Gönderen Konu: [Çözüldü] Linux Mint SSD ye kurulmuyor  (Okunma sayısı 321 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ews

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT 940MX
  • İşlemci: Intel i7 7500U
[Çözüldü] Linux Mint SSD ye kurulmuyor
« : 06 Ocak 2018, 20:35:39 »
Merhaba arkadaşlar

lenovo ideaped 720s laptobuma windowsun yanına linux mint i kurmaya çalıştım ancak mint ssd mi görmedi. windows un bios ayarlarında sata controller mode "RAID", boot mode "uefi" olarak ayarlıydı. sata controller mode  "AHCI" ve boot modu "legacy spport" yaparak linux mint i kurabildim. ancak sorun şu ki windows ve linux mint arasında geçiş yapmak için bios dan bu ayarları değiştirmem gerekiyor. grub önyükleyicisi gelmiyor bu ayarlar nasılsa o işletim sistemi açılıyor.  ve en önemliside linux mint dan windows un disk alanına erişemiyorum o bölgeyi tanımıyor.

eğer çözümü varasa uefi modunda linux mint ı windowsun yanına kurmak istiyorum.  çözem yoksa mecburen bu şekilde kullanmya devam edeceğim, ozaman da şunu sormak istiyorum sata modundaki bu değişiklik performansı etkilermi.

sddmin markası bu "samsung mzvlw256". galiba linux mintın nvme sürücüsü yok. debian ile de denedim o da görmedi.
linux dünyasında yeniyim yardımcı olursanız sevinirim.
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2018, 21:10:00 Gönderen: ews »

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 64-bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
Ynt: Linux Mint SSD ye kurulmuyor
« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2018, 22:46:03 »
Öncelikle merhaba.

Sisteminizdeki diskleri RAID yaparak kullanmıyorsanız normalu AHCI modeda durmasıdır.

Uefi desteği mevcuttur. Bende Linux Mint 18.3 kullanıyorum , Asus Fx553VD cihazda ve Uefi biosa sahip.

İki sistemi aynı ayarları kullanarak yüklemelisiniz. Hem bios ayarları bazında, hem de yazdırma medyanızı UEFI GPT tablolamaya uygun yazdırmanız gerekli.

Linux'ın NVME desteği mevcut , bende SSD ile kullanıyorum zaten.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Solid_State_Drives/NVMe

Linux kernelinde 3.3 sürümden beri destek mevcut , güncel olarak 4.14 serisindeyiz.

Sizin yapmanız gerekenler ; yukarıda saydıklarım genel olarak. Ayrıca Windows'u kurduktan sonra hızlı disk başlatma özelliğini kapatın zira dual bootta sorun olabiliyor.
The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimdışı ews

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT 940MX
  • İşlemci: Intel i7 7500U
Ynt: Linux Mint SSD ye kurulmuyor
« Yanıtla #2 : 06 Ocak 2018, 23:07:12 »
teşekkür ederim söylediklerinizi yapacağım.