Gönderen Konu: kvm/qemu  (Okunma sayısı 56 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kral_besiktas

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Şu anda Linux Mint 18.2
  • Masaüstü: Cinamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GTX 770
  • İşlemci: Amd Ryzen 7 1700
kvm/qemu
« : 11 Ağustos 2017, 14:31:11 »
Herkese merhabalar,
Konunun yeri burası mı bilmiyorum. Yanlış yere konu açtıysam özür dilerim.

Son zamanlarda internet üzerinde sanallaştırma konularını incelediğimde, qemu/kvm (kernel based virtual machine) konuları dikkatimi çekmeye başladı.
Sebebi ise youtube'de izlediğim videolarda ekran kartının ve işlemcinin sanal makinede kurulu windows'larda full desteklendiğini görmem.
Öyle ki videoları çeken arkadaşlar sanal makine üzerinde windows çalıştırıp, bir de üzerine güncel Triple A (AAA) oyun oynuyorlar.

Bende qemu/kvm denemeye karar verdim. Yalnız linux mint 18.2 için güncel bir kurulum kılavuzu bulamadım.
Yaptığım denemelerde de ekran kartını ve işlemciyi bir türlü tanıtamadım. (işlemci ve ekran kartı sanal donanımlar olarak tanınıyor.)

Sizden, yani bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan rica etsem kurulum ve ayarlamalar hakkında burada yapılacakları anlatabilir misiniz?
Yani; işlemci ve ekran kartı nasıl native olarak nasıl tanıtılır? Nereleri, hangi dosyaları ayarlamalıyız? Nasıl ayar yapmalıyız?

Esas olarak yapmak istediğim şey; linux'dan çıkmadan sanal makine üzerinde (qemu/kvm ile) windows kurup, kullanmakta olduğum mühendislik yazılımlarını çalıştırabilmek.

Sistemim ise;
Amd ryzen 7 1700
Asus prime x370-pro
Nvidia gtx 770
ddr4 16 gb 3200 mhz

Herşey için şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.2 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.4 & Mate 1.18
Ynt: kvm/qemu
« Yanıtla #1 : 11 Ağustos 2017, 22:18:33 »
Size de merhaba,

Şimdiye kadar hiç KVM kullanmadım, ama arama motorlarını bakınca Türkçe anlatımlara dahi ulaşmak mümkün. İsterseniz bu anlatımlardan birisinden istifade edip, takıldığınız bir husus olursa forumdan yardım isteyebilirsiniz. Bazı örnek anlatımlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

https://github.com/cubbuk/teknik-notlar/wiki/ubuntu-sanal-makina-kurulumu
https://sudo.ubuntu-tr.net/kvm
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimiçi Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 18.1 Serena 64-bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • İşlemci: Intel Core i5 480m
Ynt: kvm/qemu
« Yanıtla #2 : 12 Ağustos 2017, 00:26:21 »
The only people who should kill are those prepared themselves to die!