Gönderen Konu: [Çözüldü] İşlemci değişti, ram artırıldı; yeni konfigürasyon için yapmam gerekenler neler?  (Okunma sayısı 1037 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı evrenso

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Mint 17.1
  • Masaüstü: Cinnamon 64 bit
  • Grafik Kartı: Intel Corp. Mobile GM965/GL960 Integ. Graphics ...
  • İşlemci: Intel Celeron CPU 540 @ 1.86 Ghz x 1
2 GB ram hafızamın yetersiz kalmasının yaşattığı sorunları başka bir başlıkta konuşmuştuk. Bunları aşmak için yeni bilgisayar almak yerine mevcut bs. hafızası artırılabilir mi düşüncesiyle bir tamirciye uğradım. Orada öncelikle işlemci daha hızlı ve çift çekirdekli bir çıkma işlemciyle değiştirildi ve hafıza değişimi başka güne kaldı. Ben de yeni donanımla ilgili ayarlar gerekebileceği düşüncesiyle ve bunları kendim yapamayacağım için hemen işletim sistemimi güncelleme yoluna gittim (18.2 Sonya). Bir başka gün tamirci bs.ımdaki 2 adet 1 GB'lık hafızadan birini 2 GB'lık çıkma parça ile değiştirdi. Diğerini de eline çıkma parça geçtiğinde 2 GB ile değiştirecek. Şu anda 3 GB'ım var yani. Tamircide BIOS ayarları yapıldı. Yeni işlemci ile ilgili ayarlar gerekiyorsa bunların yeni işletim sistemi yüklerken hallolduğunu tahmin ediyorum. Yeni hafıza devresinin yerleştirilmesiyle ilgili yapmam gereken işlemler varsa nelerdir? Yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden çok teşekkürler.

Linux Mint 18.2 - Cinnamon - 64 bit

Kod: [Seç]
System:    Host: MrSpock Kernel: 4.10.0-38-generic x86_64 (64 bit gcc: 5.4.0)
           Desktop: Cinnamon 3.4.6 (Gtk 3.18.9-1ubuntu3.3)
           Distro: Linux Mint 18.2 Sonya
Machine:   System: Acer (portable) product: Aspire 5315 v: V1.45
           Mobo: Acer model: Acadia v: V1.45
           Bios: Acer v: V1.45 date: 11/10/2008
CPU:       Dual core Intel Core2 T6570 (-MCP-) cache: 2048 KB
           flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 ssse3 vmx) bmips: 8378
           clock speeds: max: 2001 MHz 1: 2000 MHz 2: 2001 MHz
Graphics:  Card: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (primary)
           bus-ID: 00:02.0
           Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa)
           Resolution: 1280x800@59.91hz
           GLX Renderer: Mesa DRI Intel 965GM
           GLX Version: 2.1 Mesa 17.0.7 Direct Rendering: Yes
Audio:     Card Intel 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller
           driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:1b.0
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.10.0-38-generic
Network:   Card-1: Broadcom NetLink BCM5906M Fast Ethernet PCI Express
           driver: tg3 v: 3.137 bus-ID: 05:00.0
           IF: enp5s0 state: down mac: <filter>
           Card-2: Qualcomm Atheros AR242x / AR542x Wireless Network Adapter (PCI-Express)
           driver: ath5k bus-ID: 06:00.0
           IF: wlp6s0 state: down mac: <filter>
Drives:    HDD Total Size: 80.0GB (44.2% used)
           ID-1: /dev/sda model: TOSHIBA_MK8046GS size: 80.0GB
Partition: ID-1: / size: 9.1G used: 6.0G (70%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
           ID-2: /home size: 32G used: 27G (89%) fs: ext4 dev: /dev/sda4
           ID-3: swap-1 size: 0.48GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/sda5
RAID:      No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Sensors:   System Temperatures: cpu: 40.0C mobo: N/A
           Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info:      Processes: 182 Uptime: 3:53 Memory: 1320.6/2996.8MB
           Init: systemd runlevel: 5 Gcc sys: 5.4.0
           Client: Shell (bash 4.3.481) inxi: 2.2.35
« Son Düzenleme: 05 Kasım 2017, 22:01:56 Gönderen: evrenso »

Çevrimdışı meda

• Penguen
  • Dağıtım: Manjaro-Illyria 18.0 X64
  • Masaüstü: KDE
  • Grafik Kartı: GT 940MX
  • İşlemci: İ7 7500U
Herhangi birşey yapmanıza gerek yok sistem yeni takılan donanımı otomatik tanır. Linux tarafının güzel yönlerinden birisi. :)
« Son Düzenleme: 04 Kasım 2017, 09:55:39 Gönderen: meda »
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava;Peynir ekmek değil amaAcı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet,Esirlik bedava;Bedava yaşıyoruz, bedava.
                   Orhan VELİ"

Çevrimdışı Ayben

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 Cinnamon 64 Bit
  • Masaüstü: Cinnamon 3.6.7
  • Grafik Kartı: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Fa
  • İşlemci: İntel Pentium CPU B960 @ 2.20GHz x 2
Servise götürmesem ve Ram'i kendim değiştirsem olmaz mı. Hangi Ram'i takabilirim. Bu laptop'un sistemine uygun Ram önerebilir misiniz. Mümkünse link. Ya da Ram'in marka, modeli bilgileri lütfen. Aldığım Ram bu makineye uyar mı uymaz mı hiç bilgim yok. Kendim alıp takmak istedim. Alıp takmak kolay da hangi Ram bu makineye uyar onu anlamak zor benim için.

Kod: [Seç]
ayben[member=2677]Ayben[/member]-LIFEBOOK-AH531 ~ $ inxi -Fxz
System:    Host: ayben-LIFEBOOK-AH531 Kernel: 4.13.0-32-generic x86_64 (64 bit gcc: 5.4.0)
           Desktop: Cinnamon 3.6.7 (Gtk 3.18.9-1ubuntu3.3)
           Distro: Linux Mint 18.3 Sylvia
Machine:   System: FUJITSU product: LIFEBOOK AH531
           Mobo: FUJITSU model: FJNBB0F
           Bios: FUJITSU // Phoenix v: 1.28 date: 01/30/2012
CPU:       Dual core Intel Pentium B960 (-MCP-) cache: 2048 KB
           flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3) bmips: 8779
           clock speeds: max: 2200 MHz 1: 2194 MHz 2: 2194 MHz
Graphics:  Card: Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
           bus-ID: 00:02.0
           Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa)
           Resolution: 1366x768@60.00hz
           GLX Renderer: Mesa DRI Intel Sandybridge Mobile
           GLX Version: 3.0 Mesa 17.2.4 Direct Rendering: Yes
Audio:     Card Intel 6 Series/C200 Series Family High Definition Audio Controller
           driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:1b.0
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.13.0-32-generic
Network:   Card-1: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak]
           driver: iwlwifi bus-ID: 01:00.0
           IF: wlp1s0 state: down mac: <filter>
           Card-2: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
           driver: r8169 v: 2.3LK-NAPI port: 2000 bus-ID: 07:00.0
           IF: enp7s0 state: up speed: 1000 Mbps duplex: full mac: <filter>
Drives:    HDD Total Size: 329.1GB (4.5% used)
           ID-1: /dev/sda model: WDC_WD3200BPVT size: 320.1GB
           ID-2: USB /dev/sdb model: DataTraveler_2.0 size: 8.0GB
           ID-3: USB /dev/sdc model: Multi size: 1.0GB
Partition: ID-1: / size: 291G used: 12G (5%) fs: ext4 dev: /dev/dm-1
           ID-2: /boot size: 472M used: 132M (30%) fs: ext2 dev: /dev/sda1
           ID-3: swap-1 size: 2.05GB used: 0.95GB (46%) fs: swap dev: /dev/dm-3
RAID:      No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Sensors:   System Temperatures: cpu: 46.0C mobo: N/A
           Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info:      Processes: 216 Uptime: 4:24 Memory: 857.6/1839.1MB
           Init: systemd runlevel: 5 Gcc sys: 5.4.0
           Client: Shell (bash 4.3.481) inxi: 2.2.35
ayben[member=2677]Ayben[/member]-LIFEBOOK-AH531 ~ $

Mesajlar Birleştirildi.
Şu soruyu da ilave edeyim. Ram'i değiştirince başka şeyleri de değiştirmek gerekiyor mu.
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2018, 06:17:49 Gönderen: Ayben »

Çevrimdışı coolmeen

• Yeni Penguen
  • *
  • Hersey Hayal ile baslar.!!!
  • Dağıtım: LinuX Mint 18.1 Serena
  • Masaüstü: KDE 64bit - 32bit
  • Grafik Kartı: İIntel Corporation Atom Processor
  • İşlemci: İ3-Intel Atom
Ramı degiştirince extra bişey yapmanıza gerek yok.
Yalnız yeni alacagınız ram bilgisayarınızın üzerindeki ram ile aynı olmalı.DDR DDR2 DDR3 vs vs cihazınızın üzerindeki ram ile aynı olmalı.Yoksa uyum saglamaz.
Kendiniz değiştirebilirsiniz fakat  sökme takma işinden biraz anlamanız gereir.Ram klavyenin altındaysa bu biraz zor olabilir.Yok lap topun altındaysa daha basittir.
Hersey HAYAL ile baslar...!!!

Çevrimdışı Ayben

• Çaylak Penguen
  • **
Ramı degiştirince extra bişey yapmanıza gerek yok.
Yalnız yeni alacagınız ram bilgisayarınızın üzerindeki ram ile aynı olmalı.DDR DDR2 DDR3 vs vs cihazınızın üzerindeki ram ile aynı olmalı.Yoksa uyum saglamaz.
Kendiniz değiştirebilirsiniz fakat  sökme takma işinden biraz anlamanız gereir.Ram klavyenin altındaysa bu biraz zor olabilir.Yok lap topun altındaysa daha basittir.

Tamam anladım. Laptop'un altını açtım baktım. İçinde bir tane 2GB'lık bir ram var. O ram'ın aynısını arıyorum şimdi. Ama bulamadım. Bulursam aynısını, tıpkısını, bi eşini alıp yanına takacağım. Ama bulamadım. Sanırım bu ram pek eski bi model. Eğer bulamazsam o zaman bir çift yeni almam gerekecek.

Yalnız şöyle bi tuhaflık var. Bu laptop'un kendi web sitesinde aynı laptop'un yani aynı model laptop'un teknik bilgileri var. O teknik bilgilerindeki söylediği ram ile benim laptop'un içindeki ram aynı değil. Özellikleri farklı. Frekans özellikleri farklı. GB'tı aynı ama diğer özellikleri farklı. Bu laptop'un fabrikası web sitesinde laptop'un içine şu ram'ı koyduk diye yazıyor ama benim laptop'un içindeki ram özellikleri açısından farklı. Yanlış laptop'a bakmadım. Kontrol ettim. Benim laptop ile bu markanın web sitesindeki laptop aynı. Model ve seri olarak aynı. Model ve seri olarak aynı olmasına rağmen sanırım daha sonraki yıllarda ürettiklerinin içine başka bir model ram koymuşlar herhalde. O ram bilgileri web sitesinde var.

Şimdi benim içine düştüğüm kuşku şu. Laptop'un içindeki ram'ın aynısından bir tane daha bulup ilave olarak takmam mı doğru olur. Yoksa bu laptop markasının web sitesinde, bu laptop'un modeli için verdiği, ram'dan mı, bir çift alıp takayım, onu düşünüyorum. Çünkü yukrarıda dediğim gibi laptop'un içindeki ram'ın model özellikleri ile web sitesinde verilen ram'ın model özellikleri aynı değil.

Bu arada şunu da söyleyeyim. Çünkü sorabilirsiniz. İşlemcinin de web sitesine baktım. İşlemcinin marka ve modeline uygun ram özellikleri ile laptop'un içindeki ram'ın model özellikleri birbirinden farklı. Frekans değerleri farklı İşlemcinin web sitesinde, bu işlemci için verilen ram modeli özellikleri ile laptop'un web sitesindeki ram model özellikleri aynı.

Ben bu laptop'u hepsiburada.com'dan almıştım. Çok oldu alalı. İkinci el almadım yani.

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
    • MintTurkiye
    • god.brain
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
  • İşlemci: Intel i7
Olayı gözünüzde fazla büyütmüşsünüz.

Laptop üzerinde takılı ram'ların markalarının farklı olması hiç birşeyi değiştirmez ne olursa olsun, burada önemli olan DDR ve frekans değerlerinin aynı olması. Sahibinden gibi sitelerde rahatlıkla bulabileceğinizi düşünüyorum.

İşlemcinin marka ve modeline uygun ram diye birşey yoktur. Anakartınızın desteklediği maksimum bir frekans vardır, o frekansın üzerinde bir ram takamazsınız. Sağlıklı çalışabilmesi için 2 ram'ın da aynı frekansa sahip olması gerekmektedir. Dediğim gibi markalarının ne olduğunun bir önemi yok. Elinizde hali hazırda varken, yanına ilave satın alın 2 tane almaktansa.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı Ayben

• Çaylak Penguen
  • **
Olayı gözünüzde fazla büyütmüşsünüz.

Laptop üzerinde takılı ram'ların markalarının farklı olması hiç birşeyi değiştirmez ne olursa olsun, burada önemli olan DDR ve frekans değerlerinin aynı olması. Sahibinden gibi sitelerde rahatlıkla bulabileceğinizi düşünüyorum.

İşlemcinin marka ve modeline uygun ram diye birşey yoktur. Anakartınızın desteklediği maksimum bir frekans vardır, o frekansın üzerinde bir ram takamazsınız. Sağlıklı çalışabilmesi için 2 ram'ın da aynı frekansa sahip olması gerekmektedir. Dediğim gibi markalarının ne olduğunun bir önemi yok. Elinizde hali hazırda varken, yanına ilave satın alın 2 tane almaktansa.

Marka demedim zaten ben. Markadan bahsetmedim. Özelliklerinden bahsettim. Laptop'un kendi web sitesinde ve işlemcinin kendi web sitesinde, laptop'un bu modeline uygun ve işlemcini bu modeline uygun, ram ile ilgili, teknik bilgiler var. Bu teknik bilgiler, benim laptop'un, şimdi üzerinde takılı olan ram'ın, teknik bilgileriyle aynı değil. Bu yüzden laptop'un ve işlemcinin web sitesindeki uygun denilen ram özelliklerinde iki tane ram mı alsam yoksa laptop'un şimdi üzerinde olan ram'ın aynısından bir tane mi alsam diye düşündüm. Önerdiğin gibi yapacağım. İki tane almayacağım. Bir tane alacağım. Ama bu laptop'un ve işlemcinin web sitesinde önerdiği ram olmayacak. Laptop'un üzerinde takılı ram'dan olacak. Ram'ın markasından bahsetmedim yani.
Bunların farklı olmasının sebebi şu olabilir. Laptop ile işlemcinin web sitesinde önerdikleri ram değerleri güncellenmiş olabilir. Bu yüzden farklı olabilir. Yani benim laptop eski model. Ve işlemci de eski model. Sanırım üzerindeki ram da bunlara uygun heralde.

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
    • MintTurkiye
    • god.brain
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
  • İşlemci: Intel i7
oradaki önerileri dikkate almanıza gerek yok, hangi firmalar ile ortak çalışıyorlarsa onları öneriyorlar sonuç itibariyle.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı Ayben

• Çaylak Penguen
  • **
oradaki önerileri dikkate almanıza gerek yok, hangi firmalar ile ortak çalışıyorlarsa onları öneriyorlar sonuç itibariyle.

Ben marka demedim. Markadan bahsetmedim. Yani ram2ı üreten firmadan bahsetmiyorum. Şundan bahsediyorum:

Bu laptopta takılı olan ram:

Bu da almak istediğim ram:

Aralarında çalışma voltajı farkı var. Aralarındaki tek fark laptop'daki ram'ın L olması. Yani L demek 1.35 Volt çalışma voltajı demek. Almak istediğim ram'da ise L yok. Yani çalışma voltajı 1.5 Volt demek. O zaman bunu alma git dediğin ram'ı bul derseniz eğer yok. L olanından yok. Amacım birbirinin aynısı iki ram almak yerine, üzerinde takılı olanın aynısından bir tane almak istemiştim. Ama yok. Bunu alsam, bunun çalışma voltajı 1.5 Volt. Sorun olur mu ki.