Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Chrome'u işlemciyi ve belleği sömürmesinden dolayı bıraktım. Opera ve Vivaldi'de ise bir türlü dikiş tutturamadım. Firefox ise bence performans sorunlarını önemli ölçüde azalttı. Yola Firefox ile devam ediyorum.
2
Anketler / Ynt: Anket İstek ve Önerileri
« Son İleti Gönderen: okanakinci Bugün, 00:41:31 »
Diğer seçeneği ile bir şey kastetmemiştim aslında. Sadece aklıma gelmeyen bazı seçenekler olabilir diye yazdım.

Açıklama olarak aslında ne yazacağımdan emin değilim. Flatpak ile Snap'ı birbirinden ayırt edecek bir cümleye sahip değilim. Appimage'ı ise hâlâ tam olarak anlayabilmiş değilim. Bu nedenle isterseniz soruyu şu şekilde değiştirelim:

Bilgisayarınıza yükleyeceğiniz yazılımları nereden yüklüyorsunuz?

1) Kullandığım dağıtımın resmî deposundan.
2) Yazılımın kendi harici deposunu sisteme ekleyerek.
3) Farklı bir depoyu ekleyerek.
4) Yazılımın kurulum paketini (deb, rpm vs.) sitesinden indirerek.
5) Flatpak ile.
6) Snap ile.
7) Appimage ile.
8) Derleyerek.
9) Kurulum gerektirmeyen (portable) paketleri kullanıyorum.
3
Anketler / Ynt: Hangi CPU yu kullanıyorsunuz ?
« Son İleti Gönderen: MMTKR Bugün, 00:31:07 »
İ5 7200 u intel

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4
Anketler / Ynt: Hangi Ofis Uygulamasını Tercih Ediyorsunuz?
« Son İleti Gönderen: MMTKR Bugün, 00:29:35 »
Linux kurduğumda kurulu gelenler birde windowsta bir ara shareonsale üzerinden ücretsiz düşmüştü adını hatırlamıyorum o var ofiice 2016 gibi hatta aynı ama Türkçe dil desteği yok

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5
Chrome sadece Firefox u da kaldırdım Chrome yetiyor vaz geçilmez eklentiler ile muazzam oluyor

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6
Anketler / Ynt: Anket İstek ve Önerileri
« Son İleti Gönderen: Butterfly Bugün, 00:09:21 »
Şöyle bir anket olabilir mi?

Yazılımları Linux Mint'e hangi paket sistemiyle yüklüyorsunuz?

1) APT
2) Flatpak
3) Snap
4) Appimage
5) Diğer

Diğer dağıtımları kapsaması için APT yerine paket yönetimi seçeneği olabilir. Diğer seçeneği ne olabilir, elle derleme vb. mi? Kimsenin mecbur kalmadıkça elle derleyerek yazılım kurmayı tercih edeceğini sanmıyorum. Eğer öyleyse bu seçeneği eklemeyelim, eğer farklı bir şeyleri kasdettiyseniz lütfen belirtiniz.

Snap, Flatpak ve AppImage ile ilgili kısa açıklamalar eklerseniz, bunları ankete bilgi olarak ekleyebiliriz.
7
Bugün döndüm dolaştım ve yine Mint'e geldim.

Son yıllarda ne zaman başka bir dağıtımı denesem kısa süre içinde Mint'e geri döndüm. Ne zaman başka bir masaüstü ortamı denesem kısa süre içinde Cinnamon'a geri döndüm. Diğer dağıtımların ve masaüstü ortamlarının da oldukça ilgi çekici özellikleri var ama Mint ve Cinnamon dışında hiçbirinde rahat edemedim.

Diğer dağıtımların ve masaüstü ortamlarının da çok güzel özellikleri var ama kullanışlılık, rahatlık vb. konularda Linux Mint'ten daha iyi bir dağıtım görmedim. Ayrıca özelleştirmede de çok iyi. Yani diğerlerinin şık masaüstü tasarımlarını Linux Mint'e de getirebiliyoruz.
8
Anketler / Ynt: Anket İstek ve Önerileri
« Son İleti Gönderen: okanakinci 23 Şubat 2019, 20:53:45 »
Şöyle bir anket olabilir mi?

Yazılımları Linux Mint'e hangi paket sistemiyle yüklüyorsunuz?

1) APT
2) Flatpak
3) Snap
4) Appimage
5) Diğer
9
Lütfen bu başlık altında sisteminizdeki sorunların çözümü ile ilgili yardım istemeyiniz.

Grub, Linux dağıtımlarının geneli tarafından kullanılan önyükleyicidir. Grub menüsü yardımıyla sisteminizde mevcut işletim sistemlerinin açılışını yönetebilirsiniz.

Bilgi: Eğer sisteminizde tek işletim sistemi varsa, Grub menüsü gizlenmiş olarak gelebilir. İhtiyaç halinde Grub menüsüne ulaşmak için bir kısayol tuşu mevcuttur. Klasik (BIOS/Legacy) sistemlerde üst karakter (shift), EFI/UEFI destekli sistemlerde ESC tuşuna basarak Grub menüsüne ulaşılabilir.

Grub sistemdeki en güncel çekirdekle varsayılan olarak açılış sağlar. Bununla birlikte Grub menüsündeki gelişmiş seçenekler altından, sisteminizde kurulu diğer çekirdekler ve bunlara ait kurtarma kiplerine ulaşabilirsiniz.

Bilgi: Linux dağıtımlarında çekirdekler birbirinin üzerine yazılmazlar, bu sisteminizi kurulu olan  çekirdeklerden istediğiniz birisiyle başlatabileceğiniz anlamına gelir.

Sisteminizi, kurulu eski çekirdeklerden birisi ile başlatmak için; Grub menüsündeki gelişmiş seçenekleri kullanmalısınız. Gelişmiş seçenekler alt menüsüne ulaştığınızda, sizi sistemde kurulu olan çekirdeklerin bir listesi ve bunlara ait bir kurtarma kipi seçeneği karşılar.

Eğer sisteminizde çekirdek güncellemesi sonucu oluşan olası bir sorun varsa, bu menüde listelenen seçenekler yardımıyla sisteminizi eski çekirdeklerden birisi ile sisteminizi başlatabilir ve masaüstünüze ulaşabilirsiniz.

Sisteminizde kurulu eski çekirdeklerden birisi ile masaüstüne ulaştığınızda, Güncelleme Yöneticisi yardımıyla sorun yaşadığınız çekirdeği silmeniz mümkündür. Böylece sorun yaşamadığınız sürüm numarası en yüksek çekirdek otomatik olarak varsayılan olur.

Güncelleme Yöneticisi => Görünüm menüsü => Linux çekirdekleri aracı yardımıyla sorun yaşadığınız çekirdeği seçip kaldırmanız mümkün.

Bilgi: Sistemi açmak için kullandığınız çekirdeği kaldıramazsınız.

Sisteminizde yaşanan sorunların çözümü için kurtarma kipi seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Kurtarma kipi seçeneklerine ulaşmak için, Grub menüsünün gelişmiş seçenekleri altında her çekirdek için ayrı olarak listelenen girdileri kullanabilirsiniz.

Bu kurtarma kipi girdilerinden birisini seçerek sistemi başlattığınızda karşınıza aşağıdaki seçim menüsü çıkacaktır.

Kurtarma menüsündeki girdilerin işlevleri kısaca aşağıdaki şekilde açıklanabilir.

Resume: Öncelikle ekran kartı ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, sistemi bu seçenek ile açmayı deneyebilirsiniz. Bu seçenek sistemi otomatik olarak nomodeset değişkeni ile başlatır. Bu değişken çekirdeği sisteminizde görüntü işleme birimi (GPU) için tanımlı sürücü olmadan başlatmayı sağlar. Böylece sürücüden kaynaklı bir sorunun etrafından dolaşarak, sisteminizin açılmasına ve masaüstüne ulaşmanıza imkan verir. Masaüstüne ulaşarak yaşadığınız sorun hakkında araştırma yapabilir ya da soruna yaptığınız bir düzenleme sebep olduysa bunu geri alarak sorunu çözebilirsiniz.

Clean: Bu seçenek, sisteminize bir uygulama kurarken ya da sisteminizi güncellerken indirilen paketlerin önbelleğini temizler. Bu şekilde temizlenen paketler sayesinde yer kazanımı elde edebilirsiniz. Sisteminizde lan kalmaması sebebiyle oturum açamama gibi bir sorun yaşıyorsanız, bu seçeneği kullanarak yer açabilir ve bu sayede sistemini açılış yaparak masaüstüne ulaşabilirsiniz.

Dpkg: Bu seçenek, paket yönetimi ile ilgili olası sorunların çözülmesine yardım eder. Bir paket kurulumu ya da güncelleme sırasında yaşanan olası bir sorun sonucu, sisteminiz doğru biçimde açılmıyorsa, bu seçenek yardımıyla paket yönetimini onarabilir, sorunları çözerek masaüstüne ulaşabilirsiniz.

Fsck: Bu seçenek dosya sistemi ile ilgili sorunları tarayarak onarılmasını sağlar. Dosya sistemi ile ilgili bir sorundan dolayı sisteminiz açılamaz hale gelirse, bu seçenek sizin sisteminizin açılarak masaüstünüze ulaşmanıza yardımcı olur.

Grub: Bu seçenek grub menüsü girdilerini güncellemenizi sağlar. update-grub komutunun kurtarma menüsündeki karşılığıdır.

Network: Bu seçenek kurtarma kipi seçenekleri kullanırken ağ desteğini etkinleştirmenizi sağlar. Özellikle paket yönetimi ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, bu seçeneği etkinleştirerek bağımlılıkların ya da eksik paketlerin indirilip kurulmasını sağlayabilirsiniz.

Root: Bu seçenek yönetici haklarıyla kabuk isteminde oturum açmanızı sağlar. Böylece yönetici hakları ile bir sorunu çözebilirsiniz.

Mesela oluşturduğunuz hatalı bir yapılandırma dosyası sonucunda sistem açılamaz hale geldiyse, bu seçenek yardımıyla dosyayı silerek sorunu çözebilirsiniz. Bu seçenekte sistem salt okunur olarak açılır, yazma hakkı elde etmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Kod: [Seç]
mount -o rw,remount /
Bilgi: clean, fsck, grub seçeneklerini kullanıp dosya sisteminde yazma hakkı elde edip, ardından root seçeneğini yazma hakkı ile kullanabilirsiniz.

Yine sildiğiniz önemli bir paket sebebiyle sisteminiz açılamaz hale geldiyse, root seçeneği yardımıyla bu paketleri yeniden kurabilirsiniz. Bunun öncesinde yazma hakkı ve ağ seçeneğini etkinleştirmek gerekecektir. Ağ desteğini etkinleştirdikten sonra, dilerseniz aşağıdaki komutla açılan araç yardımıyla ağ bağlantılarını yönetebilirsiniz.

Kod: [Seç]
nmtui
10
İlginç değil aslında, kurulum betiğinde bir düzeltme ile bu sorunu çözebilirler. Uçbirimdeki işlemlerde, dosya ya da dizin isimlerinde boşluk varsa, bunların tırnak içine alınması gerekir. dosya adı yerine "dosya adı" şeklinde kullanım bu tür sorunları çözer.
Sayfa: [1] 2 3 ... 10