Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Yazılım Genel / Python3'ü sistemden kaldırırsam ne olur?
« Son İleti Gönderen: illedelinux 23 Temmuz 2017, 19:39:48 »
Merhaba arkadaşlar, deneme amaçlı Linux Mint 18.2 Xfce sürümünü yükledim.
Bazı dağıtımlarda çok nadir gördüğüm python3'ün çalışırken işlemciyi yüzde 80'lara çıkarması, denediğim bu sürümde her 10-15 dakikada bir tekrarlıyor.
Sistemi deneme amaçlı kurduğum için ben de python3'ü sistemden kaldırdım, tabi bazı temel paketleri ve python3 ile çalışan paketleri de beraberinde kaldırmıştır, ancak şu anda herhangi bir sorun yaşamıyorum.
Sizlerden öğrenmek istediğim, python3'ü kaldırınca  sistemde herhangi bir sorun çıkar mı veya python3 olmayınca sistemde ne gibi işler yapılmaz.

Bu soruyu sormamın nedeni, python3 ile birlikte silinen paketler dışında bütün işlerimi sorunsuz yapıyor olmamdan kaynaklandı...

2
Uygulama Geliştirme / Ynt: Python Programlama için editör tavsiyesi
« Son İleti Gönderen: KeremSöke 23 Temmuz 2017, 15:58:00 »
Ben Visual Studio Code kullanıyorum ama pyCharm'ı da tavsiye ederim.  :) ;)
3
Uygulama Geliştirme / Debian Paketi Nasıl Yapılır
« Son İleti Gönderen: KeremSöke 23 Temmuz 2017, 15:55:25 »
Merhaba Python ile bir uygulama geliştiriyorum bunun için *.deb paketi nasıl yapılır?
4
Kurulum Öncesi ve Sonrası / USBden GUI Boot Problemi
« Son İleti Gönderen: Albino Zenci 23 Temmuz 2017, 12:53:17 »
Merhabalar, Linux'a fazlasıyla yeniyim öncelikle bunu belirteyim. Daha önce de Windows 7nin yanına elementary OS yüklemiştim fakat boot etmesinde sürekli problemlerle karşılaşınca KDE Mint yükleyeyim dedim.
Rufus kullanarak isoyu USBye yazdım, boot etmeye çalıştım, logo ekranında dondu. Boot commands'de "quiet splash" kısmını silince boot edebildim fakat startx komutuyla grafik arayüze geçmeye çalışırken "Using system config directory 'usr/share/X11/xorg.conf.d' " satırını yazdıktan sonra donuyor.

Her türlü yardıma açığım :D
5
Anketler / Ynt: Hangi Güncelleme İlkesini Tercih Ediyorsunuz?
« Son İleti Gönderen: okanakinci 22 Temmuz 2017, 23:49:07 »
Linux Mint 18.2 ile güncelleme ilkelerinde önemli değişiklikler oldu.

Güvenlik güncellemeleri hangi seviye olursa olsun bütün ilkelerde gösteriliyor.

Çekirdek güncellemeleri artık 5. değil 4. seviye sayılıyor.

Her şeyi güncelle ilkesini tercih etseniz bile 5. seviye güncellemeleri göremiyorsunuz, tercihlerden kendiniz açmanız gerekiyor.

Çekirdek güncellemeleri bile 4. seviye ise 5. seviye güncellemeler nedir merak ediyorum. Kali deposunu eklediğimizde gelen ve sistemi gerçekten bozabilen şeyler mi diye düşünüyorum.
6
AMD / ATI / Ynt: Ati HD5650 256 MB Sorunu
« Son İleti Gönderen: emredemir 22 Temmuz 2017, 22:44:59 »
İlgili resim ektedir.

7
AMD / ATI / Ynt: ekran kartımın sürücüsünü bulamıyorum ne yapmam gerekiyor
« Son İleti Gönderen: Butterfly 22 Temmuz 2017, 14:36:34 »
Aslında bununla ilgili forumda aratarak ulaşabileceğiniz konular mevcut. Bir daha kısaca bahsedelim.

Linux Mint 18'de bu aygıtlar için ek sürücü kurulumu yapamıyorsunuz, bu aygıtlar için kullanılabilecek fglrx (ATI'nin geliştirdiği kapalı kaynak kodlu sürücü) X sunucusunun  (xorg) 1.18 sürümü ve üstüne destek vermiyor, daha doğrusu ATI artık bu sürücü modeline desteği kesti. Daha yeni nesil GPU'lar için amdgu sürücü desteği verilecek. İlerleyen dönemlerde bu aygıtlar içinde amdgpu sürücüsü desteği gelebilir, ama şu an sistemle gelen radeon sürücüleri ile devam edebilirsiniz. https://help.ubuntu.com/community/AMDGPU-Driver

Radeon (açık kaynak kodlu sürücüsü) sürücülerinde performans ayarı için aşağıdaki konuyu inceleyebilirsiniz. Radeon profile uygulaması sadece fan ayarını değil performans kiplerini de belirlemeye yarıyor.

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=8280.0

Harici GPU ile çalıştırmak istediğiniz uygulamanın, çalıştırma komutunun başına "DRI_PRIME=1" komutunu ekleyebilrisiniz. Örneğin buradaki gibi.

Açık kaynak sürücüleri güncellemek için aşağıdaki konudan yararlanabilirsiniz.

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=7503.0
8
Ağ / Internet / Network / Ynt: PC İlk Açıldığı Anda WİFİ Yüklenmiyor
« Son İleti Gönderen: Butterfly 22 Temmuz 2017, 14:17:35 »
DKS ile sürücü kuurlumundan farklı bir işlem yapmış olabilir misiniz, yani yaşanan sorunun nedeni yaptığınız farklı bir işlem olabilir mi? Eğer öyleyse bunu farklı bir konuda çözmemiz daha uygun olur.

Çalışan DVD/USB yardımıyla chroot ile sisteminizin kurulu olduğu bölüme erişebilir, gerekli paketleri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bunun için sırasıyla aşağıdaki komutları kullanabilrisiniz.

Kod: [Seç]
sudo mount /dev/sdxy /mnt
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo mount --bind /sys /mnt/sys
sudo mount --bind /proc /mnt/proc
sudo chroot /mnt

Yukarıdaki ile komutda /dev/sdxy yazan yere sizin sisteminizin kurulu olduğu disk bölümünün adresini yazacaksınız. Aşağıdaki komutla sistemin kurulu olduğu bölümü anlamaya çalışabilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo parted -l
Örneğin sisteminizinin kurulu olduğu yer /dev/sda5 ise, /dev/sdxy  yazan kısmı /dev/sda5 olarak değiştireceksiniz.

Ardından önceki mesajdaki komutlarla kurduğunuz sürücüyü kaldırabilirsiniz.
9
Ağ / Internet / Network / Ynt: PC İlk Açıldığı Anda WİFİ Yüklenmiyor
« Son İleti Gönderen: HLLZDMR 22 Temmuz 2017, 00:48:32 »
Hocam sazanlık yapıp kaynak belirtmeden kurulum yapmışım yani driver belirlemeden kurulum yaptım. Bu yüzden sistemde bir anormallik oldu. Şimdi kaldırmayı deniyorum ancak takılıyor hiçbir cevap vermiyor,kadırma işlemini tty1 ekranında denedim oda cevap vermedi. CD den live olarak yapsak olur mu? Öyle olması gerekir.
10
Genel / Ynt: Ekran kartı driver hatası pc açılmıyor
« Son İleti Gönderen: cortuk11 21 Temmuz 2017, 21:10:18 »
Linuxu kaldırım Windows'u kurdum sorun çözüldü
Sayfa: [1] 2 3 ... 10