca, artık dağıtımın ismi otomatik olarak düzeltilecek.
Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9 10