Son İletiler

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Duyuru ve Kurallar / Forum Gece / Gündüz Eklentisi Hk.
« Son İleti Gönderen: Danny 21 Ocak 2020, 11:28:46 »
Merhaba arkadaşlar,

Uzunca bir süredir üyelerimiz forumun koyu temasının yanında alternatif olarak bir de açık renk tema olmasını istiyorlardı onları kırmayıp yeni bir tema değil de renk seçeneği ekledik.
 Yeni Konular / Yeni Yorumlar butonunun önüne bir ikon ekledik bu ikon ile gece/gündüz modları arasında geçiş yapabilirsiniz. Açık temayı henüz yeni düzenledik, atladığımız eksik kalan bazı yerler olabilir, düzenleme işlemlerine devam ediyoruz. Sizlerin de gözüne çarpan eksik hatalı yerler olursa bize bildirebilirsiniz.
Güle güle kullanın.
12
Duyuru ve Kurallar / Forum İçi Resim Yükleme Eklentisi Hakkında
« Son İleti Gönderen: Butterfly 11 Ocak 2020, 18:12:41 »
Merhaba,

Daha önce foruma resim yüklenmesi ile ilgili Postimages alanına ait bir eklenti kullanıyorduk. Bir kaç haftadır bu servisle ilgili sıkıntı yaşandığı için, Imgbb alanına ait farklı bir eklentiyi foruma ekledik. Bu eklenti yardımıyla foruma kolayca resim yüklemeniz mümkün. Bunun için mesaj kutusunun alt kısmındaki "Resim Yükleyin" kısayoluna tıklayıp yönergeleri izleyebilirsiniz.

Lütfen mecbur olmadıkça çıktıları resim olarak paylaşmamaya özen gösterelim. Şu an olduğu gibi servislerle ilgili sorun yaşandığında konular anlamsız hale gelebiliyor. Ayrıca çıktılarla forum içi arama yapıldığında sonuç çıkmamasına da sebep olabiliyor.

Yeni eklenti için @Danny 'e de teşekkür ederiz.
13
Haberler / Ynt: Linux Mint 19.3 Tricia Kararlı Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Son İleti Gönderen: Leopard 27 Aralık 2019, 10:46:12 »
Bir sorun yaşamadım şu ana kadar. Zaten Butterfly hocamın da dediği gibi öyle pek fazla değişiklik olmadığı için sorun çıkması pek muhtemel değil.
14
Haberler / Ynt: Linux Mint 19.3 Tricia Kararlı Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Son İleti Gönderen: Butterfly 26 Aralık 2019, 23:20:00 »
Forumdaki diğer üyelerimiz bir şeyler yazabilirler diye, cevap yazmayı ertelemiştim. Sanırım bu sükûtu ikrar olarak kabul etmek gerekecek. :)

Şaka bir yana, ben bu sürümü beta sürüm çıkmadan önce alpha ppa deposundan ekleyerek kullanıyordum. Ciddi herhangi bir soruna rastlamadım. Ufak tefek sorunlar da süreçte çözüldüler. Zaten bu sürümde çok fazla yenilik gelmedi, hata kapatma ve iyileştirmelere yönelik bir sürüm oldu. Sadece Nemo dosya yöneticisinde bir hata (bug) farkettim, ama bu önceki sürümlerden kalmış da olabilir. Şimdi bu hatayı bildireceğim. Zaten çoğu kimse bunu farketmemiştir bile.
15
Bilmiyorum benden başka kullanan var mıdır burada bunu. Bedrock Linux 0.7.12. 

Distrohopper'lığımı ancak böyle aşabildim. Bedrock Linux meta dağıtım. Onun sayesinde Arch, Debian, Fedora vs Gentoo'yu aynı anda aynı makinada, aynı masaüstü ortamında kullanabilirsiniz. Debian'a pacman, Fedora'ya apt, Arch'a dnf, Gentoo'ya zypper ile yazılım kurabilirsiniz.
16
Haberler / Ynt: [Nasıl] Linux Mint 19.x Serisinde Sürüm Yükseltme
« Son İleti Gönderen: Butterfly 24 Aralık 2019, 23:01:15 »
Sürüm yükseltme aracı ile aşağıdaki paketler yükseltilmez, bunlar sadece sürüm yükseltmesi esnasında ve sadece sürüm yükseltme aracı için karalistedir. Böylece yükseltmenin ana kompenentlerden bağımsız olarak gerçekleşmesi sağlanır. Daha sonra Güncelleme Yöneticisini yenilediğinizde, bu sürüm yükseltme karalistesindeki paketler için güncelleme varsa yükleyebilirsiniz.

linux-kernel, bcmwl, ubuntu-drivers-common, virtualbox

apt update komutu ya da Güncelleme Yöneticisinde Yenileme ile görünen sadece linux-kernel-generic paketidir aslında. Bu bir meta pakettir, ve bununla çekirdekle ilgili paketler tetiklenerek kurulur. Bu sebeple "apt list --upgradable" komutunun çıktısında sadece "linux-kernel-generic" paketi görünür.  linux-kernel-generic paketi sadece mevcut sürümün varsayılan çekirdeğini kurmak içindir, sürüm güncelemesi için kullanılan bir paket değildir.

Bundan farklı bir şey yaşanıyorsa, tekrarlamak için tam olarak neler yapıldığını bilmek ya da tahmin etmek gerekir. Bununla birlikte sorun yaşatabilecek bir husus değildir.
17
Haberler / Ynt: [Nasıl] Linux Mint 19.x Serisinde Sürüm Yükseltme
« Son İleti Gönderen: green 24 Aralık 2019, 22:25:53 »
tamam hocam şimdi güncelleyecem. asıl merak ettiğim konu neden güncelleme yöneticisinde görünen kernel apt-get komutuyla görünmez . iyi akşamlar.
18
Haberler / Ynt: [Nasıl] Linux Mint 19.x Serisinde Sürüm Yükseltme
« Son İleti Gönderen: Butterfly 24 Aralık 2019, 22:22:35 »
Kullandığınız çekirdeğin son sürümüne güncelleyin tabii ki. Bunun sürüm yükseltme ile bir ilgisi yok zaten. Mevcut çekirdek için rutin güncellemedir bu.
19
Haberler / Ynt: [Nasıl] Linux Mint 19.x Serisinde Sürüm Yükseltme
« Son İleti Gönderen: green 24 Aralık 2019, 22:13:36 »
cevabınız için saolun hocam. verdiğiniz komutla 5.0 çekirdek gitti. fakat güncelleme yöneticisinde 4.15.0.72-81 çekirdek hala duruyor. şu an en son kararlı sürüm 4.15.055 se yüklemeye gerek yok kanımca. iyi akşamlar.
20
Haberler / Ynt: [Nasıl] Linux Mint 19.x Serisinde Sürüm Yükseltme
« Son İleti Gönderen: Butterfly 24 Aralık 2019, 20:09:18 »
Çekirdek sürümünü yükseltmek zorunda değilsiniz. Aşağıdaki komutla linux-kernel-generic paketini kaldırırsanız, Linux Mint 19.3 ile gelen çekirdek yükseltme önerisi gelmez. Bu paket Linux Mint 19.3 ile varsayılan çekirdekler için.

Kod: [Seç]
sudo apt purge linux-kernel-generic
Paketi kaldırınca önceki sürümlerle varsayılan olarak gelen çekirdeklerde kalkabilir. 4.15.x serisinin güncel sürümünü kullanıyorsanız, bu bir sorun teşkil etmez.

5.0.x sürüme yükseltme ile bir sorun yaşayacağınızı sanmam. Eğer yaşarsanız, aşağıdakai konudan yararlanarak, kolayca eski sürüme dönebilirsiniz.

[Rehber] Grub Menüsü, Kurtarma Kipi Seçenekleri ve Çekirdeklerin Yönetimi
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10