Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
LibreOffice sürümünüzü öğrenmek için "libreoffice --version" komutunu uçbirimde çalıştırın.

Öğrendiğim kadarıyla PPA şuanlık çalışmıyormuş.
Kod: [Seç]
sudo apt-add-repository --remove ppa:libreoffice/ppakomutuyla çalışmayan LibreOffice deposunu kaldırabilirsiniz.

Depolar ile uğraştıktan sonra depolarınızı güncellemeyi ihmal etmeyiniz
Kod: [Seç]
sudo apt-get update
Alıntı
https://tr.libreoffice.org/indir/libreoffice-taze-surum/?type=deb-x86_64&version=6.0.1&lang=tr
bu linkten LibreOffice programının son sürümünü .deb uzantılı olarak indirip kurabilirsiniz.
2
Düzenleme: İcon Paketini sormuştum, son resimde yazıyormuş: mysuru
3
https://www.askmetutorials.com/2018/02/instal-libreoffice-60-on-ubuntu.html
Burada denileni yaptım ama libre ofice silindi ve tekrar kuramıyorum nasıl kurabilirim.
Libre ofice nin versiyonuna nasıl bakabilirim.
4
Diğer Linux Dağıtımları / Ynt: Deepin 15.5 İncelemesi
« Son İleti Gönderen: okanakinci Bugün, 08:05:37 »
Yazılımların geç güncellenmesi özellikle web tarayıcılarda güvenlik açıklarında neden olmakta. Mesela Deepin'deki en son Firefox sürümü 58.0.0 ama bu sürümdeki bir güvenlik açığı 58.0.1 sürümünde giderildi. Deepin ise bu güncellemeyi hâlâ vermiş değil.

Deepin geliştiricileri en son sistem yamalarıyla Meltdown ve Spectre açıklarını kapattıklarını söylüyor ama aynı şey Bumblebee için geçerli değil. Nvidia sürücüsü için bu açık Nvidia-384 sürücüsü ile kapatıldı ama Bumblebee kurulum aracı Nvidia-367 sürücüsünü kuruyor.

Elbette isteyen kullanıcı bunları kendisi yapabilir ama her kullanıcı da bunu yapabilecek durumda değil.
5
Microsoft Office'in web üzerinden çalışan ücretsiz bir sürümü de var. Web tarayıcınızdan girip kullanabilirsiniz.
6
« Son İleti Gönderen: meda Bugün, 07:10:17 »
9-10 aydır kulanıyorum bazı şeyleri eklemek iyi olacaktır.

-Debian'ın Sid tabanını kullanıyor.
-Bazı uygulamalarında kendi depolarında güncel sürümünün olmamasının sebebi denenmesi. Bazı yeni sürümler hataya sebep olabiliyor.
-Sık kullanılan Windows uygulamaları Whatsapp, Onedrive, Gdrive ... yüklenebiliyor.
-Depo kaynağı ekleme Debian ile aynı.
-Windows'daki Güvenli Kip benzeri kurtarma kipi de sunuyor.
-Pek çok özellik topluluk fikirleri sonucunda oluşturuluyor.
-Sürümler arası küçük güncellemelerin yanında Windows SP güncellemeleri gibi 1 büyük sistem güncellemesi yapılıyor. Senede 2 yeni sürüm yayınlıyorlar zaman içinde bu döngü uzayıp kısalabilir belki proje sonlanır kim bilir. :blank:   

-Touchpad 3-4-5 parmak jestlerine de destek veriyor. ( Bu konuda doğal destek sunan tek Linux masaüstü.)
-Yazı motoru MacOS'a yakın kalitede güzel. ( Diğer dağııtmlardan farkını hemen belli ediyor.)   -Hata bildiriminin kolay olmasının yanı sıra fikir bildirimi de çok basit. Bunun içinde uygulaması mevcut. Ekran görüntüsü, video, günlük kaydı eklemek falan çok kolay olduğundan pek çok dağıtımdaki yaşanılan bazen pişman eden bir sistemi yok.

Olumsuz bazı yönleri ise

-Kendi sunucuları yavaş çalıştığından Türkiye eklemek gerekli. https://www.deepin.org/en/mirrors/packages/
-Dosya tarayıcısı, Takvim, Resim görüntüleyici, Müzik oynatıcı, Hesap makinesi... gibi uygulamalar temel özelliklerden fazlasını sunmuyor. Nautilus, Shotwell... -den daha zayıf.
-Çeviri dosyaları kullanılan yazılımları yeni sürümleriyle geldiğinden beklemek gerekiyor. Bazı uygulamalarını İngilizce görenler bu sebeple garipsemesin.  :)
-Dosya tarayıcısı koyu temayı destelemiyor.
....

Eksikler ufak ufak gideriliyor. Yeni yazılımlar ve eklenen özellikler ile Gnome benzeri kendine has bir dağıtım olma yolunda ilerliyor. https://www.deepin.org/tr/original/deepin-boot-maker/  buradan yazılımlarına göz atabilirsiniz. Bakalım Çin'li arkadaşlar mevcut destekten fazlasını alırsa neden olmasın.

7
Wine / PlayonLinux / Virtualbox / Ynt: Libre Office yerine Microsoft word kurma
« Son İleti Gönderen: Leopard 23 Şubat 2018, 23:55:52 »
1-) Wine ile kurmayı deneyebilirsiniz.

2-) Makinaya sanal makina içinde Windows 7 vb kurun. Ardından ona Office yükleyin. Kardeşimin laptopunda böyle yapmak zorunda kalmıştım. Zira içinde bir takım formüller vs. barındıran Ppt dosyaları Libre'de düzgün görünmüyordu.
8
« Son İleti Gönderen: Leopard 23 Şubat 2018, 23:53:22 »
Güzel inceleme.

Mint'te PPA'lar sayesinde ( gerek driver , gerekse yazılım ) güncel tutuyorum bende. Kernel içinse Ukuu gayet yeterli. 4.15.3 ' teyim şu an.

Debian tabanı server için ideal ( Tabi CentOS kadar mı tartışılır ) ama çok geç güncellenmesi ( Testing'de dahi ) son kullanıcı için biraz kullanımı kötü hale getiriyor.

X eski , kütüphaneler eski , bazı şeyleri compile etmek zorunda kalmak vs.

Son kullanıcıya hem rahatlık hem de kararlı bir deneyim gerçekten de Ubuntu tabanı ile sağlanabilir.

Arch gibi dağıtımlar için bir sorun olduğunda ( bleeding edge ) kolları sıvamaya hazır olmak lazım.

Geçenlerde Solus'u denedim biraz ama hala eksik bir distro olduğunu belli ediyor. Zira geliştirici Ikey Doherty sürekli olarak Linux ortamında eksik veya yetersiz gördüğü çözümleri geliştirme uğraşında ama ( ki bence çok hoş ) bunu kullanıcıların yeterince bilgili olduklarını varsayarak yapmakta.

Herkesin bir sorunda Github'ta şak diye , doğru verilerle geri bildirimde bulunamayacağını düşünürsek tecrübesiz kullanıcıların en azından bir süre uzak durmasında fayda var gibi geliyor.

Onun dışında deneysel çalışmaları ( LiS ile AVX kullanımı , driver manager ile Plug and Play kavramını gerçekten geliştirmeye çalışması vs ) gayet umut vaad eder nitelikte.
9
Sürücüyü kaldırıp istediğim çıktıyı paylaşın.
Hangi çıktıları? İnxi ve diğerini sonraki mesajlarda belirttim sonradan
Düzenleme: masaüstüne ulaşmayı başardım Nvidia'yı kaldırarak. Ama kasmalar var rahatsız edici düzeyde. Bunu önlemek için Nvidia ile alakalı ne gibi şeyler yapabiliriz?
10
Ağ / Internet / Network / Ynt: Mobil Etkin Nokta desteklememe sorunu
« Son İleti Gönderen: candancelik 23 Şubat 2018, 22:20:58 »
Sürümü düşürdüm tekrar ağ oluşturdum ama maalesef yine desteklemediğini söyledi. Çok ihtiyacım var, windows 10'da sıkıntısız kullanıyorum ama LM'de nedendir kullanamıyorum. Çok araştırdım ama bir çözüm bulamadım hala.  :(
Buradaki öneriler işe yarar mı tam anlayamadım: https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=230759
Sayfa: [1] 2 3 ... 10