Gönderen Konu: [ ÇÖZÜLDÜ ] indirilen Programı Derlemek  (Okunma sayısı 1914 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dlyalcin

• Penguen
  • Dağıtım: Qiana
[ ÇÖZÜLDÜ ] indirilen Programı Derlemek
« : 20 Nisan 2014, 19:47:49 »
Ruby programlama dilinin 2.1.1 versiyonunu sitesinden indirdim. tar.gz formatında indi. Bunu indirdiğim klasöre buraya aç diyerek açtıktan sonra yapmam gerekenler sırasıyla:

Kod: [Seç]
./configure
make
make install

Bunu yaptıktan sonra program kuruluyor değil mi? Fakat ben eğer bunu indirilenlere aç deyip orada derlersem o zaman program indirilenlere kurulur diye düşünüyorum. Başka bir yerde mi açayım
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2014, 20:24:49 Gönderen: dlyalcin »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.6 & Mate 1.18
Ynt: indirilen Programı Derlemek
« Yanıtla #1 : 20 Nisan 2014, 19:58:11 »
Önce aşağıdaki komutla derleme için gerekli bağımlılıkları kurmak gerekiyormuş.

sudo apt-get update && sudo apt-get install git-core curl zlib1g-dev build-essential libssl-dev libreadline-dev libyaml-dev libsqlite3-dev sqlite3 libxml2-dev libxslt1-dev
Sonra cd komutu ile ruby kaynak dosyasının bulunduğu dizine gelip bahsettiğiniz komutlar ile derleyerek kurulum yapılabilir.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı dlyalcin

• Penguen
« Yanıtla #2 : 20 Nisan 2014, 20:12:02 »
Dediğinizi yaptım. Sorunsuz indi. Fakat buraya çıkart dediğim klasörün içine girmek istediğimde " böyle bir dosya ya da dizin yok uyarısı alıyorum.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.6 & Mate 1.18
« Yanıtla #3 : 20 Nisan 2014, 20:16:06 »
Kaynak Kodu dosyası tam olarak nerede ise cd komutuyla tam hedefi yazarak dizine ulaşabilirsiniz. Örneğin masaüstünde ise cd komutu aşağıdaki şekilde olabilir. Komutdaki kullanıcı_adı kısmına kendi kullanıcı adınızı yazmalısınız.

cd /home/kullanıcı_adı/Masaüstü/ruby-2.1.1
Ya da ruby-2.1.1 dizini içinde sağ tıklayıp Terminal Aç özelliğini kullanarak ilgili dizin içinde uçbirimi açabilirsiniz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı dlyalcin

• Penguen
« Yanıtla #4 : 20 Nisan 2014, 20:24:18 »
Evet, dediğiniz gibi yaptım. Hatta " İndirilenler' deki İ harfi yüzünden mi olmuyor? " diye ev dizinine taşıyıp orda denedim ama cd komutuyla giremedim. Bunun üzerine ikinci dediğiniz yöntemle açtım. Şimdi yukarıdaki komutlarla kuruyorum. Eğer olmazsa paket yöneticisindeki 1.9 versiyonunu indiririm. Çok teşekkürler! Sağolun