Gönderen Konu: Xfce thunar klasör paylaşımı klasör izinleri dosya izinleri erişim sorunu  (Okunma sayısı 40 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı delicesineseven

• Çok Yeni Penguen
  • *
Xfce thunar klasör paylaşımı klasör izinleri dosya izinleri erişim sorunu Linux Windows 7 klasör paylaşımı

merhaba

Linux mint 17.3 xfce kullanıyorum. Bu komutla (shares-admin) belgelerim klasöründeki p1 klasörünü paylaşıma açtım. Windows7 ağ dan p1 klasörüne girip dosyaları okuyabiliyorum. Videoları izleyebiliyorum ama bu klasöre dosya kopyalayamıyorum. Bu eylemi gerçekleştirmek için izne gereksinimiz var diyor.Bu sorunu nasıl çözebilirim.

Bu arada benim menü-sistem de shared folders paylaşılan klasörler diye bir şey yok. menü'de bunun olması gerekmez mi? Acaba neden yok.

Diğer sorum ise android telefonda, android uygulama yardımıyle Linux’ta paylaşıma açtığım klasörlere erişim sağlayabilir miyim.

Android telefon ve Linux pc aynı modeme bağl.

google aramalarında bu konudan faydalandım

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=2428.0

Teşekkürler

Çevrimdışı mehmethanifi

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Mint
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate & Xfce
  • Grafik Kartı: atı radeon
  • İşlemci: i5
Merhaba,

Paylaşıma açtığınız klasörün izinleri ile ilgili bir sorun olabilir. chmod komutu ile 777 vererek bu sorunu düzeltebilirsiniz.
Öncesinde aşağıda bulunan linkten bu komut hakkıda bilgi almanızı tavsiye ediyorum.
http://kontrolveotomasyon.com/chmod-komutunun-kullanimi.html

Andoid telefondan paylaşıma açtığınız dosyaya erişmeniz mümkün.
Bunun için ES Dosya Yöneticisi isimli uygulamayı kullanabilirsiniz.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.estrongs.android.pop&hl=tr

Önemli Olan Sevgi Saygı Anlayış

Çevrimdışı delicesineseven

• Çok Yeni Penguen
  • *
linkteki bazı komutları denedim dizin izinleri tutarsız hatası verdi. linux'ta ki klasörleri paylaşıma açıp windows 7'de bu klasörlere erişebiliyorum ama windoww 7 de iken linux'daki klasöre dosya yazamıyorum.
Linux'ta paylaşıma açtığım klasöre Windows 7 de de dosya izinleri ile ilgili bazı şeyler denedim.Ama uygulanırken hata oluştu diyor.

bu sitede HowTo: Create Samba Shares Directly from Thunar
https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=88255

komutları denedim uçbirimde invalid characters hata veriyor

Kod: [Seç]
net usershare add %n %f "" Everyone:F guest_ok=y && chmod 777 %f
net usershare add: share name %n contains invalid characters (any of %<>*?|/\+=;:",)

net usershare add %n %f "" Everyone:F guest_ok=n && chmod 777 %f
net usershare add: share name %n contains invalid characters (any of %<>*?|/\+=;:",)

Es dosya yöneticisi nde sunucu kısmına nasıl bir şey yazmamız gerekiyor.Paylaşıma açtığım klasörlerin ip adresini girmem gerekiyorsa bu ip adresini nasıl öğrenebilirim.

Mesajlar Birleştirildi.
  Es dosya yönetisinin alt kısmında tara butonu varmış. Ona tıklayınca kendisi buldu. Telefondan erişim konusu çözüldü  teşekkürler. Telefondan linux a erişim sağladım ama buradaki videoları es dosya yöneticisinden farklı bir video player ile nasıl izleyebilirim acaba
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2017, 13:49:31 Gönderen: delicesineseven »

Çevrimdışı mehmethanifi

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Mint
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate & Xfce
  • Grafik Kartı: atı radeon
  • İşlemci: i5
ES Dosya yöneticisi ile ilgili,

Sol üstte bulunan üç çizgi üzerine tıklayınız.

Ağ --> LAN --->tıklayınız

Sağ üstte bulunan Yeni simgesine tıklayınız.

Paylaşıma açık dosyaların bulunduğu sunucunun ip adresini yazınız ve erişim için gerekli olan kullanıcı adı şifre bilgilerini giriniz.

Sunucumuz eklendi.

Paylaşıma açık dosyalar görünecektir.

Paylaşıma açık olan sunucunun ip adresini terminali açarak, aşağıdaki komutu yazmanız ile öğrenebilirsiniz.
ifconfig
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2017, 14:10:20 Gönderen: mehmethanifi »
Önemli Olan Sevgi Saygı Anlayış