Gönderen Konu: Linux Mint Bundan Sonra KDE ISO'su Çıkarmayacak mı?  (Okunma sayısı 892 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Linux Mint'in resmi blogunda böyle bir şey okudum. İngilizcem yeterince iyi olmadığından yanlış mı anladım diye şüphelendim. Bir de size sorayım dedim. Anladığım kadarıyla Linux Mint'in 18.3 sürümü KDE ISO'su çıkan son sürüm olacak. Bundan sonraki sürümlerde KDE için kalıp yayımlanmayacak ve KDE kullanmak isteyenler sonradan kendileri kurabilecekler. Kaynak işte burada: https://blog.linuxmint.com/?p=3418

Doğru anlamış mıyım?

Çevrimdışı JihXela

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: Manjaro
  • Masaüstü: Xfce
  • Grafik Kartı: GeForce GT 320M
  • İşlemci: Intel Core i3 M330
Ynt: Linux Mint Bundan Sonra KDE ISO'su Çıkarmayacak mı?
« Yanıtla #1 : 13 Şubat 2018, 08:12:27 »
LM takımı uygulamaları gtk kütüphanesiyle yazıyor. KDE QT tabanlı olduğu için bu uygulamalar KDE de sorunlu çalışıyor. Bu yüzden KDE desteğini sonlandırma kararı almışlar. Linux Mint 18.3 KDE desteğil olan son sürüm olacak.

Çevrimdışı minteger

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 KDE
  • Masaüstü: --illede KDE
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: AMD
« Yanıtla #2 : 13 Şubat 2018, 14:26:17 »
İyi artık. Bende KDE diye tutturmam. Cinnamondan devam ederim. Böylesi daha iyi olur.

Bir kaç farklı sürümde KDE kullanan biri olarak daha sorunlu çalıştığını söyleyebilirim. O yüzden soranlara çok tavsiye etmedim bugüne kadar. Mate ve Cinnamon ilisinden devam edilmeli. KDE için harcanacak tüm vakit Cinnamon veya sistemin kendisine ayrılsaydı çok daha stabil olabilrdi ve daha ilerlenmiş olabilirdi.

Ancak KDE desteği vermesi benim gibi KDE severler için iyi oldu. Umarız bundan sonra daha iyi olur.

Yerinde bir karar olarak görüyorum.

Çevrimdışı JihXela

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #3 : 13 Şubat 2018, 16:26:26 »
Linux Mint altında KDE hiç stabil değil bu konuda size katılıyorum ancak Arch Linux altında hiç öyle değil. Birkaç hafta önce Plasma 5.12 LTS yayınlandı. Gerçekten çok stabil ve kaynak kullanımı çok düşük. Sadece biraz hantal.

Linux Mint takımının Cinnamon'a odaklanması bence de çok isabetli bir karar olmuş. Sonuçta Cinnamon, Linux Mint tarafından geliştiriliyor. Umarım bu kararları Cinnamon'un gelişim sürecini hızlandırır.

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #4 : 15 Şubat 2018, 01:59:24 »
Linux Mint altında KDE hiç stabil değil bu konuda size katılıyorum ancak Arch Linux altında hiç öyle değil. Birkaç hafta önce Plasma 5.12 LTS yayınlandı. Gerçekten çok stabil ve kaynak kullanımı çok düşük. Sadece biraz hantal.

Linux Mint takımının Cinnamon'a odaklanması bence de çok isabetli bir karar olmuş. Sonuçta Cinnamon, Linux Mint tarafından geliştiriliyor. Umarım bu kararları Cinnamon'un gelişim sürecini hızlandırır.
Bencede.. KDE başka hiçbir ortamda stabil değildir demiyorum yanlış anlaşılmasın. LM üzerinde KDE tavsiye etmedim diyorum.

Çevrimdışı JihXela

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #5 : 15 Şubat 2018, 21:10:23 »
Bencede.. KDE başka hiçbir ortamda stabil değildir demiyorum yanlış anlaşılmasın. LM üzerinde KDE tavsiye etmedim diyorum.
:D Kusura bakmayın hocam. Bende KDE'yi bıraktım an itibarı ile ama KDE'nin hakkını yiyen insanlarla çok karşılaştım bu yüzden KDE'ye karşı yapılan eleştirilere pek şeffaf yaklaşamıyorum.

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #6 : 17 Şubat 2018, 16:11:58 »
:D Kusura bakmayın hocam. Bende KDE'yi bıraktım an itibarı ile ama KDE'nin hakkını yiyen insanlarla çok karşılaştım bu yüzden KDE'ye karşı yapılan eleştirilere pek şeffaf yaklaşamıyorum.

Sizde haklısınız.

Çevrimdışı meda

• Penguen
  • Dağıtım: Manjaro-Illyria 18.0 X64
  • Masaüstü: KDE
  • Grafik Kartı: GT 940MX
  • İşlemci: İ7 7500U
« Yanıtla #7 : 20 Şubat 2018, 07:18:42 »
KDE 5 ile modern tasarım denilen düz ve bulanık tasarım modasına ayak uydurdu ama halen ayar merkezine basite indirgeyemedi.  Bunların yanı sıra çok fazla özelleştirme ile bu özelleştirmeler kararlılığı olumsuz yönde etkiliyor. KDE ile Qt geliştirici paketlerini yükleme zorunluluğundan rahatsızlık duyuyordum. Daha fazla sorundan bahsedilebilir ancak gerek olmadığını düşünerek KDE sürümünü bırakmaları kararı iyi olmuş. Mint ekibi kimi hataları kendi içinde bir yere kadar çözebilip geriye kalan hataların tabandan çözülmesi gerektiğinden kötü bir deneyim sunmakla birlikte sınırlı işgücü ve zamanı iyi değerlendiremiyordu. Nitekim 2 yılda 1 büyük sürüm çıkarma yerinde olduğu gibi bu karar da bence çok yerinde karar olmuş.

Mint Cinnamon üstüne çoklu 3-4-5 parmak jestlerini ekleyip Nemo ve Masaüstüne biraz daha özelleştirme sağlayabilse harika olur. Aklıma gelmişken yazı motoru halen kötü durumda MacOS kadar iyi olabilse eminim pek çok kullanıcının sevgisi artar.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava;Peynir ekmek değil amaAcı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet,Esirlik bedava;Bedava yaşıyoruz, bedava.
                   Orhan VELİ"

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
« Yanıtla #8 : 20 Şubat 2018, 16:50:28 »
Ben de kullanacağımdan değil de merakımdan sormuştum. KDE nedense bana Ubuntu ve Debian tabanlı sistemlerde pek de iyi çalışmıyormuş gibi geliyor. Ben KDE'yi çoğunlukla RPM paket sistemini kullanan dağıtımlara yakıştırabiliyorum.

Çevrimdışı meda

• Penguen
  • Dağıtım: Manjaro-Illyria 18.0 X64
  • Masaüstü: KDE
  • Grafik Kartı: GT 940MX
  • İşlemci: İ7 7500U
« Yanıtla #9 : 23 Şubat 2018, 09:35:37 »
OpenSUSE ve Debian kararlı sürümlerinde fişek gibi çalışıyor ama minimal duruma getirilip toparlanması gereken pekçok özellik var.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava;Peynir ekmek değil amaAcı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet,Esirlik bedava;Bedava yaşıyoruz, bedava.
                   Orhan VELİ"