Gönderen Konu: [Nasıl] Intel + Nvidia Optimus Destekli Hibrid GPU İçin Nvidia Prime Kurulumu  (Okunma sayısı 6463 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.6 & Mate 1.18
Güncel taşınabilir sistemlerde Nvidia ekran kartıyla birlikte entegre Intel ekran kartı da bulunabiliyor. Nvidia'nın Optimus ismini verdiği teknoloji ile yüksek GPU gücüne ihtiyaç duyulmayan durumlarda Nvidia ekran kartı devreye girmeyerek Intel GPU kullanılıyor. Böylece daha az güç harcayan GPU sayesinde daha uzun süre pil kullanamı ve daha az ısınma olması hedeflenmiş.

Sizin sisteminizde de Intel + Nvidia Optimus desteği olup olmadığını aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırarak sorgulayabilirsiniz.

Kod: [Seç]
lspci | egrep 'VGA|3D|Display'
Yukarıdaki komutu uçbirimde çalıştırdığınızda aşağıdakine benzer bir çıktı alıyorsanız, sizin de sisteminizde Intel + Nvidia Optimus destekli çift ekran kartı mevcut demektir.

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Haswell Integrated Graphics Controller (rev 06)
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GK106M [GeForce GTX 765M] (rev a1)

Linux tarafında ntel + Nvidia Optimus destekli sistemler için, Bumblebee isimli açık kaynak projesi ile Intel ve Nvidia kartlar arasında geçiş yapılması sağlanabiliyor. Bumblebee projesine ek olarak Nvidia Prime adında bir başka destek daha var. Nvidia Prime teknolojisinin bugüne kadar zayıf tarafı kullanmak istediğiniz GPU'yu seçtiğinizde etkin olması için sisteminizi yeniden başlatmak zorunda kalmanızdı.

Linux Mint geliştiricilerinin MDM görüntü (giriş) yöneticisinde yaptıkları iyileştirme ile bu durum bir nebze düzeltildi. MDM 2.0.1 sürüm ile etkin GPU değişikliği  yaptığınızda sadece oturumu kapatıp açmanız yeterli oluyor. Nvidia Prime porjesini bu şekilde kullanabilmek için Linux Mint 17.2'yi veya üst sürümünü kullanıyor olmanız gerekmektedir.

Bununla birlikte Bumblebee ve Nvidia Prime projelerini bir arada kullanamıyorsunuz. Eğer burada anlatıldığı biçimde Bumblebee yükledi iseniz ve Nvidia Prime kullanmak istiyorsanız, önce aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırarak Bumblebee'yi kaldırmalısınız.

sudo apt-get purge bumblebee bumblebee-nvidia
Eğer sisteminizde Bumblebee kurulu değil ya da yukarıdaki komutla kaldırdı iseniz, artık Nvidia Prime kurulumuna geçebilirsiniz.

Bunun için menüden aratarak Sürücü Yöneticisini açınız. Açılan Sürücü Yöneticinde Önerilen Nvidia sürücünü kurunuz. Sürücüsü Yöneticisinde önerilen Nvidia sürücüsü kurulurken Nvidia Prime paketi ve Nvidia Ayar Yöneticisi otomatik olarak kurulacaktır. Kurulum sonrası sisteminizi yeniden başlatmalısınız.

Önerilen sürücüyü kurduktan sonra Nvidia Ayar Yöneticindeki GPU değişimi sağlanacak bölüme kolay erişim için aşağıdaki komutla nvidia-prime-applet uygulamacığını da kurabilirsiniz.

sudo apt-get install nvidia-prime-applet
Cinnamon masaüstünü kullanıyorsanız Nvidia Prime uygulamacığını panele eklemek için, panele sağ tıklayıp "Panele uygulamacıklar ekle" sçeneğini seçiniz.

Açılan uygulamacıklar bölümünden Nvidia Prime uygulamacığını seçip "Panele ekle" düğmesine basınız.

Şimdi isterseniz paneldeki uygulamacık yardımıyla,

isterseniz Nvidia Ayar Yöneticisini açıp ilgili bölümden etkin GPU'yu belirleyebilirsiniz.

Güç tasarufu için Intel, performans için Nvidia GPU'yu seçebilirsiniz.

GPU değişikliğinin etkin olması için oturumu kapatıp açmanız yeterli olacaktır.

Hangi ekran kartının etkin olduğunu paneldeki uygulamacık ile takip etmeniz mümkün, paneldeki uygulamacık etkin GPU'nun logosunu gösterecektir.

Nvidia Prime ile Nvidia GPU'yu etkinleştirince yırtılma sorunu yaşıyorsanız, aşağıdaki bağlantılardan sisteminize uygun düzenlenmiş paketleri indirip kurmayı deneyebilirsiniz.

ubuntu-drivers-common Linux Mint 17.x 64 Bit

Sisteminize uygun paketi kurduktan sonra, Intel GPU'yu seçip oturumu kapatıp açınız. Sonra yeniden Nvidia GPU'yu seçip oturumu kapatıp açınız.

ubuntu-drivers-common Linux Mint 18.x 64 Bit Düzeltme şu an için Linux Mint 18'e uyarlanamaktadır.

Linux Mint 18.x'de Nvidia Prime kaynaklı yırtılma sorunu için buradaki konumuzdaki adımları uygulayabilirsiniz.

« Son Düzenleme: 23 Eylül 2017, 22:33:01 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı yyz

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: Linux Mint 18 64bit
  • Masaüstü: Cinnamon&Mate
Anlatım için teşekkürler; bende bumblebee kurulu, bi sorun da yaşamıyorum, ikisi arasında performans - kararlılık açısından bi fark var mı? prime ile değiştirmek gerekir mi?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Farkları elimden geldiğince özetlemeye çalışayım.

Bumblebee

• Bumblebee oldukça olgunlaşmış eski bir proje, bu sebeple kararlı olduğu söylenebilir.
  • Bumblebee'de Nvidia GPU ile çalıştırdığınız uygulamayı kapattığınızda Nvidia GPU'da kapanıyor. Bu güç tasarufu olarak avantaj sağlayabilir.
  • Bumblebee'de Nvidia GPU ile çalıştırmak istediğiniz uygulamaları optirun komutu yardımıyla yürütmelisiniz. Bunu ister uçbirimden ister Bumblebee-ui isimli uygulama isterseniz başlatıcı dosyalarını düzenleyerek yapabilirsiniz. Bu bir miktar emek gerektiyor.
  • Bumblebee kurulumundan sonra ayar dosyalarını yapılandırmanız gerekebilir.
  • Nvidia GPU kullanımı için primus ya da virtualgl gibi köprüler kullanııyor, performansı bir miktar etkileyebilir diye düşünüyorum.

Nvidia Prime

• Göre olarak yeni olmakla beraber, Linux Mint 17 Qiana ile ilk denemelerde sıkıntı yaşandığına şahit olmuştum. Ama şu an ki noktada GPU'lar arası geçişde herhangi bir sıkıntıya rast gelmedim. Nvidia Ayar Yöneticisi ile sorunsuzca GPU değiştirilebiliyor.
  • GPU değişimi sonrası oturumu kapatıp açmanız gerekiyor. Örneğin Nvidia GPU'yu etkinleştirdiniz ve performans istediğiniz uygulama ile işiniz bitti, bu durumda güç tasarufu için Intel GPU'yu seçip oturumu kapatıp açmanız gerekiyor.
  • Kurulumu Bumbebee'ye göre daha kolay, performans isteyen uygulamalarda için herhangi bir düzenleme yapılmasına gerek kalmıyor. Sistem performans kipinde açıldığında tüm uygulamalar etkin olarak Nvidia GPU'yu kullanıyor. Özellikle oyunlarda herhangi bir düzenleme yapmadan Nvidi GPU'nun kullanılabilir olması kullanıcılar açısından bir avantaj sayılabilir.
  • Oyun oynarken güç kablosunun takılı olacağını da hesaba katarsak, böyle bir durumda güç tasarrrufundaki eksi puanın bir önemi olmayabilir.
  • Nvidia GPU köprü olmadan kulanıldığı için az da olsa daha iyi performans verebilir.

Çevrimdışı yyz

• Çaylak Penguen
  • **
Çok teşekkürler @Butterfly harika bir özet olmuş. Bu durumda hali hazırda kurulu Bumblebee'ye hiç dokunmayım. Zaten hiç oyun oynamadığım için laptop hep intel kartı kullanıyor; nvidia gerekirse zaten optirun yeterli oluyor. Belki yeniden kurulum falan yaparsam bu sefer nvidia prime kurarım.   

Çevrimdışı Denklem

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 17.2 Rafaela (RC) 64-Bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: NVIDIA® GeForce® GT 520MX Optimus™ teknolojisi
  • İşlemci: Intel® Core™ i5 İşlemci 2450M
Teşekkürler @Butterfly güzel ve çok net bir anlatım olmuş.

Çevrimdışı saianss

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: linux mint 17.2 cinnanom
  • Grafik Kartı: geforce gtx 850m
  • İşlemci: i5 4200H
Çok güzel bir anlatım olmuş @Butterfly eline sağlık. Ama bir sorum var. Yarın ilk defa linux mint yükleyerek linux a adım atacağım. Merak ettiğim ise bu veya buna bezber yüklemelerde internet bağlantısı şart mı?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Evet internet bağlantı gerekiyor. İstenirse paket bağımlılıkları ile indirilip elle kurulabilir ama yeni kullanıcılar için biraz karışık olacaktır.

Çevrimdışı timur-75

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 18.2 64-bit
  • Masaüstü: Cinnamon 3.4.6
  • Grafik Kartı: İntel HD Graphics 4000 - Nvidia GT 645M
  • İşlemci: Intel Core i5-3230M @ 2.60GHz × 4
[img width=709,height=575]http://i.hizliresim.com/NWL5pY.png[/img]
Merhabalar benim sürücü yöneticisi ekranında önerlien sürücü belirtilmemiş. Bunlardan hangisini tercih etmeliyim?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Nvidia-346 sürücüsünü kurmayı deneyebilirsniz.

Çevrimdışı timur-75

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 18.2 64-bit
  • Masaüstü: Cinnamon 3.4.6
  • Grafik Kartı: İntel HD Graphics 4000 - Nvidia GT 645M
  • İşlemci: Intel Core i5-3230M @ 2.60GHz × 4
Oldu teşekkür ederim.

Çevrimdışı Kibritt

• Yeni Penguen
  • *
Hocam bi sorunum var, Nvidia Prime kurdum. Sonra Nvidia yırtılma sorunu oldu, kurdum o paketi de. Yeniden başlatıp değiştim, ama nvidia ekranda yırtılma oluyor inteli seçince yırtılma sorunu olmuyor. Nvidia yetersiz mi geliyor acaba anlamadım?

Düzenleme : Yazım kuralları
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2016, 11:45:40 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
@Kibritt, lütfen forum kurallarımız arasında bulunan yazım kurallarına özen gösterelim.

Nvidia GPU etkin olduğu halde, aşağıdaki komutların çıktılarına bakalım.

inxi -Gx
cat /etc/X11/xorg.conf
dpkg -l | grep drivers-common

Çevrimdışı Kibritt

• Yeni Penguen
  • *
inxi -Gx
Graphics:  Card-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller
           bus-ID: 00:02.0
           Card-2: NVIDIA GF117M [GeForce 610M/710M/810M/820M / GT 620M/625M/630M/720M]
           bus-ID: 01:00.0
           Display Server: X.Org 1.18.3 driver: nvidia
           Resolution: 1366x768@60.00hz
           GLX Renderer: GeForce 710M/PCIe/SSE2
           GLX Version: 4.4.0 NVIDIA 340.96 Direct Rendering: Yes
cat /etc/X11/xorg.conf
Section "ServerLayout"
    Identifier "layout"
    Screen 0 "nvidia"
    Inactive "intel"
EndSection

Section "Device"
    Identifier "intel"
    Driver "modesetting"
    BusID "PCI:0@0:2:0"
    Option "AccelMethod" "None"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier "intel"
    Device "intel"
EndSection

Section "Device"
    Identifier "nvidia"
    Driver "nvidia"
    BusID "PCI:1@0:0:0"
    Option "ConstrainCursor" "off"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier "nvidia"
    Device "nvidia"
    Option "AllowEmptyInitialConfiguration" "on"
    Option "IgnoreDisplayDevices" "CRT"
EndSection
smh@smh-smh ~ $ dpkg -l | grep drivers-common
ii  ubuntu-drivers-common                        1:0.4.17.1linuxmint1                       amd64        Detect and install additional Ubuntu driver packages

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Linux Mint 18 için ubuntu-drivers-common paketini yeniden güncelledim, konudaki bağlantıdan güncel paketi indirip kurmayı deneyiniz. Artık geçiş sonrası xorg.conf dosyasında TearFree seçeneği etkin oluyor. Paketi kurduktan sonra önce Intel GPU'yu etkinleştirip oturumu yeniden başlatınız. Sonra Nvidia GPU'yu yeniden etkinleştirip oturumu yeniden başlatınız.

Teyit için aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırdığınızda,

cat /etc/X11/xorg.conf
çıktısında aşağıdaki satırı görebilmeniz gerekir.

Option "TearFree" "True"

Not: Linux Mint 18 için yapılan düzeltme, Xorg'un güncel sürümü için geçerli olmadığından ilgili paketin bağlantısı kaldırılmıştır.

« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2016, 15:33:01 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı yyz

• Çaylak Penguen
  • **
@Butterfly hocam, LM 18 kullananlar bumblebee'yi kaldırıp prime kurmak isterse burada anlatıldığı şekilde mi olacak? Çünkü LM 18 için bumblebee kurulumu biraz daha farklı sonuçta...