Gönderen Konu: [Nasıl] LMDE Pipelight (Silverlight) Uygulaması Kurulumu  (Okunma sayısı 2364 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.2 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.4 & Mate 1.18
Pipelight projesi Firefox (52. sürümden itibaren) gibi bir çok tarayıcının NNAPI eklenti desteğini bırakması sebebiyle durdurulmuştur. Uygulama aşağıdaki anlatımla kurulabilmekte ama güvenlik vb. güncellemeler gelmediği için risk taşımaktadır. Uygulama sorunsuz çalışmakta fakat açıklanan sebeplerden dolayı her türlü risk kullanıcıya aittir.

Linux Mint Debian (Edition) Sürüme aşağıdaki komutlar ile Silverlight'ın Linux için geliştirilen çözümü olan Pipelight uygulamasını kurabilirsiniz.

Önce aşağıdaki komutlar ile Pipelight uygulama deposunu ekleyelim.

Kod: [Seç]
sudo add-apt-repository "deb http://repos.fds-team.de/stable/debian/ jessie main"
wget http://repos.fds-team.de/Release.key
sudo apt-key add Release.key

Şu an için LMDE depolarında bazı bağımlılıklar karşılanmıyor, bu sebeple geçici olarak Debian Jessie (Testing) deposunu da eklememiz gerekecek.
(Önemli not: Kurulum sonrası Debian Jessie (Testing) deposu pasifleştirilmelidir.)

sudo add-apt-repository "deb http://ftp.tr.debian.org/debian/ jessie main contrib"
Şimdi aşağıdaki komutlar ile Silverlight uygulamasını LMDE'ye kurabilirsiniz.

sudo apt-get update
sudo apt-get install pipelight-multi
sudo pipelight-plugin --update
sudo pipelight-plugin --enable silverlight

Son komut ile gelen soruya "Y" (yes) tuşuna basarak onay vermelisiniz.

Uygulamayı kurduktan sonra tarayıcınızı kapatıp açtığınızda gerekli eklentilerde kurulacaktır.

Eklentiler kurulduktan sonra burayı tıklayarak Pipelight'ın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Çarpışan baloncuk animasyonunu görüyorsanız uygulama çalışıyor demektir.

Şimdi eklediğimiz Debian Jessie (Testing) deposunu pasifleştirelim. Bunun için menüden Yzılım Kaynakları aracını bulup açınız. Ek depolar sekmesine gelip ftp.tr.debian.org deposunu seçiniz ve kalıcı olarak kaldırınız.

Silme işlemi sonrası Önbelleği güncelle düğmesine basmayı unutmamalısınız.
Güncelleme Yöneticisini açtığınızda Tazele Düğmesine basarak ilgili depodan gelen olası güncellemeleri pasifleştiriniz.

Firefox'ta Flash İçin NNAPI Desteğini Etkinleştirme

Friefox'ta yeni bir sekme açıp aşağıdaki satırı adres çubuğuna yazıp ve çalıştırınız.

about:config
Bu şekilde Firefox değişkenleri ile ilgili gelişmiş ayarlar için bir bölüm açılacak, riski kabul ettiğinizi onaylayıp devam ediniz.

Boş bir alana sağ tıklayıp, açılan içerik menüsünden "Yeni => Boolen" değişkenini seçiniz.

Açılan yeni Boolen değeri seçeneğine aşağıdaki satırı kopyalayıp yapıştırınız.

plugin.load_flash_only
 Tamam seçeneğine tıklayıp açılan alandan "False" seçeneğini tercih ediniz ve tarayıcıyı yeniden başlatınız.

Pipelight Kaldırma

Pipelight uygulamasını aşağıdaki komutlarla sisteminizden kaldırabilirsiniz.

sudo apt-get remove --purge --auto-remove pipelight-multi
sudo rm -f /etc/apt-sources.list.d/*pipelight*
sudo apt-get update
Sonrasında tarayınızı kapatıp, aşağıdaki komutu her kullanıcı hesabında çalıştırınız.

rm -rf ~/.wine-pipelight*

Not : Buradaki anlatımı Linux Mint'e (17.x ve 18.x) uygulamayınız. Linux Mint için aşağıdaki konudan faylanabilirsiniz.

[Nasıl] Linux Mint Pipelight (Silverlight) Uygulaması Kurulumu
« Son Düzenleme: 22 Mayıs 2017, 11:41:18 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı daseinz

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Mint
  • Masaüstü: Mate
  • Grafik Kartı: 2 GB DDR3 AMD Radeon™ R5 M430
  • İşlemci: Intel® Core™ i5-7200U
Ynt: [Nasıl] LMDE Pipelight (Silverlight) Uygulaması Kurulumu
« Yanıtla #1 : 29 Temmuz 2017, 09:42:47 »
Önce aşağıdaki komutlar ile Pipelight uygulama deposunu ekleyelim. (derken ne yapmam gerekiyor)
(ilk kez mint kullanıyorum)

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.2 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.4 & Mate 1.18
Ynt: [Nasıl] LMDE Pipelight (Silverlight) Uygulaması Kurulumu
« Yanıtla #2 : 29 Temmuz 2017, 15:11:32 »
Yeni kullanıcıysanız LMDE kurmamışsınızdır, buradaki anlatım LMDE için anlatımın sonunundaki açıklmayı inceleyiniz.

Önce aşağıdaki komutlar ile Pipelight uygulama deposunu ekleyelim. (derken ne yapmam gerekiyor)
(ilk kez mint kullanıyorum)

Komutları sırasıyla uçbirimde çalıştıracaksınız. Lütfen bu tür temel hususlar hakkında konunun dağılmaması için yeni konu açmayı deneyiniz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...