Gönderen Konu: [Çözüldü] Xfce Masaüstünde Pencere Düğmelerini Panele Alma  (Okunma sayısı 308 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı abh1z

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3
  • Masaüstü: XFCE
Ekranım küçük olduğundan ubuntu'da ki gibi tam ekran yaptığım pencerenin düğmeleri panelde gözüksün istiyorum. Böyle bir şey mümkün mü? Linux Mint 18.3 XFCE kullanıyorum.
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2018, 19:51:07 Gönderen: abh1z »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Ynt: Xfce Masaüstünde Pencere Düğmelerini Panele Alma
« Yanıtla #1 : 07 Mayıs 2018, 10:09:16 »
Burada nasıl yapılacağı anlatılıyor. Firefox ve Thunderbird için aşağıdaki komutlarla burada anlatılan gerekli düzeltmeleri uygulayın.

Kod: [Seç]
mkdir -p ~/.local/share/applications/
cp /usr/share/applications/firefox.desktop ~/.local/share/applications/
sed -i 's/^Exec=/Exec=env UBUNTU_MENUPROXY=0 firefox %u/' ~/.local/share/applications/firefox.desktop
cp /usr/share/applications/thunderbird.desktop ~/.local/share/applications/
sed -i 's/^Exec=/Exec=env UBUNTU_MENUPROXY=0 thunderbird %u/' ~/.local/share/applications/thunderbird.desktop
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı abh1z

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 07 Mayıs 2018, 14:02:11 »
Öncelikle teşekkür ederim. Ancak ben pencereyi tam ekran yaptığımda kapatma, büyütme tuşlarının da panele gelip pencere çubuğunun yok olmasını istiyorum.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 07 Mayıs 2018, 15:35:19 »
Başka bir alternatif var mıdır bilmiyorum. Arama motorlarında "global menu for xfce" şeklinde aratılabilir.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
« Yanıtla #4 : 07 Mayıs 2018, 16:19:43 »
Eğer yanlış anlamadıysam siz yazılımlardaki dosya, düzen, görünüm gibi menü butonlarını değil de başlık çubuğunu kaldırmak ve pencerelerin sağ üstündeki simge durumuna küçültme, ekranı kaplama ve kapatma butonlarını panele almak istiyorsunuz. Sanırım aşağıdaki resimde görünen şeyden kurtulmak istiyorsunuz.

@Butterfly'ın dediği şey ise şu oluyor:

Bu dediğiniz Xfce'de mümkün mü bilmiyorum. Bir zamanlar Cinnamon'da mümkündü. Bu iş için Cinnamon Maximus eklentisi ile Windows Buttons With Title uygulamacığını kullanıyorduk ama Windows Buttons With Title yayından kalkmış. Bu yüzden bildiğim kadarıyla şu an için mümkün değil. Eklentinin geliştiricisi bu forumdan @fmete arkadaşımız. Kendisine sormak lazım.

@Butterfly'ın önerdiği Global Menü de işinize yarayacaktır. Ekranınızın küçük olmasından kaynaklanan yer sorununuzu bir nebze olsun çözecektir.

Aslında sizin içinde en uygunu Gnome Shell ve Deepin için geliştirilen  yazılımları tercih etmek. Onlarda hem başlık çubuğu hem de menü çubuğu yok. Yani alandan daha fazla tasarruf edersiniz. Ama ben Gnome Shell'i önermiyorum. Çünkü onun en üstündeki çubuk gizlenmiyor (Aslında o da bir eklentiyle çözülebilecek bir sorun) ve her uygulamada da böyle bir durum söz konusu değil. Deepin masaüstü ortamı tam size göre. Sadece o masaüstü ortamı için geliştirilmiş yazılımlarla birlikte sizin ihtiyacınızı karşılayabilir. Bir de alttaki paneli otomatik gizlerseniz tamamdır. Bu yazılımları Xfce'ye yükleyebilirsiniz belki, bilmiyorum.

Mesela şu aşağıdaki resimde Deepin'in dosya yöneticisi var. Başlık çubuğu yok. Sağ üstteki üç simge biraz aşağıya yazılımın ana gövdesinin içine alınmış. Menü çubuğu da yok. Sağdaki dördüncü simge de menüyü içinde barındırıyor.

Firefox'un başlık çubuğu için de yakında gelecek sürümlerde otomatik gizleme seçeneği gelecek. O zamana kadar Chrome kullanabilirsiniz. Libreoffice yerine de başlık ve menü çubuğu olmayan WPS Office ya da OnlyOffice kullanabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2018, 16:47:18 Gönderen: okanakinci »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #5 : 07 Mayıs 2018, 16:59:44 »
Xfce'de pencere düğmeleri için bir seçenek varmış. http://www.thelinuxrain.com/articles/integrate-window-buttons-into-xfce-panel

Gerekli eklentiyi aşağıdaki paketleri indirip sağ tık Gedi ile kurabilirsiniz.

xfce4-windowck-plugin 64 bit

xfce4-windowck-plugin 32 bit
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2018, 17:04:29 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı abh1z

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #6 : 07 Mayıs 2018, 19:50:22 »
Teşekkür ederim. İstediğim buydu. Kolay gelsin.