Gönderen Konu: [Çözüldü] Gimp CMYK Hatası  (Okunma sayısı 328 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ademsahin

• Yeni Penguen
  • *
  • www.lojistikdefteri.com
    • Lojistik Defteri
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3
  • Masaüstü: KDE
  • İşlemci: Intel N3350
[Çözüldü] Gimp CMYK Hatası
« : 02 Ocak 2018, 15:33:42 »
Merhaba ,

Linux Mint 18.3 KDE kullanıyorum. Yavaş yavaş Windows'ta kullandığım her uygulamayı alternatifler ile çözerek Windows ile bağımı komple bitirmek istiyorum. Büyük ölçüde de tamamladım sayılır. Photoshop için GİMP kullanırım diyordum ama daha önceden photoshop ile hazırlanmış sitemin logo psd dosyasını açmak istediğimde CMYK hatası veriyor. İnternette ve forumda biraz baktım ama çözümünü bulamadım bir türlü. Aşağıdaki görselde de göreceğiniz gibi bir hata alıyorum. Şimdilik idareten sanal masaüstüne Windows 7 kurup oraya portable photoshop kurdum ama ben sistem uygulamaları ile işimi halletmek istiyorum. Var mıdır bunun bir çözümü ? Sistem ve uygulamaların tamamı güncel bu arada .

« Son Düzenleme: 06 Ocak 2018, 17:59:01 Gönderen: ademsahin »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.6 & Mate 1.18
Ynt: Gimp CMYK Hatası
« Yanıtla #1 : 02 Ocak 2018, 16:13:11 »
CMYK desteği için buradaki eklenti varmış, temel düzeyde destek sağlıyormuş. Bunun için gimp-plugin-registry paketini kurmayı deneyebilirsiniz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı ademsahin

• Yeni Penguen
  • *
    • Lojistik Defteri
« Yanıtla #2 : 02 Ocak 2018, 16:35:21 »
Maalesef işe yaramadı aynı sorun devam ediyor.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.6 & Mate 1.18
« Yanıtla #3 : 03 Ocak 2018, 13:03:27 »
CMYK renk modlu bir PSD dosyasını Gimp'te şu şekilde açabildim.

Önce depodan krita uygulamasını kurdum.

Kod: [Seç]
sudo apt install krita
Uygulama açılışnda bir sorun oldu, aşağıdaki komutla bunu çözdüm.

Kod: [Seç]
kbuildsycoca4
Ardından PSD dosyasını Krita ile açtım, sağ tık menüsüne açma seçeneği ekleniyor.

"Image" menüsünden "Convert Image Color Space.." seçeneğini seçip, açılan ayar alanının "Model" kısmından "CMYK" yerine "RGB" seçeneğini seçtim ve değişikliği içeren dosyayı kaydettim.

Kaydettiğim dosya artık Gimp ile açılabilir olmuştu. Biraz karışık olmakla birlikte, maalesef şu an farklı bir öneri sunamıyorum.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı ademsahin

• Yeni Penguen
  • *
    • Lojistik Defteri
« Yanıtla #4 : 05 Ocak 2018, 18:23:48 »
Teşekkür ederim dediğiniz şekilde yaptım ve sorun çözüldü. Biraz uzun bir yol ama neticede hiç olmamasından iyidir.

Bu arada Krita, Gimp alternatifi sanırım acaba kullanım için bu nasıl olur biraz kurcalayalım bakalım belki de buna geçerim :)

NOT : Çözüldü etiketi koymak istiyordum ama yapamadım forum içerisindeki konuda yazdığı gibi arama kısmından değiştir butonunu aradım bulamadım kusura bakmayın ...

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 64-bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
« Yanıtla #5 : 06 Ocak 2018, 13:08:56 »
Teşekkür ederim dediğiniz şekilde yaptım ve sorun çözüldü. Biraz uzun bir yol ama neticede hiç olmamasından iyidir.

Bu arada Krita, Gimp alternatifi sanırım acaba kullanım için bu nasıl olur biraz kurcalayalım bakalım belki de buna geçerim :)

NOT : Çözüldü etiketi koymak istiyordum ama yapamadım forum içerisindeki konuda yazdığı gibi arama kısmından değiştir butonunu aradım bulamadım kusura bakmayın ...

Konunun başındaki ana mesajınızda değiştir butonuna tıkladığınız takdirde , yanında çözüldü ibaresini görebilirsiniz.
The only people who should kill are those prepared themselves to die!