Gönderen Konu: Hangi Linux Dağıtımı Neden?  (Okunma sayısı 11708 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmethanifi

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Mint
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate & Xfce
  • Grafik Kartı: atı radeon
  • İşlemci: i5
Ynt: Hangi Linux Dağıtımı Neden?
« Yanıtla #15 : 15 Mart 2016, 08:51:06 »
Merhabalar,

Bir kaç yıldır linux işletim sistemi kullanıyorum. Bu süre zarfında Pardus, Ubuntu, Centos  ve son olarak linux mint kullandım. Her bir dağıtımı aktif olarak 2 - 3 ay kullanmışımdır. Bunların arasında en çok beğendiğim ve hala kullandığım linux minttir. Bunun başlıca ve en büyük sebebi ise forum desteğinin olması, takıldığım yerde bana yardım elini uzatacak birilerini her an yanımda bulmak olmamdır. Bunun için tüm içtenliğim ile linuxmint.net.tr ailesine şükranlarımı sunuyorum. Linux kullanırken destek alınacak bir mercinin olması çok önemli bir etkendir, akabinde deposunda bir çok yazılımı barındırması ve istediğim uygulamaları rahatlıkla kurmam,  benim için linux minti vazgeçilmez kılıyor. Tabi yüzlerce dağıtım var. Bu dağıtımlar hakkında yorum yapamıyorum maalesef. Sadece kullandığım bir kaç dağıtım arasında en iyisini söyleme gereği hissettim.
Herkese teşekkürler. Saygılar.
Önemli Olan Sevgi Saygı Anlayış

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate
« Yanıtla #16 : 15 Mart 2016, 10:01:46 »
Mintin cinnamon versiyonunu da kaldırır mı bilgisayar bilmiyorum ama cinnamon
versiyonunu da denemek istiyorum.

Cinnamon masaüstünü denemek için ayrıca kurmanıza gerek yok, aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırarak Cinnamon masaüstünü MATE masaüstünün yanına kurabilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo apt-get install mint-meta-cinnamon
Kurulum sonrasında oturumu kapatıp Cinnamon masaüstünü seçerek oturum açmanız yeterli olacaktır. Beğenmezseniz ya da performans  alamazsanız MATE masaüstünü seçerek kullanmaya devam edebilirsiniz.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı serdar

• Penguen
  • Dağıtım: linuxmint cinnamon 17.3 64 bit
  • Masaüstü: cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia geforce 210
  • İşlemci: İntel i3
« Yanıtla #17 : 15 Mart 2016, 10:18:02 »
İyi sabahlar olsun,
Butterfly, bu durumda aynı yöntemle cinnamon arayüzünün yanına KDE ya da Mate arayüzünü de kurabiliriz. Fakat sabit disk kapasitem 115 GB Swap alanı olmak üzere halihazırda dosyalarım için kullandığım disk bölümünün boş kısmı yaklaşık 50 GB.
Acaba bu kadar alan diğer arayüz ya da yüzleri kurmaya yeter mi? Birde cinnamon arayüzlerinin yanına diğer arayüzü ya da yüzleri kurmak sistem ve bilgisayar kararlılığını etkiler mi?
 Hemen belirteyim, en son çıkan Linux çekirdeğini kullanıyorum.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #18 : 15 Mart 2016, 10:36:29 »
Cinnamon yanına MATE masaüstü olabilir, ama KDE masaüstünü önermiyorum, geliştirme araçlarının farklı olması sebebiyle ve bir çok bağımlılığı nedeniyle GTK ve QT tabanlı masaüstü ortamlarının bir arada olmaları sorun çıkartabilir.

Çevrimdışı serdar

• Penguen
  • Dağıtım: linuxmint cinnamon 17.3 64 bit
  • Masaüstü: cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia geforce 210
  • İşlemci: İntel i3
« Yanıtla #19 : 15 Mart 2016, 10:41:22 »
İyi sabahlar olsun,
Butterfly, teşekkür ederim. Bir de hangi komutla kuracağımı ve dosyalarım diskindeki 50 GB'lık alanın yetip yetmeyeceğini ve bu işlemin sistem ve bilgisayar kararlılığını etkileme durumunu bildirirmisiniz.
Ve eğer yanılmıyorsam, Mate arayüzünü kurduktan sonra şifre ekranında arayüz seçimi yapıyoruz, grup ekranında değil. Ve yine yanılmıyorsam bu işlem grup menüsünü etkilemiyor.

Mesajlar Birleştirildi.
İyi günler olsun,
Az önce Cinnamon'un yanına Mate arayüzünü kurdum. Şu an sistem de bilgisayar da normal çalışıyor. Dosyalarım için ayırdığım disk alanında herhangi bir boyut kaybı olmadı.
Fakat bir türlü Mate arayüzünün giriş/çıkış seslerini ayarlayamıyorum. Acaba bunu nasıl yapabilirim?
« Son Düzenleme: 15 Mart 2016, 12:25:08 Gönderen: serdar »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #20 : 15 Mart 2016, 13:35:45 »
Fakat bir türlü Mate arayüzünün giriş/çıkış seslerini ayarlayamıyorum. Acaba bunu nasıl yapabilirim?

Bununla ilgili forumda yeni bir konu açınız, bu konuyu sorun çözme amaçlı kullanarak dağıtmayalım.

Çevrimdışı orhanalkan

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux mint 16 kde
« Yanıtla #21 : 23 Mart 2017, 11:23:25 »
Hortlatmak istemezdim lakin biri bir konu yazmış fikrimi belirtmek istedim.

Ben şuan win10 yanına linux mint 18 kurdum en son artık karar verdim bunu kullanacam sebebine gelince ?

Nerden baksanız  en az 30-40 dağıtım kurdum bunlar virtual box yada direk harddiske kurarak başımdan acı ve kötü deneyimlerde geçti mesela bazı dağıtımlarda direk komple diğer silme hatasınada düştüm.

Hangi linux dağıtımı kurarsak kuralım  hepsi aynı programlar etrafında dönüyor yani windowstaki önüne gelen programları kurma gibi bir lüksümüz yok öncelikle linux kuracak olanlar eğer siz 3ds max,solidworks,catia,sketchup,autocad vb programlar kullanarak geçiniyorsanız aklınızın ucuna sakın getirmeyin linux ile bu iş olmaz  sadece sketchup wine ile çalışıyor 32 bit olanı ondada stabil çalışmıyor çakılırsınız.Mayada keza autodesk linux versiyonunu versede  windowstaki gibi stabil çalışmıyor çökmelerden saç baş yolarsınız keza bu programlar sadece linux için değil  windowsta da aynı hatalar eşliğinde devam etmektedir.

Neyse uzatmayayım bütün linux dağıtımları kısaca paket dilleri hariç kullanım  ve hareket olarak birbirinin aynısı sadece kod dili değişik yani  pacman ,rpm,dep yapı dilini bir tarafa koyarsak alacağımız ,kuracağımız aynı şeyler .

E böyle  ise ozaman son kullanıcıya hitap eden,sorunsuz kurulabilinen,depolarının stabil çalışması,hatanın en aza indirgenen olması bakımından ben linux mint diyorum  hiç bir zaman canımı sıkmadı bir linux dağıtımdan beklenebilen herşeyi karşılıyor.

Ve en önemlisi kullanıcılar bir dağıtıma karar vermeden önce kendine şunu sormalı   ingilizce biliyormuyum  eğer biliyorsa  diğer dağıtımlar ile haşır neşir olabilir ama eğer ingilizceden çakmıyorsa  kendi dilimiz olan Türkçe dilinde forumlardan destek sayfaları varmı onu araştırmalı  şöyle bakıldığında

Linux mint,ubuntu,mageia dışında ben denk gelmedim manjaronun  vardı oda şu an için kaldırıldı 1-2 haftadır sitesine giriş yapılamıyor .

Desteğin tam olduğu yer linux mint türkiye forumu olduğundan tabi bana göre  LİNUX MİNT.

Çevrimdışı bektasbozkurt

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #22 : 27 Mart 2017, 04:51:19 »
Arkadaşlar merhaba,

Foruma yeni üye oldum,  ancak sormak istediğim birkaç şey var;

Elimde LG X140 Atom N450 işlemci, 2 Gb ram, 32 GB SSD li bir netbook var.
Bu cihazı hangi sürümle daha stabil kullanabilirim? Neden ?(Bu kısmı genel olarak bilgi sahibi olmak için soruyorum.) 

Şimdiden teşekkür ederim. 

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #23 : 27 Mart 2017, 10:58:13 »
@bektasbozkurt , bu konu öneri almak yerine daha ziyade kullandığınız dağıtımı veya sürümünü neden tercih ettiğiniz hakkında görüş bildirmek için. Lütfen mesaj gönderirken aşağıdaki konumuzdaki hususlara özen gösterelim.

Netbook için daha hafif masaüstü ortamları önerilir, örnek konuyu inceleyebilirsiniz.

Netbook için OS önerisi

Çevrimdışı yusufgogus50

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • Kapadokya Sözlük
    • Yusuf Göğş
  • Dağıtım: Linux Mint 18.1 ''Serena''
  • Masaüstü: CİNNAMON
« Yanıtla #24 : 16 Mayıs 2017, 20:52:24 »
Linux Mint,Pisi Linux,Fuxlinux,Archman.