Gönderen Konu: Intel + Nvidia Hibrit Sistem Sürücüsü Kurulumu Hakkında  (Okunma sayısı 215 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı b.ilker

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: linux mint
  • Masaüstü: cinnamon
  • Grafik Kartı: nvidia
  • İşlemci: intel
Merhabalar,
Kurulumdan hemen sonra kapalı kaynak önerilen nvidia sürücüsünü kurdum. Bu şekilde kullanıyordum. Ancak forumda bu konuya rast geldim ve konu icinde bu sürücüyü önermiyoruz benzeri bir cümle okudum. Surucuyu kaldirdim ve dediginiz gibi kurulumu yaptim. Grub yapılandırma komutundan sonra sistem kapat-aç denmiş. Ancak sistemi kapattıktan sonra birdaha hiç acamadim.

Grub adımını geri almak için live usb ile sisteme girdim. ilk durumuna getirdim dosyayı ancak bir değişiklik yok. Sanırım sistemi yeniden kuracagim.

Sorum şu olacak;
Eğer ki yeni kurulumdan sonra kapalı kaynak sürücüyü yüklersem sistemde bir sorun oluşur mu?

Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.6 & Mate 1.18
Ynt: Intel + Nvidia Hibrit Sistem Sürücüsü Kurulumu Hakkında
« Yanıtla #1 : 02 Temmuz 2017, 01:55:41 »
Sistemi kurtarma kipinde açıp masaüstüne ulaşabiliriniz. Kalan adımları bu şekilde yapmaya devam ediniz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı b.ilker

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 02 Temmuz 2017, 02:29:12 »
Hizli cevabiniz icin tesekkur ederim.

Kurtarma kipinde de açmayı denedim ancak siyah ekranda kaldım ve bununla birlikte fan yüksek devirde çalışmaya başladı.
Daha önce de kurulum sonrası açılış sorunu yaşamıştım ve kurtarma kipinde açıp kapalı kaynak nvidia sürücüsünü yükleyerek sistemin açılışını normale döndürmüştum.

Sorumu bunun için soruyorum açıkçası.
Kapalı kaynak nvidia sürücüsü sisteme zarar verir mi acaba?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 02 Temmuz 2017, 02:39:48 »
Kapalı kaynak Nvidia sürücüsü sisteme neden zarar versin? Böyle bir ifadeyi nerede okudunuz?

Not: Sorular doğrudan Bumblebee ile ilgili olmadığı için, mesajlar bölünerek yeni bir konu oluşturulmuştur.
« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2017, 02:41:58 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı b.ilker

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 02 Temmuz 2017, 03:04:29 »

Kod: [Seç]
lspci | egrep 'VGA|3D|Display'
Yukarıdaki komutu uçbirimde çalıştırdığınızda aşağıdakine benzer bir çıktı alıyorsanız, sizin de sisteminizde Intel + Nvidia Optimus ekran kartı mevcut demektir. Sisteminizdeki ısınma ve fan sorunlarının temel nedenlerinden biri de budur.

Kod: [Seç]
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Haswell Integrated Graphics Controller (rev 06)
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GK106M [GeForce GTX 765M] (rev a1)

Bu durumda elle veya sürücü yöneticisini kullanarak Nvidia kapalı kaynak sürücüsünü kesinlikle kurmamalısınız.
(Not: Eğer kurdu iseniz konunun sonunda anlatıldığı biçimde sistemden kaldırmalısınız.)

Bu başlıkta kesinlikle kurmamalısınız ifadesi kapalı kaynak nvidia konusunda beni korkuttu ve bumblebee kurulumunu bunun için yaptim.
Ancak sistemim için olumsuz sonuçlandı.

Sistem;
Asus x550vx dizüstü
intel 6700hq
Nvidia 950m
12gb ram

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #5 : 02 Temmuz 2017, 09:56:55 »
Evet bu ifade eski konumuzdan yeni konuya aktarma yaparken kalmış ve gözden kaçmış.

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=78.0

Daha önceleri (Nvidia Prime seçeneği çıkmadan önce) Intel + Nvidia hibrit sistemler için sitesiden indirip elle ya da Sürücü Yöneticisinden Nvidia GPU sürücüsü kurulmaması gerekiyordu. Şu an yine elle sürücü kurulumu öenerilen bir durum değil ama Sürücü Yöneticisi yardımıyla Nvidia GPU sürücüsü kurulduğunda Nvidia PRime çözümü devreye giriyor. Güncel sürümlerde Sürücü Yöneticisi yardımıyla Nvidia sürücüsü kurulabilir, ama Bumblebee kullanacaklar bunu yapmamalı.

Konuları bu doğrultuda düzelttim, geri bildiriminiz teşekkür ederim.

Çevrimdışı b.ilker

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #6 : 02 Temmuz 2017, 19:33:09 »
Çok teşekkür ederim.
temiz sistem kurulumdan sonra kapalı kaynak nvidia sürücüsü yüklendi, herşey yolunda  :)