Gönderen Konu: [Çözüldü] Libreoffice menülerini türkçe diline çevirme  (Okunma sayısı 260 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmethanifi

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Mint
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate & Xfce
  • Grafik Kartı: atı radeon
  • İşlemci: i5
Merhabalar,

Lİbreoffice uygulamasını açtığım zaman menülerin ingilizce olduğunu görüyorum. Bunları türkçe nasıl yapabilirim.
Bu sorunu çözmek için aşağıdaki çözüme kavuşmuş yolları denedim ama sorunumu çözemedim.
https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=4330.15
https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=100.0

Çıktılarım şu şekildedir.
Kod: [Seç]
dpkg -l | egrep 'language-pack|locale-tr|l10n-tr'
ii  firefox-locale-tr                                 55.0.2+linuxmint1+rosa                              i386         Turkish language pack for Firefox
ii  language-pack-en                                  1:14.04+20160720                                    all          translation updates for language English
ii  language-pack-en-base                             1:14.04+20160720                                    all          translations for language English
ii  language-pack-gnome-en                            1:14.04+20160720                                    all          GNOME translation updates for language English
ii  language-pack-gnome-en-base                       1:14.04+20160720                                    all          GNOME translations for language English
ii  language-pack-gnome-tr                            1:14.04+20160720                                    all          GNOME translation updates for language Turkish
ii  language-pack-gnome-tr-base                       1:14.04+20160720                                    all          GNOME translations for language Turkish
ii  language-pack-tr                                  1:14.04+20160720                                    all          translation updates for language Turkish
ii  language-pack-tr-base                             1:14.04+20160720                                    all          translations for language Turkish
ii  libreoffice-l10n-tr                               1:4.4.3~rc2-0ubuntu1~trusty1                        all          office productivity suite -- Turkish language package
ii  thunderbird-locale-tr                             1:52.3.0+build1-0ubuntu0.14.04.1                    i386         Turkish language pack for Thunderbird
cat /etc/default/locale
LANG="tr_TR.UTF-8"
LANGUAGE=tr_TR:tr
LC_CTYPE="tr_TR.UTF-8"
LC_NUMERIC="tr_TR.UTF-8"
LC_TIME="tr_TR.UTF-8"
LC_COLLATE="tr_TR.UTF-8"
LC_MONETARY=tr_TR.UTF-8
LC_MESSAGES="tr_TR.UTF-8"
LC_PAPER="tr_TR.UTF-8"
LC_NAME="tr_TR.UTF-8"
LC_ADDRESS="tr_TR.UTF-8"
LC_TELEPHONE="tr_TR.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="tr_TR.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="tr_TR.UTF-8"
LC_ALL=
cat /etc/environment
PATH="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games:/usr/local/games"
LANGUAGE="tr"
LANG="tr_TR.UTF-8"
LC_NUMERIC="tr_TR.UTF-8"
LC_TIME="tr_TR.UTF-8"
LC_MONETARY="tr_TR.UTF-8"
LC_PAPER="tr_TR.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="tr_TR.UTF-8"
LC_NAME="tr_TR.UTF-8"
LC_ADDRESS="tr_TR.UTF-8"
LC_TELEPHONE="tr_TR.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="tr_TR.UTF-8"
pgrep -l 'xfce|kde|mate|cinnamon'
12 kdevtmpfs
1681 mate-session
1847 mate-screensave
1948 mate-settings-d
1955 mate-panel
1983 mate-volume-con
1985 mate-screensave
2001 mate-power-mana
2004 polkit-mate-aut
2648 mate-terminal
inxi -r
Repos:     Active apt sources in file: /etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list
           deb http://packages.linuxmint.com rafaela main upstream import
           deb http://extra.linuxmint.com rafaela main
           deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu trusty main restricted universe multiverse
           deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu trusty-updates main restricted universe multiverse
           deb http://security.ubuntu.com/ubuntu/ trusty-security main restricted universe multiverse
           deb http://archive.canonical.com/ubuntu/ trusty partner
inxi -Fxz
System:    Host: mehmethp Kernel: 3.19.0-21-generic i686 (32 bit, gcc: 4.8.2)
           Desktop: MATE 1.10.2  Distro: Linux Mint 17.2 Rafaela
Machine:   System: Hewlett-Packard product: Pavilion dv4000 (EK970EA#AB8)
           Mobo: Hewlett-Packard model: 309D version: 52.11 Bios: Phoenix version: F.21 date: 01/18/2007
CPU:       Single core Intel Pentium M (-UP-) cache: 2048 KB flags: (nx pae sse sse2) bmips: 2660.74 clocked at 1333.00 MHz
Graphics:  Card: Intel Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller bus-ID: 00:02.0
           X.org: 1.15.1 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa) tty size: 80x24 Advanced Data: N/A for root
Audio:     Card: Intel 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) AC'97 Audio Controller
           driver: snd_intel8x0 ports: 1c00 18c0 bus-ID: 00:1e.2
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture ver: k3.19.0-21-generic
Network:   Card-1: Realtek RTL-8100/8101L/8139 PCI Fast Ethernet Adapter
           driver: 8139too ver: 0.9.28 port: 3000 bus-ID: 06:07.0
           IF: eth0 state: unknown speed: 100 Mbps duplex: full mac: <filter>
           Card-2: Intel PRO/Wireless 2200BG [Calexico2] Network Connection driver: ipw2200 ver: 1.2.2kmprq bus-ID: 06:05.0
           IF: eth1 state: up mac: <filter>
Drives:    HDD Total Size: 100.0GB (9.1% used) 1: id: /dev/sda model: FUJITSU_MHV2100A size: 100.0GB
Partition: ID: / size: 90G used: 8.5G (10%) fs: ext4 ID: swap-1 size: 2.14GB used: 0.00GB (0%) fs: swap
RAID:      No RAID devices detected - /proc/mdstat and md_mod kernel raid module present
Sensors:   None detected - is lm-sensors installed and configured?
Info:      Processes: 159 Uptime: 22 min Memory: 787.4/2006.1MB Runlevel: 2 Gcc sys: 4.8.4
           Client: Shell (bash 4.3.11) inxi: 1.9.17
Teşekkürler.

« Son Düzenleme: 21 Eylül 2017, 09:09:51 Gönderen: mehmethanifi »
Önemli Olan Sevgi Saygı Anlayış

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.6 & Mate 1.18
Ynt: Libreoffice menülerini türkçe diline çevirme
« Yanıtla #1 : 20 Eylül 2017, 17:16:23 »
Bununla ilgili bir basit bir .deb paketi hazırladım, Libre Office başlatıcı dosyalarında düzeltmeleri otomatik yapıyor. Kurulum sırasında bir yedekleme oluşturuluyor, paket kaldırılsa bu yedekten asıl dosyalar geri yükleniyor. Paketi buradan indirip sağ tık Gdebi ile kurabilirsiniz.

Kurulum sonrasında menüdeki isimler güncellemedi ise oturumu kapatıp açmanız yeterli olacaktır.

Eğer Libre Office uygulaması güncelleme alır ve başlatıcı dosyaları eski haline dönerse, aşağıdaki komutla paketi tekrar yapılandırmanız ya da paketi tekrar kurmanız gerekebilir.

sudo dpkg-reconfigure libreoffice-tr-fixes
Paketi kaldırmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

sudo dpkg -r libreoffice-tr-fixes

Düzenleme: Güncel paket bağlantısı eklendi.
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2017, 10:34:32 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı mehmethanifi

• Forum Sorumlusu
« Yanıtla #2 : 20 Eylül 2017, 17:34:49 »
Hocam .deb uzantılı dosyayı indirip gdebi ile kurdum. Bilgisayarı restart ettim ama menüler türkçe olmadı.
dpkg -l | egrep 'language-pack|locale-tr|l10n-tr'
ii  firefox-locale-tr                                 55.0.2+linuxmint1+rosa                              i386         Turkish language pack for Firefox
ii  language-pack-en                                  1:14.04+20160720                                    all          translation updates for language English
ii  language-pack-en-base                             1:14.04+20160720                                    all          translations for language English
ii  language-pack-gnome-en                            1:14.04+20160720                                    all          GNOME translation updates for language English
ii  language-pack-gnome-en-base                       1:14.04+20160720                                    all          GNOME translations for language English
ii  language-pack-gnome-tr                            1:14.04+20160720                                    all          GNOME translation updates for language Turkish
ii  language-pack-gnome-tr-base                       1:14.04+20160720                                    all          GNOME translations for language Turkish
ii  language-pack-tr                                  1:14.04+20160720                                    all          translation updates for language Turkish
ii  language-pack-tr-base                             1:14.04+20160720                                    all          translations for language Turkish
ii  libreoffice-l10n-tr                               1:4.4.3~rc2-0ubuntu1~trusty1                        all          office productivity suite -- Turkish language package
ii  thunderbird-locale-tr                             1:52.3.0+build1-0ubuntu0.14.04.1                    i386         Turkish language pack for Thunderbird
inxi -r
Repos:     Active apt sources in file: /etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list
           deb http://packages.linuxmint.com rafaela main upstream import
           deb http://extra.linuxmint.com rafaela main
           deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu trusty main restricted universe multiverse
           deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu trusty-updates main restricted universe multiverse
           deb http://security.ubuntu.com/ubuntu/ trusty-security main restricted universe multiverse
           deb http://archive.canonical.com/ubuntu/ trusty partner

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 20 Eylül 2017, 17:43:25 »
Açıkcası 17.x tabanında denemedim. Linux Mint 18.x tabanında ve PPA deposundan güncellenmiş Libre Office ile deneyerek hazırladım. Aşağıdaki komutun çıktısına bakabilir miyiz?

dpkg -l | grep libreoffice
cat /usr/share/applications/*libreoffice* | egrep 'LibreOffice|LibreOfis'

Çevrimdışı mehmethanifi

• Forum Sorumlusu
« Yanıtla #4 : 20 Eylül 2017, 17:44:51 »
dpkg -l | grep libreoffice
ii  libreoffice-common                                1:4.4.3~rc2-0ubuntu1~trusty1                        all          office productivity suite -- arch-independent files
ii  libreoffice-style-breeze                          1:4.4.3~rc2-0ubuntu1~trusty1                        all          office productivity suite -- Breeze symbol style
ii  libreoffice-style-galaxy                          1:4.4.3~rc2-0ubuntu1~trusty1                        all          office productivity suite -- Galaxy (Default) symbol style
ii  libreoffice-style-oxygen                          1:4.4.3~rc2-0ubuntu1~trusty1                        all          office productivity suite -- Oxygen symbol style
ii  libreoffice-style-sifr                            1:4.4.3~rc2-0ubuntu1~trusty1                        all          office productivity suite -- Sifr symbol style
ii  libreoffice-style-tango                           1:4.4.3~rc2-0ubuntu1~trusty1                        all          office productivity suite -- Tango symbol style
ii  libreoffice5.4                                    5.4.1.2-2                                           i386         Brand module for LibreOffice 5.4 .1.2
ii  libreoffice5.4-base                               5.4.1.2-2                                           i386         Base brand module for LibreOffice 5.4 .1.2
ii  libreoffice5.4-calc                               5.4.1.2-2                                           i386         Calc brand module for LibreOffice 5.4 .1.2
ii  libreoffice5.4-debian-menus                       5.4.1-2                                             all          LibreOffice 5.4 desktop integration
ii  libreoffice5.4-dict-en                            5.4.1.2-2                                           i386         En dictionary for LibreOffice 5.4 .1.2
ii  libreoffice5.4-dict-es                            5.4.1.2-2                                           i386         Es dictionary for LibreOffice 5.4 .1.2
ii  libreoffice5.4-dict-fr                            5.4.1.2-2                                           i386         Fr dictionary for LibreOffice 5.4 .1.2
ii  libreoffice5.4-draw                               5.4.1.2-2                                           i386         Draw brand module for LibreOffice 5.4 .1.2
ii  libreoffice5.4-en-us                              5.4.1.2-2                                           i386         Brand language module for LibreOffice 5.4 .1.2
ii  libreoffice5.4-impress                            5.4.1.2-2                                           i386         Impress brand module for LibreOffice 5.4 .1.2
ii  libreoffice5.4-math                               5.4.1.2-2                                           i386         Math brand module for LibreOffice 5.4 .1.2
ii  libreoffice5.4-ure                                5.4.1.2-2                                           i386         UNO Runtime Environment .1.2
ii  libreoffice5.4-writer                             5.4.1.2-2                                           i386         Writer brand module for LibreOffice 5.4 .1.2
cat /usr/share/applications/*libreoffice* | egrep 'LibreOffice|LibreOfis'
# This file is part of the LibreOffice project.
Name=LibreOffice 5.4 Base
Name=LibreOffice 5.4 Calc
Name=LibreOffice 5.4 Draw
Name=LibreOffice 5.4 Impress
Name=LibreOffice 5.4 Math
Name=LibreOffice 5.4
Name=LibreOffice 5.4 Writer
Name=LibreOffice 5.4 XSLT based filters
Name=LibreOffice
Name[tr]=LibreOfis Merkez
Name[tr]=LibreOfis Merkez
Name=LibreOffice XSLT based filters

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #5 : 20 Eylül 2017, 17:47:31 »
libreofffice-tr-fixes paketi kurulu görünmüyor. Kurulum sonrasında sistemi yeniden başlatmaya gerek yok, ihtiyaç halinde sadece oturumu kapatıp açınız.

Çevrimdışı mehmethanifi

• Forum Sorumlusu
« Yanıtla #6 : 20 Eylül 2017, 17:50:13 »
sudo dpkg -r libreofffice-tr-fixes
(Veritabanı okunuyor ... 214976 dosya veya dizin kurulu durumda.)
libreofffice-tr-fixes (1.0) kaldırılıyor...
Kurulu durumda olduğu yazıyor.

bu arada oturumu kapatıp tekrar açtım. Libreoffice menülerinde değişme görülmedi.
« Son Düzenleme: 20 Eylül 2017, 17:51:51 Gönderen: mehmethanifi »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #7 : 20 Eylül 2017, 17:54:51 »
LibreOffice uygulamasını sitesinden indirip elle mi kurdunuz?

Çevrimdışı mehmethanifi

• Forum Sorumlusu
« Yanıtla #8 : 20 Eylül 2017, 17:55:26 »
evet hocam dediğiniz gibi yaptım.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #9 : 20 Eylül 2017, 17:59:17 »
PPA deposundaki sürümde desktop dosyasındaki (Writer için) Name=LibreOffice 5.4 Writer kısmı Name=LibreOffice Writer olarak geçiyor, paketdeki betik bu satırı otomatik bulup altında Türkçe olması için gerekli satırı ekliyor. Elle kurulu sürümde ilgili satır farklı olduğu için ekleme yapılmıyor.

Eğer PPA deposundaki sürümü kurarsanız sorun çözülür, elle kurduğunuz sürüm için paketdeki betiğe bir iki ekleme yapmam gerekebilir.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #10 : 20 Eylül 2017, 19:42:30 »
Yedekleme dizini ve elle kurulan paketler için güncellemeler yaptığım paketi buradan indirip kurabilirsiniz.

Bu paketi kurmadan önce eski sürüm olan paketi kaldırmanız gerekiyor.

Çevrimdışı mehmethanifi

• Forum Sorumlusu
« Yanıtla #11 : 21 Eylül 2017, 08:46:58 »
Hocam son gönderdiğiniz mesajı denedim, bilgisayarı yeniden başlatığımda menülerin düzelmediğini gördüm. Bir önceki mesajınızı denemeye karar verdim.
Öncelikle
sudo apt-get purge libreoffice* ile  mevcut olan libreofficeyi kaldırdım. Daha sonra yazılım merkezinden libreoffice calc ve libreoffice writer programlarını yükledim. Bu ikisini daha çok kullanıyoruz. Akabinde aşağıdaki linkte bulunan libreoffice güncelleme işlemini yaptım.
https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=28.0Bu işlemden sonra bir sorun ile karşılaştım. sorun menülerin altındaki alt menülerdeki simgelerin yerini tanımlamaların alması oluşuydu.

Aşağıdaki komut ile simgeleri yükleyip bilgisayarı baştan başlatınca tanımlar tekrardan simge haline döndü.
sudo apt-get install libreoffice-style-oxygen libreoffice-style-tango libreoffice-style-sifr libreoffice-style-breeze libreoffice-style-galaxy
Desteğiniz için çok teşekkür ederiz.

« Son Düzenleme: 21 Eylül 2017, 09:08:35 Gönderen: mehmethanifi »