Gönderen Konu: [Çözüldü] İşletim sistemi seçme ekranı gelmiyor ?  (Okunma sayısı 482 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kemosentetik

• Çok Yeni Penguen
  • *
Herkese merhabalar iyi günler iyi çalışmalar... Henüz taze bir linux kullanıcısıyım ve bazı sorunlar yaşıyorum, bunları sizlerle paylaşmak istedim.
Linux mint 18.2 KDE sürümünü USB Boot yöntemi ile sistemime kurdum...
Kurulum bitmesiyle beraber sistemi yeniden başlattım ve otomatik olarak Windows 10 işletim sistemini başladı.
Bilgisayarın power tuşuna basmamla windows 10 açılması bir oluyor, farklı sitelerde ve Butterfly (yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim kendisine.) hocamızın da yardımlarıyla bir kaç çözüm yolu denedim lakin bir sonuç elde edemedim ve bu konuyu açma gereği duydum. Konuyla ilgili yardımlarınızı esirgemezseniz çok sevinirim, teşekkür ederim...

İlk önce bu yöntemi denedim ve bir sonuç elde edemedim...

Ardından bu yöntemi denedim yine bir sonuç elde edemedim...

Boot option #1 seçeneğini ubuntu olarak ayarladığımda fotoğraftaki ekrana geliyorum ve hiç bir seçeneği seçmesemde otomatik olarak linux mint başlatıyor ve https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=8558.0 adresindeki aynı sorunu yaşıyorum.  UNMODESET ile çalıştırmayı denediğim zamanda siyah ekranda kalıyor...

Fotoğraf da ilk seçenek çıkmamış ilk seçenek = Linux Mint 18.2 KDE 64-bit Start olması lazım...

Bu resimdeki seçeneklerde ise Boot Option #2 de Linux mint 18.2'nin yüklü olduğu HDD görünmüyor.

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim.

« Son Düzenleme: 14 Ekim 2017, 01:57:57 Gönderen: Kemosentetik »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.6 & Mate 1.18
Ynt: İşletim sistemi seçme ekranı gelmiyor ?
« Yanıtla #1 : 08 Ekim 2017, 15:17:41 »
Öncelikle buradaki önerileri uygulayın ve sisteminizi tam olarak kapatın.

BIOS'dan açılış önceliğini Ubuntu yapın (bunu varsayılan olarak kaydedin) ve sistemi başlatın, Grub menüsü geldiğinde gelişmiş seçenekler ile devam edin.

Gelişmiş seçenekler  altındaki kurtarma kipi (recovery mode) seçeneği ile sistemi başlatın. Bir süre sonra bir menü daha gelecek, burada "resume" seçeneğini seçerek devam edin.

Grub menüsü başlangıçta görünmüyorsa, açılış sırasında üst karakter (shift) tuşuna basmayı denersiniz.

Masaüstüne ulaştığınızda sürücü yöneticisini açıp Nvidia sürücüsünü kurun.

Ayrıca aşağıdaki komutla Windows'u Grub önyükleyicisine eklemeyi deneyebilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo update-grub
Eğer "sudo update-grub" komutuyla sorun çözülmezse, aşağıdaki bağlantıda anlatıldığı biçimde Grub önyükleyiciyi yeniden kurmayı deneyebilirsiniz.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Kemosentetik

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 08 Ekim 2017, 17:01:33 »
Öncelikle vermiş olduğunuz link de ki ayarları yapmayı denedim fakat sonuç alamadım cmd' komutu tepki vermedi ve güç seçeneklerinde söylemiş olduğunuz ayar yok veya ben bulamadım...
Windows 10 kullanıyorum.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 08 Ekim 2017, 17:55:44 »
Windows 10'da nasıl yapılır bilmiyorum, bu hususu arama motorlarından araştırabilirsiniz.

Linux Mint'i açtığınızda aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşırsanız, hızlı başlatma nedeniyle diskte oluşan hibernite sorununu aşmayı deneyebiliriz.

sudo parted -l
sudo lsblk -o NAME,SIZE,MODEL,VENDOR,TYPE,FSTYPE,MOUNTPOINT,UUID

Çevrimdışı Kemosentetik

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 08 Ekim 2017, 20:23:49 »
Bir önceki cevabınızda söylemiş olduğunuz gibi  gelişmiş seçeneklerden recovery mode ile ara yüze ulaştım ve  ekran kartımın sürücüsünü yükledim.
Mint 18.2 sorunsuz bir şekilde çalışıyor... Boot option #1 de hangi işletim sistemi seçili ise onu kullana biliyorum, hala işletim sistemi seçme ekranı gelmiyor.
Söylediğiniz komutları uçbirimde çalıştırdım.

sudo lsblk -o NAME,SIZE,MODEL,VENDOR,TYPE,FSTYPE,MOUNTPOINT,UUID

sudo parted -l

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #5 : 08 Ekim 2017, 21:51:15 »
Lütfen çıktıları resim olarak paylaşmayınız, çıktıları kod etiketi içinde foruma yapıştırarak paylaşınız.

Şimdi aşağıdaki komutla /dev/sdc4 olarak tahmin ettiğim Windows kurulu bölümdeki hızlı başlatma kaynaklı hibernite sorununu çözmeyi deneyiniz.

sudo ntfsfix /dev/sdc4
Ardından aşağıdaki komutla Windows'u gruba eklemeyi deneyiniz.

sudo update-grub
Sorun bu şekilde çözülmezse önceki mesajdaki Grub önyükleyicinin yeniden kurulması ile ilgili öneriyi uygulayabilirsiniz.

Çevrimdışı Kemosentetik

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #6 : 08 Ekim 2017, 22:38:29 »
Söylediğiniz komutları konsolda çalıştırdım ve sorun hala devam ediyor boot option #2 yi ubuntu olarak ayarladığım anda otomatik olarak windows 10 başlıyor...

https://hizliresim.com/1GvP9b

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #7 : 09 Ekim 2017, 13:31:53 »
Kod etliketi içine resim bağlantısı yerine çıktıları metin olarak paylaşmanız gerekiyor.

Grubun yeniden yüklenmesi önerisini uygulamayı deneyebilirsiniz.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #8 : 12 Ekim 2017, 22:59:05 »
Son durum nedir, sorun çözüldüyse konu başlığını etiketlemenizi rica edelim.