Gönderen Konu: LibreOffice Paketini PPA Deposundan Güncelleme  (Okunma sayısı 8223 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate
LibreOffice Paketini PPA Deposundan Güncelleme
« : 12 Şubat 2014, 21:49:25 »
Bu konudaki anlatım Linux Mint 13,  Linux Mint 17.x ve Linux Mint 18.x için geçerlidir.

Libre Office Sürümünü 5.3.x sürüme güncellemek için, aşağıdaki komutlar yardımıyla PPA deposunu ekleyiniz. Bu PPA deposu Linux Mint 13 için LibreOffice sürümünü 5.0.6 sürüme günceller.

Kod: [Seç]
sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa
sudo apt-get update

Ardından Güncelleme Yöneticisini açıp Yenile düğmesine tıklayınız ve ardından "Güncellemeleri Kur" düğmesine tıklayarak gelen güncellemeleri yükleyiniz.

Eğer yeni paketler Güncelleme Yöneticisinde görünmezse, aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırınız ve sonrasında Yenile düğmesine yeniden tıklayınız.

echo -e 'Package: *\nPin: release o=LP-PPA-libreoffice\nPin-Priority: 700' | sudo tee /etc/apt/preferences.d/libreoffice.pref

Kurulum sonrası Türkçe dil sorunu yaşarsanız aşağıdaki komut ile dil paketini yükleyebilirsiniz.

sudo apt-get install libreoffice-l10n-tr
Ayrıca aşağıdaki komut ile yardım içeriği paketini de kurabilirsiniz.

sudo apt-get install libreoffice-help-tr

KDE masaüstünü kullananlar aşağıdaki komut ile KDE uyumluluk paketini de yükleyebilirler.

sudo apt-get install libreoffice-kde

Aşağıdaki komutla Libre Office için depodaki tüm simge temalarını kurabilirsiniz.

sudo apt-get install libreoffice-style-oxygen libreoffice-style-tango libreoffice-style-sifr libreoffice-style-breeze libreoffice-style-galaxy
Sonra Araçlar menüsü => Seçenekler => Görünüm bölümü altından temayı değiştirebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2017, 12:55:07 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı FurkanYC

• Yeni Penguen
  • *
Ynt: LibreOffice Paketini PPA Deposundan Güncelleme
« Yanıtla #1 : 13 Şubat 2014, 21:54:19 »
Linux Mint ile gelen varsayılan depodaki LibreOffice'in hala en güncel sürümü "4.1.3.2" Hala bekliyorum ki Linux Mint'e 4.2 sunulsun. Bu sürümden sonra bir-iki tane daha yeni sürüm çıktı yanılmıyorsam. Ve en son kararlı 4.2 olduğuna göre... Mozilla da Firefox'un Linux için 27. sürümünü yayınladıktan 4-5 gün sonra Linux Mint Firefox'u 27. güncellemeyi aldı. Çok gecikiyor güncellemeler Mint'e... Nedeni nedir? Test edilmiyordur umarım, zaten üreticilerin yayınladığı paketler Linux için test edilmiş kararlılar

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #2 : 13 Şubat 2014, 22:16:53 »
Linux Mint'in numara ile biten sürümleri (Linux Mint 13, 16 gibi) bildiğiniz üzere Ubuntu tabanlı ve genel olarak Ubuntu depolarını kullanıyor. Linux Mint'e özel ve ya Linux Mint geliştirici ekibi tarafından özelleştirilen paketleri dışındakilerin tamamı Ubuntu deposundan yükleniyor. Örneğin Firefox, VLC, Libreoffice gibi. Ubutu depolarında bazı uygulamalar (Libreoffice, VLC vb gibi) major güncellemeleri dışında sadece güvenlik ve hatalar ile ilgili güncellelmeler yayınlanıyor. İsteyen kullanıclar bu konuda olduğu gibi güncel sürümleri PPA deposundan ya da ilgili uygulamaların sayfalarındaki hazırlanmış paketlerden yükleyebiliyorlar.

Aslında Firefox vb. uygulamaların depoya çok hızlı girmesi gerekir, ama anladığım kadarıyla bir müddet test ediliyorlar. Firefox ile ilgili güncellelemeleri daha hızlı almak istiyorsanız aşağıdaki komutlar ile PPA deposunu eklemeniz gerekebilir.

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-mozilla-security/ppa
sudo apt-get update

Çevrimdışı FurkanYC

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #3 : 13 Şubat 2014, 22:38:37 »
En son Ubuntu kullandığımda, sanırım aralık ayıydı; LibreOffice güncellemelerini 1-2 gün sonra veriyordu. Mint de Ubuntu deposunu kullandığından güncelleme vermesini bekliyordum. 4.2 yayınlandı, 4.1.4 bile gelmedi Mint'e. Sorun belki Mint'tedir, Ubuntu'da belki verilmiştir güncelleme diye düşündüm. LibreOffice güncellemeleri çok önemli değişimler veya hata düzeltmeleri içermiyor bence, sürüm notlarını okuyorum da aman aman şeyler yok. Fazla umursamıyorum, güncelleme verilirse iyi olur tabi. Fakat Firefox'un geç güncelleşmesi iyi değil, zaten Mozilla Linux Debian için test edip kararlıyı yayınlamış, bir daha test edilmesi tuhaf değil mi? Boşuna gecikme oluyor

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #4 : 13 Şubat 2014, 22:50:18 »
Şu an Ubuntu 13.10 deposundaki Libre Office sürümü 4.1.2'dir. Şu an Ubuntu kursanız PPA dposunu yüklemeden ve ya elle kurmadan 4.2.x sürüme yükseltemezsiniz. 4.1.4 olarak ifade ettiğiniz sürüm Ubuntu deposuna hiç girmedi, belki siz farkında olmadan PPA deposundan yüklemiş olabilirsiniz. Bahsettiğim gibi Linux Mint, Ubuntu deposunu kullanıyor, bu tip güncellemeler olursa Ubuntu ile aynı anda alırsınız.

Mozilla Firefox için .deb paketi yayınlamıyor maalesef. Dağıtımlar kendileri paketliyorlar. Dediğim gibi Firefox güncellemelerini daha hızlı alamak için ilgili PPA deposu eklenebilir.

Çevrimdışı FurkanYC

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #5 : 13 Şubat 2014, 23:07:26 »
Bir ara çokça depo eklemiştim, belki LibreOffice güncellemesini de bu sebeple almışımdır tahmin ettiğiniz gibi :) Firefox'un sitesinden son sürümün tar.bz2 olarak arşiv dosyası indirilebiliyor, Windows'la aynı ayna Linux güncellemesini de yayınlıyorlar. Kararlı "tar.bz2" Firefox, .deb paketine çevrilince kararsız hale mi geliyor? Flash sorunu olmasa Firefox'un yüzüne bakmam da, video izleyince ihtiyaç oluyor fakat artık bir Chrome'a bir Firefox'a geçmeye üşeniyorum, bazen kendimi Firefox kullanırken buluyorum. Tabi farkı genelde Firefox'un internet sayfalarına sunduğu dar alandan anlıyorum ::)

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #6 : 13 Şubat 2014, 23:11:51 »
Bir paketin test edilemesi sadece Firefox'un sunduklarından dolayı olmayabilir. Ubuntu Firefox için kendine özel eklentiler yayınlıyor ve bunları test ediyor olabilir. Eninde sonunda test edilen Firefox değil, paketleme sonrası oluşan dosyadır.

Çevrimdışı FurkanYC

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #7 : 13 Şubat 2014, 23:13:28 »
Peki, teşekkürler :)

Çevrimdışı linuxcu

• Yeni Penguen
  • *
  • ESBL
  • Dağıtım: LMDE 2 Betsy Cinnamon 64-bit
« Yanıtla #8 : 14 Şubat 2014, 21:35:37 »
Teşekkürler

Çevrimdışı linuxcu

• Yeni Penguen
  • *
  • ESBL
  • Dağıtım: LMDE 2 Betsy Cinnamon 64-bit
« Yanıtla #9 : 25 Temmuz 2014, 19:19:21 »
Arkadaşlar Libre Office 4.2.4.2'yi yükseltmek için ppa adresini buldum alın:

Bu ppa 4.2.4.2'yi 4.2.6.2'ye yükseltecektir,
Aptyi güncellemeyi unutmayın:
sudo apt-get update

İyi forumlar. ;D
« Son Düzenleme: 25 Temmuz 2014, 19:32:24 Gönderen: linuxcu »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #10 : 25 Temmuz 2014, 21:29:51 »
@linuxcu, konuları birleştirdim. Linux Mint 17 için paylaştığınız bilgi için teşekkürler.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #11 : 29 Ağustos 2014, 20:02:45 »
Libre Office 4.3.1 sürümü Linux Mint 13 ve Linux Mint 17 için PPA deposuna girmiş durumda.
Libre Office 4.3.1 sürümde 100 yakın hata giderilmiş ve DOCX gömülü nesne desteği eklenmiş.
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2014, 20:32:52 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı yildiz2005

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #12 : 04 Ocak 2015, 23:29:22 »
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

dediğinizi yaptım. Ancak eklenen depoda sorun var galiba.
Update yapmak istediğimde bağlamanamadığını doğal olarak ta upgrade yapılamıyor.

bakabilirseniz sevinirim.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #13 : 04 Ocak 2015, 23:56:19 »
Aşağıdaki komutlar ile devam ediniz.

sudo apt-get update
sudo apt-get install libreoffice libreoffice-gnome libreoffice-l10n-tr

Sorun devam ederse aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşınız.

sudo apt-get update
inxi -r

Çevrimdışı yildiz2005

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #14 : 05 Ocak 2015, 00:11:11 »
teşekürler yardım için

4.1.3.2 yüklendi. şu anda anladığım kadarı ile güncel hali bu