Son İletiler

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Haberler / Ynt: Linux Mint 20.1 Ulyssa Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Son İleti Gönderen: canizm 16 Aralık 2020, 21:42:02 »
Paylaşım için teşekkürler.

Özellikle web uygulamaları konusu acayip hoşuma gitti.

Yıllar yıllar sonra Mint'e yolum düştü. (7-8 sene sonra.)

Ofiste basit web takip işlemleri için ayrı bir bölüm/masa oluşturdum. Son zamanlarda özellikle burada vakit geçirmem gerekiyor ve Windows 10 ile çalışmakla çalışmamak arasında kararsız kalan eski bir Dell notebook duruyordu kenarda. Onu Mint 20 XFCE ile biraz çalışır hale getirdim. Tek sıkıntı wi-fi sürücüsü oldu, onu da zaten donanım seçeneklerinden sürücü seçerek kolaylıkla aktifleştirdim. Diğer masaüstü bilgisayarımda Chrome kullandığım için senkronizasyon kurması adına Chromium ile web işlerinin takibi, Thunderbird ile de maillerin takibini yapmaya başladım. Libre zaten standart. Hatta minik Photoshop işlerimi halletmek adına da Gimp kurdum, o donanımda çalışmasına da ayrıca şaşırdım ama hakkını vererek iş yapıyordu. Tek sevemediğim yanı ses sürücüleri mi artık başka sebep mi bir türlü düzeltemediğim ses kalitesizliğiydi. Onu da bluetooth LG hoparlör ile çözdüm. Sonuç olarak notebook amacına yönelik işimi görüyordu.

Derken burada geçirmek zorunda olduğum vakit neredeyse tüm mesai saatime denk gelmeye başladı. Ben de gidip masamdaki koca sistemi alıp getirip bu alana kurdum.

Dell ve Mint kenarda duruyor şimdi.

Fakat yeni sürümün beta haberini görünce foruma kayıt oldum. Çünkü bu oluşturduğum masa alanı yakında büyüyerek dekorasyona girecek, başta ufak bir terminal alanı olarak düşündüğüm küçük alan büyüyerek başlı başına bir ofis, kargo çıkış ve misafir kabul alanı olacak. Çift bilgisayar kullanmam gerekecek gibi görünüyor.

Aslında benim XFCE'li Mint'ten daha seri çalışabilecek bir sürüme ya da masaüstüne ihtiyacım olabilir.

Acaba 20.1, hız bakımından bir tık bile olsa verimli midir? Beta olmasına rağmen bir umut ışığı var mıdır? Bu uğurda değil yükseltme yeniden kurulum bile yapabilirim.
12
Haberler / Linux Mint 20.1 Ulyssa Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Son İleti Gönderen: Butterfly 16 Aralık 2020, 20:41:18 »

Linux Mint 20.1 Ulyssa Masaüstü Ekran GörüntüleriLinux Mint 20.1 Ulyssa Cinnamon 4.8 MasaüstüLinux Mint 20.1 Ulyssa MATE 1.24 MasaüstüLinux Mint 20.1 Ulyssa Xfce 4.14 Masaüstü

Genel Bilgilendirmeler ve Resmi Bilgilendirme Bağlantıları

Linux Mint 20.1 Ulyssa'nın, Cinnamon 4.8, MATE 1.24 ve Xfce 4.14 masaüstü ortamlarını içeren Beta Sürüm ISO kalıpları ftp sunucularında yerlerini aldılar.

Aşağıdaki bağlantılardan resmi sürüm duyurusu, yeni özellikler ve sürüm notları ile ilgili resmi blog sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Linux Mint 20.1 Ulyssa Cinnamon Beta Sürüm Duyurusu
Linux Mint 20.1 Ulyssa Cinnamon Yeni Özellikler
Linux Mint 20.1 Ulyssa Cinnamon Sürüm Notları

Linux Mint 20.1 Ulyssa MATE Beta Sürüm Duyurusu
Linux Mint 20.1 Ulyssa MATE Yeni Özellikler
Linux Mint 20.1 Ulyssa MATE Sürüm Notları

Linux Mint 20.1 Ulyssa Xfce Beta Sürüm Duyurusu
Linux Mint 20.1 Ulyssa Xfce Yeni Özellikler
Linux Mint 20.1 Ulyssa Xfce Sürüm Notları


Sürüm Özellikleri Hakkında Bilgiler

Nisan 2025 yılına kadar (güvenlik güncellemesi) desteği sürecek olan Linux Mint 20.1 Ulyssa'nın temel özellikleri ve yeniliklerinden bazıları şunlar.

Çekirdek 5.4.x
Güncelleme Yöneticisinin Linux çekirdekleri aracı ile, çekirdeğin 5.8.x sürümüne yükseltebilirsiniz.

Libre Office 6.4.4
Forumdaki mevcut konu yardımıyla, PPA deposundan güncel sürümü yükleyebilirsiniz.

Cinnamon 4.8 Sürüm Bilgileri

Cinnamon masaüstü 4.8 sürüm ile gelen temel yeniliklerden şunlardır.

Cinnamon 4.8 sürümde, 4K çözünürlük için işleme performansında iyileştirmeler yapıldı.
Javascript yorumlayıcısının daha hızlı olan bir sürümü olan Mozjs78'e geçiş yapıldı.
Cinnamon eklentilerinin sürüm uyumluluğu ile ilgili iyileştirmeler yapıldı.
Uygulama menüsündeki arama sonuçları artık ilgi seviyesine göre sıralanıyor.
Systemd'nin "suspend-then-hibernate" (beklemeye aldıktan sonra uyku kipne geçme) mekanizması için destek eklendi.
Diğer iyileştirmeler:
 * Flatpak desteği iyileştirildi
 * Ses seviyesinin ekran gösterimine yüzde oranı eklendi.
 * Menü açıldığında, (panel otomatik gizli dahi olsa) her zaman gösterme seçeneği eklendi.
 * Hızlı pencere listeleyici uygulamacığına, kaydırma desteği eklendi.
 * Çalışma alanı değiştirici uygulamacığına, kaydırma yönü seçeneği eklendi.
 * Mikrofonu sessize almak için bir kısayol tuşu atayabilme seçeneği eklendi.
 * Nemo-fileroller (arşiv sıkıştırma-çıkartma desteği) için Zstd desteği eklendi.
 * Nemo-media-columns (Nemo ortam sekmeleri) eklentisine, Tiff ve PDF sayısı destekleri eklendi.
 * Küçük önizleme resimleri için 64 GB. desteği eklendi.

Sık Kullanılanlar (Favoriler) Desteği

Sürekli erişmeniz gereken dosyalara kolayca erişebilmenize yardımcı olmak için, Sık Kullanılanlar desteği eklendi. Böylece istediğiniz dosya ya da dizinlere sağ tıklayarak kolayca Sık Kullanılanlara ekleyebileceksiniz.Bu şekilde Sık Kullanılanlara eklediğiniz dosya ya da dizinlere, Nemo dosya yöneticisinin solundaki panel, menüdeki Sık Kullanılanlar bölümü ya da panelin sistem çekmesindeki Sık Kullanılanlar uygulamacığı ile kolayca erişebiliyorsunuz.

Xed, Xreader, Xviewer, Pix ve Warpinator uygulamalarına da Sık Kullanılanlar desteği eklendi.


MATE 1.24 Sürüm Hakkında

Linux Mint 20.1 MATE sürümü, önceki sürümdeki gibi MATE 1.24 ile geliyor. MATE 1.24 ile ilgili bilgi için buradaki açıklamaları inceleyebilirsiniz.

Not: MATE 1.26 hazır olduğunda bir sonraki sürüme dahil edilecektir.


Xfce 4.14 Sürüm Hakkında

Linux Mint 20.1 Xfce sürümü, önceki sürümdeki gibi Xfce 4.14 ile geliyor. Xfce 4.14 ile ilgili bilgi için buradaki açıklamaları inceleyebilirsiniz.

Not: Xfce 4.16 hazır olduğunda bir sonraki sürüme dahil edilecektir.

Yeni Uygulamalar

Web Uygulamaları

Yeni Web Uygulamaları aracı ile, herhangi bir web sitesinin bir masaüstü uygulaması gibi çalışmasını sağlayabilirsiniz.
Web Uygulamaları yöneticisini açıp, kolayca bir başlatıcı oluşturabilirsiniz.Web Uygulamalarının oluşturulması oldukça kolaydır ve istediğiniz kadar yapabilirsiniz:Oluşturulan bir Web Uygulaması çalıştırıldığında, bir masaüstü uygulaması gibi davranır. Kendi penceresi ve kendi simgesi vardır:Panelde ve Alt-Tab seçicide herhangi başka bir uygulama olarak görünür:Hızlı olarak erişmek istiyorsanız panelinize sabitleyebilirsiniz:Web Uygulamaları Yönetici ile eklenenlerin, diğer uygulamalar gibi uygulama menüsünde bir girdisi oluşturulur. Web Uygulamalarını, ayrıca uygulama menüsünde özel Web Uygulamaları kategorisine de ekleyebilirsiniz. Böylece eklediğiniz tüm web uygulamalarına, menüdeki aynı kategori altından erişmeniz mümkün olacaktır.
Hypnotix

Bir diğer yeni uygulama, M3U çalma listeleri için bir IPTV oynatıcı olan Hypnotix'tir.Canlı TV desteği vardır:

 


Oynatma listenizde veya IPTV sağlayıcınızda ayrıca bir VOD bölümü varsa, Hypnotix filmleri ve dizileri de destekleyebilir:

Hypnotix varsayılan olarak, Free-IPTV adlı ücretsiz bir IPTV sağlayıcısıyla birlikte gelir. Bu sağlayıcı yalnızca ücretsiz ve halka açık canlı TV kanalları sağlar. Linux Mint'in kendisi bir IPTV sağlayıcısı değildir ve herhangi bir canlı kanal, film veya TV dizisi sağlamaz.


Diğer Sistem İyileştirmeleri ve Yenilikler

Yazdırma ve Tarama İyileştirmeleri

Linux Mint 19.x (Ubuntu 18.04 tabanı) ve önceki sürümlerde, yazıcı ve tarayıcı desteği (dahili ya da elle eklenmiş) sürücülerin kullanılabilirliğine  bağlıydı.Linux Mint 20 (Ubuntu 20.04 tabanında), USB üzerinden IPP bir uyarlaması olan ippusbxd ile birlikte geldi. Sürücüsüz yazdırma ve tarama olarak da anılan IPP sayesinde cihazlar, teknik olarak herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan ve standart bir şekilde algılanabilir ve kullanılabilir. Maalesef USB üzerinden IPP desteği sunan ippusbxd, sürücülerin atlandığı ve engellenmesine de sebep olabiliyor. Kısaca ippusbxd desteği çözdüğünden daha fazla sorun üretti.Bazı aygıtların çalışabilmesi için  ippusbxd paketinin kaldırılması gerekiyordu.

Bu sebeple, Linux Mint 20.1'de ippusbxd kaldırıldı, artık yazdırma ve tarama Linux Mint 19.x ve önceki sürümlerde olduğu gibi çalışıyor.

Ayrıca HPLIP, HP yazıcıları ve tarayıcıları için daha güncel destek sağlamak amacıyla 3.20.11 sürümüne yükseltildi.

(Not: Linux Mint 20.1 deposuna eklenen güncel hplip paketleri, daha önce burada duyurusunu yaptığımız, "Linux Mint Türkiye" tarafından hazırlanan paketlerdir.)

Bunlara ek olarak, Linux Mint 20.1 deposuna; sürücüsüz yazdırma ve tarama desteği için ipp-usb ve sane-airscan paketleri eklendi. Bu paketler şu an için varsayılan olarak gelmiyor. Eğer yazıcı ya da tarayıcınız için bir sürücü bulamıyorsanız, bu paketleri yüklemeyi deneyebilirsiniz.


X-Uygulamaları (Xapps) İyileştirmeleri

Artık Giriş Yöneticisi ayarları yardımıyla, giriş ekranındaki saat biçimini istediğiniz biçimde ayarlayabiliyorsunuz.
Xed, kaynak kodunu düzenlemek için kullanıldığında artık parantezleri otomatik olarak kapatabiliyor.
Xviewer resim görüntüleyicide, birincil ve ikincil (eğimli) fare tekerleklerinin davranışları artık yapılandırılabiliyor.
Pix resim katologlayıcıya, derecelendirmeye göre sıralama özelliği eklendi.


Diğer İyileştirmeler

Celluloid video oynatıcıda, donanımsal video hızlandırma artık varsayılan olarak etkindir. Bu çoğu bilgisayarda, daha düzgün oynatma, daha iyi performans ve daha düşük CPU kullanımı sağlar.

Sürücü Yöneticisi, PackageKit'e taşındı. Böylece paket bağımlılığı çözümü iyileştirildi ve ayrıca kullanıcı arayüzünde de iyileştirmeler yapıldı.

Mintsystem ve Mintdrivers (sürücü yönetcisi) gibi bazı projelerdeki iyileştirmeler, artık önceki sürümlere de aktarılıyor ve kendi çevirilerini içeriyor.

Chromium tarayıcısını artık, doğrudan Linux Mint depolarından kurabilirsiniz.

Karşıya yükleme yöneticisi olan Mintuplad için iyileştirmeler yapıldı.


Sanatsal İyileştirmeler

Linux Mint 20.1 Ulyssa birbirinden güzel arkaplan resimleri ile gelmektedir. Bu sürüme katkı veren sanatçılar şunlardır; Bruno Fantinatti, Evgeni Tcherkasski, Fabien Bellanger, Jan Kaluza, Jase Bloor, Joanna Kosinska, James Donovan, Jung Ho Park, Llyoyd Blunk, Lucas Marconnet, Lerone Pieters, Paul Carmona, Ryan Booth, Rohit Ranwa, Simon Berger, Samuel Ferrara, Mohammad Shahhosseini, Sandro Schuh, Smit Shah, Szabolcs Toth, Scott Umstattd ve Tangerine Chan.
İndirme Bağlantıları

Dikkat : Bu ISO dosyalarının, kararlı sürüm için hata bildirimleri yapılmak amacıyla hazırlandığını gözardı etmeyiniz. Bununla birlikte gelen güncellemelerle, otomatik olarak kararlı sürüme geçiş yapabilirsiniz. Önceki sürümleri kullananlar, kararlı sürüm yayınlandıktan sonra yeni sürüme yükseltme yapabilirler.

Web Sitesi Bağlantıları

Linux Mint 20.1 Cinnamon Beta Sürüm64 Bit   
Linux Mint 20.1 MATE Beta Sürüm64 Bit
Linux Mint 20.1 Xfce Beta Sürüm64 Bit


Torrent Bağlantıları

Linux Mint 20.1 Cinnamon Beta Sürüm64 Bit   
Linux Mint 20.1 MATE Beta Sürüm64 Bit
Linux Mint 20.1 Xfce Beta Sürüm64 Bit


Lütfen indirdiğiniz ISO dosyalarının doğrulamasını yapmayı ihmal etmeyiniz.

Linux Mint 20.1 Ulyssa Beta SürümISO Dosyası Doğrulama Adımları

Öncelikle aşağıdaki komutlarla GPG imza anahtarını indiriniz ve doğrulamasını yapınız.

Kod: [Seç]
gpg --keyserver keys.gnupg.net --recv-key A25BAE09
Kod: [Seç]
gpg --list-keys --with-fingerprint
Yukarıdaki komutu çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir çıktı almanız gerekiyor.

Kod: [Seç]
pub   4096R/A25BAE09 2016-06-07
Anahtar parmak izi = 27DE B156 44C6 B3CF 3BD7  D291 300F 846B A25B AE09
uid                  Linux Mint ISO Signing Key <root@linuxmint.com>

İndirdiğiniz ISO dosyası ile birlikte aşağıdaki sha256sum.txt ve sha256sum.txt.gpg dosyalarını indirip, hepsini aynı dizin içine koyunuz (Bağlantılara sağ tıklayıp farklı kaydet seçeneği ile indirebilirsiniz).

sha256sum.txt

sha256sum.txt.gpg

Şimdi "cd" komutu ile dosyaların bulunduğu dizin içine geliniz.

Kod: [Seç]
cd /nerede/bu/dosyaların/bulunduğu/dizin
Dosyalar kullanıcı ev dizini için linuxmint isimli bir dizinde olduğunu varsayarsak komutu aşağıdaki şekilde düzenlemeniz gerekecek.

Kod: [Seç]
cd ~/linuxmint
Bunun yerine dosyaların bulunduğu dizin içinde sağ tıklayıp "Burada uçbirimi aç" seçeneği ile ilgili dizin içinde uçbirimi açabilirsiniz.

Şimdi aşağıdaki komutla imza doğrulamasını yapınız.

Kod: [Seç]
gpg --verify sha256sum.txt.gpg sha256sum.txt
Bu komutun sonucunda aşağıdaki benzer bir çıktı almanız gerekiyor.

Alıntı
gpg: Good signature from "Linux Mint Repository Signing Key <root@linuxmint.com>"

ya da

Alıntı
gpg: "Linux Mint Repository Signing Key <root@linuxmint.com>" deki imza iyi

Ardından aşağıdaki komutla indirdiğiniz ISO dosyasının doğrulamasını yapınız.

Kod: [Seç]
sha256sum -b indirdiğiniz_iso_dosyasının_adı.iso
Bu komutun çıktısı ile aşağıda paylaşılan ya da sha256sum.txt içinde bulunan doğrulama kodları ile karşılaştırınız.

İmza doğrulama sonucu iyi çıkar ve sha256sum kodları eşleşirse sorunsuz ve güvenli bir indirme yaptığınız anlamına gelecektir.

Linux Mint 20.1 Beta Sha256sum Doğrulama Değerleri

Kod: [Seç]
bc99cf204595d6a70a91e8306eb0afd99318216cb7bb2d6ec10b214c1629e2eb *linuxmint-20.1-cinnamon-64bit-beta.iso
43c704c9a216b802f7483d34e158de8ea505bfd29f48623b771853e3e6764a43 *linuxmint-20.1-mate-64bit-beta.iso
de75b825dbf458760fe35f9e71abd6ff743ef59c2242c6122843f66c1387ae45 *linuxmint-20.1-xfce-64bit-beta.iso

Beta Sürüm İçin Geri Bildirim

Beta sürümde tespit ettiğiniz hatalar için, buradan geri bildirim yapabilirsiniz.


Linux Mint 20.1'e Sürüm Yükseltme

Kararlı Sürümün yayınlanmasının ardından, Linux Mint 20'den Linux Mint 20.1'e sürüm yükseltme imkanı olacak. Bunun için forumda bir konu hazırlayacağız.
13
Haberler / Cinnamon 4.8 - Yeni "Sık Kullanılanlar" Özelliği
« Son İleti Gönderen: Butterfly 28 Kasım 2020, 18:28:03 »
Cinnamon masaüstünün 4.8 sürümüne, "Sık Kullanılanlar" özeliği eklendi. Bu özellik ile birlikte, herhangi bir dosya ya da dizine sağ tıklayıp, sık kullanılanlara ekleyebiliyor ya da aynı şekilde sık kullanılanlara eklediğiniz dosyalara sağ tıklayıp kaldırabiliyorsunuz.


Sık kullanılanlara eklediğiniz dosya ya da dizinlere, Nemo dosya yöneticisinin sol tarafındaki panelde bulunan, Sık Kullanılanlar kısmından hızlıca erişmeniz mümkün oluyor. Ayrıca, menü veya panele ekleyeceğiniz Sık kullanılan belgeler uygulamacığı yardımıyla da, bu dosya ya da belgelere hızlıca ulaşabiliyorsunuz. Cinnamon 4.8 sürümü, Aralık ayının sonuna doğru yayınlanması beklenen Linux Mint 20.1 ile kullanabileceksiniz.

14
Haberler / Ynt: Linux Mint 20 Ulyana Kararlı Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Son İleti Gönderen: Butterfly 27 Ekim 2020, 23:08:53 »
Linux Mint 20.x sürümünde, Ubuntu tabanındaki chromium-browser paketi, Snap paketini yüklemeyi sağlayan bir meta pakete dönüştüğü için engellenmişti. Burada Chromium tarayıcısının Deb paketi olarak kurulumunu sağlayacak yönlendirmeleri yapmıştık.

Süreç içinde, Linux Mint ekibi Chromium tarayıcısını bir Deb paketi olarak kendi deposuna ekleme kararı aldı. Böylece Linux Mint 20.x sürümlerde Chromium tarayıcısının güncel sürümünü Linux Mint'in kendi deposundan yükleme imkanı olacak.

Eğer Chromium uygulamasını paylaştığımız bağlantıdaki yöntemlerden birisi ile kurduysanız, yine buradaki mesajın devamında anlatıldığı biçimde kaldırabilirsiniz.

Ek depolarla kurduğunuz Chromium paketini kaldırdıktan sonra, aşağıdaki komutla Linux Mint deposundaki Chromium sürümünü kurabilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo apt install chromium
15
Haberler / Ynt: Hypnotix, Linux Mint'in Yeni IPTV Uygulaması
« Son İleti Gönderen: metinolmetin 27 Ekim 2020, 13:56:30 »
Hayırlısı olsun. Oynatıcı olarak her şeyde VLC Player (DVB hariç) kullanıyorum. İlerleyen zamanlarda DVB oynatma özellikleri de eklenirse, çok daha güzel olabilir.
16
Haberler / Hypnotix, Linux Mint'in Yeni IPTV Uygulaması
« Son İleti Gönderen: Butterfly 27 Ekim 2020, 11:24:29 »
Hypnotix, Linux Mint ekibi tarafından hazırlanan yeni bir IPTV oynatım uygulaması. Bu uygulama ile M3U listesi destekli IPTV kanalları seyredilebilir. https://github.com/linuxmint/hypnotix

Hypnotix IPTV uygulaması, Linux Mint 20.1 sürümle birlikte depoda olacak, büyük ihtimalle varsayılan olarak olarak kurulu gelecektir. Uygulamayı şimdiden kurup denemek isteyenler için PPA test depomuza ekledik, Linux Mint 20.x/Ubuntu 20.04 serisine bu PPA deposundan kurulum yapabilirsiniz. Aşağıdaki komutlarla uygulamayı kurup test edebilirsiniz. Tabii şu an uygulama oldukça basit bir durumda, süreç içinde gelişerek kullanım kolaylığı sağlayacak işlevler eklenecektir.

Kod: [Seç]
sudo add-apt-repository ppa:linuxmint-tr/test
sudo apt-get update
sudo apt install hypnotix

17
Sanat ve Üretim / Ynt: Rhythmbox Radio Dinlemek isterseniz (Güncellendi)
« Son İleti Gönderen: KT 23 Ekim 2020, 19:59:00 »
Bazılarını ekledim teşekkürler. Peki bu radyo adreslerini nasıl alıyorsun?

Web de araştırıyorum. İnternet üstünde canlı yayın yapan kuruluşların web sayfalarında uzantıları mevcut. Sayfayı incelediğinde link uzantılarını listeden çıkartabilirsin.
18
Duyuru ve Kurallar / Ynt: Forum İçi Resim Yükleme Eklentisi Hakkında
« Son İleti Gönderen: Butterfly 08 Eylül 2020, 20:08:30 »
Resim ekleme eklentisinde ufak bir güncelleme yapıldı. Artık eklenen resimlerin önizlemeleri kare şeklinde değil, eklenen resmin boyutlarına uygun bir oranda oluyor. Eski ve güncellenen görünüm aşağıdaki resimlerdeki gibidir.

Eski önizleme
Yeni önizleme


19
İndirdiğiniz .zip dosyasını doğrudan simge seti olarak kullanmak ne yazık ki mümkün değil. Bağlantıdaki konuda anlatılan yöntemle simge teması kurabilirsiniz.
[Nasıl] Cinnamon Masaüstünde Cinnamon, GTK3 ve Simge Teması Kurulumu
20
https://www.webtekno.com/windows-10-arayuz-simge-paketi-indir-h96902.html
Buradan win10 simge paketlerini yükledim. Dosya zip şeklinde inmişti ,unzip komutu ile dosyayı açtım. Simgeler güzel görünüyor.
peki nasıl kullanabilirim?
(böyle bir iş için gerek varmı bilmiyorum ama wine yüklü)Mesajlar Birleştirildi.
Masaüstündeki uygulamaların simgelerini değiştirebiliyorum. Ancak ben sistemin temel simge paketinin bu paketin olmasını istiyorum.
bir bakıp yardım edermisiniz?
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10