Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Oyun / Ynt: Steam ark survival çökme ve fps sorunu
« Son İleti Gönderen: suskunkral_21 Bugün, 01:08:54 »
Giriş ekranı gelir gelmez 50-60 fps gösteriyor ve aniden 15 20 arası oluyor biraz daha bekletikten sonra 5 lere kadar düşüyor
2
Yazılım Sunumları ve Önerileri / Ynt: Linux İçin Adobe Illustrator Alternatifleri
« Son İleti Gönderen: okanakinci 20 Ağustos 2018, 23:39:16 »
Ben size bişey söyliyim mi ?
 Krita şu an bir numara. Çok sevildi çook.. Özellikle sanatçılar ressamlar resim çizerler güzelsanatlar öğrencileri ve ilgililerinden çok iyi not aldı ve sevildi. Bence en iyisi.

Olabilir. Şu an bu saydığım yazılımlarda en meşhuru yakın zamana kadar Inkscape'ti ama Krita son zamanlarda öyle meşhur oldu ki sanırım Inkscape'i tahtından indirecek.
3
Bu yazıda söz ettiğim Fusion 9 yazılımı; Açlık Oyunları, Dr Strange, Galaksinin Koruyucuları, London Has Fallen, Kingsman, Avengers, Maleficent, Thor, Marslı, Tarzan ve Yerçekimi filmlerinin yanı sıra Empire, NCIS ve American Horror Story dizilerinde kullanılmış.

Tabii aynı işi yapan iki yazılım aynı filmde de kullanılıyor bazen.

Nuke ise Yerçekimi, Yıldız Savaşları, Uzay Yolu, Maymunlar Cehennemi, Blade Runner 2049, Ghost in the Shell, Deadpool, Tehlikeli Yürüyüş, Magnificent Seven, Katana, Avatar ve Logan filmlerinde; The Shannara Chronicles, Game of Thrones dizilerinde kullanılmışlar. Nuke, bazı indie oyunlarda da kullanılmış.

Blender ise sektörde her geçen yıl daha sık kullanılıyor. Bazı animasyon stüdyolarında Blender çok beğeniliyor. Geleceğin Pixar'ları Blender kullanıcılarının içinden çıkabiliyor. Bunu ben söylemiyorum. Blender eğitimleri veren Youtube kanallarında söylenmişti.

Hepsini bilmem ama bazıları bu yazılımları Linux üzerinde kullanmışlar. Yani görsellikleriyle bizleri büyüleyen, efektleri ve modellemeleri birer devrim sayılan filmlerin yapımında Linux versiyonu olan bir yazılım kullanılıyor. Hatta bazıları doğrudan Linux kullanıyor. Türkiye'den de bir örnek verebiliriz. Cem Yılmaz'ın A.R.O.G. filminde Linux kullanıldığını o zamanlar bir bilgisayar dergisinde okumuştum. Adobe'un yazılımlarını hangi film ve dizi yapımcısı kullanıyor? Çok az. Matrix'te kullanılmış ama o da sadece bazı açılış sahnelerinde. Asıl efektin ve aksiyonun olduğu sahnelerde değil. After Effects'in profesyoneller tarafından kullanıldığını pek duymadım. Hatta bu işlerin profesyonellerin yorumlarına bakıyorum da sıkıntılı bir yazılım olduğunu söylüyorlar.

Bu yüzden bence After Effects uğruna Linux'tan kaçmak yerine After Effects'i bir kenara bırakmayı düşünmeliyiz.
4
Yazılım Sunumları ve Önerileri / Ynt: Linux İçin Adobe Illustrator Alternatifleri
« Son İleti Gönderen: minteger 20 Ağustos 2018, 23:21:58 »
Ben size bişey söyliyim mi ?
 Krita şu an bir numara. Çok sevildi çook.. Özellikle sanatçılar ressamlar resim çizerler güzelsanatlar öğrencileri ve ilgililerinden çok iyi not aldı ve sevildi. Bence en iyisi.
5
Yazılım Sunumları ve Önerileri / Ynt: Linux İçin Adobe Photoshop Alternatifleri
« Son İleti Gönderen: okanakinci 20 Ağustos 2018, 23:14:16 »
Teşekkür ederim @minteger

Amacım, Linux'ta Adobe yazılımları olmasa da alternatifleri ile tasarım ve sanat işlerinin yapılabileceğini göstermek. Araştırdıkça ben de şaşırtıcı şeyler öğreniyorum. İnsanlar Linux'taki yazılımları basit taklitler sanıyorlar ama Adobe'un uykularını kaçıracak kadar güçlü alternatifler keşfediyorum. Premiere, After Effects ve Photoshop'tan sonra bugün de Illustrator'un alternatiflerini listeledim ve yine enteresan şeylere rastladım.

Adobe yazılımları alanında en iyileri değil. Daha güçlü alternatifleri var. Üstelik bu alternatiflerin bazıları Linux'ta da mevcut. Fakat insanlar alıştıkları yazılımlardan kopamıyorlar. Adobe'un grafik tasarım ve video işleriyle ilgili tekeli, Microsoft'un işletim sistemlerindeki tekeli gibi. En iyisi değil ama zamanında bir kere tekelleştiği için insanlar ona yöneliyorlar.
6
Yazılım Sunumları ve Önerileri / Linux İçin Adobe Illustrator Alternatifleri
« Son İleti Gönderen: okanakinci 20 Ağustos 2018, 23:08:09 »
Adobe Illustrator, bir vektörel çizim yazılımıdır. Profesyonel sanatçılar tarafından illüstrasyonlar, karikatürler, resimler, çizgi roman ve mangalar için de kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı proje çizimlerinde kullanılmaktadır. SVG uzantılı dosyaları çalıştırmaktadır. Logo tasarımında da kullanılmaktadır. Pek çok Adobe yazılımı gibi bu yazılımın da Linux versiyonu yok. Ya başka bir işletim sistemi kullanmalı ya da Wine ile Linux'ta çalıştırmayı denemelisiniz veya bu yazıdaki alternatifleri deneyebilirsiniz. Bu alternatiflerden bazıları sanatçılar tarafından oldukça olumlu yorumlar almış.

Inkscape: Illustrator'un hem Linux'ta hem de diğer işletim sistemlerindeki en güçlü alternatifi bu yazılımdır. Açık kaynak ve ücretsiz. Kullanan sanatçıların yorumlarına biraz baktım da bazı 3B özellikleri hariç Illustrator'den hiçbir eksiği olmadığını ama ondan daha hızlı öğrenilebildiğini belirtmişler. Zaten geliştiriciler de pek çok sanatçının bu yazılımı kullanarak yaptığı çalışmalara yer vermişler. Eklenti desteği de var. Sitesinden indirebileceğiniz eklentilerle yazılımın özelliklerini arttırmak mümkün. Bu listedeki ilk denemeniz gereken yazılım bence budur. Linux Mint Yazılım Yöneticisinden deb ve flatpak şeklinde indirebilirsiniz. Türkçe desteği var.

https://inkscape.org/en/

Krita: İsminin ilk harfinden de anlaşılacağı gibi bu yazılım KDE masaüstü için geliştirilmiş. Elbette diğer masaüstü ortamlarında da kullanabilirsiniz. Ücretsiz ve açık kaynak. Bu yazılım son zamanlarda öylesine gelişti ki Inkscape ve Illustrator için çok dişli bir rakibe dönüşmeyi başardı. Tıpkı Inkscape gibi neredeyse eksiksiz bir yazılım. Sitesindeki görsellerde de göreceğiniz üzere çok başarılı sanat eserlerinde kullanılmış. Hatta sanatçıların yorumlarına da bir köşe ayırmışlar. Linux Mint Yazılım Yöneticisinden deb veya flatpak şeklinde kurabilirsiniz. Benim tavsiyem, eğer KDE masaüstü kullanıyorsanız deb, diğer masaüstlerinden birini kullanıyorsanız flatpak hâlini kurmanız. Böylece daha az bağımlılıkla kurabilirsiniz. Türkçe desteği var.

https://krita.org/en/

Vectr: Bu yazılım sanırım açık kaynak değil ama ücretsiz. Çok şık bir arayüze sahip. Öte yandan biraz da basit görünüyor. Bu yüzden özellikleri daha azmış gibi görünüyor. Fakat sitesinde neyin nasıl yapılabileceğini anlatan makalelere bakılırsa pek çok şeyi yapabilen bir yazılım. Teknoloji siteleri ve dergilerinden olumlu yorumlar almış. Web sitesinden portable sürümünü indirebilirsiniz ya da snap paketi olarak kurabilirsiniz. Bunun dışında isterseniz çevrimiçi sürümünü web tarayıcıdan kullanabilirsiniz. Türkçe desteği yok.

https://vectr.com/

Gravit Designer: Açık kaynak değil ama ücretsiz. Bu yazılım sadece sanat eseri yapmak ve logo tasarlamak için değil, aynı zamanda sunum ile Android ve iOS uygulamaları için arayüz tasarımı yapmak için de kullanılabiliyor. Yani kapsamı biraz daha geniş. Güzel de bir arayüze sahip. Sitesinden appimage sürümünü indirebilirsiniz veya snap paketi olarak kurabilirsiniz. Bunun dışında web tarayıcıdan çalışan bir sürümü de var. Türkçe desteği yok.

https://designer.io/

Bloom: Açık kaynak değil. Yazılım her ne kadar ücretsiz indirilse de sonradan lisans almanız gerekebilir. Bu sadece çizim değil, aynı zamanda resim düzenleme işlerini de yapabilen bir yazılım. Inkscape ya da Krita kadar olmasa da çok gelişmiş özelliklere ve arayüze sahip. Ortalamanın üstü diyebilirim. En güçlü özellikleri içe ve dışa aktarma özellikleri. Sitesinden indirebilirsiniz. Türkçe desteği yok.

http://www.thebloomapp.com/features/

Boxy SVG Editor: Açık kaynak değil ama ücretsiz. Aslında bu yazılımın Linux versiyonu yok ama web tarayıcıdan çevrimiçi versiyonunu kullanabilirsiniz. Çok gelişmiş bir yazılım değil. Basit çizimler ve logo tasarımları yapabilirsiniz. SVG uzantılı dosyaları açıp düzenleyebilirsiniz. Basit işler için ideal. Türkçe versiyonu yok.

https://boxy-svg.com/

Libreoffice Draw: Bizim Libreoffice'in de bir çizim aracı var. Tüm Libreoffice uygulamaları gibi bu da açık kaynak ve ücretsiz. Libreoffice, bu uygulamayı her türlü çizim işleri için kullanılabilecek bir yazılım olarak tavsiye ediyor. Fakat ben sanatsal çizimlerde kullananı henüz görmedim. Daha çok proje çizimi gibi işlerde güçlü bir araç olarak öne çıkıyor. Elbette logo tasarımı için de tercih edilebilir. Linux Mint kullanıyorsanız zaten kurulu geliyor. Eğer isterseniz Libreoffice'in flatpak versiyonunu da Linux Mint Yazılım Yöneticisinden kurabilirsiniz. Türkçe desteği var.

https://tr.libreoffice.org/kesfet/draw/

Karbon: Libreoffice bir çizim aracı yapar da Calligra hiç durur mu? Calligra Suite, KDE masaüstü için geliştirilen, açık kaynak ve ücretsiz bir ofis yazılımı. Elbette diğer masaüstü ortamlarında da kullanabilirsiniz. Karbon ise Libreoffice Draw ile benzer bir yazılım ama biraz daha profesyonel işlere dair örnekler var sitesinde. Linux Mint Yazılım Yöneticisi ile kurabilirsiniz. Türkçe desteği var.

https://www.calligra.org/karbon/

Sk1 Project: Ücretsiz ve açık kaynak bir yazılım. Arayüzü ve sitesine bakınca çok da işlevsel değilmiş gibi görünüyor ama öyle değil. Sanatsal işlerden değil de proje işlerinde tercih edilse de pek çok özelliğe sahip. Bu yazılım kendisini Corel, Illustrator ve Freehand'e rakip olarak görüyor. Eğer sanat değil de resmî proje işleri için bir yazılım arıyorsanız yukarıdakilerin aksine bu yazılım daha doğru bir tercih olabilir. Sitesinden indirebilirsiniz. Ayrıca bazı yardımcı yazılımları da sitesinden indirebilirsiniz. Türkçe desteği yok.

https://sk1project.net/

Bunların dışında Xfig ve Icytec adlı iki yazılım daha vardı ama çok da iyi şeyler gibi gelmedi bana. Daha doğrusu web siteleri o kadar kötü ki yararlı bir bilgi edinmek pek mümkün olmadı.

Sonuç olarak Adobe Illustrator'un Linux'ta çok güçlü rakipleri var. Bir sonraki yazıda Adobe InDesign'in rakiplerini tanıtacağım.
7
Yukarıda diyor ki :
google-earth-stable paketi bulunamadı.

Hmmm.

Sanırım
Kod: [Seç]
sudo apt-get purge google-earth-stable

Komutunu kullanmayı denemişsin ancak doğrusu: (Eğer pro paketi kullanıyorsan)

sudo apt-get purge google-earth-pro-stable
sudo apt-get autoremove

Şeklinde olmalıydı. Buradaki gibi uyguladıysan;

Bu şekilde kalmasın orada olduğu gibi biz aoutoremove komutunu kullanlalım öncelikle. Yoksa yukarıdaki komutu uygulayabilirsin.

sudo apt-get autoremove

Şimdi bu komutla paketin tam ismini öğrenip paketi kaldırmayı deneyelim.

dpkg --list 'google-earth*' | cat

paket ismi xyz olsun.

sudo dpkg -P xyz

xyz yerine ilk çıktıdan elde ettiğimiz paket ismini yazacığız.

Arkasından googledan yeni dosyayı edinip indirelim ve paketi kur diyerek yeniden kuralım.

---
Dipnot düşelim:
Yalnız çalışmak için 'lbs-core' gibi güncel pakete ihtiyac  duyuyor. Kurulum eksiksiz yaptığına eminmisin ?
Normal koşulda sisteminizde bulunması gerek...
dpkg -l |grep lsb-core

Sisteminizde bulunan lbs-core hakkında bilgi vermesi gerek.

Mesajlar Birleştirildi.

@ihsaniye Bende iki tane çıktı aldım google eart olarak.  İkisinide kaldırmak gerek.
rc  google-earth-pro-stable                                     7.3.2.5491-r0                                     amd64        Explore, search and discover the planet
ii  google-earth-stable                                         7.1.8.3036-r0                                     i386         Explore, search and discover the planet
sudo dpkg -P google-earth-pro-stable

şifremizi giriyoruz. Abe yes..
sudo dpkg -P google-earth-stable

yine şifremizi girip abe yes..
Yukarıda söylediğim gibi kurulumu yapıyoruz. Paketi kur demeden kenarda ' Durum :  Tüm bağımlılıklar sağlanmış ' bilgisini gördüğümüzde sağlam bir kurulmu gerçekleştirebiliriz diye düşünüyorum.--
Eğer yeniden kurulumdan istediğimiz sonucu alamazsak. Yukarıdaki paket kaldırma işlemlerini uygulayıp arkasından terminalden :
sudo apt-get install google-earth-stablekomutu ile kurulum yapalım. proya göre daha stabil çalışacaktır.

8
Hocam buradaki işlemleri otomatik yapacak neden bir script yazılmıyor? Bash dilini yeterince bilmiyorum. Bu sorunun amacı neden yapmıyorlar değil de, hani kullanıcaya göre değişen pek bir şey yok gibi gözüküyor, zor olan şeyler ne bu konuda, bunu merak ettim?
Butterfly üstadında dediği gibi yapılıyor artık. Biraz zaman istiyordu. Şimdi bunlarda gerçekleşiyor. Nasıl bir çok kurulum bu paketi kur diyerek yapılabiliyorsa bundan sonra donanım tarafında da bir çok şey bir kaç haraketle gerçekleşebilecekek. Ama her zaman olduğu gibi malum sisteme göre daha güvenli olacak.
9
Yazılım Sunumları ve Önerileri / Ynt: Linux İçin Adobe Photoshop Alternatifleri
« Son İleti Gönderen: minteger 20 Ağustos 2018, 21:21:02 »
Teşekkür ederiz çok çok iyi bir paylaşım.
Çok iyi bir liste ve kaynak niteliğinde olmuş. Artık neydi neydi demeyiz. Gerekrise ekleme yapar en iyi listeyi elde ederiz gün geçtikçe.
10
Wine / PlayonLinux / Virtualbox / Ynt: [Nasıl] DXVK nedir ve nasıl kullanılır?
« Son İleti Gönderen: minteger 20 Ağustos 2018, 21:19:16 »
İşte şu bir üstteki mesjadan bahsediyordum dostum..
Sayfa: [1] 2 3 ... 10