Linux Mint Türkiye Forum

Genel Kategori => Duyuru ve Kurallar => Konuyu başlatan: Danny - 01 Eylül 2015, 13:12:04

Başlık: Reklamlar Hakkında
Gönderen: Danny - 01 Eylül 2015, 13:12:04
Merhaba değerli arkadaşlar,


Yönetim olarak aldığımız karar doğrultusunda, forumda reklam görüntülenmeye başlanmıştır. Reklamlar sadece forumun header (üst) kısmında görüntülenmektedir. Bildiğiniz üzere Linux Mint Türkiye, kâr amacı ve maddi çıkar gütmeyen bir topluluktur, bu işi tamamen gönüllü olarak yapmakta ve hiç bir yerden bir kaynak ve gelir elde etmemekteyiz. Tüm sunucu ve site masrafları tarafımızdan karşılanmaktadır. Ancak burada reklamlardan elde edilen gelir ile sunucu ve site masraflarını karşılamayı ve gelir düzeyi bu meblağdan yüksek olur ise de kalan kısmı Linux Mint (http://www.linuxmint.com/donors.php) geliştiricilerine bağış yapmayı planlamaktayız.


Bu konuda sizlerin de görüş ve önerilerinizi almak isteriz, bu alanda yer alan reklamlar sizler için rahatsız edici bir unsur mudur ? Yoksa sunucu ve site masraflarının kalan payında Linux Mint geliştiricilerine bağış yapılmasını uygun görüyor musunuz ?


Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederiz.


Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: Liva - 01 Eylül 2015, 13:23:46
AdBlock caiz mi hocam? :) İsteyen engellemiş olur sorun olmaz diye düşünüyorum.
Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: Danny - 01 Eylül 2015, 13:25:51
İsteyen tabi ki adblock kullanabilir, kimseye zorla reklam görüntüleyemeyiz sonuçta, dileyen arkadaşlarımız reklamları görüntüleyerek katkıda bulunur, dileyen arkadaşlarımız engelleyerek o şekilde kullanıma devam eder. 
Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: gokhan09 - 01 Eylül 2015, 13:33:55
Çok iyi bir karar olmuş,destekliyorum ad block da kapalı,bize hizmet veren böyle değerli forumların bir şekilde masraflarını karşılaması için iyi olur elbette.
Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: Butterfly - 01 Eylül 2015, 13:43:57
Talep edilirse Linux Mint global websitesinde yapıldığı gibi bu alandan elde edilen gelirleri ve bunlardan kaynaklı yapılan ödemeleri ve Linux Mint'in geliştirilmesine verilecek katkıya yönelik bağışları üyelerimizle ayrıntılı olarak da paylaşabiliriz.


Bizler böyle bir girişime topluluğa daha iyi hizmet olarak geri döneceğini düşünerek karar verdik. Bu hususla ilgili düşünceleriniz bizler için önemli, böyle bir işlemin hatalı olduğunu düşünüyorsanız bizlerle nedenleriyle birlikte paylaşırsanız bizi de aydınlatmış olursunuz.
Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: ssri - 01 Eylül 2015, 13:53:07
Forum ve linux dünyası adına hayırlı olmasını dilerim.İyi çalışmalar.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: abdyek - 01 Eylül 2015, 14:00:42
Merhaba,
Reklam sadece üst tarafta ve seviyeli olacaksa benim için bir sorun yok. Bazı forum siteleri işi abartıyor ve reklamlardan site görünmez hale geliyor. Reklamların olmamasını tercih ederim ama bu sitenin ve bu oluşumun devamlılığı için gerekiyorsa katlanırım.


Dip Not: Reklamlar seviyeli duruyor.  ;D
Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: Liva - 01 Eylül 2015, 14:10:50
Reklam güzel olmuş. Elinize sağlık. (:
Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: meda - 01 Eylül 2015, 16:08:38
Reklamlar abartılmadan yapılırsa iyi olur. Hatta forum işlemesi için gerekirse forum üyeleri olarak biz de destek olabiliriz. :)
Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: Conqueror - 01 Eylül 2015, 16:13:13
Reklamlar abartılmadan yapılırsa iyi olur. Hatta forum işlemesi için gerekirse forum üyeleri olarak biz de destek olabiliriz. :)

Merhaba, ben de @meda'nın söylediğine pararlel bir şey yazıyordum; sunucu giderleri vs. toplamda ne kadar? Reklamdan ne kadar gelir elde edilmesi umut ediliyor?
Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: Trpser - 01 Eylül 2015, 16:34:25
Reklam mesajın bir parçası olarak görünmese,daha yukarıda,arama yerinin soluna eklense daha iyi olmaz mıydı? Hem daha az rahatsız edici olur hem de cevaplama ekranında da görünerek daha iyi katkı sağlar.Tabii bu benim fikrim,diğer forum üyeleri nasıl düşünür bilmiyorum.
Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: Reddet - 01 Eylül 2015, 16:41:38
Sayfanın en üstüne değilde en altına yerleştirilse daha iyi olur diye düşünüyorum. 
Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: Scipio - 01 Eylül 2015, 16:50:56
Koyulan reklam boyut/kapladığı yer açısından rahatsız edici değil bence.

Forumun en üstünde olması daha iyi diye düşünüyorum. Altta olsa kim görüp tıklayacak?

Edit: Reklamın ilk mesaja geldiğini şimdi gördüm. Orası kötü olmuş evet. Konunun içinde değil de üstünde ya da altında olması daha iyi olur.
Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: Reddet - 01 Eylül 2015, 16:52:46
Reklam gösterime bağlı olarak ücreti veriyorsa sayfanın tamamen yüklenilmesi yeterli. Görülmesi önemli değil. Ama tıklamaya bağlıysa iş başka tabi
Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: erkolay - 01 Eylül 2015, 17:24:42
Reklam geliri elde etmek için pek isabetli bir yol tercih etmemişsiniz arkadaşlar. Wordego, zor kazandıran bir reklam firmasıdır. CPM (Gösterime Dayalı Reklam Modeli) reklam kullanacaksanız, o reklamın maksimum görüntülenme oranını sağlamak gerekiyor. Bir kere tek bir konumla çok düşük görüntülenme oranı gerçekleşir ve bu da gelirin çok komik rakamlarda olmasına neden olur. Başka reklam şansınız yoksa, üç konumda olmak üzere sabitlenmiş yerleşim yapmanız gerekir. Mesela solda 120x600, sağda 160x600 ve altta kayan yatay reklam reklam ebatlarından biri (468x60 veya 728x90 olabilir) Böyle çalışmazsanız, wordego işinize yaramaz.

Wordego'yu mevcut yerleşiminizle kullanmak demek sitenizi boş yere yormanız demektir. Piyasada gördüğüm en ağır reklam kodları Wordego'dadır. Sunucunuza ciddi yük bindirir. Sitenizin sayfalarının açılmasını çok geciktirir.

Reklam gösterime bağlı olarak ücreti veriyorsa sayfanın tamamen yüklenilmesi yeterli. Görülmesi önemli değil. Ama tıklamaya bağlıysa iş başka tabi

Tıklamalar Wordego'ya kazandırır, sitenize hiç bir ek getirisi olmaz.

Bu sebeplerle ya daha iyi (en çok kazandıranı ve en temiz kodlusu Google Adsense'tir) reklam firmaları ile çalışmanızı ya da site sahiplerine bannerile ya da text link verip aylık ödeme almanızı öneririm.

İsterseniz text link veya banner reklam alabilirim ben mesela.
Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: Danny - 01 Eylül 2015, 17:35:04
Reklam görüntülenmediği taktirde görüntülenme ücretine tabi tutulmuyor, forumun en  alt (footer) kısmına eklersek, görüntülenmediği sürece, sayfanın yüklenmesi yeterli olmuyor. Zaten 1 (bir) adetten fazla reklam koymayı kesinlikle düşünmüyoruz. Amacımız maddi bir gelir sağlamak değil sadece sunucu ve site giderlerini karşılamak ve yukarıda belirttiğim gibi reklamlar beklenenden fazla gelir elde edildiği taktirde bu tutar Linux Mint geliştiricilerine bağış yapılacak.

Kaldı ki reklamlardan ne kadar gelir elde edeceğimizi de bilmiyoruz bu bir deneme ve test süreci diyebiliriz. Eğer sunucu masraflarını karşılamayacak kadar az bir gelir elde edersek kaldırırız, boşuna görüntü kirliliği yapmayız. 1 ayın ardından reklam görüntülenme, tıklanma ve elde edilen gelir verilerini de sizlerle paylaşıp devam edilip edilmemesi  konusuna hep beraber karar veririz diye düşünüyorum.


@erkolay , açık konuşmak gerekirse daha önce hiç reklam işleri ile uğraşmadık bu konuda pek tecrübeli olduğumuz da söylenemez. Google adsense ile çalışılabilir ancak oraya da site kabul ettirmek epey meşaketli ve uğraş gerektiriyor diye biliyorum ve ona ayıracak vaktimizin de pek olduğunu söyleyemeyiz. Zira hepimiz zaten çalışan insanlarız, buraya bile sosyal zamanımızdan ayırarak bakabiliyoruz.


Eğer bize yardımcı olabileceğinizi düşünüyorsanız iletişim kurabiliriz.
Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: ssri - 01 Eylül 2015, 17:36:00
Reklamlar hiç rahatsız edici durmuyor açıkçası.Sorun olarak değerlendirmemek lazım.İsabetli olmuş böylesi.
Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: erkolay - 01 Eylül 2015, 18:50:04
@Danny arkadaş, wordego'yla tek konum ve mevcut yerleşim ile bin gösterim başına elde edebileceğiniz gelir 5-10 kuruş. Gerçekten 5-10 kuruş, abartı değil bu rakam.

Forumdaki etkinlikleri izleyince günlük sayfa gösteriminin 3-4 bin olduğunu tahmin ediyorum. Günlük toplam kazanç 15-40 kuruş olacak gibi... Yani bu rakamlar işinizi görür mü bilemem ama bence değmez. Tıklamanın wordego'da sizin için bir fonksiyonu yok. Ek bir getirisi yok yani.

Linuxmint.net.tr adsense onayı alamazsa hiç kimse alamaz. Domain sahibi kim ise whois bilgileri açık olsun, orada görünen ad, soyad ve iletişim bilgileri kullanılarak bir Google hesabı açın ve adsense başvurusu yapın. Gerisinde sorun çıkarsa alacağınız cevaba göre yardım ederim.

Onun dışında text link de alınabilir siteye. Yani hem Google adsense, hem de düzgün içerikli sitelere  text link.
Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: yinemimail - 01 Eylül 2015, 19:04:13
Ben de bir şeyler yazayım bari.

Açıkçası bu forumdaki sıcaklığı ve ilgiyi gördükten sonra kesinlikle söylediğiniz sebeplerden ötürü gelir elde edilmesini destekliyorum. ADBLOCK kullanmama rağmen sırf benim de katkım olması açısından gerekirse ADBLOCK'u kapatıp reklamları tıklamayı dahi düşünüyorum. Altı üstü birkaç dakikamı alacaktır; sizlerin bizlere ayırdığınız zamanı göz önünde bulundurunca birkaç dakikalık fedakarlığımız az bile kalır.

Fakat şu da var ki reklam gelirlerinin hiçbir getirisinin olmayacağını düşünmekteyim. Gerek birçoğumuzun reklam engelleyici kullanmamızdan, gerek birçoğumuzun reklamları tıklamayacağımızdan ve gerekse de reklam gelirlerinin artık eskisi gibi getirisi olmuyor. Kaldı ki bu forumun kullanıcıları belli bir kesimi oluşturduğu için pek büyük değil diye düşünüyorum.

O halde reklamdan daha farklı bir somut adımların atılmasını öneriyorum. Mesela Gold üyelik olabilir mi? Ayrımcılık mı olur? Veya Linux Mint Türkiye'ye yönelik bağış sistemi? Yok yok bunlar da olmaz. Aksi durumda dezavantajları olabilir biz üyeler açısından. Ve de durumdan haberdar olmayan yeni üyeler geldiğinde farklı algılanabilir.
Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: Trpser - 01 Eylül 2015, 20:08:32
Şu anda sitede reklam görmüyorum.Bir sorun mu var?
Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: erkolay - 01 Eylül 2015, 21:06:02
Reklam kodları silinmiş. İyi olmuş.

Ben bir text link talebi için iletişim bilgilerimle mail attım @Danny arkadaş. Cevabını bekliyorum.
Başlık: Ynt: Reklamlar Hakkında
Gönderen: Danny - 02 Eylül 2015, 11:56:24
Dün şöyle bir gözlem yaptım, reklamları siteye eklediğimden kaldırdığım saate kadar görüntülenme sayısını önce güne, sonra ortalama olarak ay'a vurduğumda gerçekten pek bir gelir olmadığını fark ettim. Ben de boşu boşuna göz kirliliği yapmasın diye reklamları kaldırdım. Google adsense hesabımız aktif olursa, önümüzde ki günlerde google reklamları yayınlayabiliriz şimdi böyle reklamsız devam edelim. : )