Gönderen Konu: [Çözüldü] LibreOffice ve Firefox Paketlerini Flatpak Sürümlerine Geçirme  (Okunma sayısı 246 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı JihXela

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Arch Linux
Linux Mint ile öntanımlı olarak gelen LibreOffice ve Fireox paketlerini Flatpak sürümlerine geçirmek istiyorum. Uygulamam gereken adımlar nelerdir?
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2018, 22:26:42 Gönderen: JihXela »
btw i use arch

Çevrimdışı okanakinci

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Bildiğim kadarıyla Firefox'un Flatpak paketi yok. En azından Flathub deposunda yok. Gelecekte bir gün olabilir, ne de olsa yakın zamanda Snap paketi çıktı, Flatpak neden olmasın? Firefox'un Flatpak paketi zaten büyük bir ihtiyaç değil. Linux Mint ve Ubuntu'da pek çok yazılım en güncel sürümde tutulmazken Firefox tutuluyor. Yani böyle de en güncel sürümü almaya devam edeceksiniz.

Libreoffice'e gelince. Yazılım Yöneticisinden Libreoffice'in Flatpak paketini yükleyin. Daha sonra da yine Yazılım Yöneticisi veya Synaptic Paket Yöneticisinden normal Libreoffice paketlerini kaldırın. Böylece Libreoffice'i Flatpak sürümüyle değiştirmiş olacaksınız.

Çevrimdışı JihXela

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Arch Linux
Flatpak uygulamalarını merak ettiğim için Firefox ve LibreOffice'i birlikte yüklemek istedim. Firefox'un Flatpak'i olmadığına göre sadece LibreOffice'in Flatpak'ini yükleyeceğim.

Verdiğiniz talimatları uyguladıktan sonra LibreOffice'in Flatpak'ini başarıyla sistemime yükledim gayet güzel çalışıyor. Yardımınız için teşekkür ederim.
btw i use arch

Çevrimdışı okanakinci

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Rica ederim.

Ben de bilgisayarımda hazır kurulu gelen Libreoffice, Hexchat, VLC, Gimp, Transmission, Rhythmbox uygulamalarını kaldırıp Flatpak olan sürümlerini yükledim. Ayrıca Discord, Skype, Steam, Spotify, Inkscape, Blender vb. sonradan kurduğum yazılımları da Flatpak olarak kuruyorum. Böylece on tane PPA ile uğraşmadan yazılımların en güncel sürümlerine sahip oluyorum.

Deepin geliştiricileri de bundan sonra sistemdeki yazılımların Deb değil de Flatpak biçiminde hazır kurulu gelmesini planlıyor. Ubuntu'da da benzer bir şey Snap paketleri aracılığıyla olabilirmiş. Keşke benzer bir şeyi Linux Mint geliştiricileri de yapsa.

Bu arada Libreoffice'in normal sürümünü kaldırırken
Kod: [Seç]
sudo apt autoremove libreoffice-common komutuyla kaldırmanızı tavsiye ederim. Bu en temel paketi olduğundan bu paketle birlikte bütün Libreoffice paketlerini sistemden kaldırıyor. Ben de sonradan fark ettim bunu.
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2018, 23:05:15 Gönderen: okanakinci »