Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Yazılım Sorunları / Ynt: Dropbox Türkçe dil sorunu
« Son İleti Gönderen: nurkanozturk Bugün, 06:27:26 »
dropbox:
  Kurulu: 2015.10.28
  Aday:   2015.10.28
  Sürüm çizelgesi:
 *** 2015.10.28 500
        500 http://packages.linuxmint.com tara/import amd64 Packages
        100 /var/lib/dpkg/status
nemo-dropbox:
  Kurulu: (hiçbiri)
  Aday:   3.8.0+tara
  Sürüm çizelgesi:
     3.8.0+tara 500
        500 http://packages.linuxmint.com tara/backport amd64 Packages
nautilus-dropbox:
  Kurulu: (hiçbiri)
  Aday:   2015.10.28-1ubuntu2
  Sürüm çizelgesi:
     2015.10.28-1ubuntu2 500
        500 http://archive.ubuntu.com/ubuntu bionic/multiverse amd64 Packages
libnet-dropbox-api-perl:
  Kurulu: (hiçbiri)
  Aday:   1.9-1
  Sürüm çizelgesi:
     1.9-1 500
        500 http://archive.ubuntu.com/ubuntu bionic/universe amd64 Packages
        500 http://archive.ubuntu.com/ubuntu bionic/universe i386 Packages
caja-dropbox:
  Kurulu: (hiçbiri)
  Aday:   1.20.0-2
  Sürüm çizelgesi:
     1.20.0-2 500
        500 http://archive.ubuntu.com/ubuntu bionic/multiverse amd64 Packages
python3-dropbox:
  Kurulu: (hiçbiri)
  Aday:   8.7.1-1
  Sürüm çizelgesi:
     8.7.1-1 500
        500 http://archive.ubuntu.com/ubuntu bionic/universe amd64 Packages
        500 http://archive.ubuntu.com/ubuntu bionic/universe i386 Packages
thunar-dropbox-plugin:
  Kurulu: (hiçbiri)
  Aday:   0.2.1+dfsg1-4
  Sürüm çizelgesi:
     0.2.1+dfsg1-4 500
        500 http://archive.ubuntu.com/ubuntu bionic/universe amd64 Packages
libfile-dropbox-perl:
  Kurulu: (hiçbiri)
  Aday:   0.7-1
  Sürüm çizelgesi:
     0.7-1 500
        500 http://archive.ubuntu.com/ubuntu bionic/universe amd64 Packages
        500 http://archive.ubuntu.com/ubuntu bionic/universe i386 Packages
golang-github-stacktic-dropbox-dev:
  Kurulu: (hiçbiri)
  Aday:   0.0~git20160424.0.58f839b-2
  Sürüm çizelgesi:
     0.0~git20160424.0.58f839b-2 500
        500 http://archive.ubuntu.com/ubuntu bionic/universe amd64 Packages
        500 http://archive.ubuntu.com/ubuntu bionic/universe i386 Packages

ve

#  File generated by update-locale
LANG="tr_TR.UTF-8"

çıktılar bu şekilde
programı depodan kurdum. Fakat şimdi tekrar kontrol ettiğimde dropbox ingilizce olsa da dosyaları libreoffice türkçe açıyor. Herşey yolunda görünüyor. Teşekkürler.
2
Linux Mint/Ubuntu tarafında Nvidia Prime seçeneği ağırlıklı kullanılmaya başlandığı için Bumblebee bir miktar gözden düştü. Bumblebee çalışıyor ama uzun süredir bakımı yapılmadığı için güncel sistemlerdeki yeniliklere uyumlu değil, mesela Vulkan desteği yok.

Burada bahsedildiğine göre Xorg'un 1.20 sürümü ile Nvidia daha iyi Optimus desteği sunacak gibi görünüyor. Eğer beklenildiği gibi olursa dağıtımdan bağımsız biçimde Nvidia sürücüsü kurulduğunda, Nvidia ayar yöneticisi yardımıyla GPU değişimi yapılabilecek. Bu durumda Bumblebe yöntemi daha da gözden düşebilir.

Linux Mint 19 için Bumblebee kurulumu konusunu hazırlamamızın bir sebebi, Linux Mint 19/Ubuntu 18.04 ile gelen Nvidia Prime yönteminde değişiklikler olmasıydı. Örneğin GPU değişimi sonrasında sistemi yeniden başlatmak gerekiyor ve tasarruf kipinde çok başarılı olmaması gibi..

Xorg 1.20 sürümü ile gelecek özellik kullanıldığında, yine basit biçimde GPU değiştirdikten sonra oturumu kapatıp açmak yeterli olacak gibi görünüyor. Eğer gelişmeler bu yönde olursa, Bumblebee bir miktar daha gözden düşebilir, ama Bumblebee'nin de kendine has özellikleri var, bunları tercih eden birisi için yine tercih edilir olacaktır.

Bununla birlikte betikten ziyade değişiklikleri içeren paket bile yapılabilir, bir ara düzeltmeleri ve yapılandırma dosyalarını içeren bir Bumblebee paketi hazırlayabilirim.
3
Çok iyi anlamadım ama yinede anladım sanki yanılmıyorsam herhalde kesinlikle.

Ama bu tarafta iyi şeyler oluyor bence.
Bence oyun üreticileri windows un tekelinden kurtulmuya çalışıyor. Bu yüzden destek veriyor. Uzun zaman oldu Linux tarafında bir şey yapablirmiyiz diye adım atalı ve o gün bugündür devam ediyor gelişmeler. Eğer umut olmasaydı çoktan geri adım atılurdı. Geri dönüş olurdu. A ncak gelişmeler devam ediyor. Oldurulana kadar inatla uğraşılacak sanki hem GNU/Linux geliştiricileri hemde oyun üreticileri ve dağıtıcıları tarafında. AMD nin niyeti zaten belli  anlaşılan Nvidia da sessiz kalmayacak.

Kısacası ümitvar olmanın tam zamanı diyorum ben.
@Leopard

Windows un %75 i çok iyi bence. Eskiden %15 falandı herhalde oynayamadık kısacası. hani basit arabayarışı oynamak istesek çözünürlüğü okadar düşürüyorduk ki tekerlekler kare ye dönüşüyordu. :)
4
Hocam buradaki işlemleri otomatik yapacak neden bir script yazılmıyor? Bash dilini yeterince bilmiyorum. Bu sorunun amacı neden yapmıyorlar değil de, hani kullanıcaya göre değişen pek bir şey yok gibi gözüküyor, zor olan şeyler ne bu konuda, bunu merak ettim?
5
Daha önce Adobe After Effects ve Adobe Premiere yazılımlarının Linux'taki alternatiflerini listelemiştim. Şimdi sıra Adobe Photoshop'ta. Tüm Adobe yazılımları içinde Linux'ta çalışıp çalışmadığı, çalışmıyorsa ne gibi alternatifleri bulunduğu sorulan yazılım herhâlde Photoshop'tur. Sanırım bunun nedeni en çok ihtiyaç duyulan ve kullanılan Adobe yazılımı olması. Fakat bence Linux'ta en çok alternatifi bulunan yazılım da Photoshop'tur. Sadece Linux değil, her platformda Photoshop'un o kadar dişli rakipleri var ki Adobe bu yazılımın farklı amaçlara göre farklı türlerini üretti, mobil versiyonlarını üretti, kimilerini ücretsiz yaptı, kimilerini de ucuz yaptı. Önümüzdeki on yıl içinde Adobe'un Photoshop konusunda işi oldukça zor.

Gimp: Photoshop'un Linux'taki alternatiflerinden söz edilen her listede ilk akla gelen tabii ki Gimp'tir. Gimp, açık kaynak ve ücretsiz bir yazılımdır. Bazı Photoshop kullanıcıları Gimp'i beğenmeseler de aslında bunun iki nedeni var. Birinci neden: Arayüz farklı olduğu için neyin nerede olduğunu bulmakta zorlanıyorlar. İkinci neden: Aradıkları bazı özellikler yazılımın kendisinde değil de eklentilerde bulunuyor. Bu yüzden ilk başta aradıklarını bulamıyorlar ama Gimp, Photohop'un yaptığı pek çok şeyi yapabiliyor. Sadece biraz kurcalamak, ona alışmak ve bir de eklentilere bakmak lazım. İnternette Türkçe ve İngilizce dokümanlar ve videolar bulabilirsiniz. Göreceksiniz ki Gimp, gerçek bir Photoshop alternatifi. Photoshop'un Linux'taki en iyi iki alternatifinden birincisi budur. Eğer Linux Mint kullanıyorsanız Gimp zaten hazır kurulu geliyor. Eğer sildiyseniz Gimp'i ve bazı eklentileri Yazılım Yöneticisinden kurabilirsiniz. İsterseniz deb yerine flatpak şeklinde de kurabilirsiniz. O da Linux Mint Yazılım Yöneticisinde mevcut. Gimp'in Türkçe desteği vardır.

https://www.gimp.org/

Sumopaint: Bu aslında bir yazılımdan çok bir web sitesi. Açık kaynak değil. Çizim ve resim düzenleme işlerinde iyi bir alternatif. Web tarayıcıdan çalıştığı için Linux'ta da çalışıyor. Sadece sisteminizde Flash Player bulunması gerekiyor. Aslında bilgisayara yüklenen bir versiyonu da mevcut ve Adobe Air aracılığıyla kuruluyor. Ücretsiz sürümünün özellikleri daha az ve içinde reklam var. Basit işler için iyi ama pro sürümü profesyonel işler için denenebilir. Türkçe desteği yok.

https://www.sumopaint.com/

Phoduit: Açık kaynak olmayan bir yazılım. Üstelik ücretli ama deneme sürümü de var. Bu aslında Gimp ve Photoshop'un aksine bambaşka sanat eserleri üretmek amacıyla kullanılan bir yazılım değil. Ağırlıklı olarak fotoğraf düzenleme yazılımı ama bu işte gerçekten profesyonel bir yazılım. Sitesinden satın alabilirsiniz. Sanırım Türkçe desteği yok.

https://phoduit.com/

Pixlr: Tıpkı Sumopaint gibi bu da bir yazılım değil, bir web sitesi. Açık kaynak değil. Web sitesi olduğundan Linux'ta da çalışıyor. Bilgisayarınızda Flash Player olması yeterli. Adobe Photoshop gibi bunun da farklı ihtiyaçlara göre farklı türleri var. En mükemmel sürümü ise tabii ki pro sürümü. Ücretsiz sürümleri ise daha basit işler için. Resim düzenleme ve sanatsal tasarım işlerinde oldukça başarılı olup büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Photoshop'un Linux'taki en iyi iki alternatifinden ikincisi de budur. Türkçe desteği yok.

https://pixlr.com/

Polarr: Açık kaynak mı bilmiyorum. Sitesinde hiçbir lisans bilgisi bulamadım. Sanırım kapalı kodlu. Bu uygulamanın da iki türü var. Birincisi tıpkı Pixlr ve Somupaint gibi web tarayıcıdan çalışıyor. Diğeri ise masaüstüne kuruluyor. Ücretsiz bir yazılım ama ücretli özellikleri de var. Bu aslında sanatsal çalışmalar için kullanılacak bir yazılım değil, bir resim düzenleme yazılımı. Çok gelişmiş araçlara sahip. Fakat özelliklerine bakıyorum da gerçekten çok iyi bir resim düzenleme yazılımı. Linux versiyonu sadece snap paketi olarak bulunuyor. Yani Linux Mint Yazılım Yöneticisinde göremeseniz de Linux Mint'e yüklemek oldukça kolay. Türkçe desteği yok.

https://www.polarr.co/editor/0

Pixeluvo: Açık kaynak mı bilmiyorum. Sitesinde hiçbir lisans bilgisi bulamadım. Sanırım bu da kapalı kodlu. Bu çok ilginç bir yazılım. Modern bir arayüze sahip, çok gelişmiş araçlar ve özelliklere sahip bir resim düzenleme yazılımı gibi görünüyor, bu konuda mükemmel. Sitedeki bazı örneklere baktığımdaysa sanatsal çalışmalarda da kullanıldığını gördüm ama bu konuda Gimp, Photoshop ya da Pixlr kadar ileri olduğunu sanmıyorum. Yazılım ücretsiz, ücretli bir sürümü de var elbette. Sitesinden deb ve rpm paketleri şeklinde indirebilirsiniz. Türkçe desteği yok.

http://www.pixeluvo.com/

Pixelitor: Basit özellikli bir resim düzenleme yazılımı ama bazı ilginç özellikleri de var. Resimlere bazı efektler eklemek, renk ve diğer düzenleme işlerini de yapabiliyor. Açık kaynak. Ücretsiz. Java ile yazılmış. Jar uzantılı dosya olarak indirip kurabilirsiniz. Türkçe desteği yok.

http://pixelitor.sourceforge.net/

Pinta: Açık kaynak. Ücretsiz. Gimp kadar gelişmiş değil gibi görünüyor ama pek çok işi yapabiliyor. Oldukça kullanışlı. Hatta zorlarsanız daha ileri seviye işleri de yapabilir. Bazı çizim ve efekt araçlarına da sahip. Göründüğünden fazlasına sahip bir yazılım. Linux Mint Yazılım Yöneticisinden kurabilirsiniz. Türkçe desteği var.

https://pinta-project.com/pintaproject/pinta/

Amacınız basit resim düzenleme işleriyse Linux'ta bir sürü yazılım var. Fakat ben daha üst düzey işler için Photoshop'a daha yakın kalitedeki yazılımları listelemeye çalıştım. Aslında başka yazılımlar da buldum ama bu öylesine geniş bir alan ki hepsini ele alamadım. Bazılarını da listeye almayı gerekli görmedim. İncelemeye devam edeceğim. İlginç bulduklarımı bu listeye ekleyeceğim.
6
Donanım Tavsiyeleri / Ynt: Linux Mint hangi masaüstünü kurmalıyım ?
« Son İleti Gönderen: reitzh 19 Ağustos 2018, 23:15:25 »
Mint xfce 64 bit kurdum sorunsuz kullanıyorum yardımlarınız için teşekkürler.
7
Donanım Tavsiyeleri / Ynt: Linux Mint hangi masaüstünü kurmalıyım ?
« Son İleti Gönderen: Butterfly 19 Ağustos 2018, 22:19:48 »
@minteger ve @sezmen 'in sisteminde Nvidia GPU var, @reitzh 'in sisteminde ATI GPU. Kasma sorunu bu farktan kaynaklanıyorsa, Cinnamon'daki sorun için buradaki ve buradaki öneriler denenebilir. Benim sistemimde AMD X3 455 CPU ve Nvidia 9500 GPU ile 2 GB. RAM mevcut. Genel uygulamalar için Cinnamon sıkıntı olmuyor ama iş Firefox ile gezintiye gelince RAM yetersiz kalabiliyor.

Bununla birlikte MATE ve Xfce ile daha iyi performans alırsınız. Ayrıca bu masaüstü ortamlarının tümünü bir arada kullanabilirsiniz, yani Xfce ya da MATE kullanmak için yeni bir kuruluma gerek yok.

MATE masaüstü kurulumunu aşağıdaki komutla yapabilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo apt-get install mint-meta-mate caja-extensions-common caja-open-terminal caja-sendto caja-wallpaper caja-admin
Xfce masaüstü kurulumunu aşağıdaki komutla yapabilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo apt-get install mint-meta-xfce xfce4-datetime-plugin xfce4-dict xfce4-indicator-plugin xfce4-notifyd xfce4-panel xfce4-power-manager-plugins xfce4-pulseaudio-plugin xfce4-statusnotifier-plugin xfce4-taskmanager xfce4-terminal xfce4-volumed xfce4-weather-plugin xfce4-xkb-plugin menulibre tumbler light-locker-settings
Masaüstü ortamı kurulumu sonrasında, oturumu kapatıp giriş ekranından dilediğiniz masaüstünü seçip oturum açabilirsiniz.
8
Yazılım Sunumları ve Önerileri / Ynt: Linux İçin Adobe Premiere Alternatifleri
« Son İleti Gönderen: minteger 19 Ağustos 2018, 22:12:49 »
çokta iyioldu..

Verelim coşkuyu..
9
Donanım Tavsiyeleri / Ynt: Linux Mint hangi masaüstünü kurmalıyım ?
« Son İleti Gönderen: sezmen 19 Ağustos 2018, 22:06:06 »
Ekranda göründüğü gibi;Cinnamonla bir sorun yaşamadan çok verimli ve akıcı olarak kullanıyorum.
10
Oyun / Ynt: Steam:Linux destekli oyunlar listesi( HATRED - Chasm )
« Son İleti Gönderen: okanakinci 19 Ağustos 2018, 22:00:27 »
Aşağıdaki linkte bulunan haber eğer doğruysa harika bir gelişme. Valve, Linux versiyonu bulunmayan oyunların da SteamOS üzerinde çalışmasını sağlayacak bir çözüm geliştiriyormuş. Yani Steam'de olup da SteamOS'de çalışmayan hiçbir oyun kalmayacak. SteamOS ise aslında bir Linux dağıtımı. Eğer bunu başarabilirlerse diğer Linux dağıtımlarında da Steam kütüphanesindeki bütün oyunların çalışması belki mümkün olabilir. "Şu oyun Steam'de var ama sadece Windows içinmiş" gibi şeyleri duymaktan kurtulabiliriz. Steam'de olmayanlar (Origin oyunları ve diğerleri) hariç Linux'taki oyun sorunu sona erer.

https://www.donanimhaber.com/oyunlar/haberleri/Linux-tabanli-Steam-OS-yakinda-Windows-oyunlarini-destekleyecek.htm
Sayfa: [1] 2 3 ... 10