Gönderen Konu: Winepak: Windows Yazılımlarını Flatpak ile Kurun  (Okunma sayısı 143 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okanakinci

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Winepak: Windows Yazılımlarını Flatpak ile Kurun
« : 12 Haziran 2018, 20:57:01 »
Bugün OMG Ubuntu sitesinde haberi yapılmış bir proje gördüm. İsmi Winepak. Amacı ise Windows yazılımlarını Linux'a Flatpak sistemi aracılığıyla birlikte zahmetsizce kurmak ve güncellemek.

Neden mi böyle bir projeye ihtiyaç duyuldu? Bazı Windows yazılımlarını Wine ile Linux'a kurmak bir hayli zahmetli. PlayonLinux vb. bazı yazılımlar ise bu zahmeti sadece bir dereceye kadar azaltabiliyor. Bazen, bazı Windows yazılımlarını Linux'a kurmanın mümkün olduğu söylenmesine rağmen iş kurmaya gelince o kadar zorlanıyoruz ki pes ediyoruz.

Winepak ise Wine ile Flatpak'ı bir araya getiriyor. Flatpak ile yazılım kurmak çok kolay. Linux Mint'te 18.3 sürümünden itibaren Flatpak desteği hazır kurulu geliyor. Önceki sürümlerde ise Flatpak sisteme sonradan kurulabiliyor. Ardından Winepak deposundaki yazılımları bilgisayarınıza rahatlıkla kurabilirsiniz. Bilgisayarınızda Flatpak yazılımı kuruluysa eğer, şu üç komutu ardı ardına ekleyerek Winepak deposunu sisteminize ekleyebilirsiniz.

Kod: [Seç]
flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://dl.flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
flatpak remote-add --if-not-exists winepak https://dl.winepak.org/repo/winepak.flatpakrepo
flatpak update
Bu noktadan itibaren Winepak deposundaki yazılımları Linux Mint'in Yazılım Yöneticisi ile bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Proje yeni olduğu için yazılım sayısı şimdilik çok az ama bence gelecek vadediyor. Yeterli desteği görürse gelecekte Windows yazılımlarını Linux'a kurmak için başlıca yol hâline gelebilir. Yazılımlar şu an çok az olsa da bazıları gerçekten Linux'ta çok istenen şeyler. Aşağıdaki listeye bakabilirsiniz. Depo genişledikçe listeyi de zamanla güncelleyebiliriz.

* Owerwatch
* World of Warcraft
* League of Legends
* Polygonal Planet Project
* Path of Exile
* World of Tanks
* Cemu
* Notepad ++

Bunların dışında Fortnite ve Internet Explorer 8 de Github sayfasında görünüyor ama Winepak deposunda yok. Başka bir depo mu eklemek gerekiyor yoksa bu yazılımlar henüz hazır değil mi bilmiyorum.
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2018, 20:59:46 Gönderen: okanakinci »

Çevrimdışı okanakinci

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Ynt: Winepak: Windows Yazılımlarını Flatpak ile Kurun
« Yanıtla #1 : 16 Haziran 2018, 17:45:39 »
Listeye Blizzard'ın Battle.Net ve Starcraft 2 de eklendi.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Ynt: Winepak: Windows Yazılımlarını Flatpak ile Kurun
« Yanıtla #2 : 20 Haziran 2018, 15:41:08 »
@okanakinci , bilgilendirme için teşekkürler. İlginç ve yardımcı olabilecek bir konu olduğu için başlığı sabitledim.

Linux Mint'e (18.3 ve sonrası sürümler için) aşağıdaki komutlarla Winepak deposunu eklemek yeterli oluyor. Diğer flathub deposu zaten 18.3 sürümden beridir ekli olarak geliyor.

flatpak remote-add --if-not-exists winepak https://dl.winepak.org/repo/winepak.flatpakrepo
flatpak update
Komutları çalıştırdıktan sonra, Yazılım Yöneticisini açıp "Flatpak" seçeneğini seçip "winepak" kısmından ilgili uygulamaları kolayca kurabilirsiniz.

« Son Düzenleme: 20 Haziran 2018, 15:42:13 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...