Gönderen Konu: [Çözüldü] linux mint mate (compiz) ekran pencere döşeme sorunu  (Okunma sayısı 725 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koraskaan_

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: ubuntu-mint
  • Masaüstü: gnome
  • Grafik Kartı: ati
  • İşlemci: intel
Kusura bakmayın yeni bir mint mate kullanıcısı olarak sormak zorunda kalıyorum..
arkadaşlar cinnamon 18.1 kurdum güzel bir arayüz pratiklik falan ancak compiz kurdum panel gitti biraz forumları araştırdım compiz sorunu varmış bende mate kuruyum dedim kurdum herşey güzel ayarlar tamam ancak herhangi bir pencereyi ekraının üst kısmına bırakınca döşeme sadece ekranın yarısına kadar kaplıyor,  ben tam kaplamasını istiyorum, sağına baktım soluna baktım işin içinden açıkçası çıkamadım, tekrar cinnamon sürümüne evet ilk kurulum sonrasıda aynı özellk var busefer cinnamonun ayarlarına baktım ayarlarda Pencere Döşemeleri diye bir ayar bölümü var orda "pencere üst kenara taşındığında , döşeme yerine ekranı kapla" diye bir seçenek var.
şimdi sorum şu
1-) bu kipi mate de nasıl uygulayabilirim.?
2-) bu "Pencere Döşeme" ayar bölümünü mate'yede uygulayabilirmiyim.?
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2017, 20:47:01 Gönderen: koraskaan_ »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.6 & Mate 1.18
Ynt: linux mint mate (compiz) ekran pencere döşeme sorunu
« Yanıtla #1 : 21 Şubat 2017, 09:37:35 »
Bu ayar pencere yöneticisine göre değişir, örneğin MATE masaüstünün varsayılan pencere yöneticisi Marco ile pencereyi üst kenara getirdiğinizde tüm ekranı kaplar. Pencere yöneticisi olarak Compiz kullanıyorsanız bunu CompizConfig ayar yöneticisi (ccsm) ile yapmalısınız.

CCSM => Pencere Yönetimi => Izgara (Grid) => Köşeler/Kenarlar (Corners/Edges) => Üst Kenar (Top Edge) kısmından "Büyüt" seçeneğini seçmeyi deneyebilirsiniz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı koraskaan_

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: ubuntu-mint
  • Masaüstü: gnome
  • Grafik Kartı: ati
  • İşlemci: intel
« Yanıtla #2 : 21 Şubat 2017, 16:25:33 »
sağolasın kardeşim gerçekten bi kaçgündür aramaktan yorulmuştum teşekkürederim cevabın için.
eğerki fazla olmazsa elinden geldiği kadar cevap verebilirsen bi konuda daha rahatsız edecem seni..
1-) cinnamon sağ klik menüsü ve theması çok tatlı olmuş aynısını mate uygulayabilirmiyiz. en azından thema uygulanmasa dahi sağ klik özelliğini o şekilde düzenleyebilirmiyim yada ordakini mate ye uygulayabilirmiyim?
2-) uygulanamaz cevabınsa eğer cinnamona compiz kurabilirmiyiz ( kuruluyor aslında cevabı ancak alt panel ortadan kayboluyor ona çözüm bulabilirmiyiz yada ozaman bu sorunlarımın hepsi kalkmış olacak cinnamonda devam etmek isterim zira theması güzel olmuş)
son soru olarak
3-)compizde eskiden pencere animasyonlarında alev (burn) efekti vardı bu yeni compizde yok, acaba bu yeni compize eklentiyi ekleme gibi bir şansımız varmı (çok havalı oluyordu :) )
zamanın olursa cevaplarını beklerim.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.6 & Mate 1.18
« Yanıtla #3 : 21 Şubat 2017, 16:39:13 »
Forumda aynı konu altında birbirinden farklı hususlar hakkında konuşmuyoruz. Böyle durumlarda her farklı husus için yeni konu açmanız gerekiyor.

Sorulara kısaca cevap verelim, ama lütfen konuyu dallanıp budaklandırmayalım.

1. Sağ tıklama menüleri dosya yöneticileri ile ilgilidir. MATE, Caja dosya yöneticisini, Cinnamon Nemo dosya yöneticisini kullanır. MATE masaüstünde Nemo dosya yöneticisini kullanmak mümkün olabilir, MATE masaüstü bölümüne yeni konu açılması  gerekiyor.

2. Cinnamon masaüstü Muffin pencere yöneticisini kullanır, efektlerle vb. ile birlikte panelin çizilmesi de Muffin'in görevi, özetle panel pencere yöneticisinin bir eklentisi dumunda. Compiz'in çalışması durumunda Muffin kapatılacağı için, panel gibi dahili brimler de çalışmayacaktır. Kısaca Cinnamon masaüstü Compiz ile uyumlu değil.

3. Compiz'in güncel sürümlerinde alev eklentisi yok.

Bu konu çözüme kavuştuğuna göre, etiketlemenizi rica edelim.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...