Gönderen Konu: Linux Eğitimi  (Okunma sayısı 3967 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı eronis

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: 17 LTS
Linux Eğitimi
« : 23 Nisan 2014, 20:33:11 »
Arkadaşlar ben bir konudan fazlasıyla rahatsızım. Aramızda linuxu çok iyi bilenler var ancak bu insanlar sadece insanları debian tabanına hapsediyorlar. İsteğim sadece debian değil red hat, mandriva, slackware, arch, pisi gibi tabanlardan hangisini biliyorsanız bir youtube kanalı açıp ordan ders vermeniz. Ki bunu izleyenlerin tıklayacakları reklamlar size zaten bir gelir sağlayacak. Yani siz karda olacaksınız. Ve benim gibi linuxun her dağıtımına meraklı her ayrıntısını bilmek isteyenlerede yönlendirmiş olursunuz...

Bu konuyu okuyan herkese teşekkür ederim. Lütfen bu durumu ciddiye alın ve çevrenizde linux bilen arkadaşlarınızı bu konuda cesaretlendirin...

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
  • Dağıtım: Linux Mint
Ynt: Linux Eğitimi
« Yanıtla #1 : 23 Nisan 2014, 20:43:36 »
Arkadaşlar ben bir konudan fazlasıyla rahatsızım. Aramızda linuxu çok iyi bilenler var ancak bu insanlar sadece insanları debian tabanına hapsediyorlar. İsteğim sadece debian değil red hat, mandriva, slackware, arch, pisi gibi tabanlardan hangisini biliyorsanız bir youtube kanalı açıp ordan ders vermeniz. Ki bunu izleyenlerin tıklayacakları reklamlar size zaten bir gelir sağlayacak. Yani siz karda olacaksınız. Ve benim gibi linuxun her dağıtımına meraklı her ayrıntısını bilmek isteyenlerede yönlendirmiş olursunuz...

eronis, dediğin biçimde YouTube üzerinden eğitim tarzı şeyler olmasa da çeşitli platformlarda değişik dağıtımlar, programlama dilleri, güvenlik, web ve web programlama gibi pek çok konuda destek sağlıyoruz. Söz gelimi, burada ve benzeri sayfalarda bu yönde destek bulabilirsiniz. İlerleyen günlerde foruma da bu tür kaynakları kazandırabiliriz belki. Selamlar.

Çevrimdışı dlyalcin

• Penguen
  • Dağıtım: Qiana
« Yanıtla #2 : 24 Nisan 2014, 06:16:54 »
Ben üstadlara karşı bu kadar zâlim olmamamız gerektiği kanısındayım. Burası sonuçta eğitim değil yardım, destek platformu. Yıllarca Windows kullandık. Windows işletim sistemini hakkıyla öğrendik mi? Hayır. Bunun için hep '' Bilgisayar kurslarına gideceğim. '' gibi lâflar söyledik. Linux' un doğası Windows' a kıyasla farklı; fakat bu fark buradaki arkadaşlara bizlere eğitim verme zorunluluğu yüklemez. Aynı eğitim, öğretim konusu geçenlerde benim de kafama takıldı. Buraya böyle bir konu açmayı düşündüm. Sonra vazgeçtim. Çünkü biz çaylakların '' Ustalar bizi yetiştirsin! '' hissiyâtı aslında bir yanılsama. Böyle bir zorunlulukları yok. Bizim de böyle bir şey isteme lüksümüz yok. Böyle bir şey yaparlarsa çok memnun olurum; o ayrı konu. Belki biz çaylaklar ustaların bize yardım ettiğinden daha fazla birbirimize yardım etmeli, mesajlaşmalı, problemler üzerinde kafa yormalıyız. Kaynaklar okumalı, anlamadığımız, birlikte kafa yorduğumuz hâlde içinden çıkamadığımız konuları forumda sormalıyız. Böylesi daha sağlıklı olur

Çevrimdışı kental

• Çaylak Penguen
  • **
  • Can sıkıntısı işte. Bir dala tutunamadık.
    • Kişisel Blog
  • Dağıtım: Linux Mint Cinnamon 18.1 64 Bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: ATI HD4850
  • İşlemci: Core 2 Quad
« Yanıtla #3 : 24 Nisan 2014, 12:42:39 »
Kişilerin anlayış tarzı farklıdır. Kimisi eğitimi izleyerek anlar, kimisi de benim gibi uygulamalı olarak sorunlarla karşılaştıkça anlar. Bu sebepten ötürü şayet böyle bir uygulama yapılırsa üzerlerine büyük bir yük alacaklardır. Sadece videoyu yayımlamakla kalmayıp takipçilerinin karşılaştığı sorunlar ile de ilgilenebileceklerse sistem güzel olurdu.

Ayriyeten takipçilerin yüklemede yapmış olduğu en ufak bir kusurdan, dosya hatasından, algılama farkından vb sebeplerden dolayı sonradan ortaya çıkan sorunlar oluyor. Her bilgisayarda aynı hatayı vermediğine göre oldukça fazla yardım talep edilen bir alanı kapsıyor. Bunu da göz önünde bulundurmak gerekli.

Neticede Linux kulanıcıları, yazılım için para talep etmediklerinden, zamanlarından arta kalan kısımda forumda yardımda bulunduğundan isteğinizin çok zor olacağını düşünüyorum. Linux sabır ve özen isteyen bir sistemdir. Windows gibi iki tıklamayla ayağınıza kadar gelmez.
Son dönemlerde biz üçüncü kişileri düşünerek sistemi oldukça basitleştirmişlerdir. Bu durumdan istifade ederek kendimizi uzun vadede geliştirmemiz taraftarıyım.

Saygılar efendim...

Çevrimdışı hwpplayer1

• Çaylak Penguen
  • **
  • Linux Mint 17.1 Rebecca KDE :)
    • hwpplayer1 Free Software and GNU/Linux Blog
  • Dağıtım: Linux Mint 17.1 Rebecca KDE / PTS 3.0 KDE Kararlı
« Yanıtla #4 : 31 Aralık 2014, 17:22:47 »
GNU/Linux eğitimi veren , sistem uzmanlığı vb eğitimler veren kurumlar var.Bunlardan uygun olanını seçip gidilebilir.Bence burada önemli olan konu kursta uygulama yapmak kursun sertifikasını veya Red Hat ve SUSE sertifikaları almak değildir.Sürekli araştırma halinde olmak ve çok sağlam bir dökümantasyon kültürüne sahip olmaktır.Benim düşündüğüm şey ve en temel projem tam olarak forum kültürünü yani topluluk kültürünü temel alan bir dökümantasyon çalışmasıdır.Bu yoldan kendime ve topluluğa katkıda bulunabileceğimi düşünüyorum.Teşekkürler.
GNU Emacs :)

Çevrimdışı mstfoner27

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • Mustafa ÖNER
  • Dağıtım: Kubuntu 14.04
« Yanıtla #5 : 02 Ocak 2015, 23:27:28 »
hwpplayer1 adlı arkadaşımızın da dediği gibi forum kültürünü yaymak çok önemli...
Aynı konu üzerinden farklı cümleler kurmak ve farklı yorumlar yapmak istiyorum, o yüzden konuyu dağıtmış gibi algılanabilirim....
Linux kurulumu ve inceleme konusunda videolar var, fakat bu videolar bize sadece hangi Linux dağıtımını kullanmamız gerektiği konusunda yardımcı oluyorlar. Linux dünyası çok geniş ve git gide genişliyor. Buna rağmen Türkçe döküman ve eğitim konusunda sorunlar yaşıyoruz.
Ben Kubuntu 14.04 yüklü olan dizüstü bilgisayarıma Apache Server yüklemek istiyordum. (Localhost üzerine Wordpress kurmak için)
Youtube'de izlediğim bir video sayesinde öğrendim ve sorunu çözdüm.
Eğer bir sorunla karşılaşırsak ve sorunu çözersek, nasıl çözdüğümüzü forumlarda paylaşırsak;
Aynı sorunla karşılaşan arkadaşlarımız da çözüme daha kolay ulaşabilirler.
Öğrendikçe paylaşmak gerekli, çünkü bilgi özgür olmalıdır ve herkes o bilgiye kolaylıkla ulaşmalıdır. Bu da zaten Özgür Yazılım felsefesinin temel kuralıdır.  :)
Her nefis Linux'u tadacaktır... :)

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
    • sametocean
  • Dağıtım: Linux Mint 18.1
  • Grafik Kartı: NVidia
  • İşlemci: Intel i5
« Yanıtla #6 : 03 Ocak 2015, 00:34:49 »
Biz de isteriz ki, havadan maaş versinler hiç çalışmayalım, günün büyük bir bölümünü siz değerli kullanıcılara ayıralım, tüm sorunlarına çözüm bulalım periyodik olarak eğitimler verelim hatta şehir şehir gezip tanışma toplantıları düzenleyelim ve linux kültürüne daha çok katıda bulunalım ama olmuyor işte :)malum bizler de çoğunuz gibi, sabah işe gidip akşama kadar çalışan, gün içerisinde işten arta kalan zamanlarda forumda kullanıcılara yardımcı olmaya çalışan, iş bitiminde eve geldiğimiz zaman yorgunluk kahvesini alıp biraz daha zaman geçirmeye çalışan bireyleriz.

Bazı üniversitelerden seminer, konferans, eğitim programları yapmamız için talep ve ricalar geliyor ancak hiç birine ayıracak yeterli vakti bulamıyoruz malesef, bu sebeple sadece forum üzerinden destek vermeye çalışıyoruz, bu konuda sizlerde bizi anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz.

Ancak varsa aramızda gönüllü arkadaşlarımız, bizi temsilen yazılı kaynak sunacak hazırlayacak veya elinde hali hazırda olan arkadaşlar için yeni bir  sayfa oluşturabiliriz veyahut video olarak hazırlamış olduğu ve bu işlerde ben gönüllü olurum, bu işi yürütürüm sorumluluk alırım diyen arkadaşlarımız bir youtube kanalı açılabilir ve yönetimi o arkadaşa verilebilir. Her türlü soru ve sorunlarınızı, önerilerinizi bizlere çekinmeden yazabileceğinizi hatırlatırım.

Saygılarımızla.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı hwpplayer1

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #7 : 03 Ocak 2015, 12:56:13 »
Biz de isteriz ki, havadan maaş versinler hiç çalışmayalım, günün büyük bir bölümünü siz değerli kullanıcılara ayıralım, tüm sorunlarına çözüm bulalım periyodik olarak eğitimler verelim hatta şehir şehir gezip tanışma toplantıları düzenleyelim ve linux kültürüne daha çok katıda bulunalım ama olmuyor işte :)malum bizler de çoğunuz gibi, sabah işe gidip akşama kadar çalışan, gün içerisinde işten arta kalan zamanlarda forumda kullanıcılara yardımcı olmaya çalışan, iş bitiminde eve geldiğimiz zaman yorgunluk kahvesini alıp biraz daha zaman geçirmeye çalışan bireyleriz.

Bazı üniversitelerden seminer, konferans, eğitim programları yapmamız için talep ve ricalar geliyor ancak hiç birine ayıracak yeterli vakti bulamıyoruz malesef, bu sebeple sadece forum üzerinden destek vermeye çalışıyoruz, bu konuda sizlerde bizi anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz.

Ancak varsa aramızda gönüllü arkadaşlarımız, bizi temsilen yazılı kaynak sunacak hazırlayacak veya elinde hali hazırda olan arkadaşlar için yeni bir  sayfa oluşturabiliriz veyahut video olarak hazırlamış olduğu ve bu işlerde ben gönüllü olurum, bu işi yürütürüm sorumluluk alırım diyen arkadaşlarımız bir youtube kanalı açılabilir ve yönetimi o arkadaşa verilebilir. Her türlü soru ve sorunlarınızı, önerilerinizi bizlere çekinmeden yazabileceğinizi hatırlatırım.

Saygılarımızla.

İlginiz için teşekkür ederim.Sizi anlıyorum çünkü ben de akşam 7'den 8'den sonra kendi bilgisayarımın başına geçebiliyorum.Şu an gittiğim kursta sistem uzmanlığı ( Microsoft Windows ) , yazılım ( Microsoft ) , web yazılım , network ( Cisco ) , grafik tasarım ve 3D animasyon gibi dersler alacağım.Bir taraftan da kitap okuyarak GNU/Linux sistem ve server yapılarını öğreniyorum.C dilini çalışıyorum.Forumumuzun amacı zaten herkesin bilgiye ulaşmasını sağlamak.Öğrendikçe katkıda bulunmaya çalışacağım.

Çevrimdışı mertgarp

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • mertnekarman
    • mert nekarman
  • Dağıtım: Linux Mint 17.2 Rafaela
  • Grafik Kartı: Intel Integrated Graphics Controller
  • İşlemci: Intel(R) Core(TM) i5 CPU M 520 @ 2.40GHz
« Yanıtla #8 : 18 Temmuz 2015, 21:59:24 »
Ben Microsoft IT Professional Sertifikalı bir bilişimciyim. Linux kullanmaya başladım okuyorum, izliyorum vs..

Lakin Linux'un doğasından anladığım; Yavru penguen eğer aç kalmak istemiyorsa balık yakalamayı iç güdüsel olarak engin denizde öğrenmeli.

:)
Deniz "İnternet" büyük. Bunun için çaba sarfetmek lazım.

Çevrimdışı hwpplayer1

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #9 : 18 Temmuz 2015, 22:32:39 »
Ben Microsoft IT Professional Sertifikalı bir bilişimciyim. Linux kullanmaya başladım okuyorum, izliyorum vs..

Lakin Linux'un doğasından anladığım; Yavru penguen eğer aç kalmak istemiyorsa balık yakalamayı iç güdüsel olarak engin denizde öğrenmeli.

:)
Deniz "İnternet" büyük. Bunun için çaba sarfetmek lazım.

Güzel bir benzetme.Bu olay Microsoft kaynakları için de geçerli.Hocamız derste "en büyük dostunuz" Google demişti.

Bu iş çok zor değil.İnternette hata kodunu aratmak ile başlanabilir.

Teşekkürler.

Çevrimdışı abdyek

• Penguen
  • Hi!! ^^
    • bulutemreyunus
    • Github Hesabım
  • Dağıtım: Linux Mint 18.2 - 64bit
  • Grafik Kartı: Intel HD 3000 / Nvidia GeForce 610M - 2GB
  • İşlemci: Intel Core i5-2450M 2.50Ghz x 2
« Yanıtla #10 : 26 Temmuz 2015, 21:37:36 »
Ben üstadlara karşı bu kadar zâlim olmamamız gerektiği kanısındayım. Burası sonuçta eğitim değil yardım, destek platformu. Yıllarca Windows kullandık. Windows işletim sistemini hakkıyla öğrendik mi? Hayır. Bunun için hep '' Bilgisayar kurslarına gideceğim. '' gibi lâflar söyledik. Linux' un doğası Windows' a kıyasla farklı; fakat bu fark buradaki arkadaşlara bizlere eğitim verme zorunluluğu yüklemez. Aynı eğitim, öğretim konusu geçenlerde benim de kafama takıldı. Buraya böyle bir konu açmayı düşündüm. Sonra vazgeçtim. Çünkü biz çaylakların '' Ustalar bizi yetiştirsin! '' hissiyâtı aslında bir yanılsama. Böyle bir zorunlulukları yok. Bizim de böyle bir şey isteme lüksümüz yok. Böyle bir şey yaparlarsa çok memnun olurum; o ayrı konu. Belki biz çaylaklar ustaların bize yardım ettiğinden daha fazla birbirimize yardım etmeli, mesajlaşmalı, problemler üzerinde kafa yormalıyız. Kaynaklar okumalı, anlamadığımız, birlikte kafa yorduğumuz hâlde içinden çıkamadığımız konuları forumda sormalıyız. Böylesi daha sağlıklı olur

Yorumunuza katılıyorum ve ek olarak: Buradaki Ustaların elbet özel hayatlarını da göz ardı etmemek gerekir. Sonuçta onların hepimiz gibi yapmaları gereken sorumlulukları ve görevleri var. Bize karşılıksız destek sağladıkları için onlara her zaman minnet duymalıyız ve saygıda kusur etmemeliyiz. Tabi bunlar benim düşüncelerim.
Geleceğin Front-end Developer ı
Geliştirdiğim Tarayıcı Oyunu --> https://abdyek.github.io/vsScript/